DobraPogoda24.pl DobraPogoda24.pl Dokładna pogoda długoterminowa w Polsce. Najnowsza i sprawdzona prognoza pogody godzinowa, na dziś, jutro i 16 dni https://dobrapogoda24.pl/ pl-PL https://dobrapogoda24.pl/assets/favicon/favicon-32x32-69fbf5487934fddd1204931f7b566cf767620b96531b7ce57425fd1a643dc879.png DobraPogoda24.pl / 32 32 Intensywne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Będzie atak późnej zimy na południu Tomasz Pogoda 2025-03-18 18:29:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/intensywne-sniezyce-zasypia-drogi-spadnie-35-cm-sniegu-bedzie-atak-poznej-zimy-na-poludniu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6372/head_Sniezyca_zima_poludnie_Europy_marzec_2025.jpg Najbliższe dni w rejonie Polski upłyną pod wpływem wyżu ze stopniowo postępującym ociepleniem, ale nie oznacza to, że w całej Europie będzie podobnie. Zimne powietrze z centrum kontynentu napłynie na południe i południowy wschód, gdzie rozwinie się niż, który przyniesie intensywne śnieżyce. Miejscami spadnie nawet 35 cm śniegu i będą zasypane drogi. Późny atak zimy ściągnie zawieje i zamiecie powodujące zaspy.%{skrypt"9"}

Prognozowana śnieżyca w rejonie Europy, 19 marca 2025

Będzie intensywna śnieżyca na południu Europy w marcu 2025, spadnie 35 cm śniegu. Późny atak zimy ściągnie zawieje i zamiecie

Sytuacja pogoda w następnych dniach tygodnia skomplikuje się na obrzeżach wyżu w obszarze synoptycznym Europy. Z najnowszych prognoz wynika, że zimne powietrze niosące mróz przemieści się w głąb kontynentu na południe i dotrze w rejon Bałkanów, gdzie szczególnie w basenie Morza Czarnego, zwłaszcza w rejonie Turcji doprowadzi do wystąpienia bardzo intensywnych śnieżyc, napędzanych dodatkowo przez zjawisko efektu morza. Strefa opadów nad tym regionem z powodu blokady wyżowej nie będzie mogła się szybko przemieścić, a tym samym płytki, ale bardzo wilgotny niż będzie zmuszony do wypełnienia i stanie się ośrodkiem niemal stacjonarnym.

Prognozowana śnieżyca w rejonie południowej Europy, 20 marca 2025

Będzie intensywna śnieżyca w Europie w marcu 2025. Spadnie 35 cm śniegu na południu. Późna zima ściągnie zawieje i zamiecie

Rozległej śnieżycy spodziewamy się szczególnie między 19-21 marca, zwłaszcza na północy oraz na wschodzie Turcji szczególnie we wschodniej połowie tego regionu. Opady śniegu będą bardzo intensywne o natężeniu nawet kilku cm na godzinę. Opadom będzie towarzyszył silny wiatr powodujący zawieje i zamiecie śnieżne, które w rejonach znacznego przyrostu pokrywy śnieżnej mogą tworzyć także zaspy. Warunki na drogach będą fatalne, zwłaszcza na otwartym terenie przy podjazdach. Atak zimy sparaliżuje nie tylko drogi, ale wpłynie również na prace regionalnych lotnisk. Niektóre loty z pewnością będą opóźnione.

Prognozowana śnieżyca w rejonie południowej Europy, 21 marca 2025

Późna zima przyniesie śnieżyce w Europie na południu w marcu 2025. Spadnie 35 cm śniegu

Śnieżyce w omawianych dniach sięgną także miejscami do południowo zachodniej Rosji oraz w rejon Gruzji, gdzie również spadnie dużo śniegu, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Najnowsze prognozy modelu ARPEGE wskazują we wskazanych regionach do 20-35 cm świeżego śniegu. Będą jednak regiony, gdzie śniegu spadnie więcej, zwłaszcza w górach. Miejscami może to być nawet 40-100 cm śniegu w przypadku przejścia kilku śnieżyc, co przy wypełniającym się niżu jest jak najbardziej możliwe. Sytuacja zacznie się poprawiać dopiero pod koniec tygodnia, gdy niż ustąpi, a w jego miejsce wkroczy wyż.

Sprawdź: Uderzą silne wichury. Wiatr przekroczy 140 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy na południe

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie do 22 marca 2025

Gdzie spadnie śnieg i będzie zima w Europie w marcu 2025

Z kolei w Polsce czeka nas co najmniej kilkudniowy okres stabilnej pogody bez opadów, z coraz wyższą temperaturą. Nawrotów śnieżnej zimy na nizinach do końca marca raczej już nie będzie. Najbliższe opady w wielu regionach kraju prognozujemy dopiero około 23-24 marca (+/- 2 dni). O wszelkich radykalnych zmianach w naszym regionie, ale także szczególnie w Europie będziemy informować na bieżąco.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i śnieg, czy ciepła wiosna? Najnowsza prognoza

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Pogoda na kwiecień. Ostatni śnieg, czy pierwszy upał? Prognozy nie mają wątpliwości Robert Zieliński 2025-03-18 12:55:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-na-kwiecien-ostatni-snieg-czy-pierwszy-upal-prognozy-nie-maja-watpliwosci https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6371/head_Pogoda_na_kwiecien_2025_ostatni_snieg_czy_pierwszy_upal.jpg Za ponad dwa tygodnie zakończy się pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny i rozpocznie główny jej okres. Pytacie, czy pogoda na kwiecień przewiduje znaczne zmiany i wahania warunków atmosferycznych, od ostatniego śniegu po pierwszy upał, a może będzie to miesiąc suchy i pogodny, ale z nawrotami mrozu? Najnowsze prognozy wskazują jednoznaczny trend, jednak są pewne zmiany, zwłaszcza w przypadku opadów.%{skrypt"9"}

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w kwietniu 2025

Pogoda na kwiecień 2025, ostatni śnieg, czy pierwszy upał w Polsce. Prognozy nie mają wątpliwości

Analizę prognozy sezonowej rozpoczniemy od omówienia spodziewanej temperatury, która według amerykańskich wyliczeń modelu CFSv2, jak również europejskiego ECMWF ma być powyżej normy, ale na ogół bez ekstremalnej wartości. Średnia temperatura w ujęciu całego miesiąca jest obecnie prognozowana w Polsce o około 1-2 st. C. powyżej normy, wahającej się od 6 st. C. w Zakopanem, przez 8,6 st. C. w Lublinie, 9,2 st. C. w Warszawie, do 9,7 st. C. w Tarnowie. To oznacza, że po minionej zimie, jest to pierwszy miesiąc od początku roku, gdy będzie już wyraźnie cieplej przez dłuższy okres, a przez to rusza z upływem dni powszechna wegetacja, która rozkwita szczególnie w trakcie drugiej połowy miesiąca pod warunkiem braku mrozu, śniegu, ale także przy występowaniu znacznej wilgotności gleby.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w kwietniu 2025

Pogoda na kwiecień 2025, jaka temperatura, czy będzie mróz i śnieg, czy pierwszy upał w Polsce

Europejski model ECMWF wskazuje wręcz pewność, co do ciepłego kwietnia bo przewiduje dodatnią anomalie temperatury z prawdopodobieństwem powyżej 70-90 procent, czyli bardzo jest określane, jako bardzo znaczące. W takiej sytuacji możemy oczekiwać przewagi dni z temperaturami w wielu regionach co najmniej na poziomie 10-20 st. C., ale z pewnością zdarzą się również okresy, gdy będzie już 21-26 st. C. Nie oznacza to jednak, że uda nam się uniknąć okresów z ochłodzeniem. Dni z adwekcją chłodnego powietrza z pewnością wystąpią i wówczas pojawi się mróz, zwłaszcza przy gruncie przed którym trzeba będzie chronić rośliny. Możliwe, że w takich dniach jeszcze miejscami spadnie przelotny śnieg lub krupa śnieżna, ale będą to raczej krótkie okresy, które możemy określić późnymi zimowymi incydentami. W skali całego miesiąca czeka nas jednak względna przewaga dni z umiarkowanymi i czasami wyższymi temperaturami, już coraz częściej charakterystycznymi dla termicznej wiosny, czyli ze średnią dobową powyżej 10 st. C.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w kwietniu 2025

Pogoda na kwiecień 2025, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Najnowsze prognozy sezonowe na drugi miesiąc meteorologicznej wiosny przynoszą zmiany w przewidywaniach układu barycznego, co ma się przełożyć na opady. Wynika z nich, że Polska ma się znaleźć w obszarze pomiędzy skrajem pola wyżowego, a polem niżowym przez które będą co pewien okres przechodzić niże ze strefami frontowymi. W ujęciu całego miesiąca ma przeważać obszar nieco niższego ciśnienia, a to oznacza, że w kwietniu opady mogą nieco częściej występować, choć nie zawsze wielkoskalowe, a już także przelotne i konwekcyjne. Możliwe będą więc także wiosenne burze. Z tego powodu aktualna suma opadów jest prognozowana powyżej normy, co po suchej zimie jest wskazane, gdyż pomoże ruszyć roślinom z wegetacją. Niewykluczone jednak, że lokalnie opady będą intensywne i mogą doprowadzić do wystąpienia pierwszych zalań i podtopień, zwłaszcza w przypadku przejścia burz.

Sprawdź: Uderzą silne wichury. Wiatr przekroczy 140 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy na południe

Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie w kwietniu 2025

Pogoda na kwiecień 2025, anomalia opadów, spadnie śnieg, czy już pierwszy upał

Z aktualnych prognoz sezonowych na kwiecień wynika więc, że będzie to miesiąc określany termicznie jako ciepły, gdyż średnia temperatura przekroczy normę. Mimo to, pojawią się jeszcze okresy chłodniejsze, ale krótkie i wtedy może się zdarzać jeszcze mróz, zwłaszcza przy gruncie w rejonie nocnych i porannych rozpogodzeń. Prawdopodobna jest suma opadów przewyższająca normę, o ile sprawdzi się rozkład przewidywanego rozkładu barycznego. Będą to na ogół głównie opady deszczu, ale podczas krótkich okresów z adwekcją zimnego powietrza, może jeszcze spaść śnieg lub krupa śnieżna. W trakcie drugiej połowy kwietnia, zwłaszcza w ostatniej dekadzie miesiąca potrafi się już pojawić pierwszy upał w Polsce, ale w tym sezonie przy takim układzie barycznym może to się nie zdarzyć, choć niewykluczone, że lokalnie będzie blisko w któryś dzień nadchodzącego kwietnia.

Zobacz: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Potężny mróz osiadł w Polsce. Temperatura spadła do -25 stopni. To najmroźniejsze regiony Tomasz Pogoda 2025-03-18 08:53:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/potezny-mroz-osiadl-w-polsce-temperatura-spadla-do-25-stopni-to-najmrozniejsze-regiony https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6370/head_Potezny_mroz_Polska_marzec_2025.jpg Za nami bardzo zimna noc z apogeum fali marcowego ochłodzenia w Polsce. W niemal wszystkich regionach zanotowano mróz, ale najzimniej było na południu, gdzie temperatura miejscami spadła do niemal -25 st. C. Wyjątkowo mroźnie jest przy gruncie w osiadaniu zimnego powietrza arktycznego w pogodnym wyżu. Sprawdźmy, gdzie było najzimniej i do kiedy utrzymają się niskie temperatury? %{skrypt"9"}

Prognozowana anomalia temperatury minimalnej z zasięgiem mrozu w Polsce i Europie, 18 marca 2025

Potężny mróz w Polsce w marcu 2025, temperatura spadła do -25 st. C. Do kiedy mróz

Minionej doby do środkowej Europy napłynęła główna fala zimnego powietrza z północy, dodatkowo pojawił się pogodny wyż i mieliśmy bardzo dobre warunki do wystąpienia silnego mrozu. Z aktualnych danych wynika, że największy mróz zanotowano na południu Polski w Małopolsce. Na słynnym biegunie zimna Kotliny Orawsko Nowotarskiej temperatura przy gruncie spadła aż do -24,7 st. C., czyli w zaokrągleniu prawie -25 st. C. Na standardowej wysokości 2m zmierzono imponujące -20,1 st. C. Jest to zatem obecnie najzimniejszy region w kraju.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza arktycznego nad Polską i Europą na wysokości 1,5 km, 19 marca 2025

Potężny mróz w Polsce, temperatura w marcu spadła do -25 st. C., gdzie najmroźniej i do kiedy mróz

W wielu innych regionach Polski, zwłaszcza w południowej połowie, temperatury spadły co najmniej do -17/-8 st. C. i to nie tylko przy gruncie. Przykładem są miejscowości Orawka z temperaturą -16,6 st. C., Wojkowice -16,2 st. C. To wszystko przełożyło się na anomalie temperatury minimalnej, która o poranku po nocy była nawet o 7-12 st. C. poniżej normy. Wśród stacji IMGW, najniższe temperatury pojawiły się na Kasprowym Wierchu, gdzie zmierzono -17,1 st. C., w Zakopanem -12,7 st. C., a w Bielsku Białej przy gruncie -14 st. C. Spory mróz, do -11,8 st. C. przy gruncie zmierzyliśmy również na naszej stacji w Rzeszowie.

Prognozowany mróz w Polsce, 19 marca 2025

Potężny mróz w Polsce, temperatura w marcu 2025 spadła do -25 st. C., gdzie najzimniej

Wszystko wskazuje na to, że było to apogeum tej krótkiej marcowej fali ochłodzenia w Polsce bo kolejne noce powinny już przynieść coraz słabszy mróz, choć najbliższa na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich może być jeszcze z temperaturami nawet na poziomie -15/-8 st. C. Na ogół jednak mróz powinien być słabszy od minionej nocy o czym świadczy zasięg fali chłodnego powietrza arktycznego nad Polską i Europą, gdyż kolejnej doby główna jego oś będzie się już odsuwać na wschód i południowy wschód kontynentu.

Sprawdź: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Prognozowany mróz w Polsce, 20 marca 2025

Mróz w Polsce w marcu 2025, gdzie ujemne temperatury

W trakcie ostatniej dekady marca mróz zupełnie zelżeje w centrum Europy, w tym w Polsce, choć miejscami w rejonie nocnych i porannych rozpogodzeń, zwłaszcza przy gruncie na niewielkim poziomie może się jeszcze zdarzać, ale będzie mieć ograniczony zasięg. W trakcie dnia odczujemy już znaczne ocieplenie, miejscami z podmuchem wiosny na poziomie kilkunastu st. C.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i śnieg, czy ciepła wiosna? Najnowsza prognoza

Źródło: DobraPogoda24.pl, FB Asmeteo, Meteopodhale, IMGW-PIB

]]>
To będzie noc z silnym mrozem. Temperatura spadnie do -21 stopni? W tych regionach najzimniej Robert Zieliński 2025-03-17 18:24:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/to-bedzie-noc-z-silnym-mrozem-temperatura-spadnie-do-21-stopni-w-tych-regionach-najzimniej https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6369/head_Noc_silny_mroz_w_Polsce_temperatura_marzec_2025.jpg Zakończył się okres przechodzenia niżów z frontami w rejonie Polski i obecnie nadciąga oraz osiada pogodny wyż. Jest on początkowo zbudowany z zimnego powietrza arktycznego, dlatego najbliższe noce przyniosą apogeum krótkiego ochłodzenia z silnym mrozem. Możliwe, że lokalnie temperatura na południu zbliży się nawet do około -21 st. C., zwłaszcza przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie, a także w zastoiskach chłodu w górach. %{skrypt"9"}

Prognozowany mróz w Polsce, noc na 18 marca 2025

Noc na 18-19 marca 2025 przyniesie silny mróz w Polsce, temperatura spadnie do -21 st. C. Najzimniej w południowych regionach

Po przejściu chłodnego frontu, który miejscami w Polsce przyniósł przelotny śnieg, z północy napływa główna fala zimnego powietrza z północnej Europy, gdzie wcześniej dotarła z Arktyki. Już dwie poprzednie noce przyniosły namiastkę silniejszego mrozu bo temperatura przy gruncie w wielu regionach spadła do -13/-4 st. C. Największy mróz zanotowano jednak na słynnych biegunach zimna. W Kotlinie Orawsko Nowatorskiej w Małopolsce, temperatura spadła do blisko -16 st. C., a w Litworowym Kotle w masywie Czerwonych Wierchów w Tatrach było prawie -18 st. C. To do tej pory najbardziej mroźne regiony podczas marcowego ochłodzenia w Polsce.

Prognozowana temperatura z zasięgiem napływu zimnego powietrza arktycznego w Europie na wysokości 1,5 km, noc na 18 marca 2025

Noc na 18 marca 2025 z silnym mrozem w Polsce, temperatura spadnie do -21 st. C.

Wiele wskazuje, że potencjał do jeszcze silniejszego mrozu szczególnie miejscami w południowo wschodniej połowie kraju będzie najbliższej nocy. Spodziewamy się spadków temperatury, co najmniej do -17/-5 st. C. w wielu regionach, zwłaszcza z największym mrozem tuż przy gruncie szczególnie w kotlinach, dolinach i innych lokalnych zastoiskach chłodu. Nasileniu mrozu ma sprzyjać obecność pogodnego wyżu ze słabym wiatrem i adwekcją osiadającego zimnego powietrza. Kolejnym czynnikiem będzie lokalne silne zjawisko radiacji, czyli ucieczki ciepła zgromadzonego przy gruncie i opadnięciu w jego miejsce cięższego zimnego powietrza. Bardzo możliwe, że na biegunach zimna w Polsce, temperatura zbliży się lub nawet przekroczy wartość -21 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury minimalnej z zasięgiem silnego mrozu w Polsce i Europie, 18 marca 2025

Noc na 18 marca 2025 z mrozem w Polsce, temperatura spadnie do -21 st. C. W tych regionach będzie najzimniej

O potencjale mrozu o tej porze roku świadczy prognozowana anomalia temperatury minimalnej. W rejonie centralnej, częściowo zachodniej, wschodniej i południowej Europy, w tym w Polsce będzie nawet o 7-12 st. C. poniżej normy po nocy nad ranem. Ochłodzenie będzie więc znaczące, ale nie potrwa długo.

Sprawdź: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Prognozowany mróz w Polsce, noc 19 marca 2025

Noc na 19 marca 2025 z silnym mrozem w Polsce, gdzie temperatura najniższa

Kolejna noc również w rejonie Polski będzie mroźna, jednak zasięg najbardziej ujemnych temperatur ograniczy się tym razem, głównie do południowo zachodniej połowy kraju. W trakcie ostatniej dekady marca mróz nocą osłabnie i znacznie ograniczy zasięg, gdyż zmieni się kierunek adwekcji powietrza, a tym samym poczujemy wiosenne ocieplenie, zwłaszcza w ciągu dnia.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i śnieg, czy ciepła wiosna? Najnowsza prognoza

Źródło: DobraPogoda24.pl, mrozowiska.pl

]]>
Uderzą silne wichury. Wiatr przekroczy 140 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy na południe Tomasz Pogoda 2025-03-17 12:52:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/uderza-silne-wichury-wiatr-przekroczy-140-kmh-cyklon-sprowadzi-prad-strumieniowy-na-poludnie https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6368/head_Wichury_cyklon_prad_strumieniowy_Europa_marzec_2025.jpg Po odsunięciu chłodnego frontu, w najbliższych dniach Polska dostanie się pod wpływ wyżu, który zapewni nam ustabilizowanie warunków atmosferycznych. Sytuacja nie będzie jednak spokojna w całej Europie, gdyż na obrzeżach pola wyżowego na południu podejdzie aktywny cyklon niesiony przez prąd strumieniowy. Przyniesie silne wichury i opady. Wiatr miejscami przekroczy nawet 140 km/h. Pośrednio żywioł wpłynie również na pogodę w naszym regionie. %{skrypt"9"}

Prognozowane wichury na południu Europy, 19 marca 2025

Uderzą silne wichury na południu Europy w marcu 2025. Wiatr przekroczy 140 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy

Już najbliższej doby niemal cała środkowa Europa znajdzie się w obszarze blokady cyklonalnej z powodu obecności wyżu, jednak na jego obrzeżach warunki pogodowe będą skrajne i dynamiczne. Na mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec pogłębiający się cyklon, który w osi prądu strumieniowego zbliży się w rejon południa kontynentu w pobliże Portugalii i Hiszpanii, gdzie w kolejnych dniach przyniesie silne załamanie pogody. Wystąpią ulewy i burze, ale także silne wichury, w tym uderzenia wiatru związane nie tylko z gradientem ciśnienia, ale także z konwekcją.

Prognozowany prąd strumieniowy ściągający cyklon z wichurami do południowej Europy, 19 marca 2025

Będą silne wichury na południu Europy w marcu 2025, wiatr przekroczy 140 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy

Załamania pogody na tym obszarze w kilku falach spodziewamy się szczególnie między 18-21 marca, gdy najpierw zaznaczy się płytszy, ale dynamiczny mniejszy wypełniający się cyklon, a następnie uderzy główny cyklon atlantycki z nasuniętą osią prądu strumieniowego. Wówczas wiatr okresami szczególnie miejscami w rozwiniętej konwekcji może osiągnąć lub przekroczyć 80-140 km/h, a w partiach szczytowych gór model ICON prognozuje nawet powyżej 150 km/h. Żywioł będzie łamał drzewa i konary, które lokalnie mogą zatarasować drogi. W niektórych regionach będą możliwe również przerwy w dostawie prądu.

Prognozowane wichury w Europie na Półwyspie Iberyjskim, 20 marca 2025

Uderzą silne wichury w Europie na południu w marcu 2025. Wiatr przekroczy 140 km/h, będzie cyklon z prądem strumieniowym

Z powodu blokady cyklonalnej, omawiane układy ze strefami frontowymi niosącymi opady i miejscami wichury utkną w kolejnych dniach tygodnia na zachodzie i południowym zachodzie Europy, gdzie będą stopniowo się wypełniać w coraz bardziej rozproszonej formie, od szczególnie Hiszpanii i Portugalii przez Francję po Wyspy Brytyjskie i północne Włochy. Zjawiska najbardziej gwałtowne związane z wiatrem prognozujemy jednak głównie na Półwyspie Iberyjskim oraz miejscami na południu Francji, gdzie wichury wpłyną w rejonie wybrzeża na żeglugę, a w głębi lądu miejscami także na lotnictwo. Z tego powodu niektóre szczególnie połączenia lotnicze mogą być przełożone lub opóźnione. Miejcie to na uwadze, jeśli planujecie podróż do tych regionów Europy.

