| |
Zagrożenie!
Europa broni się przed śnieżną i mroźną zimą. Kiedy zima uderzy w Polsce?

Europa broni się przed śnieżną i mroźną zimą. Kiedy zima uderzy w Polsce?

Zima w sezonie 2020/2021 do tej w pory w Europie jest niezwykle łagodna. Przeważa dodatnia anomalia temperatury, a dni z mrozem i śniegiem poza górami jest niewiele. Ataki zimy ograniczyły się głównie do krajów alpejskich. Tymczasem na półkuli północnej zima z całodobowym mrozem i miejscami śniegiem rozciąga się już, od północnych stanów USA przez Kanadę, Arktykę po Rosję, Mongolię, częściowo Chiny i Himalaje. Temperatura na tym obszarze przez większą część doby wynosi, od -60, do -15 st. C. Nie brakuje również śniegu, bo przeważnie zalega kilka lub kilkunastocentymetrowa pokrywa śnieżna, bądź krajobrazy są co najmniej zabielone. Krótko mówiąc, prawdziwa zima na półkuli północnej Ziemi zadomowiła się na dobre z wyjątkiem Europy, poza północną Skandynawią i Alpami.

Prognozowana temperatura na półkuli północnej Ziemi, 29 grudnia 2020, godzina 13:00 (czasu polskiego). Model ECMWF/Windy

Europa opiera się zimie, kiedy śnieg i mróz uderzy w Polsce, prognoza zima 2021

W Polsce nadal nie ma zimy, bo przeważa cyrkulacja południowa i zachodnia z napływem ciepłego powietrza atlantyckiego. Przed nami jednak styczeń i luty, gdy statystycznie notowane są najniższe temperatury. Z pewnością w tym okresie zdarzą się dni z większym mrozem i pokrywą śnieżną, aczkolwiek raczej nie będzie tych dni bardzo dużo.

Zasięg i anomalia pokrywy śnieżnej na półkuli północnej Ziemi, 28 grudnia 2020

Kiedy będzie zima ze śniegiem i mrozem w Polsce, sezon 2021

Prognozowana średnia temperatura na półkuli północnej Ziemi, od 29 grudnia, do 1 stycznia 2021

Temperatura na Ziemi, gdzie jest zima, śnieg i mróz

Pewne symptomy ku pojawieniu się zimy widać w prognozie indeksu NAO. Atlantyk z cyrkulacją strefową chroni Europę przed mrozem, ale ma ona osłabnąć w pierwszej połowie stycznia 2021.

Prognoza indeksu NAO. Ujemna oscylacja Północnoatlantycka w pierwszej połowie stycznia 2021

Prognoza indeks NAO, Atlantyk gaśnie, czy będzie zima w Polsce

W ten sposób z północy zacznie się coraz częściej otwierać droga do napływu chłodniejszego powietrza. Drugim czynnikiem jest sygnalizowane nagłe ocieplenie stratosferyczne, a także najnowsze wydanie prognoz sezonowych. Widać na nich w styczniu co najmniej 2 chłodniejsze okresy, między 11, a 17 stycznia oraz między 25, a 31 stycznia 2021.

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 11, do 17 stycznia 2021

Kiedy będzie zima ze śniegiem w Polsce, prognoza anomalia temperatury 11-17 stycznia 2021

Wstępnie prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, od 25, do 17 stycznia 2021

Czy będzie śnieżna i mroźna zima 2021 w Polsce, prognoza 24-31 stycznia 2021

Nie można więc już przesądzać, że zima w sezonie 2020/2021 będzie przeważnie ciepła i bezśnieżna. Chłodniejsze mroźne i śnieżne dni na nizinach na pewno się pojawią. Pytanie tylko kiedy? W przypadku coraz pewniejszych prognoz i możliwej trwalszej zimy, będziemy oczywiście informować na bieżąco.

DobraPogoda24


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!