Sprawdź: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Prognozowane wichury w Europie, 21 marca 2025

Będą wichury na południu Europy, wiatr przekroczy 140 km/h w marcu 2025, gdzie cyklon i prąd strumieniowy

Wskazany żywioł wpłynie pośrednio również na pogodę w Polsce, gdyż cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągnie w głąb środkowej Europy znacznie cieplejszą masę powietrza. Z tego powodu czeka nas wiosenne ocieplenie szczególnie w drugiej połowie tygodnia.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i śnieg, czy ciepła wiosna? Najnowsza prognoza

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nocą przejdzie śnieżyca. Będzie podmuch zimy z północy. Śnieg spadnie w tych regionach Robert Zieliński 2025-03-16 18:28:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/noca-przejdzie-sniezyca-bedzie-podmuch-zimy-z-polnocy-snieg-spadnie-w-tych-regionach https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6367/head_Nocny_front_sniezyca_gdzie_zima_i_snieg_w_Polsce_marzec_2025.jpg Zanim warunki pogodowe w nowym tygodniu ustabilizują się na kilka dni pod wpływem wyżu w całej Polsce, to najbliższej nocy czeka nas jeszcze jeden podmuch zimy. Spodziewamy się przejścia chłodnego frontu atmosferycznego, który przesuwając się z północy na południe przyniesie miejscami przelotne śnieżyce. Będą regiony, gdzie spadnie około 2-6 cm śniegu, a w innych zdołają się zabielić drogi i chodniki. To jednak wystarczy, aby poranek rozpocząć od utrudnień. %{skrypt"9"}

Prognozowana śnieżyca w Polsce w nocy 17 marca 2025

Nocą na 17 marca 2025 przejdzie śnieżyca na froncie w Polsce, będzie podmuch zimy

Na bieżących danych radarowych już możemy zauważyć, jak do Polski nasuwa się chłodny front atmosferyczny. Początkowo w regionach północnych przyniesie deszcz, ale wieczorem oraz nocą wraz ze spadkiem temperatury i przesuwaniem się w głąb kraju opady przejdą w śnieg, zwłaszcza między Podlasiem, Mazowszem po Ziemie Łódzką i wschodnią Wielkopolskę. Opady będą dość intensywne, ale krótkotrwałe z silniejszymi porywami wiatru. Miejscami powinno się zabielić.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Polsce po nocy nad ranem 17 marca 2025

Noc na 17 marca 2025 przyniesie śnieżyce w Polsce, będzie podmuch zimy w tych regionach

W drugiej połowie nocy opady na froncie rozciągającym się z zachodu na wschód i przesuwającym z północy na południe, zaczną się intensyfikować. Obejmą do poranka południową połowę kraju, aż nad ranem dotrą do dzielnic południowych i południowo wschodnich. W tym okresie śnieg popada także na Lubelszczyźnie, Ziemi Świętokrzyskiej, Podkarpaciu, Opolszczyźnie, Śląsku po Małopolskę i Dolny Śląsk.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Polsce i Europie do 17 marca 2025

Przejdzie śnieżyca na froncie w Polsce do 17 marca 2025, gdzie spadnie śnieg

Prawdopodobieństwo opadów śniegu na omawianym froncie jest bardzo wysokie i sięga szczególnie w południowej połowie Polski ponad 85-95 procent, czyli jest pewne. Mimo, że opady będą krótkotrwałe, to miejscami dość intensywne. Zdołają zabielić krajobrazy, a nawet miejscami utworzyć niewielką pokrywę śnieżną. Wiele osób może być zaskoczonych początkiem dnia w drodze do pracy i szkoły, zwłaszcza jeśli już nastawieni jesteście na przyjście stałej wiosny i nie myślicie o nawrotach zimy, a te w naszym klimacie zdarzają się nie raz nawet do maja.

Sprawdź: Na radarze opadów, gdzie pada śnieg

Prognozowana pokrywa śnieżna w Polsce po przejściu frontu do 17 marca 2025

Gdzie będzie śnieżyca i spadnie śnieg w Polsce do 18 marca 2025

Za frontem od północy warunki pogodowe będą się stabilizować ze względu na postępujący wpływ wyżu o cyrkulacji antycyklonalnej, ale jeszcze miejscami pojawią się tym razem rozproszone przelotne opady śniegu w wielu regionach powstających w chłodnym i nieco niestabilnym powietrzu arktycznym. Kolejnej doby jednak nie będzie już nigdzie padać i taka aura utrzyma się przez kilka dni, choć początkowo przy nocnych rozpogodzeniach pojawi się także jeszcze dwucyfrowy mróz, największy przy gruncie w lokalnych zastoiskach chłodu szczególnie do 18-19 marca na południu kraju.

Zobacz: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Będzie mróz i śnieg, czy ciepła wiosna? Najnowsza prognoza Tomasz Pogoda 2025-03-16 12:44:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-dlugoterminowa-na-16-dni-bedzie-mroz-i-snieg-czy-ciepla-wiosna-najnowsza-prognoza https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6366/head_Pogoda_16_dni_snieg_mroz_czy_ciepla_wiosna_marzec_2025.jpg Za nami tydzień, który po bardzo ciepłym początku, zakończył się ochłodzeniem niosącym do Polski miejscami śnieg i mróz. Pytacie, czy pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już całego marca, wskazuje na kontynuację niższych temperatur z nawrotami zimowej aury, a może wróci ciepła wiosna? Najnowsze prognozy nie pozostawiają wątpliwości i dają jednoznaczną odpowiedź. %{skrypt"9"}

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 31 marca 2025

Pogoda długoterminowa na 16 dni, mróz i śnieg, czy ciepła wiosna w Polsce, temperatura do 31 marca 2025

Początek nowego tygodnia będzie chłodny bo temperatura nigdzie w Polsce nie powinna przekroczyć 10 st. C., a będą regiony ze znacznie niższymi temperaturami, ponadto z powszechnym mrozem w nocy oraz o poranku szczególnie w rejonie wyżowych rozpogodzeń. Apogeum tego znacznego, ale krótkiego ochłodzenia spodziewamy się w okolicach wtorkowego poranka, gdy 18 marca, zwłaszcza nad południową połową kraju będzie zalegać główna masa zimnego powietrza arktycznego. Wystąpi wówczas miejscami dwucyfrowy mróz, zwłaszcza przy gruncie szczególnie w południowych regionach Polski, lokalnie także wcześniej.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury zimnego powietrza napływającego do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 18 marca 2025

Pogoda długoterminowa, mróz i śnieg, czy wróci ciepła wiosna, anomalia temperatury 18 marca 2025

Zmian w kierunku ocieplenia spodziewamy się w trakcie drugiej połowy tygodnia, gdy temperatury będą systematycznie rosnąć, a przyjemnie ciepło na znacznym obszarze kraju zrobi się w okolicach kolejnego weekendu. Wówczas temperatury będą już systematycznie osiągać w wielu regionach Polski, co najmniej 10-17 st. C. Z powodu dość silnego ochłodzenia z początku tygodnia, na południowym wschodzie kraju w ujęciu całego tygodnia możemy mieć okres ujemnej anomalii temperatury, ale znacząco nie pogorszy średniej miesięcznej bo i tak będzie o 2-3 st. C. powyżej normy od początku marca. Wiele wskazuje, że na przełomie drugiej i trzeciej dekady marca wróci cieplejsza wiosna, która z krótkimi przerwami w niektórych regionach będzie już utrzymywać się do końca miesiąca.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia w Polsce i Europie do 23 marca 2025

Pogoda długoterminowa, zima ze śniegiem i mrozem, czy wróci ciepła wiosna, anomalia temperatury do 23 marca 2025

Nadchodzący tydzień nie przyniesie wielu opadów, gdyż dostaniemy się pod wpływ mobilnego wyżu, który przejściowo zablokuje dostęp ośrodków niżowych z frontami do Polski. Wyjątkiem będzie najbliższa doba, gdy z północy na południe przejdzie chłodny front atmosferyczny niosący deszcz przechodzący w śnieg. Na froncie śnieżyce pojawią się szczególnie w południowej połowie kraju, ale nie tylko bo bardziej rozproszone i przelotne mogą wystąpić także w innych regionach. Miejscami krajobrazy zdołają się zabielić, a w niektórych regionach bardziej południowych może powstać niewielka pokrywa śnieżna, która jednak nie przyniesie trwalszego nawrotu zimy bo w kolejnych dniach temperatury wzrosną. Między 18-21 marca na ogół nie wystąpią opady w Polsce, ale miejscami wrócą między około 22-25 marca.

Sprawdź: Chłodny front ściągnie śnieżyce. Będzie nagły nawrót zimy. Wiemy, gdzie spadnie śnieg

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 31 marca 2025

Pogod na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 31 marca 2025

Omawiany trend prognozy długoterminowej potwierdzają najnowsze wiązki prognoz numerycznych z przewidywaniem opadów i temperatury. Widać wyraźnie chłodny początek nowego tygodnia, a następnie okres stabilnej aury z rosnącą temperaturą do początku ostatniej dekady marca. Później po ustąpieniu wyżu wrócą miejscami przelotne opady w wyniku przejścia frontów i niżów, a tym samym pojawią się również wahania temperatur, ale nadal powinny się utrzymać wartości charakterystyczne dla termicznego przedwiośnia lub miejscami nawet wiosny.

Zobacz: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Wtargnie siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -20 stopni. Mroźna zima nasunie się z północy Robert Zieliński 2025-03-15 18:22:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/wtargnie-siarczysty-mroz-temperatura-spadnie-do-20-stopni-mrozna-zima-nasunie-sie-z-polnocy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6365/head_Mroz_Europa_temperatura_zima_marzec_2025.jpg Po przejściu opadów niesionych przez niże i fronty, w najbliższych dniach w rejonie Polski pojawi się silne ochłodzenie, które zaznaczy się także na znacznym obszarze Europy. W wielu regionach chwyci mróz. Temperatura miejscami spadnie nawet do -20 st. C., zwłaszcza jeśli uwzględnimy pomiary również przy gruncie. Nawrotowi mroźnej zimy będzie sprzyjać adwekcja powietrza arktycznego osiadającego w wyżu, a także zjawisko radiacji przy rozpogodzeniach.

Prognozowany mróz w Europie, 16 marca 2025

Siarczysty mróz wtargnie do Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -20 st. C. Mroźna zima nasunie się z północy

W ostatnich dniach siarczysty mróz pojawił się na północy Europy, gdzie przypomniał czym jest prawdziwa zima. Minionej doby zanotowano aż -32,5 st. C. w fińskim rejonie Utsjoki Kevo Kevojarvi, ponadto -31,1 st. C. było w norweskiej miejscowości Karasjok. To obecnie najbardziej mroźne regiony na naszym kontynencie. Z powodu zmian w polu barycznym, to ochłodzenie z północy pośrednio dotrze także w najbliższych dniach do centrum, a także częściowo zachodniej, wschodniej i południowej Europy. Wszystko przez rozbudowę wyżu, którą poprzedzi przejście chłodnego frontu za którym spłynie główna fal ochłodzenia na początku nowego tygodnia.

Prognozowana temperatura z adwekcją zimnego powietrza do Europy na wysokości 1,5 km, 17 marca 2025

Wtargnie silny mróz do Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -20 st. C. Będzie nawrót mroźnej zimy

Wdzierające się ochłodzenie z północy dobrze widać na prognozie zasięgu adwekcji zimnego powietrza na wysokości izobarycznej 850 hPa, czyli około 1,5 km. Na najnowszej prognozie modelu ECMWF możemy dostrzec, że jęzor zimnego powietrza napłynie i zacznie osiadać szczególnie na wschodzie, w centrum oraz częściowo na zachodzie Europy, w tym w pobliżu naszego kraju. Powszechnego nawrotu ujemnych temperatur w nocy oraz o poranku, zwłaszcza w rejonie rozpogodzeń spodziewamy się już między około 16-19 marca.

Prognozowana anomalia temperatury minimalnej z zasięgiem mrozu w Europie, 18 marca 2025

Mroźna zima nadciągnie do Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -20 st. C.

O potencjale ochłodzenia niech świadczy anomalia temperatury minimalnej, która w okresie apogeum mrozu tej fali ochłodzenia, we wtorkowy poranek miejscami będzie aż o około 7-12 st. C. poniżej normy. Wyjątkowo zimno będzie, od zachodniej Ukrainy przez południową połowę Polski, częściowo Niemcy po również znaczny obszar Bałkanów, gdzie także pojawi się mróz i to nie tylko przy gruncie.

Sprawdź: Będą silne wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon z północy

Prognozowany mróz w Europie, 19 marca 2025

Silny mróz pojawi się w Europie w marcu 2025. Temperatura spadnie do -20 st. C. Gdzie jest mroźna zima

W omawianych dniach w Polsce oraz w regionach ościennych naszej części Europy, temperatury według prognozy modelu GEM spadną w sprzyjających warunkach do około -20/-4 st. C., zwłaszcza jeśli uwzględnimy także pomiary przy gruncie oraz na szczytach górskich. Najniższych temperatur spodziewamy się szczególnie w regionach południowych, zwłaszcza około 18 marca (+/-1 dzień), gdy warunki do nocnej radiacji przy wyżowych rozpogodzeniach będą najlepsze w kotlinach i wszelkich mniejszych dolinach z charakterystycznym osiadaniem zimnego powietrza w lokalnych zastoisk chłodu. Ochłodzenie nie potrwa jednak długo bo w kolejnych dniach spodziewamy się wzrostu temperatury o czym precyzyjnie dowiecie się w najbliższej pogodzie długoterminowej.

Zobacz: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Chłodny front ściągnie śnieżyce. Będzie nagły nawrót zimy. Wiemy, gdzie spadnie śnieg Tomasz Pogoda 2025-03-15 11:49:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/chlodny-front-sciagnie-sniezyce-bedzie-nagly-nawrot-zimy-wiemy-gdzie-spadnie-snieg https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6364/head_Nawrot_zimy_sniezyca_Europa_Polska_marzec_2025.jpg Przed nami spodziewana główna fala ochłodzenia w Polsce, która jest poprzedzona przejściem niżu, a także strefy chłodnego frontu atmosferycznego w rejonie środkowej Europy. W zaciąganym chłodniejszym powietrzu zacznie padać coraz częściej śnieg i mówić będziemy miejscami o krótkim nawrocie zimy. Do początku nowego tygodnia, w wielu regionach pojawią się przelotne śnieżyce, najbardziej intensywne na południu, gdzie spadnie około 15-45 cm śniegu.

Prognozowana śnieżyca na froncie w Europie, 17 marca 2025

Chłodny front ściągnie śnieżyce do Europy w rejon Polski w marcu 2025, Będzie nagły nawrót zimy, gdzie spadnie śnieg

Na aktualnych danych radarowych możemy zauważyć, że śnieżyca występuje i będzie się przesuwać najbliższej doby w rejonie środkowo wschodniej Europy, zwłaszcza od Słowacji w kierunku zachodniej Ukrainy, gdzie miejscami zaznacza się również w Polsce w regionach południowo wschodnich. Najwięcej śniegu spadnie w tym okresie w rejonach podgórskich i górskich Karpat. Opady na tym froncie odsuną się na wschód Europy pod koniec dnia. Na tym jednak nie koniec zimowych epizodów bo już na początku nowego tygodnia, z północy na południe przez centrum kontynentu przejdzie rozległy front chłodny ze śnieżycą.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie, 17 marca 2025

Będzie śnieżyca na chłodnym froncie w Europie w marcu 2025, nawrót zimy sięgnie do Polski

Wskazany chłodny front wkroczy znad Bałtyku w rejon Polski wieczorem i nocą na 17 marca. Początkowo na północy będzie przynosił głównie deszcz, ale wraz ze spadkiem temperatury i jego wędrówką w głąb kraju na południe, zacznie dość szybko przechodzić w śnieg. Szczególnie w całej południowej połowie kraju jego prawdopodobieństwo wystąpienia do poniedziałku jest określone na ponad 75-95 procent, czyli możemy być pewni, że pojawi się zimowy epizod. Z prognoz wynika, że front z opadami im dalej na południe to zacznie się intensyfikować pod wpływem czynników orograficznych terenu, zwłaszcza ponownie w regionach południowych w rejonach podgórskich.

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie do 17 marca 2025

Front chłodny przyniesie śnieżyce w Europie w marcu 2025, gdzie spadnie śnieg i będzie nawrót zimy

W omawianym okresie po przejściu frontu, najwięcej śniegu spadnie na południu Polski w rejonach podgórskich Małopolski i Podkarpacia już szczególnie powyżej poziomu 350-450 m n.p.m. Na tym obszarze zanotujemy miejscami, co najmniej 5-25 cm śniegu, a wysoko w partiach górskich, zwłaszcza Tatr może spaść nawet około 30-45 cm śniegu. W innych regionach naszego kraju przy przejściu frontu krajobrazy mogą co najwyższej miejscami zabielić się lub na chwilę utworzy się niewielka pokrywa śnieżna do około 1-6 cm śniegu. To już wystarczy by poczuć przejściowy i krótki nawrót zimy.

Sprawdź: Silny mróz osiądzie w wyżu. Temperatura spadnie do -16 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy

Prognozowana pokrywa śnieżna z wyszczególnieniem dla środkowej Europy do 18 marca 2025

Będzie śnieżyca i nawrót zimy w Europie w marcu 2025, gdzie spadnie śnieg

Po odsunięciu się frontu, w trakcie nowego tygodnia rejon Polski, ale także znaczny obszar środkowej, zachodniej oraz częściowo wschodniej i południowej Europy dostanie się pod wpływ rozległego antycyklonu, który poprawi i ustabilizuje pogodę na co najmniej kilka dni, choć początkowo noce i poranki w nim miejscami mogą być mroźne.

Zobacz: Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nadciągnie wielki antycyklon. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę Robert Zieliński 2025-03-14 18:25:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciagnie-wielki-antycyklon-zaklinuje-deszcz-i-snieg-radykalnie-zmieni-pogode https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6363/head_Antycyklon_zmiana_pogoda_Europa_i_Polska_marzec_2025.jpg Okres przechodzenia niżów w rejonie Polski z opadami śniegu i deszczu za kilka dni dobiegnie końca. W prognozach już widać rozbudowę antycyklonu, który osiądzie na znacznym obszarze Europy i radykalnie zmieni pogodę. Zaklinuje deszcz i śnieg, ponadto początkowo w rejonie rozpogodzeń przyniesie mróz, ale po zmianie kierunku napływu powietrza czeka nas również ocieplenie.

Prognozowany antycyklon w Europie, 20 marca 2025

Nadciągnie ogromny antycyklon do Europy w marcu 2025. Zaklinuje deszcz i śnieg. Radykalnie zmieni pogodę

Obecnie centrum Europy w rejonie Polski znajduje się w polu niskiego ciśnienia, dzięki temu przechodzą ośrodki niżowe ze strefami frontowymi i pojawiły się bardzo oczekiwane opady. Nie potrwa to jednak długo bo już w nowym tygodniu z zachodu i północnego zachodu sięgnie w nasz region rozbudowujący się antycyklon. Jego centrum znad Atlantyku przez Morze Północne przesunie się nad zachodnie oraz częściowo środkowo południowe i wschodnie regiony Europy wpływając na zdecydowaną zmianę pogody.

Prognozowana anomalia ciśnienia z wyraźnym obszarem antycyklonu w Europie za okres tygodnia do 24 marca 2025

Antycyklon zmieni pogodę w Europie w marcu 2025. Zaklinuje deszcz i śnieg

Głównego oddziaływania antycyklonu spodziewamy się już od około 17-18 marca, choć początkowo miejscami na odchodzącym froncie w Polsce może jeszcze popadać przelotny śnieg. Następnie czeka nas dłuższy okres bez opadów, gdyż wskazany ośrodek będzie powodował blokadę cyklonalną, a tym samym zaklinuje deszcz i śnieg w rejonach poza centrum Europy. Czeka nas dłuższy okres nie tylko bez opadów, ale także będą to dni z licznymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami. Krótko mówiąc - nie zabraknie chwil ze słońcem.

Prognozowana anomalia opadów w Europie w okresie oddziaływania antycyklonu za tydzień do 24 marca 2025

Nadciągnie antycyklon i radykalnie zmieni pogodę w marcu 2025 w Europie i Polsce, zaklinuje deszcz i śnieg

Oczywiście omawiana sytuacja baryczna nad Europą przełoży się na opady, których sumy ponownie będą charakterystyczne dla ujemnej anomalii w dłuższym okresie, dlatego tak ważne są obecne opady w kontekście początku wegetacji roślin w dalszej części wiosny. Najnowsze prognozy modelu ECMWF, ale także GFS wskazują, że okres przeważnie stabilnej pogody w rejonie niemal całej Polski, ale także na znacznym obszarze co najmniej środkowo wschodniej Europy potrwa, zwłaszcza między około 18-24 marca (+/- 1 dzień).

Sprawdź: Silny mróz osiądzie w wyżu. Temperatura spadnie do -16 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy

Prognozowane prawdopodobieństwo pogody z opadami i temperaturą w Polsce na przykładzie Łodzi do 30 marca 2025

Nadciągnie ogromny antycyklon do Europy i Polski w marcu 2025, radykalnie zmieni pogodę

Omawiane zmiany w pogodzie związane z nadejściem antycyklonu w rejon środkowej Europy, a więc i Polski, doskonale widać na prognozach wiązek prawdopodobieństwa opadów. Zauważmy ich brak na dolnym wykresie szczególnie w trakcie nowego tygodnia aż po początek kolejnego, gdy nastąpi przebudowa pola barycznego i wyż osłabnie, umożliwiając w kolejnych dniach powrót okresu z cyrkulacją strefową atmosfery niosącej fronty i niże z przelotnymi opadami.

Zobacz: Będą silne wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon z północy

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Będzie potężna śnieżyca. Spadnie 45 cm śniegu. Atak zimy przyniesie niż na południu Tomasz Pogoda 2025-03-14 11:42:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/bedzie-potezna-sniezyca-spadnie-45-cm-sniegu-atak-zimy-przyniesie-niz-na-poludniu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6362/head_Sniezyca_niz_gdzie_zima_i_snieg_Europa_marzec_2025.jpg Po przejściu niżu genueńskiego nad Polską, jego strefa opadów odsuwa się nad północno wschodnią Europę. Na tym jednak nie koniec bo wkrótce z południa nasunie się kolejny niż, który w zaciąganym chłodnym powietrzu zacznie przynosić również śnieżyce. Miejscami natężenie opadów będzie bardzo duże i spadnie nawet 45 cm śniegu. Szykuje się nagły atak zimy w kilku regionach.

Prognozowana śnieżyca w Europie do 15 marca 2025

Będzie potężna śnieżyca w środkowej Europie w rejonie Polski w marcu 2025, spadnie 45 cm śniegu. Atak zimy przyniesie niż z południa

Na aktualnych danych radarowych, ale także na bieżącej mapie synoptycznej Europy już możemy dostrzec rozległą strefę opadów niesioną przez niż z południa i zbliżającą się do centrum kontynentu. Początkowo będą przeważać opady deszczu, ale wraz z napływem coraz chłodniejszego powietrza najbliższej doby miejscami pojawi się również śnieg. Opady nocą miejscami doprowadzą do zabielenia krajobrazów, ale prawdziwy atak zimy pojawi się w rejonach podgórskich i górskich.

Prognozowane prawdopodobieństwo śnieżycy w Europie do 17 marca 2025

Będą silne śnieżyce w Europie w rejonie Polski w marcu 2025, spadnie 45 cm śniegu. Atak zimy przyniesie niż z południa

Omawiany niż najbliższej doby będzie się przesuwał znad Słowacji w kierunku zachodniej Ukrainy, ale rozległą strefą frontową sięgnie również do południowych i południowo wschodnich regionów Polski. Śnieg szczególnie wieczorem i nocą pojawi się miejscami, od Lubelszczyzny przez Ziemie Świętokrzyską po Małopolskę. Następnie kolejnej doby na odchodzącej strefie opadów, śnieżyce nasilą się na w rejonach podgórskich i górskich, od szczególnie Tatr przez Beskid Niski po Bieszczady. Na tym obszarze miejscami spadnie do 5-20 cm śniegu, a w wyższych partiach Tatr nawet powyżej 30-45 cm. Prawdopodobieństwo śnieżycy jest duże bo w prognozach przekracza aż 70-90 procent, co oznacza, że są pewne. Sytuacja na szlakach szczególnie w wyższych partiach gór zmieni się więc radykalnie. Zalecamy wstrzymanie się od wędrówek w tak skrajnych warunkach.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 17 marca 2025

Będzie śnieżyca Europie i Polsce w marcu 2025, spadnie 45 cm śniegu. Atak zimy przyniesie niż z południa

Kolejne rozproszone opady śniegu na przechodzącym froncie w rejonie środkowej Europy i Polski pojawią się w okolicach 17 marca, gdy front tym razem będzie wędrował z północy na południe. Będą to opady przelotne i krótkotrwałe, ale miejscami dość intensywne do tego stopnia, że zdołają zabielić krajobrazy. Nieco więcej śniegu ponownie spadnie w tym okresie w rejonach podgórskich i górskich.

Sprawdź: Silny mróz osiądzie w wyżu. Temperatura spadnie do -16 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie, do 17 marca 2025

Będą śnieżyce w Europie i Polsce w marcu 2025. Atak zimy przyniesie niż z południa

Nadchodzące dni na przełomie obecnego i nowego tygodnia przyniosą więc przewidywane ochłodzenie, miejscami z zimowymi akcentami, ale z prawdziwym atakiem zimy jedynie w górach. Po przejściu niżu i frontu dostaniemy się pod wpływ pogodnego wyżu, w którym miejscami przy rozpogodzeniach nasili się mróz, ale w trakcie ostatniej dekady marca zmieni się kierunek cyrkulacji powietrza i wróci silniejsze wiosenne ocieplenie.

Zobacz: Będą silne wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon z północy

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Silny mróz osiądzie w wyżu. Temperatura spadnie do -16 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy Robert Zieliński 2025-03-13 18:32:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/silny-mroz-osiadzie-w-wyzu-temperatura-spadnie-do-16-stopni-siarczysta-zima-siegnie-z-polnocy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6361/head_Silny_mroz_w_wyzu_srodkowa_Europa_temperatura_marzec_2025.jpg Przechodzący niż przez Polskę na znacznym obszarze środkowej Europy przynosi deszcz i miejscami śnieg, ale jednocześnie zaciąga zimne powietrze, które następnie osiądzie w wyżu. Z tego powodu za kilka dni czeka nas spore ochłodzenie. Chwyci mróz i temperatura spadnie nawet do -16 st. C., zwłaszcza po uwzględnieniu także pomiarów przy gruncie. Przejściowo poczujemy skutki siarczystej zimy sięgającej z północy.

Prognozowany mróz w Europie w rejonie Polski, 16 marca 2025

Silny mróz osiądzie w wyżu w środkowej Europie w marcu 2025, temperatura spadnie do -16 st. C. Siarczysta zima sięgnie z północy

O tym, że zima z silnym mrozem w Europie jeszcze nie odpuściła, minionej doby przekonaliśmy się na północy Szwecji w rejonie Naimakka, gdzie temperatura spadła aż do -33,8 st. C., ponadto zanotowano -32 st. C. w fińskim Kilpisjarvi. To obecnie najbardziej mroźne regiony na naszym kontynencie i co ważne, skutki tego ochłodzenia na północy pośrednio odczujemy również w naszym regionie przez kilka dni już pod koniec tygodnia.

Prognozowana temperatura napływającego zimnego powietrza z mrozem do Europy na wysokości 1,5 km, 17 marca 2025

Silny mróz w wyżu pojawi się w środkowej Europie w marcu 2025, temperatura spadnie do -16 st. C., będzie podmuch siarczystej zimy

Na ochłodzenie złoży się kilka czynników. Pierwszym jest obecny niż w rejonie środkowej Europy przesuwający się na północny wschód kontynentu. Kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, jednocześnie z północy zaciąga stopniowo coraz chłodniejsze powietrze. Główną falę chłodu sprowadzi jednak w nasz region kolejny ośrodek niżowy, który tym razem na początku drugiej połowy marca zanurkuje znad Skandynawii w kierunku Rosji i zaciągnie zimne powietrze arktyczne osiadające w wyżu w centrum, na zachodzie oraz częściowo na wschodzie i południu kontynentu.

Prognozowany mróz w środkowej Europie, 18 marca 2025

Osiądzie silny mróz w środkowej Europie w marcu 2025, temperatura w wyżu spadnie do -16 st. C.

Potencjał ochłodzenia z nastaniem mrozu dobrze obrazuje przewidywana anomalia temperatury minimalnej, która będzie miejscami nawet o 7-13 st. C. poniżej normy, zwłaszcza przy nocnych i porannych rozpogodzeniach. Obszar chłodu obejmie nie tylko centrum, miejscami wschód i zachód Europy, ale także sięgnie również w głąb na południe aż po częściowo Bałkany, gdzie także poranki trzeba będzie zaczynać od skrobania szyb w samochodach.

Sprawdź: Niż genueński przyniesie ulewy. Spadnie 50 litrów wody. Wiemy, gdzie opady będą największe

Prognozowana anomalia temperatury minimalnej z zasięgiem mrozu w Europie, 18 marca 2025

Będzie silny mróz w wyżu w środkowej Europie w marcu 2025, gdzie jest siarczysta zima

W rejonie Polski ochłodzenia i nastania powszechnego mrozu przy nocnych rozpogodzeniach, spodziewamy się szczególnie między około 16-19 marca (+/-1 dzień). Wówczas ujemne temperatury na poziomie co najmniej -16/-4 st. C., z uwzględnieniem również pomiaru przy gruncie, zanotujemy w wielu regionach. Będzie temu sprzyjać adwekcja zimnego powietrza osiadającego w wyżu oraz zjawisko silnej radiacji przy rozpogodzeniach. Największe spadki temperatur odnotujemy w lokalnych zastoiskach chłodu, zwłaszcza we wszelkich dolinach i to nie tylko w rejonach podgórskich. Ochłodzenie nie będzie jednak długie bo już w trakcie ostatniej dekady marca ponownie zrobi się znacznie cieplej.

Zobacz: Nowa pogoda na cały marzec. Wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Będą silne wichury. Wiatr osiągnie 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon z północy Tomasz Pogoda 2025-03-13 11:34:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/beda-silne-wichury-wiatr-wiatr-osiagnie-130-kmh-prad-strumieniowy-sciagnie-cyklon-z-polnocy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6360/head_Wichury_prad_strumieniowy_cyklon_Europa_marzec_2025.jpg Po okresie dominacji wyżu nad rejonem Polski i znaczną częścią Europy, dostaliśmy się pod wpływem obszaru niskiego ciśnienia. Z tego powodu wróciły potrzebne opady deszczu i miejscami śniegu, ale w nowym tygodniu pogoda w centrum kontynentu zacznie się stabilizować. Sytuacja będzie odmienna w kolejnych dniach na północy, gdzie aktywny prąd strumieniowy ściągnie cyklon i wystąpią wichury w kilku falach. Wiatr miejscami osiągnie około 130 km/h. Żywioł obejmie wiele regionów.

Prognozowane wichury w Europie do 15 marca 2025

Będą silne wichury na północy Europy w marcu 2025. Wiatr osiągnie 130 km/h, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Po rozpadzie wiru polarnego, nad Europą obserwujemy obecnie bardzo chaotyczny i porozrywany prąd strumieniowy. Jego osie nie są stabilne, ale z prognoz wynika, że w kolejnych dniach najsilniejsze odnóża będą omijać centrum kontynentu. Zupełnie inaczej będzie na północy, a przez to pojawią się warunki do formowania układów cyklonalnych. Z tego powodu przy ich przejściu wystąpią nie tylko opady, ale także nasili się wiatr, który może powodować lokalne szkody.

Prognozowany prąd strumieniowy niosący cyklon z wichurami na północy Europy, 16 marca 2025

Będą silne wichury na północy Europy w marcu 2025, wiatr osiągnie 130 km/h, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Z prognoz szczególnie modelu ECMWF wynika, że wichury w kilku falach dotkną szczególnie miejscami obszar Skandynawii, zwłaszcza między 15-20 marca. W tym okresie nad tym regionem Europy ma się pojawić silny prąd strumieniowy, który będzie kierował znad Atlantyku dość rozległe cyklony, które szczególnie silne wichury przyniosą miejscami między Norwegią, częściowo Szwecją po Finlandię. Ich zasięg wskażą bieżące wyliczenia prognoz numerycznych. Na wskazanym obszarze wiatr w porywach miejscami osiągnie lub przekroczy 80-130 km/h. Najsilniej powieje w rejonie norweskiego wybrzeża, a także w górach Skandynawii.

Prognozowane wichury w Europie, 18 marca 2025

Uderzą wichury na północy Europy w marcu 2025, prąd strumieniowy ściągnie cyklon i wiatr osiągnie 130 km/h

Żywioł wpłynie więc szczególnie na żeglugę, a także na pracę niektórych lotnisk. Z tego powodu mogą być przesunięcia w połączeniach. Jeśli więc macie w najbliższych dniach zaplanowany lot do tych regionów Europy, to miejcie na uwadze, że może być przełożony lub znacznie opóźniony. Wiatr miejscami spowoduje szkody, w tym połamie drzewa i gałęzie, które lokalnie mogą zatarasować drogi. Punktowo będą możliwe również przerwy w dostawie prądu.

Sprawdź: Niż genueński przyniesie ulewy. Spadnie 50 litrów wody. Wiemy, gdzie opady będą największe

Prognozowane wichury w Europie, 20 marca 2025

Będą wichury w Europie w marcu 2025, wiatr osiągnie 130 km/h, gdzie prąd strumieniowy z cyklonem

Z kolei w Polsce silny wiatr zaznaczy się miejscami i okresami najbliższej doby na wschodzie i południowym wschodzie przy przejściu niżu. W pozostałe omawiane dni nie będzie na tyle znaczący, aby stanowić większe zagrożenie. Od około 18-19 marca spodziewamy się dłuższej stabilizacji warunków pogodowych praktycznie w całym kraju z powodu wpływu kolejnego antycyklonu.

Zobacz: Nagła śnieżyca szybko zasypie drogi. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nagła śnieżyca szybko zasypie drogi. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie Robert Zieliński 2025-03-12 18:27:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nagla-sniezyca-szybko-zasypie-drogi-spadnie-40-cm-sniegu-nawrot-zimy-sciagnie-zawieje-i-zamiecie https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6359/head_Sniezyce_Europa_Alpy_marzec_2025_gdzie_spadnie_snieg.jpg Druga połowa tygodnia przyniesie spore zmiany w pogodzie nie tylko w rejonie Polski, ale również na znacznym obszarze Europy. W kilku regionach przejdą ogromne śnieżyce, które szybko zasypią drogi. Miejscami spadnie nawet 40 cm śniegu. Będzie to silny nawrót zimy, tym bardziej, że pojawią się również zawieje i zamiecie. Zimowe akcenty sięgną również w rejon naszego kraju.

Prognozowana śnieżyca w Europie, 13 marca 2025

Nagła śnieżyca szybko zasypie drogi w Europie w pobliżu Alp w marcu 2025, spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie

Zachodzące zmiany w układzie barycznym nad Europą powodują postępującą adwekcję chłodnego powietrza z północy na południe, gdzie dojdzie do nagłej cyklogenezy w rejonie północnych Włoch. W tym rejonie powstaje bardzo zasobny w wilgoć niż, który w regionach osiadania zimnego powietrza zacznie przynosić śnieżyce przy jego przesuwaniu na północny wschód. Opady będą bardzo intensywne i szybko doprowadzą do paraliżu, a nawet miejscami do zasypania dróg w najbliższych dniach.

Prognozowana śnieżyca w Europie w rejonie Alp, 14 marca 2025

Nagła śnieżyca szybko zasypie drogi w Europie, spadnie 40 cm śniegu w rejonie Alp w marcu 2025. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie

W omawianych dniach nagłej i bardzo intensywnej śnieżycy spodziewamy się szczególnie w rejonie Alp, zwłaszcza w regionach głównej ich grani. Opady śniegu przejdą na obszarze, od pogranicza Włoch i Francji przez południowo zachodnią Austrię, południową i południowo wschodnią Szwajcarię po północne Włochy. W tych regionach do końca tygodnia miejscami spadnie około 20-40 cm śniegu, większość między czwartkiem i sobotą. W tych dniach, jeśli macie zaplanowany przejazd przez wskazane regiony, to rekomendujemy zmianę i wybranie alternatywnych dróg. Wyjątkowo trudne warunki będą panować szczególnie od wysokości 1000-1500 m n.p.m., miejscami również niżej, zwłaszcza, że opadom będzie towarzyszył silny wiatr tworzący także zaspy.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 15 marca 2025

Nagła śnieżyca zasypie drogi w Europie w rejonie Alp w marcu 2025, spadnie 40 cm śniegu, będą zimowe zawieje i zamiecie

Będą jednak regiony, gdzie świeżego śniegu spadnie jeszcze więcej. Najnowsze wydanie francuskiego modelu ARPEGE wskazuje, że w wyższych partiach gór pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o około 45-80 cm. Wzrośnie zatem w kolejnych dniach również zagrożenie lawinowe.

Sprawdź: Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -28 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy

Prognozowana pokrywa śnieżna w Europie w rejonie Alp do 16 marca 2025

Będą śnieżyce z zasypanymi drogami w Europie w rejonie Alp w marcu 2025, gdzie jest zima

Co ważne, skutki przejścia tego niżu odczujemy również w Polsce bo na strefie frontowej przyniesie w najbliższych dniach opady i to nie tylko deszczu. Śnieg spadnie szczególnie w rejonie Sudetów, ponadto głównie na południu i południowym wschodzie naszego kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich, ale miejscami także w głębi tych regionów do 15 marca. Najwięcej śniegu spadnie w Tatrach, nawet do około 30-60 cm, o ile sprawdzą się aktualne wyliczenia modelu ECMWF i ARPEGE.

Zobacz: Nowa pogoda na cały marzec. Wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Niż genueński przyniesie ulewy. Spadnie 50 litrów wody. Wiemy, gdzie opady będą największe Tomasz Pogoda 2025-03-12 10:11:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/niz-genuenski-przyniesie-ulewy-spadnie-50-litrow-wody-wiemy-gdzie-opady-beda-najwieksze https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6358/head_Niz_genuenski_ulewy_srodkowa_Europa_marzec_2025.jpg Przed nami silne załamanie pogody związane z przejściem niżu genueńskiego. Przyniesie ulewy, a na strefie frontowej w chłodniejszym powietrzu miejscami także śnieg. Będą regiony, gdzie spadnie nawet 50 litrów wody na m2 ziemi. Lokalnie zatem mogą wystąpić podtopienia, ale tym razem ryzyka powodzi błyskawicznej unikniemy. To będą bardzo potrzebne i oczekiwane opady po bardzo suchych ostatnich tygodniach.

Prognozowane ulewy w rejonie środkowej Europy w Polsce, 13 marca 2025

Niż genueński przyniesie ulewy w środkowej Europie w marcu 2025, spadnie 50 litrów wody na m2 ziemi, w tych regionach opady będą największe

Czekające nas zmiany możemy już dostrzec na najnowszej mapie synoptycznej Europy, ale także na bieżących danych radaru opadów, które precyzyjnie wskazują zasięg wystąpienia, a także kierunek przemieszczania ulewy. Będzie ona wywołana przez niż tworzący się w rejonie północnych Włoch, gdzie w wyniku adwekcji chłodnego powietrza na strefie frontowej dojdzie do zafalowania i powstania niżu genueńskiego bardzo zasobnego w wilgoć zaciąganą z otaczającego morza. Następnie zgodnie z kierunkiem przepływu powietrza, niż zacznie się przemieszczać na północny wschód w rejon środkowej Europy.

Prognozowane ulewy w środkowej Europie w rejonie Polski, 14 marca 2025

Ulewy przyniesie niż genueński w środkowej Europie w marcu 2025, spadnie 50 litrów wody na m2 ziemi

Główna fala opadów na niżu genueńskim przejdzie przez środkową Europę w rejonie Polski do 13 marca. W tym okresie opady będą się przesuwać znad Włoch przez Bałkany, Austrię, aż niż bezpośrednio znajdzie się nad naszym krajem. Na ogół będą to opady o umiarkowanym natężeniu, tylko miejscami i okresami większym, zwłaszcza w rejonie wbudowanej konwekcji bo najbliższej doby mogą rozwinąć się lokalnie również pierwsze wiosenne burze. Miejscami spodziewamy się także nielicznych opadów śniegu i deszczu ze śniegiem, zwłaszcza w rejonie Sudetów.

Prognozowane ulewy w środkowej Europie w rejonie Polski, 15 marca 2025

Będą ulewy na niżu w środkowej Europie w marcu 2025, gdzie spadnie deszcz

Omawiany niż genueński do 14 marca odsunie się z centrum kontynentu nad północno wschodnie regiony Europy, ale między 14-15 marca z południa i południowego zachodu nasunie się rozległa strefa frontowa na której dodatkowo może powstać niewielki płytki niż. Dojdzie do zafalowania frontu, gdyż strefa opadów nie będzie się mogła przemieścić na północ i na pewien okres utknie w rejonie środkowej Europy, zwłaszcza w rejonie południowo wschodnich dzielnic Polski, gdzie spadnie deszcz, ale pod koniec opadów w chłodniejszym powietrzu pojawi się również śnieg.

Sprawdź: Potężne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 45 cm śniegu. Będzie atak zimy z zawiejami na południu

Prognozowane ulewy z sumami opadów w środkowej Europie, do 17 marca 2025

Niż genueński z ulewami w środkowej Europie w marcu 2025, gdzie spadnie najwięcej deszczu

Według najnowszych prognoz modeli GFS i ECMWF, ale także ICON, w omawianych dniach w Polsce największe sumy opadów zanotujemy w regionach na południu i południowym wschodzie kraju, gdzie spadnie miejscami do około 20-50 litrów wody na m2 ziemi, aczkolwiek część tych opadów pod koniec strefy frontowej będzie mieć również formę śniegu. Będą to znaczące opady biorąc pod uwagę fakt, że norma miesięczna w tych regionach w marcu waha się w pobliżu 30-40 litrów wody na m2 ziemi.

Zobacz: Nowa pogoda na cały marzec. Wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -28 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy Robert Zieliński 2025-03-11 18:31:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciagnie-silny-mroz-temperatura-spadnie-do-28-stopni-siarczysta-zima-siegnie-z-polnocy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6357/head_Mroz_i_siarczysta_zima_Europa_marzec_2025.jpg Zachodzące zmiany w polu barycznym w rejonie Polski w kolejnych dniach przyniosą ochłodzenie z opadami, ale nie będzie tak radykalne jak w innych regionach Europy. Wyjątkowo zimno zrobi się na północy, gdzie chwyci silny mróz i temperatura spadnie do -28 st. C. Kolejny podmuch siarczystej zimy stanie się faktem, zwłaszcza, że miejscami spadnie także śnieg przed dużymi zmianami w pogodzie w kolejnym tygodniu.

Prognozowane temperatury z mrozem w Europie, 13 marca 2025

Nadciągnie silny mróz do Europy północnej w marcu 2025, temperatura spadnie do -28 st. C. będzie siarczysta zima

Początek drugiej dekady marca przynosi nasilenie mrozu na północy Europy w rejonie Skandynawii, gdzie prawdziwe warunki zimowe w wielu regionach w kolejnych dniach jeszcze zdołają się utrzymać. Już minionej doby temperatura spadła do -28,7 st. C. w rejonie szwedzkiej miejscowości Gielas, ponadto zanotowano -28 st. C. w fińskim Sodankyla. To obecnie najbardziej mroźne regiony z najniższymi temperatura na obszarze Europy.

Prognozowany zasięg mrozu w Europie, 14 marca 2025

Silny mróz w Europie na północy w marcu 2025, temperatura spadnie do -28 st. C., gdzie jest siarczysta zima

Silny mróz na północy Europy w Skandynawii sprowadzają przechodzące niże, które niosą nie tylko miejscami opady śniegu, ale kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągają z północy zimne powietrze arktyczne, które następnie zaczyna osiadać. Kolejne noce i poranki również zapowiadają się mroźne, zwłaszcza na obszarze południowej i północnej Norwegii, ponadto północnej Szwecji i Finlandii. Przejściowo większy mróz pojawi się także na północy i północnym zachodzie Rosji. We wskazanych regionach, temperatury będą spadać co najmniej do -28/-15 st. C., a lokalnie przy gruncie mróz może być jeszcze większy.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie z wyraźnym obszarem silnego mrozu, 14 marca 2025

Będzie silny mróz na północy Europy, temperatura spadnie do -28 st. C. w marcu 2025, gdzie siarczysta zima

O potencjale dużego mrozu świadczy prognozowana anomalia temperatury minimalnej, która na północy Europy w omawianych dniach ma być miejscami nawet o 8-16 st. C. poniżej normy. To silne ochłodzenie w tej części Europy utrzyma się przez kilka dni, a następnie odpuści w trakcie drugiej połowy marca, gdy napłynie znacznie cieplejsze powietrze powodując liczne roztopy i prawdopodobnie początek końca zimy.

Sprawdź: Potężne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 45 cm śniegu. Będzie atak zimy z zawiejami na południu

Prognozowany mróz w Europie, 15 marca 2025

Gdzie silny mróz i siarczysta zima w Europie w marcu 2025, temperatura spadnie do -28 st. C.

Adwekcja chłodnego powietrza z północy sięgnie również szczególnie do zachodniej i częściowo środkowej Europy, w tym w rejon Polski, zwłaszcza między około 15-19 marca (+/-1 dzień). Z tego powodu także w naszym kraju, zwłaszcza przy nocnych i porannych rozpogodzeniach zacznie się w wielu regionach pojawiać powszechny mróz. Spodziewamy się spadków temperatury miejscami poniżej -10/-5 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach w zastoiskach chłodu, zwłaszcza przy gruncie będzie jeszcze zimniej.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spadnie śnieg i chwyci mróz? W prognozach spore zmiany

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nowa pogoda na cały marzec. Wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy są jednoznaczne Tomasz Pogoda 2025-03-11 13:21:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nowa-pogoda-na-caly-marzec-wroci-zima-ze-sniegiem-i-mrozem-prognozy-sa-jednoznaczne https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6356/head_Nowa_pogoda_na_caly_marzec_2025_temperatura_Europa.jpg Za nami bardzo ciepły początek meteorologicznej wiosny, dlatego pytacie, czy najnowsza pogoda na cały marzec przewiduje zmianę warunków w kierunku powrotu zimy? Dysponujemy już aktualizacjami prognoz i są jednoznaczne. Trend wskazuje kilka okresów, w których pojawi się sporo zjawisk, od deszczu i śniegu przez mróz po ponownie ocieplenie z pogodnym antycyklonem. Przeważać mają jednak dni cieplejsze niż zwykle.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres tygodnia do 24 marca 2025

Nowa pogoda na cały marzec 2025, wróci zima ze śniegiem i mrozem, czy ciepła wiosna w Europie i Polsce

Wszystko wskazuje, że sprawdzą się prognozy sezonowe, które przewidywały znacznie cieplejszy względem normy cały marzec. Po pierwszej dekadzie, anomalia temperatury jest ekstremalna bo w skali całej Polski aż o ponad 4,9 st. C. przekracza normę. W prognozach widnieje jednak okres ochłodzenia w okolicach połowy marca, ale ma być na tyle krótki, że nie zdoła znacznie zredukować dodatniej anomalii. Adwekcja chłodniejszego powietrza przy podejściu niżu i ponownej rozbudowie antycyklonu będzie jednak na tyle znacząca, że pojawią się noce i poranki z powszechnym mrozem, a miejscami na froncie spadnie również śnieg. Dość wysokich temperatur w rejonie środkowej Europy i Polski spodziewamy się do około 12 marca i 13 marca jeszcze na wschodzie kraju, a następnie temperatury w całym regionie na kilka dni spadną.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie za okres tygodnia do 31 marca 2025

Nowa pogoda na cały marzec 2025, będzie zima ze śniegiem i mrozem, czy ciepła wiosna w Europie i Polsce

Ochłodzenie nie będzie jednak silne i długotrwałe bo nie spowoduje poza krótkimi okresami trwalszej ujemnej anomalii średniej temperatury. W ujęciu każdego tygodnia, pozostałe w dalszej części marca mają być nadal cieplejszy niż zwykle. Spadek temperatury odczujemy szczególnie między około 14-18 marca, gdy miejscami, zwłaszcza w rejonie nocnych i porannych rozpogodzeń pojawi się bardziej powszechny mróz i to nie tylko przy gruncie, ale już od około 19-20 marca, czeka nas ponowne ocieplenie aż do powrotu miejscami temperatur w okolicach 17-22 st. C. w wielu regionach w trakcie ostatniej dekady marca.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Europie z powrotem antycyklonu w ostatniej dekadzie marca 2025

Nowa pogoda na cały marzec 2025, anomalia ciśnienia w Europie, czy będzie śnieg

Przejściowo zmiany czekają nas również w opadach bo dotychczasowy pogodny wyż z podmuchem ciepłem wiosny słabnie i wycofuje się na wschód. W jego miejsce środkowa Europa w rejonie Polski w najbliższych dniach dostanie się pod wpływ pola niżowego przez które przejdzie kilka ośrodków ze strefami frontowymi. Spodziewamy się wystąpienia opadów deszczu, a miejscami także w chłodniejszym powietrzu również śniegu. Popada, zwłaszcza między 12-13 marca, gdy mogą lokalnie wystąpić także burze, ponadto między 14-15 marca, głównie wtedy na południowym wschodzie kraju. Od około 16-17 marca ponownie cała Polska znajdzie się pod wpływem kolejnego pogodnego i coraz cieplejszego antycyklonu na ogół bez opadów przez co najmniej tydzień.

Sprawdź: Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -26 stopni. Nadciągnie siarczysta zima na północ

Prognozowane temperatury i opady w rejonie środkowej Europy na przykładzie Łodzi w Polsce do 27 marca 2025

Nowa pogoda na cały marzec 2025, jaka temperatura, czy będzie śnieg i mróz w Europie i Polsce

Przedstawione prognozy doskonale są oddane na aktualnych wiązkach z przewidywaniem prawdopodobieństwa opadów i temperatury. Widzimy kilka charakterystycznych okresów, w tym ochłodzenie między około 13-18 marca (+/-1 dzień), z ponownym ociepleniem w dalszej części miesiąca. Wyraźne są również powszechne opady, które w wielu regionach kraju wystąpią między szczególnie 13-15 marca oraz nastanie kolejnego pogodnego antycyklonu bez znaczących opadów między drugą i trzecią dekadą marca. Kolejne ocieplenie powinno się na ogół utrzymać już do końca miesiąca, a przez to z nawrotu prawdziwej zimy poza nielicznymi epizodami nic nie będzie. Po krótkim ochłodzeniu ponownie będziemy odczuwać przedwiośnie wchodzące w termiczną wiosnę.

Zobacz: Uderzą nagle wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. W tych dniach powieje najsilniej

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Potężne śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 45 cm śniegu. Będzie atak zimy z zawiejami na południu Robert Zieliński 2025-03-10 18:29:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/potezne-sniezyce-zasypia-drogi-spadnie-45-cm-sniegu-bedzie-atak-zimy-z-zawiejami-na-poludniu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6355/head_Sniezyca_zima_Europa_Alpy_marzec_2025_pokrywa.jpg Układ wyżowy zapewniający do tej pory blokadę cyklonalną nad rejonem Polski oraz nad znacznym obszarem Europy słabnie i kolejne dni przyniosą spore zmiany w pogodzie. Pojawi się stopniowe ochłodzenie, które miejscami przyniesie nie tylko deszcz, ale również śnieżyce i spadnie nawet 45 cm śniegu. Atak zimy z zawiejami w głębi kontynentu na południu spowoduje zasypanie dróg w wielu regionach.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 12 marca 2025

Potężne śnieżyce zasypią drogi w Europie w rejonie Alp w połowie marca 2025, spadnie 45 cm śniegu, atak zimy przyniesie zawieje

Nadchodzące zmiany już widać na aktualnej mapie synoptycznej Europy. Nawrót zimy przyniesie obszerny niż atlantycki, który znad Hiszpanii przesunie się w rejon Alp, gdzie w zaciąganym chłodnym powietrzu z północy, przeistoczy opady w śnieg. Spodziewamy się co najmniej przejścia dwóch ośrodków niżowych bardzo zasobnych w wilgoć. W ich rejonie opady śniegu będą bardzo intensywne i szybko spowodują przyrost pokrywy śnieżnej bo natężenie okresami ma sięgać nawet kilku cm na godzinę.

Prognozowane śnieżyce w Europie w rejonie Alp, 13 marca 2025

Potężne śnieżyce w Europie zasypią drogi w rejonie Alp w marcu 2025, spadnie 45 cm śniegu, atak zimy przyniesie zawieje

Pierwszy z ośrodków niżowych przyniesie śnieżyce w omawianych regionach Europy między 12-13 marca, a drugi między 14-15 marca. Opadom miejscami będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne powodujące nie tylko ograniczenie widzialności, ale także tworzenie zasp, mogących miejscami sparaliżować lub zasypać drogi. Wyjątkowo trudne warunki będą szczególnie od wysokości 1000-1500 m n.p.m., miejscami także niżej.

Prognozowane śnieżyce w Europie w rejonie Alp, 14 marca 2025

Będą potężne śnieżyce w Europie w rejonie Alp w połowie marca 2025, spadnie 45 cm śniegu, gdzie zima przyniesie zawieje

W omawianych dniach najwięcej śniegu spadnie szczególnie w rejonie podnóża i głównej grani Alp, od pogranicza Włoch i Francji przez południe i południowy wschód Szwajcarii, po południowo zachodnią Austrię i północne Włochy. Na tym obszarze pokrywa śnieżna w wielu regionach wzrośnie o co najmniej 20-45 cm, a lokalnie model ARPEGE, zwłaszcza w wyższych partiach gór wskazuje nawet 50-80 cm świeżego śniegu. Zima w tym regionie nie zamierza więc szybko i łatwo się poddać. Jeśli macie zatem w planie przejazd w tych dniach przez wskazane regiony, to zalecamy wybranie alternatywnych dróg, aby nie trafić na potężne śnieżyce.

Sprawdź: Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -26 stopni. Nadciągnie siarczysta zima na północ

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie, do 15 marca 2025

Śnieżyce zasypią drogi w Europie w marcu 2025, spadnie 45 cm w rejonie Alp, gdzie atak zimy

Wskazane opady na froncie i niżu musimy uważnie śledzić bo ich trajektoria będzie mieć znaczenie również dla pogody w Polsce. Najnowsze prognozy wskazują, że niż ten w rejon naszego kraju dotrze w okolicach 15 marca. Co ważne, w obszarze napływającego chłodnego powietrza także w naszym regionie może spaść śnieg, choć jego zasięg może być ograniczony, ale jest spora szansa, że doświadczymy w kilku regionach zimowe akcenty.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spadnie śnieg i chwyci mróz? W prognozach spore zmiany

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Uderzą nagle wichury. Wiatr przekroczy 100 km/h. W tych dniach powieje najsilniej Tomasz Pogoda 2025-03-10 13:16:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/uderza-nagle-wichury-wiatr-przekroczy-100-kmh-w-tych-dniach-powieje-najsilniej https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6354/head_Wichura_srodkowa_Europa_Polska_marzec_2025.jpg Kolejne dni bieżącego tygodnia przyniosą zmiany w pogodzie w rejonie Polski, ale także środkowej Europy. Przy przejściu frontów i niżów nastąpi wymiana masy powietrza i pojawią się opady. Spodziewamy się także wystąpienia wichury w kilku falach. Wiatr miejscami przekroczy nawet 100 km/h. Żywioł najbardziej da się we znaki w kilku południowych regionach naszego kraju.

Prognozowane wichury w Europie w rejonie Polski, 11 marca 2025

Wichury nagle uderzą w środkowej Europie w rejonie Polski w marcu 2025, wiatr przekroczy 100 km/h

Nasilenia wiatru spodziewamy się szczególnie w kolejnych dniach i okresach szczególnie w rejonie środkowej Europy, zwłaszcza w pobliżu Polski na obszarach podgórskich i górskich. Wiatr już zaczyna się wzmagać i będzie coraz silniejszy. Wszystko z powodu zmian w polu barycznym, gdyż wyż słabnie i odsuwa się na wschód, a w jego miejsce przejdą strefy frontowe z płytkimi niżami, które spowodują wzrost gradientu poziomego ciśnienia wspomagany także efektem orografii terenu.

Prognozowane wichury w Europie w pobliżu Polski, 12 marca 2025

Będą wichury w środkowej Europie w rejonie Polski w marcu 2025, wiatr przekroczy 100 km/h

Już najbliższej doby wędrujący niewielki niż znad Czech w kierunku południowego Bałtyku wywoła wichury w regionach środkowej Europy, zwłaszcza między Słowacją i południowymi dzielnicami Polski szczególnie w rejonach podgórskich i górskich. Następnie pojawią się również opady deszczu, ale kolejne fale silnego wiatru odczujemy także w kolejnych dniach, zwłaszcza między 12-14 marca. Wichury w tym okresie będą odczuwalne w głębi Europy na południu, od rejonu Alp przez częściowo Bałkany, Węgry, Słowację, południowo zachodnią Ukrainę po miejscami południowe i południowo wschodnie dzielnice Polski, zwłaszcza na obszarach podgórskich.

Prognozowane wichury w Europie w pobliżu Polski, 13 marca 2025

Będą nagłe wichury w Europie w pobliżu Polski w marcu 2025, wiatr przekroczy 100 km/h, gdzie powieje najsilniej

W omawianych dniach w Polsce, najsilniej powieje szczególnie od rejonu Podhala i Tatr przez Beskid Niski po Bieszczady. Na tym obszarze wiatr miejscami osiągnie lub przekroczy 70-100 km/h. Najmocniej powieje na szczytach, dlatego planując piesze wędrówki po górach, miejcie na uwadze możliwe silne załamanie pogody. W miarę możliwości zalecamy przełożenie wypraw bo miejscami przy silnym wietrze może być niebezpiecznie.

Sprawdź: Dwa niże przełamią wyż. Spadnie śnieg i deszcz. Wiemy, co dalej z pogodą w marcu

Prognozowane wichury w Europie, 14 marca 2025

Będą nagłe wichury w środkowej Europie w marcu 2025, wiatr przekroczy 100 km/h, gdzie powieje najsilniej

Przejściu stref frontowych z niżem będą miejscami towarzyszyć również opady deszczu oraz lokalnie niewykluczone pierwsze wiosenne burze. Za kilka dni w okolicach weekendu przy wdzierającym się ochłodzeniu gdzieniegdzie może popadać również śnieg i deszcz ze śniegiem, zwłaszcza w rejonie Sudetów, ale nie tylko.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spadnie śnieg i chwyci mróz? W prognozach spore zmiany

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Osiądzie silny mróz. Temperatura spadnie do -26 stopni. Nadciągnie siarczysta zima na północ Robert Zieliński 2025-03-09 18:25:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/osiadzie-silny-mroz-temperatura-spadnie-do-26-stopni-nadciagnie-siarczysta-zima-na-polnoc https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6353/head_Osiadzie_silny_mroz_polnocna_Europa_marzec_2025.jpg Długo utrzymujący się wyż w rejonie Polski, ale także na znacznym obszarze Europy sprawił w ostatnich dniach powiew ciepłej wiosny. Sytuacja jednak zmieni się w nadchodzącym tygodniu na północy, gdzie napłynie powietrze arktyczne i wróci silny mróz. Temperatura miejscami spadnie nawet do -26 st. C. Nadciągnie podmuch siarczystej zimy, który pośrednio w ochłodzeniu odczujemy także w naszym regionie.

Prognozowany mróz w Europie, 11 marca 2025

Osiądzie silny mróz na północy Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -26 st. C., będzie podmuch siarczystej zimy

Obszerny niż z rejonu południowo zachodniej Europy nadal zaciąga ciepłą masę powietrza osiadającą w wyżu w głębi kontynentu, dlatego mróz praktycznie niemal wszędzie zelżał, a w wielu regionach ustąpił. Minionej doby temperatura na wysokości 2m spadła do -13,1 st. C. na rosyjskim osiedlu Indiga oraz do -11,2 st. C. na norweskim Spitsbergenie. To obecnie najzimniejsze regiony w Europie, ale w nadchodzącym tygodniu ponownie pojawią się dni ze znacznym spadkami temperatur z powodu zmian w polu barycznym i tym samym adwekcji zimnego powietrza z północy.

Prognozowany mróz w Europie, 12 marca 2025

Osiądzie silny mróz na północy Europy, temperatura w marcu 2025 spadnie do -26 st. C.

Wyż utrzymujący się w ostatnich dniach szczególnie w centrum Europy, ale z wpływem również na inne regiony zaczyna słabnąć i odsuwać się na wschód. Na północy zrobi się więc miejsce do przejścia kolejnych ośrodków niżowych, które kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą zaciągać z północy w głąb Europy chłodne masy powietrza, które w najbliższych dniach szczególnie obejmą obszar, od Skandynawii po część Rosji. Znacznego ochłodzenia w tym regionie spodziewamy się szczególnie między około 11-18 marca, gdy w rejonie nocnych przejaśnień i rozpogodzeń chwyci siarczysty mróz, o czym świadczy przewidywana anomalia temperatury minimalnej, która miejscami może być nawet o 9-16 st. C. poniżej normy.

Prognozowana anomalia temperatury minimalnej z zasięgiem siarczystego mrozu w Europie, 13 marca 2025

Osiądzie silny mróz w Europie w marcu 2025, na północy temperatura spadnie do -26 st. C., będzie siarczysta zima

Największego mrozu w omawianym okresie spodziewamy się szczególnie między Norwegią, Szwecją, Finlandią po miejscami północną i północno zachodnią Rosję. Temperatura na tym obszarze spadnie w wielu regionach co najmniej do -26/-15 st. C., a lokalnie, zwłaszcza przy gruncie mróz może być jeszcze większy. Krótko mówiąc, zima na północy Europy nie zamierza się szybko i łatwo poddać bo będą kolejne dni z jej siarczystym wydaniem.

Sprawdź: Dwa niże przełamią wyż. Spadnie śnieg i deszcz. Wiemy, co dalej z pogodą w marcu

Prognozowana temperatura z adwekcją zimnego powietrza niosącego mróz w Europie na wysokości 1,5 km, 16 marca 2025

Będzie silny mróz w Europie w marcu 2025, temperatura spadnie do -26 st. C., gdzie siarczysta zima

To ochłodzenia na północy Europy przejściowo odczujemy również w rejonie Polski o czym świadczy prognozowany zasięg adwekcji i osiadania zimnego powietrza. Spodziewamy się szczególnie w okolicach 15-18 marca (+/- 1 dzień) znacznego spadku temperatury nie tylko minimalnej, ale również maksymalnej w całym kraju. W rejonie nocnych i porannych przejaśnień oraz rozpogodzeń pojawi się powszechny mróz. Wówczas temperatura szczególnie przy gruncie miejscami spadnie poniżej około -10/-5 st. C., a punktowo będzie jeszcze mroźniej. Fala chłodu w naszym kraju nie będzie jednak długa bo po zaledwie 2-3 dniach temperatury ponownie wzrosną, zwłaszcza w ciągu dnia.

Zobacz: Intensywna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Zima ściągnie zawieje i zamiecie na południu

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Spadnie śnieg i chwyci mróz? W prognozach spore zmiany Tomasz Pogoda 2025-03-09 12:52:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-dlugoterminowa-na-16-dni-spadnie-snieg-i-chwyci-mroz-w-prognozach-spore-zmiany https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6352/head_Pogoda_16_dni_zima_czy_wiosna_temperatura_marzec_2025.jpg Kończy się bardzo ciepła i wiosenna pierwsza dekada marca. Pytacie, czy aktualna pogoda długoterminowa na 16 dni przewiduje kontynuację łagodnej aury, a może wróci zima ze śniegiem i mrozem? Prognozy wskazują na chwilowe ochłodzenie, ale okresów cieplejszych będzie znacznie więcej, choć zdarzą się spore kontrasty termiczne w Polsce. Wreszcie w wielu regionach pojawią się potrzebne opady.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 24 marca 2025

Pogoda długoterminowa na 16 dni, spadnie śnieg i chwyci mróz, czy ciepła wiosna, temperatura do 24 marca 2025

Najnowsze prognozy wskazują na utrzymanie dość wysokich temperatur w Polsce do około 14 marca, aczkolwiek już na początku nowego tygodnia ochłodzenie będzie podchodzić do północnych regionów i nieco w głąb kraju na południe, ale zasięg adwekcji chłodnego powietrza będzie ograniczony. Na przeważającym obszarze Polski, co najmniej w całej południowo wschodniej połowie kraju będzie cieplej niż zwykle przez większość nowego tygodnia na poziomie często temperatury maksymalnej do 10-18 st. C., początkowo miejscami nawet wyższej. Z tego powodu kolejny tydzień marca nadal zapisze się z wyraźną dodatnią anomalią średniej temperatury i pierwsza połowa miesiąca w skali kraju będzie o co najmniej 2,3 st. C. powyżej normy.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 16 marca 2025

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatura w Polsce i Europie do 16 marca 2025

Dopiero w okolicach kolejnego weekendu oraz początku następnego tygodnia pojawi się ochłodzenie, które odczujemy w całej Polsce. Wówczas napłynie z północy znacznie chłodniejsza masa powietrza, w której pojawi się bardziej powszechny mróz i to nie tylko przy gruncie, zwłaszcza nocami i poranku w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń. Ochłodzenie nie będzie jednak długie bo ograniczy się do zaledwie kilku dni. Będzie na tyle słabe, że w perspektywie tygodnia nie spowoduje wystąpienia ujemnej anomalii temperatury i marzec nadal będzie zgodny z prognozami sezonowymi wskazującymi ciepły pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury minimalnej podczas ochłodzenia w Europie w rejonie Polski, 17 marca 2025

Pogoda długoterminowa, spadnie śnieg i chwyci mróz, czy ciepła wiosna w Polsce, anomalia temperatury do 17 marca 2025

W nowym tygodniu wreszcie pojawią się okresami bardzo potrzebne opady w czasie przełamania wyżu. Spodziewamy się miejscami opadów w wielu regionach szczególnie między 12-13 marca oraz 14-15 marca przy przejściu dwóch ośrodków niżowych. Na ogół będą przeważać opady deszczu, ale miejscami przy wymianie masy powietrza na froncie mogą wystąpić również opady śniegu, deszczu ze śniegiem lub krupy śnieżnej. Lokalnie możliwe będą również pierwsze wiosenne burze. Miejscami, głównie na południu w rejonach podgórskich okresami wystąpi wiatr o sile wichury. Z uwagi na dodatnie temperatury w dzień, nie będzie powrotu zimy, gdyż możliwości utworzenia pokrywy śnieżnej na nizinach są minimalne. Pozostałe dni tygodnia tylko lokalnie mogą przynieść słabe i przelotne opady. Między ich strefami będą również okresy ze słońcem.

Sprawdź: Dwa niże przełamią wyż. Spadnie śnieg i deszcz. Wiemy, co dalej z pogodą w marcu

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 25 marca 2025

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 25 marca 2025

Przed nami więc zmiany w pogodzie w nadchodzącym tygodniu bo wreszcie w kilku falach miejscami przelotnie popada, ponadto pod koniec tygodnia w całej Polsce odczujemy ochłodzenie, ale nie będzie długotrwałe. Wcześniej wyraźnie chłodniej zrobi się na północy kraju. Przy przejściu niżów z opadami spodziewamy się także znacznego kontrastu temperatury między obszarem z opadami i bez opadów. Prognozy bieżące wskażą, kiedy i gdzie dokładnie popada w kolejnych dniach. Mimo przewidywanych zmian, kolejne tygodnie marca nadal mają być cieplejsze niż zwykle, mimo krótkich okresów ochłodzenia, co będzie potwierdzeniem prognozy sezonowej.

Zobacz: Intensywna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Zima ściągnie zawieje i zamiecie na południu

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Dwa niże przełamią wyż. Spadnie śnieg i deszcz. Wiemy, co dalej z pogodą w marcu Robert Zieliński 2025-03-08 13:25:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/dwa-nize-przelamia-wyz-spadnie-snieg-i-deszcz-wiemy-co-dalej-z-pogoda-w-marcu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6351/head_Zalamanie_pogody_nize_przelamia_wyz_Europa_marzec_2025.jpg Utrzymujący się wyż w rejonie Polski nadal powoduje blokadę cyklonalną, dzięki temu mamy podmuch pogodnej i ciepłej wiosny, ale okres stabilnej aury jest już policzony. W nowym tygodniu antycyklon osłabnie i jego miejsce zajmie pole obniżonego ciśnienia przez które będą przechodzić niże. Miejscami przyniosą śnieg i deszcz. Wreszcie pojawią się niezwykle oczekiwane i potrzebne opady w marcu.

Prognozowane opady w Europie w rejonie Polski, 13 marca 2025

Dwa niże przełamią wyż w środkowej Europie, spadnie śnieg i deszcz, co dalej z pogodą w marcu 2025

Pogodny wyż z osiadaniem ciepłego powietrza szczególnie w rejonie środkowej Europy, w tym w Polsce powoduje dalsze wysuszanie gleby po niezbyt śnieżnej zimie, dlatego coraz częściej pytacie, kiedy wreszcie zacznie padać bo zapowiada się niezwykle suchy początek wegetacji roślin. Zmiany pojawią się w trakcie nowego tygodnia, gdy wyż osłabnie i zostanie przełamany przez co najmniej dwa ośrodki niżowe niosące deszcz, a miejscami przy wymianie masy powietrza także przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem.

Prognozowany niż z opadami w Europie w rejonie Polski, 15 marca 2025

Niże przełamią wyż w marcu 2025 w środkowej Europie w rejonie Polski, spadnie śnieg i deszcz, co dalej z pogodą

Zmiany w pogodzie będą stopniowe, a to oznacza, że nie od razu opady obejmą całą Polskę. Generalnie w całym kraju, stabilna aura bez opadów utrzyma się do około 10-11 marca (+/- 1 dzień). W tych dniach nadal temperatury będą wysokie, charakterystyczne miejscami dla wiosny. Sytuacja zmieni się w dalszej części drugiej dekady marca bo nasuwające się niże związane z coraz bardziej rozległym polem niższego ciśnienia, od zachodu i południowego zachodu Europy zacznie obejmować coraz większy obszar kontynentu w kierunku naszego kraju, a także północnych regionów.

Prognozowana anomalia ciśnienia z wyraźnym obszarem niskiego i wysokiego ciśnienia za okres tygodnia do 17 marca 2025

Załamanie pogody sięgnie środkowej Europy w rejonie Polski w marcu 2025, spadnie śnieg i deszcz, będą dwa niże

Opadów w wielu regionach Polski na przechodzących niżach i ich strefach frontowych spodziewamy się szczególnie między około 13-17 marca. W dniach poprzedzających i późniejszych opady będą bardziej przelotne i rozproszone o niewielkim zasięgu. Co bardzo istotne, ze względu na spore zmiany w zasięgu ciepłego i chłodnego powietrza, przy ich wymianie miejscami spadnie nie tylko deszcz, ale będziemy mieć regiony, gdzie może popadać także śnieg i deszcz ze śniegiem, ale prawdziwej zimy na nizinach z tego nie będzie z powodu utrzymania się dodatnich temperatur w dzień.

Sprawdź: Rozpadnie się wir polarny. Będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem do kwietnia

Prognozowane opady w Europie w rejonie Polski, 17 marca 2025

Kiedy spadnie śnieg i deszcz w Europie i Polsce w marcu 2025, będą dwa niże przełamujące wyż

Korzystajmy więc z uroków stabilnej pogody bo za kilka dni pojawią się zmiany. Wystąpią wreszcie potrzebne opady, choć nie wszędzie w dużych ilościach w rejonie Polski. Sytuacja będzie odmienna pod tym względem w najbliższych dniach na zachodzie i południowym zachodzie Europy, gdzie wystąpią ulewy z ryzykiem powodzi błyskawicznej szczególnie między Portugalią i Hiszpanią, ale nie tylko. Załamaniu pogody będzie również towarzyszyć okres ochłodzenia, ale nie będzie trwały o czym precyzyjniej dowiecie się w naszej najnowszej pogodzie długoterminowej.

Zobacz: Będzie nagłe ochłodzenie. Temperatura spadnie o 20 stopni. Wiemy, kiedy wkroczy fala chłodu

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Intensywna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Zima ściągnie zawieje i zamiecie na południu Tomasz Pogoda 2025-03-07 18:31:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/intensywna-sniezyca-zasypie-drogi-spadnie-35-cm-sniegu-zima-sciagnie-zawieje-i-zamiecie-na-poludniu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6350/head_Sniezyce_Europa_Alpy_zima_marzec_2025.jpg Nadchodzące dni, co najmniej do początku drugiej dekady marca w Polsce nadal zapowiadają się z wiosennym ociepleniem na ogół bez opadów. Nie oznacza to, że pogoda w całej Europie będzie podobna. Zachodzące zmiany w polu barycznym przyniosą nawrót zimy w kilku regionach. Przejdzie intensywna śnieżyca i spadnie miejscami nawet 35 cm śniegu. Opadom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne zasypujące drogi.

Prognozowana śnieżyca w Europie, 9 marca 2025

Intensywna śnieżyca zasypie drogi w marcu 2025 w Europie w rejonie Alp, spadnie 35 cm śniegu, nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie

Nawroty zimy w Europie, w ostatnich dniach są okresami możliwe szczególnie w niektórych regionach Skandynawii, a w kolejnych sięgną na południe w głębi kontynentu przy podejściu frontu i wymianie mas powietrza, gdy deszcz przejdzie w śnieg w kilku falach. Opady będą intensywne i szybko spowodują przyrost pokrywy śnieżnej. Będą związane z niżem atlantyckim, który na obszernym froncie sięgnie w rejon Alp, gdzie dodatkowo utworzy się niewielki i płytki niż na zafalowaniu.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 10 marca 2025

Będą intensywne śnieżyce w Europie w rejonie Alp w marcu 2025, spadnie 35 cm śniegu, zima przyniesie zawieje i zamiecie

Omawiana sytuacja baryczna doprowadzi do przejścia śnieżycy, zwłaszcza między 9-12 marca w pobliżu Alp, przy czym najwięcej śniegu spadnie w rejonie głównej grani. Atak zimy spowoduje spore problemy na drogach, zwłaszcza przy podjazdach na otwartych odcinkach powyżej 1000-1500 m n.p.m. gdzie zawieje i zamiecie spowodują nie tylko ograniczenie widzialności, ale mogą przyczynić się do utworzenia zasp. Niewykluczone, że niektóre odcinki dróg będą tymczasowo nieprzejezdne. Jeśli więc macie w planie w podanych dniach przejazd przez wskazane regiony, to rekomendujemy wybranie alternatywnych dróg.

Prognozowana śnieżyca w Europie w rejonie Alp, 12 marca 2025

Będzie intensywna śnieżyca w Europie w Alpach w marcu 2025, spadnie 35 cm śniegu, nawrót zimy z zawiejami i zamieciami

W omawianych dniach spodziewamy się przyrostu pokrywy śnieżnej miejscami o co najmniej 10-35 cm, zwłaszcza na obszarze, od pogranicza Francji i Włoch przez południową i południowo wschodnią Szwajcarię, południowo zachodnią Austrię po północne Włochy. Lokalnie w wyższych partiach śniegu spadnie jeszcze więcej. Zima w tej części Europy będzie więc trwać nadal i tym samym potwierdzą się wcześniejsze prognozy sezonowe, które wskazywały właśnie w tym regionie udany i trwalszy śnieżny sezon.

Sprawdź: Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie w rejonie Alp, do 13 marca 2025

Będą śnieżyce w Europie w Alpach, gdzie zima w marcu 2025

Z kolei w Polsce do początku nowego tygodnia nadal możemy być spokojni. Oczekujemy wiosennej pogody, miejscami z temperaturą nawet powyżej 15-20 st. C. Ochłodzenie pojawi się dopiero w trakcie kolejnego tygodnia. Wówczas miejscami przelotnie popada nie tylko deszcz, ale lokalnie może pojawić się także śnieg. Noce częściej będą przynosić bardziej powszechny mróz i to nie tylko przy gruncie. Okres ochłodzenia nie powinien być jednak bardzo długi.

Zobacz: Rozpadnie się wir polarny. Będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem do kwietnia

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Będzie nagłe ochłodzenie. Temperatura spadnie o 20 stopni. Wiemy, kiedy wkroczy fala chłodu Robert Zieliński 2025-03-07 12:51:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/bedzie-nagle-ochlodzenie-temperatura-spadnie-o-20-stopni-wiemy-kiedy-wkroczy-fala-chlodu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6349/head_Ochlodzenie_w_Polsce_marzec_2025_temperatura.jpg Trwający tydzień przynosi w Polsce pierwszą wiosenną fale ciepła, która utrzyma się jeszcze przez kilka dni. W prognozach pojawia się jednak nagłe ochłodzenie, które miejscami obniży temperaturę nawet o 20 st. C. Oznacza to wystąpienie bardziej powszechnego mrozu w nocy, ponadto w ciągu dnia odczujemy szok termiczny bo z dnia na dzień zrobi się znacznie zimniej.

Nagłe ocieplenie przerwie fala chłodu. Prognozowana temperatura w rejonie Polski, 10 marca 2025

Nagłe ochłodzenie sięgnie środkowej Europy w rejonie Polski w marcu 2025, temperatura spadnie o 20 st. C., będzie fala chłodu

Nadchodzące dni do początku drugiej dekady marca nadal w rejonie środkowej Europy, w tym Polski będą ciepłe i bardzo wiosenne bez istotnych opadów. Temperatury w wielu regionach będą osiągać lub przekraczać 15-20 st. C., jedynie noce w rejonie rozpogodzeń będą chłodniejsze, lokalnie z niewielkim mrozem, zwłaszcza przy gruncie. Obecna fala ciepła jest znacząca bo temperatura minionej doby miejscami sięgnęła aż 22-23 st. C. na południu naszego kraju w rejonie Krakowa, Makowa Podhalańskiego i Siercza. Ocieplenie jest więc największe od początku roku, dlatego nagłe ochłodzenie w przyszłym tygodniu będzie bardzo odczuwalne.

Ochłodzenie sięgnie Polski. Prognozowana temperatura, 15 marca 2025

Będzie nagłe ochłodzenie w marcu 2025, temperatura w Polsce spadnie o 20 st. C., wkroczy fala chłodu

Z najnowszych prognoz wynika, że ochłodzenie wkroczy do środkowej Europy w okolicach początku drugiej połowy marca. Będzie dość silne, ale wiele wskazuje, że raczej nie potrwa długo, a jedynie na kilka dni przerwie podmuch wiosny. Ochłodzenie ma być związane najpierw z przejściem kilku ośrodków niżowych przez Skandynawię ściągających z północy w głąb Europy zimne powietrze, a następnie będzie osiadać w rozbudowującym antycyklonie przesuwającym się z zachodu na wschód z oddziaływaniem na centrum kontynentu. Z tego powodu w trakcie drugiej dekady marca, zwłaszcza w okolicach połowy miesiąca (+/- 2 dni) ma się pojawić wyraźnie chłodniejszy okres.

Prognozowane ochłodzenie z temperaturą w rejonie Polski, 16 marca 2025

Fala ochłodzenie sięgnie środkowej Europy w rejonie Polski w marcu 2025, temperatura spadnie o 20 st. C.

Biorąc pod uwagę fakt, że temperatury miejscami osiągają w ostatnich dniach w Polsce aż 20-23 st. C., a według najnowszych prognoz za ponad tydzień w tych regionach mogą spaść w ciągu dnia do około 2-5 st. C., to rzeczywisty spadek temperatury maksymalnej może sięgnąć nawet około 17-20 st. C. Wiele jednak wskazuje, że to ochłodzenie nie będzie długotrwałe bo w dalszej części marca zaczną wracać dni znacznie cieplejsze.

Sprawdź: Front z niżem przetnie wyż. Spadnie śnieg i będą zawieje. Zima przypomni się w tych dniach

Prognozowana anomalia temperatury maksymalnej w Polsce i Europie, 17 marca 2025

Nadciągnie nagłe ochłodzenie w marcu 2025, temperatura spadnie o 20 st. C.

Takie okresy trwalszego ciepła, przeplatane nagłym, ale raczej krótkim ochłodzeniem, lokalnie nawet z przelotnym śniegiem będą się w Polsce w sezonie wiosennym jeszcze nie raz zdarzać w kolejnych tygodniach, co najmniej do kwietnia. Ma temu sprzyjać utrzymujący się trwalszy wzór pogodowy ze skutkami rozbicia wiru polarnego, który przełoży się na niestabilność siły i położenia prądu strumieniowego. Krótko mówiąc, mimo obecnego ocieplenia, jeszcze jest zbyt wcześnie na zmianę opon zimowych na letnie.

Zobacz: Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Front z niżem przetnie wyż. Spadnie śnieg i będą zawieje. Zima przypomni się w tych dniach Tomasz Pogoda 2025-03-06 18:34:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/front-z-nizem-przetnie-wyz-spadnie-snieg-i-beda-zawieje-zima-przypomni-sie-w-tych-dniach https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6347/head_Front_z_nizem_przyniesie_snieg_Europa_marzec_2025.jpg Przed nami najcieplejsze dni od początku roku z wyraźnym podmuchem wiosny nie tylko w Polsce, ale na znacznym obszarze Europy. W prognozach widać jednak zmiany, które przyniosą ochłodzenie z mrozem, a nawet opadami śniegu z zawiejami. Zima z akcentami jeszcze się przypomni w wielu regionach. Załamanie pogody nie będzie jednak trwałe i sprawdzi się przysłowie w marcu jak w garncu.

Prognozowane opady śniegu w rejonie środkowej Europy, 12 marca 2025

Front z niżem przetnie wyż w środkowej Europie w marcu 2025, spadnie jeszcze śnieg, zima się przypomni

Zanim dotrze wskazane ochłodzenie, to wcześniej do początku nowego tygodnia czekają nas niezwykle ciepłe dni bo temperatura w Polsce przekroczy 20 st. C. Zmiany pojawią się w przyszłym tygodniu, gdy wyż osłabnie i odsunie się na daleki wschód Europy. W ten sposób zrobi się miejsce do podejścia płytkich niżów ze strefami frontowymi w rejon centrum kontynentu na początku drugiej dekady marca.

Prognozowane opady śniegu w rejonie środkowej Europy, 13 marca 2025

Front z niżem przetnie niż w Europie i spadnie śnieg w marcu 2025, przypomni się zima

Na strefach frontowych pojawi się wtedy przelotny deszcz, który w rejonie napływu chłodniejszego powietrza z północy, miejscami przejdzie w deszcz ze śniegiem i śnieg, a tym samym w kilku regionach odczujemy lekki podmuch zimy. Z uwagi na dodatnie temperatury w dzień, pokrywa śnieżna na ogół nie będzie się mogła na dłużej utworzyć, z wyjątkiem gdzieniegdzie rejonów podgórskich, ale niewykluczone, że miejscami na nizinach krajobrazy zdołają się na chwilę zabielić.

Prognozowane prawdopodobieństwo opadów śniegu w Europie do 13 marca 2025

Ochłodzenie przyniesie śnieg w Europie w marcu 2025, będzie podmuch zimy

W omawianym okresie prawdopodobieństwo opadów śniegu w rejonie środkowej Europy, w tym w Polsce nie będzie znaczące, ale na tyle duże by przynajmniej w kilku regionach ponownie miejscami spadł śnieg o charakterze, głównie przelotnym. Najnowsze prognozy wskazują jego prawdopodobieństwo na 40-60 procent, co jest wartością znaczącą i świadczącą, że nie możemy jeszcze liczyć na trwałe i postępujące wiosenne ocieplenie, które wstrzymają okresami w kolejnych tygodniach skutki rozbicia wiru polarnego.

Sprawdź: To już pewne. Rozpadnie się wir polarny. Będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem do kwietnia

Prognozowane opady śniegu w rejonie środkowej Europy, 15 marca 2025

Front z niżem przyniesie śnieg w Europie w marcu 2025, będzie podmuch zimy w rejonie Polski

Uwzględniając powyższe najnowsze prognozy numeryczne, należy przyjąć, że do około 10-11 marca utrzyma się w rejonie Polski wiosenne ocieplenie, z temperaturami miejscami osiągającymi lub przekraczającymi 15-20 st. C. bez opadów. W kolejnych dniach spodziewamy się ochłodzenia, które miejscami przyniesie bardziej powszechny mróz nocami i to nie tylko przy gruncie, zwłaszcza w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń. Przy wymianie mas powietrza i przejściu frontów, miejscami między około 11-16 marca (+/- 1 dzień) zaczną się pojawiać potrzebne opady, ale nadal o ograniczonym zasięgu i przeważnie przelotnym charakterze. Przejściowo w rejonie chłodniejszego powietrza popada nie tylko deszcz, ale może również wystąpić śnieg przypominający o zimie. Nawrotu prawdziwej i trwalszej zimy poza ewentualnie rejonami podgórskimi i górskimi nie będzie, gdyż ochłodzenie w rejonie naszego kraju nie powinno być na tyle silne i długie.

Zobacz: Jest pogoda na cały marzec. Chwyci jeszcze mróz? Prognozy nie mają wątpliwości

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Oberwanie chmury zaleje drogi. Spadnie 200 litrów wody. Będzie powódź błyskawiczna na południu Robert Zieliński 2025-03-06 13:14:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/oberwanie-chmury-zaleje-drogi-spadnie-200-litrow-wody-bedzie-powodz-blyskawiczna-na-poludniu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6348/head_Oberwanie_chmury_ulewa_powodz_Europa_marzec_2025.jpg Obszar wpływu wyżu z blokadą cyklonalną w rejonie Polski utrzyma się do początku nowego tygodnia, ale w tym okresie sytuacja będzie odmienna w kilku regionach Europy. Na południu pojawią się ośrodki niżowe, które przyniosą ulewy z oberwaniem chmury. Prognozy wskazują miejscami nawet 200 litrów wody na m2 ziemi. Będą regiony, gdzie pojawi się pierwsza powódź błyskawiczna w tym sezonie wiosennym.

Prognozowane ulewy w Europie, 7 marca 2025

Oberwanie chmury zaleje drogi na południu Europy w marcu 2025, spadnie 200 litrów wody, będzie powódź błyskawiczna

Na aktualnej mapie synoptycznej Europy widzimy rozległy wyż, rozciągający się od zachodnich przez centralne po południowo wschodnie regiony kontynentu. Obszar tego antycyklonu będzie blokował w najbliższych dniach wejście w głąb niżów atlantyckich z opadami na frontach. To się jednak uda w regionach południowo zachodnich, gdzie wpływ wyżu zostanie pokonany przez obszerny niż z aktywnym frontem. Już najbliższej doby wkroczy od zachodu niosąc ulewy oraz lokalne burze z silnym wiatrem. Strefy opadowe będą się przemieszczać dość wolno, dlatego sumy opadów będą znaczne w krótkim czasie.

Prognozowane ulewy w rejonie południowej Europy, 8 marca 2025

Oberwanie chmury z ulewami zaleje drogi w południowej Europie w marcu 2025, spadnie 200 litrów wody, będzie powódź błyskawiczna

Ulewy na wypełniającym się niżu wchodzącym znad Atlantyku zaznaczą się w kilku falach szczególnie miejscami na obszarze Półwyspu Iberyjskiego między Portugalią i Hiszpanią. Na najnowszych prognozach z kilku modeli numerycznych, może dokładnie zobaczyć, jak ten niż będzie kręcił się odwrotnie do wskazówek w tym regionie Europy bez możliwości szybkiego przemieszczenia. W jego obszarze będą się pojawiać zarówno na frontach, jak również w wyniku konwekcji ulewy z oberwaniem chmury. W ich rejonie w kilka godzin spadnie kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi, a całkowita suma opadów w najbliższych dniach miejscami sięgnie lub przekroczy nawet 50-200 litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowane sumy opadów w ulewach w Europie według modelu ICON, do 11 marca 2025

Będą ulewy z oberwaniem chmury w Europie w marcu 2025, wystąpi powódź błyskawiczna

Sprawdziliśmy prognozy kilku najnowszych wydań modeli numerycznych, w tym GFS, ECMWF i ICON. Wszystkie wskazuje właśnie w tych omawianych regionach pierwsze poważne ulewy wiosenne, lokalnie z burzami w kolejnych dniach tygodnia. Opady wystąpią w kilku falach, miejscami mogą przejść kilka razy nad tym samym obszarem, dlatego istnieje spore ryzyko nie tylko zalań i podtopień, ale także lokalnych powodzi błyskawicznych. Z pewnością będą regiony, gdzie woda nagle zaleje drogi, dlatego miejcie to na uwadze, jeśli macie w najbliższych dniach w planach podróżowanie po tych regionach Europy.

Sprawdź: To już pewne. Rozpadnie się wir polarny. Będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem do kwietnia

Prognozowane sumy opadów w ulewach w Europie według modelu ECMFW, do 12 marca 2025

Oberwanie chmury i ulewy w Europie w marcu 2025, spadnie 200 litrów wody, powódź błyskawiczna zaleje drogi

Z kolei w Polsce, co najmniej do 10-11 marca spodziewamy się przeważnie stabilnej i ciepłej wiosenne pogody pilnowanej przez wyż, do którego ciepłe powietrze z południowo zachodniej Europy i częściowo północnej Europy będzie zaciągał omawiany niż. Dopiero w trakcie drugiej dekady marca pojawi się okres ochłodzenia i przelotnych opadów, w tym miejscami mieszanych.

Zobacz: Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nadciągnie silny mróz. Temperatura spadnie do -25 stopni. Siarczysta zima sięgnie z północy Tomasz Pogoda 2025-03-05 18:32:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciagnie-silny-mroz-temperatura-spadnie-do-25-stopni-siarczysta-zima-siegnie-z-polnocy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6346/head_Silny_mroz_polnocna_Europa_temperatura_marzec_2025.jpg Rozpoczyna się fala pierwszego dużego ocieplenia w tym sezonie wiosennym w rejonie Polski, ale nie oznacza to, że okresy ochłodzenia do Europy nie będą jeszcze wracać. Z powodu zmian w wirze polarnym, w nowym tygodniu pojawi się silny mróz. Temperatura spadnie nawet do -25 st. C., a lokalnie przy gruncie będzie zimniej. Siarczysta zima sięgnie z północy i pośrednio ochłodzenie odczujemy również w naszym regionie.

Prognozowany mróz w Europie, 11 marca 2025

Nadciągnie silny mróz do północnej Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -25 st. C., siarczysta zima sięgnie z północy

Z powodu obecności wyżu w rejonie centrum i zachodu Europy, a także w wyniku przechodzenia cyklonów z łagodniejszym powietrzem na północy kontynentu, w ostatnich dniach mróz znacznie zelżał. Minionej doby zanotowano -19,1 st. C. na dalekiej północy Finlandii w rejonie miejscowości Kittila. To obecnie najzimniejszy region w Europie, ale sytuacja ponownie zmieni się za kilka dni, gdy wyż ustąpi, a przechodzące niże na północy zmienią kierunek adwekcji powietrza z północy na południe. Będzie to pośrednio także wynik zmian w wirze polarnym, a przede wszystkim jego rozbicia. To z kolei wpłynie na wir troposferyczny, który stanie się bardzo chaotyczny i porozrywany, ponadto z północy jego główna oś przesunie się na południe Europy, a tym samym zrobi się miejsce do napływu chłodniejszych mas powietrza. Po wielkim ociepleniu pozostanie wspomnienie i wkroczy ochłodzenie.

Prognozowany mróz w Europie, 12 marca 2025

Silny mróz nadciągnie do północnej Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -25 st. C., siarczysta zima sięgnie z północy

Ponownego nasilenia mrozu spodziewamy się szczególnie w trakcie drugiej dekady marca w północnych regionach Europy, zwłaszcza na obszarze Skandynawii po północno zachodnią i północną część Rosji. Temperatury na tym obszarze w wielu regionach spadną do około -25/-15 st. C., a miejscami mróz w sprzyjających warunkach przy nocnych rozpogodzeniach będzie jeszcze większy i to nie tylko przy gruncie.

Prognozowany napływ zimnego powietrza z mrozem do Europy na wysokości 1,5 km, 13 marca 2025

Będzie silny mróz na północy Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -25 st. C., siarczysta zima nie odpuści

O potencjale ochłodzenia niech świadczy prognoza odchylenia temperatury minimalnej, która w omawianym okresie szczególnie na północy Europy na obszarze Skandynawii między miejscami Norwegią i Szwecją będzie nawet 7-16 st. C. poniżej normy. Nawroty siarczystej zimy, mimo już trwającej meteorologicznej wiosny będą się więc jeszcze nie raz zdarzać.

Sprawdź: Silna śnieżyca sparaliżuje drogi. Spadnie ponad 40 cm śniegu. Atak zimy na północy przyniesie zawieje

Prognozowana anomalia temperatury minimalnej z zasięgiem silnego mrozu w Europie, 14 marca 2025

Silny mróz wróci do północnej Europy w marcu 2025, temperatura spadnie do -25 st. C.

Adwekcja zimnego powietrza z północy, zwłaszcza między około 13-18 marca (+/- 2 dni) sięgnie także w głąb zachodniej i środkowej Europy w tym do Polski. Wówczas odczujemy znaczne ochłodzenie, ale nie oznacza to, że będzie w naszym regionie bardzo zimno. W ciągu dnia temperatury będą dodatnie, ale za to noce szczególnie w rejonie przejaśnień i rozpogodzeń ponownie zaczną przynosić powszechny mróz, największy przy gruncie w lokalnych zastoiskach chłodu. Możliwe, że temperatury miejscami spadną poniżej -10/-5 st. C. Zauważalne ochłodzenie potrwa miejscami, co najmniej przez kilka dni, ale będzie jeszcze okresami wracać w kolejnych tygodniach.

Zobacz: Jest pogoda na cały marzec. Spadnie jeszcze śnieg i chwyci mróz? Prognozy nie mają wątpliwości

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
To już pewne. Rozpadnie się wir polarny. Będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem do kwietnia Robert Zieliński 2025-03-05 13:22:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/to-juz-pewne-rozpadnie-sie-wir-polarny-beda-nawroty-zimy-ze-sniegiem-i-mrozem-do-kwietnia https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6345/head_Rozpad_wiru_polarnego_prognozy_do_kwietnia_2025.jpg Wyjątkowo długo w tym sezonie trzeba czekać na rozpad wiru polarnego, ale wszystko wskazuje, że nastąpi to cykliczne zjawisko już za kilka dni. Pytacie więc, czy w związku z tym będą jeszcze nawroty zimy ze śniegiem i mrozem, mimo postępującego już ocieplenia z pierwszym poważnym podmuchem wiosny? Prognozy mogą zaniepokoić szczególnie rolników i sadowników.

Prognozowany wir polarny, 6 marca 2025

Rozpadnie się wir polarny w marcu 2025, będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem

O tym jak ważnym czynnikiem pogodowym jest wir polarny, przekonujemy się niemal co roku w trakcie sezonu zimowego. Na ogół dopóki jest stabilny i silny, to współdziała z niższym wirem troposferycznym, czyli prądem strumieniowym i wówczas sezon chłodny w rejonie Europy, w tym Polski jest dość łagodny. Sytuacja zaczyna się jednak często zmieniać, gdy pojawiają się pierwsze poważne jego zaburzenia, które później prowadzą do całkowitego rozpadu. W tym sezonie przekonaliśmy się o tym w lutym, gdy gwałtowne zmiany w wirze polarnym doprowadziły do zaburzenia prądu strumieniowego i pojawienia się silniejszego ochłodzenia. Z tego powodu, zwłaszcza w trakcie drugiej połowy miesiąca mieliśmy trwalszy okres występowania mrozu szczególnie nocami.

Prognozowane gwałtowne ocieplenie stratosferyczne prowadzące do rozbicia wiru polarnego, 7 marca 2025

Rozpadnie się wir polarny, będą nawroty zimy ze śniegiem i mrozem, 7 marca 2025

Po pierwszym zaburzeniu, wir polarny zdołał się wzmocnić i jego oś w najbliższych dniach znajdzie się dokładnie nad Polską, gdzie wpłynie na spore ubytki ozonu. Według ostatnich pomiarów i prognoz, w stratosferze nad naszym krajem będzie o około 30 procent mniejszego jego stężenie względem normy. Miejmy to na uwadze podczas słonecznej pogody, gdyż ten ozon chroni nas przed szkodliwym promieniowaniem UV-B. Wir nie utrzyma się jednak długo bo wszystkie prognozy wskazują za kilka dni ogromne ocieplenie stratosferyczne, które definitywnie doprowadzi do rozpadu. Prognozy modelu GFS wskazują, że temperatura nad Biegunem Północnym w stratosferze będzie w tym czasie nawet o 51 st. C. powyżej normy. Tak duże ocieplenie przełoży się na bardzo gwałtowne rozbicie wiru polarnego między około 9-11 marca.

Prognozowany rozpad wiru polarnego, 10 marca 2025

Wir polarny ulegnie rozpadowi w marcu 2025

Mamy więc sytuację, która definitywnie niebawem doprowadzi do dość szybkiej degradacji wiru polarnego, który następnie zacznie systematycznie słabnąć przez cały marzec do kwietnia. Będzie to kluczowy okres dla warunków pogodowych na półkuli północnej Ziemi, gdyż według badań i statystyk, na ogół w terminie do 1-5 tygodni od rozpadu wiru, pojawia się silniejsze zimowe uderzenie ze śniegiem i mrozem. Pytaniem kluczowym jest region, który doświadczy jeszcze możliwego głębszego ochłodzenia, mimo, że obecnie nic na to nie wskazuje.

Zobacz: Silna śnieżyca sparaliżuje drogi. Spadnie ponad 40 cm śniegu. Atak zimy na północy przyniesie zawieje

Prognozowana siła i kondycja wiru polarnego do 18 kwietnia 2025

Prognoza wiru polarnego do kwietnia 2025

Możemy więc oczekiwać, że między drugą połową marca, a niemal całym kwietniem wystąpi jeszcze okresami prawdopodobieństwo nawrotów przelotnego śniegu, a nawet miejscami śnieżyc. Będą również dni z mrozem szczególnie nocami przy rozpogodzeniach. Oczywiście nie oznacza to, że w całym tym okresie będzie utrzymywać się ochłodzenie. Bardziej chodzi o to, że okres dłuższego ciepła może zostać nagle przerwany przez znaczące, choć raczej krótkie ochłodzenie w kilku falach w niektórych regionach północnej półkuli Ziemi. Wówczas powiedzenia w marcu jak w garncu, czy kwiecień plecień bo przeplata nabiorą realnego znaczenia. Pojawi się wtedy ryzyko fali chłodu pokrywającej się miejscami z już trwającym sezonem wegetacji roślin, zwłaszcza z upływem kwietnia. Nasze uprawy będą wtedy narażone na późny mróz i trzeba będzie chronić rośliny przed niską temperaturą.

Sprawdź: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ocieplenie, czy silny mróz? W prognozach wczesna wiosna

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Jest pogoda na cały marzec. Spadnie jeszcze śnieg i chwyci mróz? Prognozy nie mają wątpliwości Tomasz Pogoda 2025-03-04 18:21:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/jest-pogoda-na-caly-marzec-spadnie-jeszcze-snieg-i-chwyci-mroz-prognozy-nie-maja-watpliwosci https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6344/head_Pogoda_na_caly_marzec_2025_w_Europie.jpg Rozpoczęła się meteorologiczna wiosna, która w tym tygodniu w Polsce przyniesie pierwszą poważną falę ocieplenia, ale czy długo się utrzyma? Najnowsza pogoda na cały marzec wskazuje na wyraźną dodatnią anomalię temperatury, ale nie oznacza to, że zupełnie unikniemy dni bez mrozu, a nawet incydentów ze śniegiem. Mimo to, trend prognozy sezonowej jest optymistyczny dla osób, które już mają dość chłodów.

Prognozowana anomalia temperatury w Europie i Polsce do 10 marca 2025

Pogoda na cały marzec 2025, spadnie jeszcze śnieg i chwyci mróz, czy będzie ciepło w Polsce i Europie

Z powodu rozbudowy wyżu w rejonie centrum Europy oraz w wyniku podchodzenia niżów na południowym zachodzie kontynentu, w kolejnych dniach do końca pierwszej dekady marca czeka nas silne ocieplenie. Temperatury w wielu regionach Polski sięgną nawet 14-20 st. C., z najwyższymi wartościami szczególnie na południu. Będzie to okres również przeważnie dość pogodny i bez opadów. O silnym mrozie i opadach śniegu w tym czasie z nawrotem zimy możemy zapomnieć.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 17 marca 2025

Najnowsza pogoda na cały marzec 2025, anomalia temperatury, czy spadnie śnieg i chwyci mróz, czy już wiosenne ciepło w Polsce i Europie

Sytuacja po okresie bardzo stabilnych warunków atmosferycznych z silnym ociepleniem, zacznie się zmieniać w rejonie środkowej Europy i Polski w trakcie drugiej dekady marca. Wówczas wyż zapewniający nam pogodną aurę osłabnie i odsunie się na wschodnie krańce kontynentu. W tym czasie od zachodu nastąpi przełamanie pola podwyższonego ciśnienia i zaczną podchodzić okresami strefy frontowe z niżami. W rejonie ich oddziaływania, głównie po 10 marca oraz okresami w kolejnych dniach miejscami pojawią się przelotne opady deszczu, a gdzieniegdzie przy wymianie mas powietrza mogą się zdarzyć nawet przelotne opady śniegu, czy deszczu ze śniegiem. Pojawi się okres nieco chłodniejszy, nawet z niewielkim i bardziej powszechnym mrozem w rejonie nocnych rozpogodzeń i przejaśnień szczególnie przy gruncie, ale nic nie wskazuje, aby to ochłodzenie było długotrwałe.

Prognozowana temperatura w Polsce na przykładzie Łodzi do 20 marca 2025

Pogoda na cały marzec 2025 w Polsce i Europie, czy wróci śnieg i mróz, czy utrzyma się ciepła wiosna

Z prognoz zarówno modelu GFS, jak również ECMWF wyraźnie wynika, że owszem, w trakcie drugiej dekady marca pojawią się w Polsce miejscami i okresami opady, ale raczej przeważnie nadal umiarkowane i słabe, ponadto temperatury spadną, ale będą charakterystyczne dla przedwiośnia, gdyż często będziemy notować w wielu regionach w ciągu dnia nawet 5-15 st. C. W takich warunkach nawet, jak miejscami przy przechodzeniu frontu zdarzy się przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem, to nawrotu zimy z tego nie będzie, z wyjątkiem miejscami rejonów podgórskich i górskich, gdzie może wzrosnąć przejściowo pokrywa śnieżna. Noce miejscami przyniosą czasami niewielki mróz, ale średnia dobowa temperatura i tak na ogół utrzyma się powyżej normy.

Sprawdź: Silna śnieżyca sparaliżuje drogi. Spadnie ponad 40 cm śniegu. Atak zimy na północy przyniesie zawieje

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 31 marca 2025

Pogoda na cały marzec 2025, anomalia temperatury, czy będzie mróz i śnieg, czy już ciepła wiosna w Polsce i Europie

Również w ostatniej dekadzie marca nie widać obecnie w prognozach dramatycznego ochłodzenia, które mogłoby przynieść trwalszy okres z częstym mrozem i śniegiem w Polsce. Temperatury będą na tyle wysokie aby utrzymać średnią temperaturę w ujęciu całego marca wyraźnie powyżej normy. Przed nami więc bardzo pogodna i ciepła pierwsza dekada marca, następnie w drugiej i trzeciej pojawią się okresami dni z przelotnymi opadami deszczu, a nawet przejściowo ze śniegiem i deszczu ze śniegiem, ale wystąpią także okresy cieplejsze z ponownym wpływem wyżu. Dni z wyraźnym ochłodzeniem z mrozem i śniegiem będzie niewiele, ponadto będą mieć ograniczony zasięg. Coraz częściej będziemy odczuwać termiczne przedwiośnie, ponadto zdarzą się również dni charakterystyczne dla wiosny. Słabnący wir polarny, raczej w tym miesiącu nie powinien przynieść trwalszego nawrotu zimy w naszej części Europy, z wyjątkiem krótkich epizodów.

Zobacz: Osiądzie ogromny antycyklon. Zaklinuje śnieżyce i ulewy. Wiemy, co dalej z zimą i wiosną

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Potężne ulewy przełamią wyż. Spadnie 230 litrów wody. Oberwanie chmury wywoła powódź błyskawiczną Robert Zieliński 2025-03-04 12:49:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/potezne-ulewy-przelamia-wyz-spadnie-230-litrow-wody-oberwanie-chmury-wywola-powodz-blyskawiczna https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6343/head_Ulewy_oberwanie_chmury_powodz_Europa_marzec_2025.jpg Utrzymujący się wyż w rejonie Polski współdziałając z niżami atlantyckimi, przyniesie w kolejnych dniach w naszym kraju silne ocieplenie z podmuchem wiosny bez opadów. Będą jednak regiony w Europie, gdzie pole wyżowe zostanie przełamane i pojawią się potężne ulewy z burzami. W rejonie oberwania chmury pojawi się poważne ryzyko powodzi błyskawicznej. Miejscami spadnie nawet 230 litrów wody na m2 ziemi.

Prognozowane ulewy w Europie, 6 marca 2025

Potężne ulewy przełamią wyż w Europie w marcu 2025, spadnie 230 litrów wody na m2 ziemi, oberwanie chmury wywoła powódź błyskawiczną

W najbliższych dniach nad znacznym obszarem Europy będzie utrzymywał się wyż, który odetnie wiele regionów od opadów, ale na jego obrzeżach sytuacja będzie odmienna. Do przełamania pola wyżowego dojdzie na południowym zachodzie kontynentu w rejonie Hiszpanii i Portugalii, gdzie zaczną podchodzić bardzo wilgotne niże znad Atlantyku, które będą się wypełniać i wolno przemieszczać z powodu oddziaływania blokady cyklonalnej rozciągającej się od zachodniej przez centralną po wschodnią i południowo wschodnią Europę. W takiej sytuacji rozwijające się chmury konwekcyjne z lokalnymi burzami zaczną przynosić potężne ulewy o charakterze rozproszonym, miejscami przejściowo niemal stacjonarnym.

Prognozowane potężne ulewy w Europie w rejonie Półwyspu Iberyjskiego, 7 marca 2025

Będą potężne ulewy w Europie w marcu 2025, w oberwaniu chmury spadnie 230 litrów wody, wystąpi powódź błyskawiczna

Natężenie tych opadów będzie bardzo duże bo na ogół w godzinę lub dwie spadnie kilkadziesiąt litrów wody na m2 ziemi, a całkowite sumy opadów miejscami do początku nowego tygodnia mogą przekroczyć nawet 100-230 litrów wody na m2 ziemi. Niewykluczone jednak, że lokalnie spadnie jeszcze więcej, a tym samym zdecydowanie wzrośnie prawdopodobieństwo wystąpienia powodzi błyskawicznej zalewającej drogi i co najmniej podtapiającej domy, gdyż niektóre ulewy mogą przejść kilkukrotnie nad tym samym obszarem.

Prognozowane ulewy w Europie z sumami opadów według modelu GFS, do 10 marca 2025

Potężne ulewy z oberwaniem chmury pojawią się w Europie w marcu 2025, spadnie 230 litrów wody

Sprawdziliśmy wszystkie wiodące modele pogodowe z przewidywaniem opadów i jednoznacznie z nich wynika, że niże przełamią wyż szczególnie w rejonie Hiszpanii i Portugalii, gdzie zaczną się wypełniać, miejscami niosąc w kilku falach ulewy. Rozmieszczenie maksymalnej sumy opadów w poszczególnych regionach nadal się różni, ale z prognoz jasno wynika, że w najbliższych dniach na tym obszarze Europy będzie obficie padać z powodu blokady wyżowej, gdyż niże nie będą się mogły szybko przemieścić w głąb kontynentu, dodatkowo opadom będą towarzyszyć burze z lokalnymi oberwaniami chmury. Jeśli więc wybieracie się w najbliższych dniach do tych regionów, to miejcie na uwadze spore ryzyko załamania pogody.

Sprawdź: Osiądzie ogromny antycyklon. Zaklinuje śnieżyce i ulewy. Wiemy, co dalej z zimą i wiosną

Prognozowane ulewy z sumami opadów w Europie według modelu ECMWF, do 11 marca 2025

Potężne ulewy z oberwaniem chmury w Europie w marcu 2025, na południu spadnie 230 litrów wody, będzie powódź błyskawiczna

Sytuacja w omawianych dniach będzie zupełnie odmienna w Polsce bo wskazane niże, kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara zaciągną do centrum Europy w obszar wyżowy bardzo ciepłe powietrze. To właśnie z tego powodu czeka nas pierwsze poważne ocieplenie z podmuchem wiosny. W naszym regionie wyż odetnie nas od istotnych opadów co najmniej do 10 marca, a miejscami nieco dłużej. Dopiero w trakcie drugiej dekady miesiąca podejdą strefy frontowe z niżami, z którym może popadać nie tylko deszcz, ale gdzieniegdzie również śnieg bo pojawi się okres ochłodzenia.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ocieplenie, czy silny mróz? W prognozach wczesna wiosna

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Silna śnieżyca sparaliżuje drogi. Spadnie ponad 40 cm śniegu. Atak zimy na północy przyniesie zawieje Tomasz Pogoda 2025-03-03 18:29:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/silna-sniezyca-sparalizuje-drogi-spadnie-ponad-40-cm-sniegu-atak-zimy-na-polnocy-przyniesie-zawieje https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6342/head_Sniezyca_zima_Europa_marzec_2025_gdzie_snieg.jpg Kolejne dni tygodnia z powodu blokady cyklonalnej w rejonie Polski, odetną nas od możliwości powrotu silnego mrozu i śniegu, ale aura nie będzie podobna w całej Europie. W kilku regionach przejdą śnieżyce i spadnie ponad 40 cm śniegu. Atak zimy przyniesie również zawieje śnieżne powodujące paraliż na drogach. Wszystko przez przechodzące cyklony na północ od wyżu.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 4 marca 2025

Silna śnieżyca sparaliżuje drogi na północy Europy w rejonie Skandynawii w marcu 2025, spadnie ponad 40 cm śniegu, atak zimy przyniesie zawieje

Rozbudowujący się wyż w rejonie częściowo środkowej, zachodniej i południowej Europy spowoduje w najbliższych dniach omijanie znacznego obszaru kontynentu ze strefami frontowymi niosącymi opady, ale na jego obrzeżach sytuacja będzie inna. Na północ od wpływu wyżu na gradiencie ciśnienia w osi prądu strumieniowego będą przechodzić cyklony, które w chłodnym powietrzu przyniosą nawroty śnieżnej zimy w kilku falach w tym tygodniu.

Prognozowana śnieżyca w Europie, 5 marca 2025

Silna śnieżyca na północy Europy sparaliżuje drogi w marcu 2025, spadnie ponad 40 cm śniegu, atak zimy przyniesie zawieje

Bardzo intensywna śnieżyca spodziewana jest miejscami szczególnie między 4-5 marca na obszarze Skandynawii, zwłaszcza od sporej części Norwegii po środkowo zachodnią i północną Szwecję. Śnieg następnie na froncie przesunie się miejscami nad Finlandię i częściowo Rosję, ale natężenie opadów w tych regionach będzie mniejsze. Nie zmienia to jednak faktu, że mimo postępującego ocieplenia w głąb Europy, w najbliższych dniach na północy kontynentu zamiast podmuchu wiosny, to będzie nawrót zimy ze śnieżycami. Opadom będą towarzyszyć także zawieje i zamiecie ograniczające widzialność i tworzące zaspy na drogach. Warunki jazdy będą bardzo trudne, zwłaszcza, że wystąpią także śnieżyce konwencyjne w wyniku efektu morza, a wtedy przyrost pokrywy śnieżnej będzie bardzo szybki.

Prognozowana śnieżyca w północnej Europie, 6 marca 2025

Silna śnieżyca sparaliżuje drogi w Europie w marcu 2025, spadnie ponad 40 cm śniegu, będą zawieje i zamiecie śnieżne

W omawianych dniach spadnie miejscami ponad 10-40 cm śniegu, najwięcej szczególnie, od południowo zachodniej Norwegii po pogranicze tego regionu ze środkową zachodnią i północną Szwecją. Lokalnie w rejonach podgórskich i górskich wzrost pokrywy śnieżnej będzie jeszcze większy. W przypadku zaplanowanej podróży przez te regiony Europy, zalecamy zmianę trasy, gdyż w innym przypadku traficie na paraliż dróg, a nawet miejscami na tymczasowo nieprzejezdne odcinki dróg, zwłaszcza na otwartych terenach przy podjazdach.

Sprawdź: Uderzą wichury z północy. Wiatr sięgnie 100 km/h. Nasunie się prąd strumieniowy z cyklonem

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie do 7 marca 2025

Gdzie zima i śnieżyce w Europie w marcu 2025, spadnie ponad 40 cm śniegu

W podanych dniach sytuacja będzie zupełnie odmienna w Polsce bo spodziewamy się adwekcji łagodnego powietrza osiadającego w wyżu. Doprowadzi to do stopniowego ocieplenia aż do podmuchu wiosny szczególnie w drugiej połowie tygodnia. Przechodzące cyklony na północ od wyżu spowodują jednak wcześniej nasilenie się gradientu ciśnienia, który wywoła szczególnie na północy i północnym wschodzie kraju okresami silny wiatr. Powrotu zimy do naszego kraju w kolejnych dniach nie będzie. Niewykluczone jednak, że w trakcie okresu ochłodzenia w drugiej dekadzie marca pojawi się miejscami kolejny zimowy incydent ze śniegiem.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ocieplenie, czy silny mróz? W prognozach wczesna wiosna

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Osiądzie ogromny antycyklon. Zaklinuje śnieżyce i ulewy. Wiemy, co dalej z zimą i wiosną Robert Zieliński 2025-03-03 11:34:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/osiadzie-ogromny-antycyklon-zaklinuje-sniezyce-i-ulewy-wiemy-co-dalej-z-zima-i-wiosna https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6341/head_Ogromny_antycyklon_Europa_marzec_2025_co_z_zima_i_wiosna.jpg Przed nami co najmniej tydzień z wpływem ogromnego antycyklonu nie tylko w rejonie Polski, ale na znacznym obszarze Europy. Wpłynie na warunki atmosferyczne, w tym na temperatury, a przede wszystkim zdecyduje o zasięgu wystąpienia śnieżycy i ulewy na kontynencie. Z tego powodu będziemy mieć zarówno regiony z podmuchem zimy, jak również ciepłej wiosny.

Prognozowany obszar oddziaływania ogromnego antycyklonu w Europie z anomalią ciśnienia do 10 marca 2025

Ogromny antycyklon osiądzie w Europie w marcu 2025, zaklinuje śnieżyce i ulewy, co dalej z zimą i wiosną

Na aktualnej mapie synoptycznej z rozkładem barycznym wyraźnie widać, że w przeciągu obecnego tygodnia, środkowa, zachodnia, częściowo południowa i wschodnia Europa znajdzie się pod wpływem rozległego pola antycyklonu, w którym będą przeważać dość stabilne warunki atmosferyczne. Sytuacja będzie odmienna na jego obrzeżach, zwłaszcza na północy i południowym zachodzie kontynentu, gdzie będą przechodzić niże ze strefami frontowymi niosącymi ulewy lub śnieżyce w zależności od masy powietrza. Z powodu blokady cyklonalnej, opady zaklinują się w tych regionach, a na pozostałym obszarze kontynentu opadów nie będzie lub popada tylko słabo i miejscami.

Ogromny antycyklon zaklinuje śnieżyce i ulewy w Europie. Prognozowana anomalia opadów za okres tygodnia do 9 marca 2025

Ogromny antycyklon zaklinuje śnieżyce i ulewy w Europie w marcu 2025, co dalej z zimą i wiosną

Omawiana sytuacja baryczna będzie mieć swoje przełożenie na sumy opadów, które na przeważającym obszarze Europy będą w tym tygodniu znacznie poniżej normy. Wyjątkiem są szczególnie dzielnice południowo zachodnie w rejonie Portugalii i Hiszpanii, gdzie wystąpią głównie ulewy, w tym także pochodzenia burzowego oraz Skandynawia, gdzie z kolei w chłodniejszym powietrzu będą przeważać śnieżyce, zwłaszcza w Norwegii. Na północy Europy w tym regionie będzie więc nadal trzymać śnieżna zima.

Prognozowane opady w Europie z wyraźnym obszarem ich zaklinowania, do 10 marca 2025

Ogromny antycyklon będzie w Europie w marcu 2025, co dalej z zimą i wiosną, gdzie śnieżyce i ulewy

W regionach bez opadów obejmujących szczególnie w najbliższych dniach środkową, częściowo zachodnią i południowo wschodnią Europę, pojawi się znaczne ocieplenie i poczujemy pierwszy znaczący oddech wiosny, który sięgnie także w rejon Polski. Będziemy więc mieć na kontynencie, zarówno sporo regionów pogodnych i bez opadów z rosnącą temperaturą, jak również trzymającą śnieżną zimą na północy i przejściowo aurą ze sporą sumą opadów na południowym zachodzie.

Sprawdź: Nadciągnie kilka wichur. Wiatr przekroczy 95 km/h. Żywioł odetnie prąd w tych regionach

Prognozowane przełamanie antycyklonu w Europie, 10 marca 2025

Silny antycyklon osiądzie w Europie w marcu 2025, gdzie zima i wiosna, kiedy śnieżyce i ulewy

Najnowsze prognozy wskazują, że wpływ antycyklonu na pogodę w Polsce przynoszący ocieplenie i na ogół brak opadów, choć w najbliższych dniach spowoduje również nasilenie wiatru szczególnie na północny i północnym wschodzie utrzyma się co najmniej do około 10 marca (+/-1 dzień). Następnie obszar niżowy z zachodu ma przełamać antycyklon odsuwający się na wschód Europy. Wówczas zaczną do naszego kraju w kolejnych dniach wracać na strefach frontowych przelotne opady nie tylko deszczu, ale miejscami ponownie popada również śnieg. Poczujemy wówczas ochłodzenie i zakończy się pierwszy poważniejszy podmuch wiosny. Możliwe, że w trakcie drugiej dekady marca wystąpi nawet w kilku regionach krótkotrwały zimowy incydent. Do tego okresu będzie się nadal pogłębiał niedobór opadów z coraz niższą wilgotnością gleby.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ocieplenie, czy silny mróz? W prognozach wczesna wiosna

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nadciągnie kilka wichur. Wiatr przekroczy 95 km/h. Żywioł odetnie prąd w tych regionach Tomasz Pogoda 2025-03-02 18:20:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciagnie-kilka-wichur-wiatr-przekroczy-95-kmh-zywiol-odetnie-prad-w-tych-regionach https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6340/head_Wichury_w_Polsce_marzec_2025.jpg Nadchodzący tydzień przyniesie w Polsce wiosenne ocieplenie z niemal zupełnym brakiem opadów przy wpływie wyżu, ale przez kilka dni nasili się gradient ciśnienia między północą i południem kraju. Wraz z nasunięciem się osi prądu strumieniowego, w kilku regionach wywoła wichury. Wiatr miejscami przekroczy 95 km/h. Żywioł uderzy w kilku falach.

Prognozowane wichury w rejonie Polski, 3 marca 2025

Nadciągnie kilka wichur do Polski w marcu 2025, wiatr przekroczy 95 km/h, żywioł odetnie prąd

Na aktualnej mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec rozbudowujący się wyż Ingeborg między centrum i zachodem kontynentu oraz obszar pola niżowego z przechodzącymi cyklonami nad Skandynawią. Polska w najbliższych dniach znajdzie się pomiędzy wpływem wyżu i skrajem oddziaływania cyklonów z północy przy jednoczesnym nasunięciu prądu strumieniowego. Dojdzie do zwiększenia gradientu poziomego ciśnienia i jednocześnie nasili się wiatr, który w co najmniej kilku regionach będzie mieć siłę wichury.

Prognozowane wichury w rejonie Polski, 4 marca 2025

Będą wichury w Polsce w marcu 2025, wiatr przekroczy 95 km/h, żywioł uderzy w kilku regionach

Skutki silnego wiatru w kilku falach odczujemy okresami szczególnie na północy i północnym wschodzie Polski, zwłaszcza między 3-5 marca. Z najnowszych prognoz modelu GFS, ECMWF oraz ICON wynika, że wiatr między szczególnie województwem pomorskim, warmińsko mazurskim i podlaskim osiągnie w wielu regionach w porywach około 60-90 km/h. Silniej powieje nad samym morzem na północy wschodniego Pomorza, gdzie osiągnie miejscami do około 95-100 km/h. To będą regiony najbardziej narażone na silny wiatr, który miejscami może połamać drzewa lub gałęzie, a w konsekwencji spowoduje przerwy w dostawie prądu.

Prognozowane wichury w rejonie Polski, 5 marca 2025

Wichury w kilku falach uderzą w Polsce w marcu 2025, wiatr sięgnie 95 km/h

Niewykluczone, że lokalnie połamane drzewa lub oderwane konary i gałęzie zatarasują drogi. Podróżując w omawianych dniach po tych regionach, trzeba mieć na uwadze ryzyko nagłego uderzenia wiatru, zwłaszcza w rejonach otwartych. Dodatkowo na Bałtyku wystąpi sztorm, który szczególnie wysokie fale do około 4-6 m przyniesie w głębi południowej i południowo wschodniej części akwenu po wybrzeże Litwy, Łotwy i Estonii.

Sprawdź: Nagłe śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 45 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie z zaspami

Prognozowane wichury w Europie oraz w rejonie Polski według modelu GFS do 6 marca 2025

Gdzie będą wichury w Polsce i Europie w marcu 2025, najnowsza prognoza wiatru z zasięgiem żywiołu

W podanych dniach silniej powieje nie tylko w rejonie północnej i północno wschodniej Polski, ale także na znacznym obszarze Europy. Spodziewamy się wichury w osi prądu strumieniowego na gradiencie ciśnienia, szczególnie od częściowo Szkocji i Morza Północnego przez południową Skandynawię i znaczny obszar Bałtyku po regiony wschodnie kontynentu. Miejscami wiatr spowoduje szkody materialne, ponadto wpłynie na żeglugę i lotnictwo. Mogą wystąpić opóźnienia w realizacji połączeń.

Zobacz: Najnowsza pogoda na marzec. Wiosenne ocieplenie, czy zima ze śniegiem i mrozem? Wszystko już jasne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Potężne ocieplenie, czy silny mróz? W prognozach wczesna wiosna Robert Zieliński 2025-03-02 12:47:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-dlugoterminowa-na-16-dni-potezne-ocieplenie-czy-silny-mroz-w-prognozach-wczesna-wiosna https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6339/head_Pogoda_16_dni_anomalia_temperatura_marzec_2025_prognozy.jpg Wkraczamy już w okres meteorologicznej wiosny, dlatego pytacie, czy zima z nawrotami mrozu i śniegu już zupełnie odpuści i nadciągnie trwalsze ocieplenie? Pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca początku drugiej połowy marca napawa optymizmem osoby, które czekają na zdecydowanie wyższe temperatury w Polsce. W prognozach pojawia się pierwszy poważny i dłuższy podmuch ciepła, ale bez istotnych opadów.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 17 marca 2025

Pogoda długoterminowa na 16 dni, potężne ocieplenie, czy zima z mrozem i śniegiem, w prognozach wczesna wiosna w marcu 2025

Zmiany w polu barycznym nad Europą, w nowym tygodniu doprowadzą do napływu bardzo ciepłego powietrza w głąb centrum kontynentu, w tym w rejon Polski, gdzie będzie osiadać w polu wyżowym. Z tego powodu czeka nas systematyczny wzrost temperatury z apogeum w okolicach kolejnego weekendu. Z dnia na dzień poczujemy już nie tylko termiczne przedwiośnie, ale mówić będziemy o prawdziwej wiośnie bo miejscami średnia dobowa temperatura osiągnie lub lokalnie przekroczy 10 st. C., zwłaszcza na południu i południowym wschodzie kraju.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury w dniu potężnego ocieplenia w Polsce i Europie, 7 marca 2025

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury, wczesna wiosna czy nawroty zimy w marcu 2025

O czekającym nas wyjątkowo silnym ociepleniu świadczą prognozy anomalii temperatury maksymalnej, która miejscami będzie w pewnych okresach nawet o 8-16 st. C. wyższa względem normy. Z tego właśnie powodu na mapach temperatur zaczyna dominować odcień koloru czerwonego podchodzącego pod niemal czarny. Wiele wskazuje, że w sprzyjających warunkach, zwłaszcza przy słonecznej pogodzie i lokalnych zjawiskach wiatru fenowego, lokalnie podczas tej fali ciepła na południu Polski zanotujemy pierwsze 20 st. C. w tym roku.

Pogoda długoterminowa. Anomalia temperatury w Polsce i Europie w okresie tygodnia do 8 marca 2025

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 8 marca 2025

Nic więc już nie zmieni faktu, że nadchodzący tydzień będzie z ekstremalnym odchyleniem temperatury względem normy, gdyż w ujęciu całego tego okresu spodziewamy się wartości o co najmniej 3-5 st. C. ponad średnią. Mało tego, obecność wpływu wyżu sprawi, że będzie to również bardzo suchy tydzień z postępującymi przejaśnieniami i rozpogodzeniami, które początkowo nie obejmą jeszcze całego kraju, ale ich zasięg będzie się zwiększał. Wzrostowi temperatury będą towarzyszyć na ogół również okresy ze słońcem. Niewielkie przelotne opady wystąpią tylko miejscami, głównie 5 marca na północnym wschodzie, a poza tym raczej nigdzie nie powinno padać. Ponadto między 3-5 marca spodziewamy się okresami nasilenia wiatru z powodu zwiększenia gradientu ciśnienia, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju.

Sprawdź: Uderzą wichury z północy. Wiatr sięgnie 100 km/h. Nasunie się prąd strumieniowy z cyklonem

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury i opadów do 17 marca 2025

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza opadów i temperatury do 17 marca 2025

Przed nami więc w nowym tygodniu nastanie pierwszego trwalszego podmuchu wiosny ze zdecydowanie wyższą temperaturą, zwłaszcza w regionach południowych, ponadto na ogół bez opadów. W wielu regionach nie zabraknie chwil ze słońcem. W wyżu przy rozpogodzeniach, noce miejscami będą jednak jeszcze przynosić niewielkie ujemne temperatury, zwłaszcza przy gruncie, gdzie pojawi się mróz, ale w ciągu dnia temperatury będą szybko rosnąć. Warunki pogodowe na ogół zachęcą do aktywnego wypoczynku, ale będą też sprzyjać pracy na zewnątrz. Kolejne ochłodzenie ma się pojawić dopiero na początku drugiej dekady marca, jednak nie powinno być długie.

Zobacz: Nagłe śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 45 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie z zaspami

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nagłe śnieżyce zasypią drogi. Spadnie 45 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie z zaspami Tomasz Pogoda 2025-03-01 18:26:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nagle-sniezyce-zasypia-drogi-spadnie-45-cm-sniegu-nawrot-zimy-sciagnie-zawieje-i-zamiecie-z-zaspami https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6338/head_Atak_zimy_Europa_sniezyca_marzec_2025.jpg Za kilka dni w nowym tygodniu czeka nas znaczne ocieplenie z powiewem wiosny w Polsce, ale nie oznacza to, że tak będzie już w całej Europie. Przechodzące niże z frontami przyniosą w kilku regionach śnieżyce, którym będą towarzyszyć zawieje i zamiecie. Miejscami spadnie nawet 40 cm śniegu. Nawrót zimy będzie nagły z poważnym ryzykiem zasypania dróg, tym bardziej, że będą się tworzyć zaspy.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 2 marca 2025

Nagłe śnieżyce zasypią drogi na północy Europy w marcu 2025, spadnie 45 cm śniegu, nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie z zaspami

Rozkład pola barycznego nad Europą sprawi, że w kolejnych dniach z powodu odbudowującego się wyżu w rejonie częściowo centrum, zachodu i południa kontynentu, liczniejsze strefy frontowe z przechodzącymi niżami w chłodniejszym powietrzu wystąpią głównie w północnych regionach kontynentu. Ośrodki z opadami będą się przesuwać z zachodu na wschód z lekkim odchyleniem na południowy wschód. Z uwagi na zaleganie chłodniejszego powietrza, w omawianych regionach będą przeważać opady śniegu.

Prognozowana śnieżyca w Europie, 3 marca 2025

Nagłe śnieżyce na północy Europy zasypią drogi w marcu 2025, spadnie 45 cm śniegu, nawrót zimy przyniesie zawieje i zamiecie

Przejścia kilku śnieżyc spodziewamy się na północy Europy szczególnie na obszarze Skandynawii po miejscami północno zachodnią Rosję. Opady wystąpią, zwłaszcza między 2-5 marca. Wyjątkowo dużo śniegu prognozujemy w Norwegii, gdzie będą wchodzić śnieżyce konwekcyjne związane z efektem morza. Niewykluczone, że rozwiną się także burze śnieżne. Najwięcej śniegu spadnie niemal w całej zachodniej połowie tego regionu, ale opady o nieco mniejszym natężeniu sięgną również do środkowo zachodniej i północnej Szwecji po miejscami Finlandię.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 4 marca 2025

Nagłe śnieżyce zasypią drogi w Europie w marcu 2025, na północy spadnie 45 cm śniegu, będą zawieje i zamiecie z nawrotem zimy

Z prognoz szczególnie modelu ARPEGE wynika, że w omawianych dniach i regionach, pokrywa śnieżna wzrośnie nawet o 20-45 cm, a miejscami w rejonach górskich spadnie jeszcze więcej. W górach Skandynawii na południowym zachodzie Norwegii jest prognozowane ponad 100 cm świeżego śniegu. Atak zimy będzie więc silny, tym bardziej, że opadom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie ograniczające widzialność oraz tworzące zaspy śnieżne. Warunki drogowe szybko się pogorszą i miejscami nastąpi paraliż aż do tymczasowego zasypania dróg, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Jeśli wybieracie się w tych dniach do Skandynawii szczególnie przez rejon Norwegii, to zalecamy sprawdzenie alternatywnych dróg, aby uniknąć znalezienia się w centrum nagłego nawrotu zimy.

Sprawdź: Dotrze silna fala ciepła. Temperatura w Polsce osiągnie 20 stopni? W tych dniach będzie wiosna

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie do 5 marca 2025

Będą śnieżyce w Europie w marcu 2025, gdzie jest zima

Z kolei w Polsce oczekujemy w najbliższych dniach ponownej stabilizacji warunków atmosferycznych za sprawą wpływu wyżu z jednoczesnym wzrostem temperatury, zwłaszcza w trakcie nowego tygodnia. Miejscami nasili się jednak wiatr, zwłaszcza na północy i północnym wschodzie kraju z powodu gradientu ciśnienia. Zima zdecydowanie będzie omijać środkową Europę.

Zobacz: Najnowsza pogoda na marzec. Wiosenne ocieplenie, czy zima ze śniegiem i mrozem? Wszystko już jasne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Uderzą wichury z północy. Wiatr sięgnie 100 km/h. Nasunie się prąd strumieniowy z cyklonem Robert Zieliński 2025-03-01 12:01:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/uderza-wichury-z-polnocy-wiatr-siegnie-100-kmh-nasunie-sie-prad-strumieniowy-z-cyklonem https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6337/head_Wichury_Europa_Polska_prad_strumieniowy_marzec_2025_cyklon.jpg W najbliższych dniach po odsunięciu niżu z frontem okluzji niosącym w Polsce miejscami przelotny deszcz i śnieg, dostaniemy się pod wpływ wyżu, ale od północy będziemy odczuwać również wpływ cyrkulacji strefowej, gdyż nasunie się oś prądu strumieniowego z przechodzącym cyklonem na północy Europy. Spodziewamy się wystąpienia wichury. Wiatr miejscami sięgnie 100 km/h i lokalnie może spowodować szkody.

Prognozowane wichury w Europie, 3 marca 2025

Uderzą wichury w środkowej Europie w rejonie Polski w marcu 2025, wiatr sięgnie 100 km/h, nadciągnie prąd strumieniowy z cyklonem

Centrum omawianego pola wyżowego znajdzie się na południu Europy, ale jego wpływ będzie znacznie szerszy bo sięgnie także nad zachodnie i centralne regiony kontynentu. Z kolei na północy będą przechodzić cyklony w osi nasuwającego się prądu strumieniowego. Między wyżem i cyklonami zwiększy się gradient poziomy ciśnienia, a tym samym zacznie rosnąć prędkość wiatru napędzana dodatkowo wpływem wiru troposferycznego.

Prognozowana wichura w Europie w rejonie Polski, 4 marca 2025

Uderzą wichury w Europie w rejonie Polski w marcu 2025, wiatr sięgnie 100 km/h, będzie prąd strumieniowy z cyklonem

Najnowsze prognozy zarówno modelu GFS, jak również ECMWF wskazują na pojawienie się wyraźnego obszaru gradientu ciśnienia z prądem strumieniowym na obszarze, od Szkocji przez częściowo Skandynawię, rejon Polski po miejscami wschodnią Europę. W tych regionach w najbliższych dniach zdecydowanie wzrośnie prędkość wiatru, która da o sobie znać w kilku falach, miejscami przekraczając 100 km/h, zwłaszcza w rejonie północnej Szkocji. Jeśli więc macie w planach w tych dniach polecieć lub dojechać do lub ze wskazanych regionów, to miejcie na uwadze fakt możliwych ograniczeń w żegludze i lotnictwie, gdyż część połączeń może być ograniczona, przełożona lub odwołana.

Prognozowany prąd strumieniowy w Europie, 5 marca 2025

Będą wichury w Europie w rejonie Polski w marcu 2025, wiatr sięgnie 100 km/h, nasunie się prąd strumieniowy z cyklonem

W rejonie środkowej i północnej Europy wiatr zacznie się nasilać szczególnie między 3-5 marca w kilku falach, gdy przez Skandynawię z zachodu na wschód będzie wędrował cyklon, a od południa kontynentu zaznaczy się wpływ wyżu. Wówczas na powstałym gradiencie ciśnienia, dodatkowo z wpływem prądu strumieniowego miejscami wiatr osiągnie siłę wichury.

Sprawdź: Najnowsza pogoda na marzec. Wiosenne ocieplenie, czy zima ze śniegiem i mrozem? Wszystko już jasne

Prognozowane wichury w Europie według modelu GFS, jakie mogą wystąpić do 5 marca 2025

Wichury uderzą w Europie w marcu 2025, wiatr sięgnie 100 km/h, będzie prąd strumieniowy z cyklonem

W Polsce nasilenia wiatru spodziewamy się szczególnie w regionach północnych, północno wschodnich i częściowo wschodnich okresami między 3-5 marca. W tych dniach miejscami w porywach osiągnie do 50-100 km/h, przy czym najsilniej powieje w rejonie północnego wybrzeża oraz lokalnie na północnym wschodzie kraju. Wiatr punktowo może powodować w szkody, w tym łamać drzewa i gałęzie oraz odcinać dostawy prądu. Po wichurach oczekujemy znacznego ocieplenia z podmuchem wiosny.

Zobacz: Dotrze silna fala ciepła. Temperatura w Polsce osiągnie 20 stopni? W tych dniach będzie wiosna

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Najnowsza pogoda na marzec. Wiosenne ocieplenie, czy zima ze śniegiem i mrozem? Wszystko już jasne Tomasz Pogoda 2025-02-28 10:07:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/najnowsza-pogoda-na-marzec-wiosenne-ocieplenie-czy-zima-ze-sniegiem-i-mrozem-wszystko-juz-jasne https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6336/head_Najnowsza_pogoda_na_marzec_2025_dlugoterminowa.jpg Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny. Sprawdźmy, czy najnowsza pogoda na marzec przewiduje zmiany w kierunku szybkiego i trwałego wiosennego ocieplenia, a może zima będzie jeszcze wracać ze śniegiem i mrozem? Prognozy sezonowe wskazują na jednoznaczny trend, który nie pozostawia już wątpliwości.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w marcu 2025

Najnowsza pogoda na marzec 2025, jaka będzie temperatura, wiosenne ocieplenie, czy zima ze śniegiem i mrozem

Kończący się luty ostatecznie w Polsce zapisze się na ogół z temperaturą w pobliżu normy, ale nadchodzący marzec ma być miesiącem z wyraźną dodatnią anomalią temperatury i to ze znacznym przekroczeniem średniej. Najnowsze wyliczenia amerykańskiego modelu CFSv2 wskazują około 2,5-4,5 st. C. powyżej normy. To oznacza, że już w marcu będziemy mieć pierwsze dni z temperaturą miejscami powyżej 16-20 st. C. Noce coraz rzadziej będą przynosić mróz, choć zupełnie ujemne temperatury w całym kraju jeszcze nie ustąpią bo będą krótkie nawroty ochłodzenia.

Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w marcu 2025

Najnowsza pogoda na marzec 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie

Prognozy europejskiego modelu ECMWF wręcz kipią czerwonym kolorem i wskazują ponad 70-95 procent prawdopodobieństwa temperatury ponad normę w marcu, nie tylko w Polsce, ale na przeważającym obszarze Europy. Możemy więc oczekiwać, że zima będzie odpuszczać i wycofywać się z kontynentu. Nie oznacza to jednak, że nie zdarzą się jeszcze nieliczne dni z jej nawrotami. Przy podejściu niżu z frontem w rejonie wymiany mas powietrza mogą się jeszcze zdarzyć śnieżyce oraz wystąpi mróz szczególnie nocą przy rozpogodzeniach, ale będą to zjawiska już coraz rzadsze i bardzo ograniczone pod względem obszaru. W naszym kraju co najwyżej będą to nieliczne incydenty bo w skali całego miesiąca mają już przeważać dni charakterystyczne dla przedwiośnia, a okresami już termicznej wiosny ze średnią dobową temperaturą powyżej 10 st. C.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 10 marca 2025

Najnowsza pogoda na marzec 2025, anomalia temperatury do 10 marca 2025 w Polsce i Europie, będzie wiosna, czy jeszcze zima

Najnowsze prognozy sezonowe wskazują, że w Polsce każdy tydzień marca ma być ze średnią temperaturą wyraźnie powyżej normy. To oznacza, że ochłodzenie nawet jak się pojawi, nie będzie długie i ograniczy się co najwyżej do kilku dni. Wyjątkowo ciepły zapowiada się tydzień w trakcie pierwszej dekady marca, gdyż odchylenie temperatury dobowej względem normy ma sięgać aż 3-6 st. C. Jest spora szansa, że w tym okresie w naszym kraju zanotujemy pierwszy raz w sezonie wiosennym temperaturę maksymalną w okolicach 20 st. C.

Sprawdź: Nadciągną ogromne wichury. Wiatr przekroczy 145 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie w marcu 2025

Najnowsza pogoda na marzec 2025, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Z prognoz układu barycznego wynika, że w marcu w rejonie Polski ma przeważać wpływ układu wyżowego, a to z kolei ma się przełożyć na kontynuację niedoboru opadów. Okresów z frontami i niżami niosącymi deszcz i śnieg ma być znacznie mniej. Mają przeważać dni z dość stabilną aurą, co niestety przełoży się na pogłębienie niskiej wilgotności w glebie. Mimo wysokich temperatur, początek wegetacji w wielu regionach będzie mieć problem z rozwinięciem z powodu właśnie braku wilgoci, co o tej porze roku po zimie nie powinno mieć miejsca. Pozostaje niepewność związana z wirem polarnym, ale wygląda na to, że w marcu będzie słabł systematycznie i dość spokojnie, dlatego nie powinien znacząco wpłynąć na zmianę prognozy, tak jak w kończącym się miesiącu, gdy miało miejsce jego główne i szybkie zaburzenie, które przełożyło się na wyraźny okres ochłodzenia.

Zobacz: Niż z południa przyniesie ulewy. Spadnie 20 litrów wody. Wiemy, gdzie opady będą największe

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Dotrze silna fala ciepła. Temperatura w Polsce osiągnie 20 stopni? W tych dniach będzie wiosna Robert Zieliński 2025-02-27 18:47:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/dotrze-silna-fala-ciepla-temperatura-w-polsce-osiagnie-20-stopni-w-tych-dniach-bedzie-wiosna https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6335/head_Fala_ciepla_wiosna_Europa_marzec_2025_temperatura.jpg Nadchodzące dni przyniosą przejściowe warunki atmosferyczne z wymianą masy powietrza na znacznym obszarze Europy i Polski. Miejscami spadnie deszcz i śnieg, ale mróz wystąpi na niewielkim obszarze. Sytuacja zmieni się w trakcie pierwszej dekady marca, gdy napłynie fala ciepła i temperatury znacznie wzrosną. W naszym regionie zbliżą się nawet do 20 st. C. To będzie pierwszy w tym sezonie, tak znaczny powiew wiosny.

Prognozowane ocieplenie z temperaturą w rejonie Polski, 6 marca 2025

Fala ciepła sięgnie do Europy w marcu 2025, temperatura w rejonie Polski osiągnie 20 st. C. Będzie powiew wiosny

Zachodzące zmiany w polu barycznym sprawią, że za kilka dni szczególnie do częściowo zachodniej, środkowej, wschodniej, południowej i północnej Europy napłynie znacznie cieplejsza masa powietrza, która sprawi, że pojawi się pierwsza fala wiosennego ocieplenia szczególnie w naszym regionie. Wszystko przez niże atlantyckie, które przy współdziałaniu wyżu kontynentalnego będą kierować z południowego zachodu na wschód i północny wschód ciepłe masy powietrza.

Prognozowane silne ocieplenie z temperaturą w rejonie Polski, 7 marca 2025

Pierwsza fala ciepła napłynie do Europy w marcu 2025, temperatura osiągnie 20 st. C. w rejonie Polski, będzie powiew wiosny

Już w ostatnich dniach poczuliśmy wstęp do nadchodzącego ocieplenia, gdy temperatury miejscami wzrosły do 10-15 st. C., szczególnie na zachodzie i południu Polski, ale to jeszcze nie koniec zmian w kierunku pierwszego znacznego podmuchu wiosny. Mimo, że początek marca nie będzie nadzwyczaj ciepły, to sytuacja zmieni się w trakcie jego pierwszej dekady, zwłaszcza między 6-9 marca, gdy napłynie główna fala omawianego ciepłego powietrza. Wiele wskazuje, że w tym sezonie, zwłaszcza Dzień Kobiet będzie wyjątkowo ciepły.

Prognozowana anomalia temperatury z podmuchem wiosny w Europie, 8 marca 2025

Silna fala ciepła sięgnie Europy w marcu 2025, będzie 20 st. C. Nadciągnie podmuch wiosny

O czekającym nas wyjątkowym ociepleniu świadczą szczególnie prognozy anomalii temperatury maksymalnej, która w rejonie środkowej, częściowo południowej i wschodniej Europy, w tym w rejonie Polski ma być miejscami aż o 8-16 st. C. powyżej normy. Będziemy mieć zatem do czynienia z pierwszym znaczącym wzrostem temperatury, który wiele osób odczuje jako prawdziwy powiew wiosny. Temperatura w wielu regionach naszego kraju osiągnie 14-18 st. C., a miejscami w sprzyjających warunkach, zwłaszcza w czasie oddziaływania ciepłego wiatru fenowego, może osiągnąć nawet 19-20 st. C. Na ogół będą to najwyższe temperatury od początku roku.

Sprawdź: Niż z południa przyniesie ulewy. Spadnie 20 litrów wody. Wiemy, gdzie opady będą największe

Prognozowane temperatury w rejonie Polski, 9 marca 2025

Fala ciepła przyniesie wiosnę w Europie w marcu 2025, temperatura osiagnie 20 st. C. w rejonie Polski

Średnia temperatura dobowa będzie wtedy charakterystyczna już nie tylko dla przedwiośnia, ale miejscami mówić będziemy o prawdziwej termicznej wiośnie bo przekroczy 10 st. C. W takich warunkach przyroda miejscami zacznie się budzić z pozimowego letargu, ale start wegetacji w tym sezonie może być znacznie opóźniony z powodu niedoboru wilgoci w glebie. Silne ocieplenie powinno się utrzymać przez co najmniej kilka dni, ale będzie powracać w trakcie miesiąca.

Zobacz: Silne śnieżyce sparaliżują drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje na południu

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nadciągną ogromne wichury. Wiatr przekroczy 145 km/h. Cyklon sprowadzi prąd strumieniowy Tomasz Pogoda 2025-02-27 11:26:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciagna-ogromne-wichury-wiatr-przekroczy-145-kmh-cyklon-sprowadzi-prad-strumieniowy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6334/head_Wichury_Europa_cyklon_prad_strumieniowy_marzec_2025.jpg Aktywna cyrkulacja strefowa przyniesie na przełomie lutego i marca ogromne wichury w rejonie Europy, które pośrednio wpłyną również na warunki pogodowe w Polsce. Wiatr miejscami na lądzie przekroczy 145 km/h, a na otwartych wodach morskich będzie jeszcze większy o sile huraganu. Żywioł uderzy w kilku falach i wpłynie na żeglugę i lotnictwo.

Prognozowane wichury w rejonie Europy, 28 lutego 2025

Nadciągną ogromne wichury do Europy w marcu 2025, wiatr przekroczy 145 km/h, cyklon sprowadzi prąd strumieniowy

Głównym czynnikiem kształtującym warunki atmosferyczne na znacznym obszarze naszego kontynentu są nie tylko fronty z niżami i obszarem wyżowym, ale przede wszystkim siła, kondycja oraz położenie prądu strumieniowego. W ostatnich dniach zdołał się odnowić i wzmocnić nad Atlantykiem, gdzie przyczynia się do powstania dość głębokich cyklonów. Już najbliższej doby jeden z nich podejdzie do dzielnic północno zachodnich Europy, gdzie znacznie się pogłębi i wywoła ogromny gradient ciśnienia pomiędzy jego centrum, a wyżem Heltraut znad Wysp Brytyjskich.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego niosącego wichury w rejonie Europy, 1 marca 2025

Silny prąd strumieniowy przyniesie wichury w Europie w marcu 2025, cyklon wywoła wiatr ponad 145 km/h

Uderzenia wichury spodziewamy się w kilku falach na północnym zachodzie Europy w rejonie Islandii. Żywioł przejdzie między 28 lutego i 1 marca, a następnie między 2-3 marca. Najnowsze prognozy modelu ECMWF wskazują na możliwą wichurę również w okolicach 5 marca. Wiatr na lądzie w porywach miejscami ma przekroczyć 80-145 km/h, ale na otwartych wodach morskich, zwłaszcza na zachód i południowy zachód od wyspy może już przekraczać nawet 150-180 km/h. Wywoła olbrzymie fale sztormowe, ponadto spowoduje problemy na lotniskach.

Prognozowane wichury w rejonie północno zachodniej Europy, 3 marca 2025

Nadciągną ogromne wichury do Europy, wiatr przekroczy 145 km/h w marcu 2025, cyklon ściągnie prąd strumieniowy

W omawianych dniach, część lotów na Islandię lub z tego regionu będzie opóźniona, odwołana lub przełożona, tym bardziej, że wichurom będą także towarzyszyć miejscami śnieżyce. Weźcie to pod uwagę, jeśli macie zaplanowane loty. Wiatr ponadto będzie mógł miejscami odcinać dostawy prądu, uszkadzać poszycia dachowe oraz wyginać znaki drogowe.

Sprawdź: Silne śnieżyce sparaliżują drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje na południu

Prognozowane wichury w Europie według modelu GFS, które mogą wystąpić do 4 marca 2025

Będą ogromne wichury w Europie w marcu 2025, wiatr przekroczy 145 km/h, będzie cyklon z prądem strumieniowym

Przechodzące wichury nad Atlantykiem szczególnie w rejonie Islandii pośrednio wpłyną także na warunki pogodowe w głębi Europy, w tym w Polsce. Wynika to z faktu, że głębokie cyklony kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, zaciągną z południowego zachodu na północ i północny wschód ciepłe masy powietrza. Dzięki temu nastąpi znaczne ocieplenie i poczujemy podmuch wiosny. Wiele wskazuje, że w trakcie pierwszej dekady marca, temperatury zbliżą się w naszym kraju miejscami do 20 st. C.

Zobacz: Wtargnie potężne ocieplenie. Temperatura sięgnie 20 stopni? Wiemy, kiedy będzie podmuch wiosny

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Niż z południa przyniesie ulewy. Spadnie 20 litrów wody. Wiemy, gdzie opady będą największe Robert Zieliński 2025-02-26 18:31:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/niz-z-poludnia-przyniesie-ulewy-spadnie-20-litrow-wody-wiemy-gdzie-opady-beda-najwieksze https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6333/head_Niz_ulewy_snieg_srodkowa_Europa_Polska_do_marca_2025.jpg Kończący się luty w Polsce oraz w rejonie środkowej Europy zapisuje się do tej pory jako wyjątkowo suchy. Sytuację poprawi pod koniec miesiąca niż o rodowodzie genueńskim, który przy podejściu z południa przyniesie w kilku regionach ulewy i śnieg. Miejscami spadnie nawet 20 litrów wody na m2 ziemi. W chłodniejszym powietrzu wystąpi także śnieżyca, ale na ograniczonym obszarze.

Prognozowana ulewa i śnieżyca w środkowej Europie, 27 lutego 2025

Niż z południa przyniesie ulewy i śnieg w środkowej Europie w rejonie Polski do marca 2025, spadnie 20 litrów wody na m2 ziemi

Wilgotność gleby w wielu regionach spadła do bardzo niskiego poziomu, dlatego każde opady są obecnie na wagę złota. Przełamanie blokady wyżowej przez podchodzące niże z frontami wreszcie miejscami przyniosą potrzebny deszcz i lokalnie śnieg. Będzie to możliwe z powodu odsunięcia wyżu na wschód kontynentu i utworzenia się niżu wtórnego Quincy, który podejdzie w ciągu najbliższej doby znad Włoch do środkowej Europy, niosąc na swej drodze ulewy oraz miejscami śnieżyce, głównie w rejonach podgórskich i górskich.

Prognozowane ulewy w środkowej Europie w rejonie Polski, 28 lutego 2025

Niż ściągnie ulewy i śnieg do środkowej Europy w rejon Polski, opady do marca 2025

Omawiany niż wpłynie bezpośrednio na warunki pogodowe w Polsce między 27-28 lutego, gdy zacznie podchodzić z frontem z południa Europy. Opady najpierw pojawią się na Górnym Śląsku, w Małopolsce po Ziemie Świętokrzyską i częściowo Podkarpacie, przy czym na południu Małopolski, zwłaszcza w rejonie Podhala oraz na krańcach południowych województwa śląskiego będą przeważać opady śniegu przypominające jeszcze o możliwych zimowych nawrotach.

Prognozowany zasięg opadów w rejonie Polski, 1 marca 2025

Niż przyniesie ulewy i śnieg w Polsce do marca 2025, spadnie 20 litrów wody na m2 ziemi

Opady deszczu następnie obejmą także Lubelszczyznę, częściowo Mazowsze po Warmię, Mazury i Podlasie, gdzie w tym ostatnim w chłodniejszym powietrzu na przełomie lutego i marca miejscami przejdą także w śnieg. Na omawianym obszarze w zależności od regionu, spadnie co najmniej 5-20 litrów wody na m2 ziemi, tylko lokalnie suma opadów może być nieznacznie większa. Na pozostałym obszarze kraju popada tylko miejscami i przelotnie. We wskazanych regionach będą to więc istotne opady z perspektywy całego miesiąca, które dosłownie pod jego koniec nieznacznie uratują i poprawią statystykę opadową po ekstremalnie suchym niemal całym lutym.

Sprawdź: Uderzy nagła wichura. Wiatr przekroczy 140 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na północ

Prognozowane sumy opadów przy przejściu niżu w rejonie Polski do 2 marca 2025

Niż przyniesie ulewy i śnieg w Polsce, gdzie będą opady do marca 2025

Po przejściu niżu, w trakcie nowego tygodnia oczekujemy w rejonie Polski znacznego ocieplenia z możliwym podmuchem wiosny, zwłaszcza między 5-10 marca, gdy temperatury w wielu regionach sięgną nawet 14-20 st. C. To będzie więc dosłownie eksplozja ciepła w naszym regionie Europy.

Zobacz: Wtargnie potężne ocieplenie. Temperatura sięgnie 20 stopni? Wiemy, kiedy będzie podmuch wiosny

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Silne śnieżyce sparaliżują drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje na południu Tomasz Pogoda 2025-02-25 18:29:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/silne-sniezyce-sparalizuja-drogi-spadnie-35-cm-sniegu-atak-zimy-przyniesie-zawieje-na-poludniu https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6332/head_Sniezyca_zima_Europa_Alpy_do_marca_2025.jpg Odsuwający się wyż sprawi, że odnowienie cyrkulacji strefowej atmosfery od zachodu przyniesie w kolejnych tygodniach łagodną aurę w rejonie Polski z postępującym ociepleniem. Jednak na wymianie mas powietrza przy przejściu frontów i niżów nie wszędzie w Europie warunki pogodowe będą podobne bo wystąpią śnieżyce i spadnie miejscami nawet 35 cm śniegu. Atak zimy w kilku falach przyniesie zawieje i zamiecie.

Prognozowane śnieżyce w Europie, 26 lutego 2025

Silne śnieżyce sparaliżują drogi w Europie w rejonie Alp do marca 2025, spadnie 35 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje i zamiecie

Na aktualnej mapie synoptycznej Europy widzimy, jak wyż Finja odsuwa się na wschód kontynentu, jednocześnie od zachodu robi miejsce do podejścia rozległej strefy frontowej z niżem Quincy, który będzie w najbliższych dniach stopniowo schodzić w głąb na wschód kontynentu niosąc miejscami przelotne opady. W sektorze chłodniejszego powietrza wystąpią także intensywne opady śniegu szczególnie na obszarach górskich i podgórskich.

Prognozowana śnieżyca w Europie w rejonie Alp, 27 lutego 2025

Będą śnieżyce z paraliżem drogi w Europie w rejonie Alp do marca 2025, spadnie 35 cm śniegu, atak zimy przyniesie zawieje i zamiecie

W najbliższych dniach, zwłaszcza między 26-28 lutego wystąpi śnieżyca w kilku falach w rejonie głównej grani Alp oraz miejscami na obszarach przyległych. Najnowsze prognozy szczególnie francuskiego modelu ARPEGE wskazują na możliwy przyrost pokrywy śnieżnej o 10-35 cm, a lokalnie więcej w wyższych partiach gór nawet powyżej 45 cm. Opadom śniegu będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne, które szybko sparaliżują drogi, ponadto przy silnym wietrze lokalnie będą się tworzyć zaspy.

Prognozowana śnieżyca w Europie w pobliżu Alp, 28 lutego 2025

Będą śnieżyce w Europie w rejonie Alp do marca 2025, spadnie 35 cm śniegu, będą zawieje i zamiecie śnieżne z atakiem zimy

W omawianych dniach najwięcej śniegu spadnie na obszarze, od południowo wschodnich krańców Francji przez miejscami południową Szwajcarię po zachodnią Austrię i północne Włochy. Jeśli więc macie w planie powrót z ferii zimowych w tym okresie z tych regionów lub przejazd przez ten obszar, to zalecamy zmianę trasy bo szczególnie na wysokości powyżej 1000-1500 m n.p.m. warunki będą bardzo trudne.

Sprawdź: Uderzy nagła wichura. Wiatr przekroczy 140 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na północ

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie w rejonie Alp do 1 marca 2025

Atak zimy przyniesie śnieżyce w Europie do marca 2025, spadnie 35 cm śniegu, będą zawieje i zamiecie

W podanych dniach przelotne opady śniegu przy podejściu frontu i niżu miejscami mogą wystąpić również w Polsce, ale nawrotu zimy z tych opadów poza miejscami obszarami górskimi na południu kraju nie będzie, gdyż w kolejnych dniach spodziewamy się znacznego ocieplenia z podmuchem wiosny, zwłaszcza z upływem pierwszej dekady marca.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ze śniegiem, czy ocieplenie? Jasne prognozy do marca

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Wtargnie potężne ocieplenie. Temperatura sięgnie 20 stopni? Wiemy, kiedy będzie podmuch wiosny Robert Zieliński 2025-02-25 10:01:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/wtargnie-potezne-ocieplenie-temperatura-siegnie-20-stopni-wiemy-kiedy-bedzie-podmuch-wiosny https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6331/head_Potezne_ocieplenie_Europa_kiedy_wiosna_temperatura_marzec_2025.jpg Za nami tydzień z ochłodzeniem, które przyniosło silny mróz w Polsce, zwłaszcza nocami. Nadchodzące dni przyniosą jednak znaczne ocieplenie, które jeszcze bardziej nasili się w trakcie marca. Temperatura w rejonie środkowej Europy sięgnie miejscami nawet 20 st. C. Będą to więc najcieplejsze dni od początku roku. Zapowiada się pierwszy powszechny podmuch wiosny na który czekacie, ale nadal bez istotnych opadów.

Potężne ocieplenie sięgnie w rejon Polski. Prognozowana temperatura, 6 marca 2025

Potężne ocieplenie nadciągnie do Europy w marcu 2025, temperatura w rejonie Polski sięgnie 20 st. C., będzie podmuch wiosny

Z najnowszych prognoz, zarówno amerykańskiego modelu GFS, jak również europejskiego ECMWF wynika, że zachodzące zmiany w polu barycznym nad Europą, spowodują potężne ocieplenie w rejonie centrum kontynentu szczególnie z upływem pierwszej dekady marca, zwłaszcza w ostatnich jej dniach. Ma temu sprzyjać obecność wyżu na wschodzie i południowym wschodzie Europy oraz aktywna cyrkulacja strefowa nad Atlantykiem. Pomiędzy wyżem i niżami powstanie wyraźny korytarz z napływem ciepłego powietrza w rejon Polski.

Prognozowane silne ocieplenie z temperaturą w rejonie Polski, 7 marca 2025

Potężne ocieplenie sięgnie Europy w marcu 2025, będzie 20 st. C. Podmuch wiosny nadciągnie do Polski

Już w najbliższych dniach miejscami, zwłaszcza na południu i zachodzie, a szczególnie na południowym zachodzie Polski zanotujemy 10-14 st. C., ale jeszcze cieplej będzie w trakcie przyszłego tygodnia, gdy napłynie główna fala nadciągającego ocieplenia. Temperatury miejscami wzrosną nawet do 14-18 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach przy nasłonecznieniu i wpływie ciepłego wiatru fenowego mogą osiągnąć około 19-20 st. C. Wiele osób zacznie mówić o ciepłej wiośnie i wskoczy w luźne ubrania.

Prognozowana anomalia temperatury z potężnym ociepleniem w Europie, 8 marca 2025

Potężne ocieplenie przyniesie podmuch wiosny w Europie w marcu 2025, temperatura sięgnie 20 st. C.

O potencjale czekającego nas ocieplenia świadczy przewidywana anomalia temperatury maksymalnej, która szczególnie w rejonie zachodniej, środkowej, częściowo południowej i północnej Europy miejscami ma przekraczać aż o 8-16 st. C. średnią klimatyczną dla tej pory roku. Jeśli sprawdzi się rozwój pola barycznego z pozycją centrum wyżu oraz niżami na Atlantyku, to faktycznie w tych dniach w wielu regionach uderzy już okres prawdziwej termicznej wiosny.

Sprawdź: Ogromna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie ponad 36 cm śniegu na południu. Będą zimowe zawieje i zamiecie

Prognozowane silne ocieplenie z temperaturą w rejonie Polski, 9 marca 2025

Będzie potężne ocieplenie w Europie w marcu 2025, kiedy wiosna

Wszystko więc na to wskazuje, że zima w Europie zacznie w kolejnych tygodniach stopniowo ustępować, choć jeszcze okresami i miejscami przy wymianie mas powietrza chwyci mróz oraz nawet spadnie śnieg, ale nadchodzące ocieplenie jest już raczej przesądzone. Przyroda zacznie się stopniowo budzić do życia, jednak jej wczesna wegetacja będzie ograniczona przez brak wilgoci w glebie. Sytuacje w tym względzie zmieni się dopiero, gdy opady pokryją się z wiosennymi temperaturami.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ze śniegiem, czy ocieplenie? Jasne prognozy do marca

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Uderzy nagła wichura. Wiatr przekroczy 140 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na północ Tomasz Pogoda 2025-02-24 12:41:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/uderzy-nagla-wichura-wiatr-przekroczy-140-kmh-prad-strumieniowy-sciagnie-cyklon-na-polnoc https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6330/head_Wichury_cyklon_i_prad_strumieniowy_Europa_luty_2025.jpg Najbliższe dni przyniosą w Polsce znaczne ocieplenie związane z uaktywnieniem cyrkulacji strefowej atmosfery, ale nie wszędzie w Europie będziemy mieć łagodny przebieg pogody. Na osi silnego prądu strumieniowego rozwinie się głęboki cyklon, który ściągnie wichury wpływające na lotniska i żeglugę. Wiatr przekroczy na lądzie miejscami 140 km/h, a po zanim będzie mieć siłę huraganu.

Prognozowana wichura na zachód od Europy, 27 lutego 2025

Uderzy nagła wichura na północy Europy w rejonie Islandii w lutym 2025, wiatr przekroczy 140 km/h, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Jednym z głównym czynników kształtujących warunki atmosferyczne w naszym regionie jest siła i położenie prądu strumieniowego. To kluczowy czynnik, który wpływa na dłuższe utrzymanie danego wzoru pogodowego. W kolejnych dniach będziemy odczuwać skutki ruszenia aktywnej cyrkulacji strefowej nad Atlantykiem. Nad jego akwenem będą się tworzyć cyklony ze strefami frontowymi niosącymi w głąb Europy łagodne masy powietrza i miejscami przelotne opady. Ryzyko uderzenia wichury obejmie tym razem regiony północne, zwłaszcza północno zachodnie kontynentu.

Prognozowany prąd strumieniowy ściągający cyklon z wichurą do północnej Europy, 27 lutego 2025

Prąd strumieniowy ściągnie cyklon i będą wichury na północy Europy w lutym 2025, wiatr przekroczy 140 km/h

Potężny cyklon w osi wiru troposferycznego rozwinie się między 27-28 lutego, gdy ciśnienie w jego centrum spadnie do około 950 hPa, a następnie zacznie się wypełniać. Spowoduje wystąpienie bardzo silnego sztormu na wodach północnego Atlantyku, a uderzenie wichury z opadami przyniesie szczególnie w rejonie Islandii, gdzie wiatr miejscami przekroczy 100-140 km/h. Na otwartych wodach morskich, na zachód i południowy zachód od wskazanego regionu powieje znacznie mocniej bo miejscami powyżej 160-180 km/h.

Prognozowana wichura zbliżająca się do północnej Europy, 28 lutego 2025

Uderzy wichura na północy Europy w lutym 2025, wiatr przekroczy 140 km/h, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Wskazany cyklon w omawianych dniach do początku marca będzie się przesuwał z zachodu na północy wschód w kierunku północnej Europy aż dotrze w rejon wybrzeża zachodniej Skandynawii. Wcześniej spowoduje wichury oraz miejscami śnieżyce w rejonie Islandii, ponadto później jego strefa frontowa z opadami śniegu dotrze również szczególnie do Norwegii, gdzie będzie atak zimy z zamieciami i zawiejami. Wichury jednak największe problemy przysporzą w rejonie Islandii oraz na wodach północnego Atlantyku. Wpłyną szczególnie na żeglugę oraz na połączenia lotnicze, gdyż część lotów do lub z tego regionu może być opóźniona bądź odwołana.

Sprawdź: Wiosenne ocieplenie przetnie mróz. Temperatura wzrośnie o 38 stopni. Siarczysta zima cofnie się na wschód

Prognozowane wichury w rejonie Europy, jakie mogą wystąpić według modelu GFS do 1 marca 2025

Będą wichury na północy Europy w lutym 2025, wiatr przekroczy 140 km/h, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Z kolei w Polsce wpływ aktywnej cyrkulacji strefowej na Atlantyku przełoży się na adwekcję ciepłego powietrza z południa i zachodu. Czeka nas zdecydowane ocieplenie, które szczególnie nasili się w trakcie pierwszej dekady marca, gdy będziemy notować w wielu regionach po kilkanaście st. C. Ryzyko wichury w kolejnych dniach w naszym regionie nie będzie występować, jedynie okresami nieco silniej powieje miejscami, głównie w rejonach podgórskich i nad morzem, ponadto zdarzą się przelotne opady, ale nadal nie będzie ich niewiele.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ze śniegiem, czy ocieplenie? Jasne prognozy do marca

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawrót zimy ze śniegiem, czy ocieplenie? Jasne prognozy do marca Robert Zieliński 2025-02-23 18:21:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-dlugoterminowa-na-16-dni-nawrot-zimy-ze-sniegiem-czy-ocieplenie-jasne-prognozy-do-marca https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6329/head_Pogoda_16_dni_temperatura_gdzie_zima_i_mroz_do_marca_2025.jpg Przed nami przełom lutego i marca, który przyniesie zmiany warunków atmosferycznych w Polsce. Pogoda długoterminowa na 16 dni wskazuje na nawrót zimy ze śniegiem i mrozem, a może nadciągnie głębsze ocieplenie? Najnowsze prognozy są jasne i nie budzą wątpliwości. Podmuch przedwiośnia zacznie przeważać w nadchodzących tygodniach.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce do 10 marca 2025

Pogoda długoterminowa na 16 dni, nawrót zimy ze śniegiem, czy ocieplenie, prognozy są jasne do 10 marca 2025

Miniony tydzień przyniósł nocami silny mróz w Polsce, nawet do -30/-20 st. C. przy gruncie. Był to najchłodniejszy okres zimy w tym sezonie. Zmiany w polu barycznym nad Europą w najbliższych dniach spowodują jednak adwekcje cieplejszych mas powietrza. Wszystko przez ruszenie cyrkulacji strefowej i odsunięcie się blokady cyklonalnej na wschód kontynentu. Dzięki temu w nowym tygodniu będziemy notować w wielu regionach nawet 7-13 st. C., a lokalnie w sprzyjających warunkach przy wpływie wiatru fenowego na południu i południowym zachodzie, przejściowo lokalnie nie możemy wykluczyć nawet 14-15 st. C. Okresowy spadek temperatury zanotujemy dopiero w okolicach pierwszego weekendu marca, ale w kolejnych dniach znowu czeka nas silniejszy wzrost temperatury.

Pogoda długoterminowa. Prognozowany zakres mrozu w Polsce i Europie między 1-3 marca 2025

Pogoda długoterminowa, temperatury w Polsce i Europie, gdzie będzie mróz do 3 marca 2025

Zmiany w kierunku adwekcji powietrza sprawią, że mróz w rejonie środkowej Europy w Polsce zdecydowanie zelżeje, ale miejscami zupełnie nie ustąpi bo niewielkie ujemne temperatury przy rozpogodzeniach jeszcze będą się zdarzać. Mimo to, średnia dobowa temperatura będzie już znacznie powyżej normy, z wartościami charakterystycznymi dla przedwiośnia, a lokalnie zaczną się zdarzać także dni z termiczną wiosną.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce do 3 marca 2025

Pogoda długoterminowa, prognozowana suma opadów w Polsce do 3 marca 2025

Uaktywnienie cyrkulacji strefowej atmosfery wreszcie miejscami przyniesie do Polski bardzo potrzebne opady deszczu na strefach frontowych przy podejściu niżu, ale ich sumy, jak również częstotliwość wystąpienia nadal nie będę duże. W nowym tygodniu popada, zwłaszcza między 25-27 lutego na zachodzie i północny kraju, szczególnie na północnym zachodzie. W pozostałych dniach słabe opady wystąpią tylko lokalnie i przelotnie, a miejscami w ogóle nie popada. W pierwszej dekadzie marca opadów nadal będzie niewiele bo spodziewamy się rozwinięcia przejściowo pogodnego wyżu, który ściągnie wiosenne temperatury i czeka nas kontynuacja i pogłębienia suszy.

Sprawdź: Ogromna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie ponad 36 cm śniegu na południu. Będą zimowe zawieje i zamiecie

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 10 marca 2025

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognozy opadów i temperatury do 10 marca 2025

Szczególnego ocieplenia spodziewamy się w trakcie pierwszej dekady marca na co wskazują najnowsze prognozy zarówno modelu GFS i ECMWF. Wówczas na sporym obszarze kraju będziemy notować co najmniej 10-15 st. C., a lokalnie może być jeszcze cieplej. Nawrotu zimy ze śnieżycami i silnym mrozem w przeciągu najbliższych dwóch tygodni w rejonie Polski już nie będzie, a za to nastąpi podmuch przedwiośnia w kierunku miejscami termicznej wiosny. Przyroda lokalnie zacznie wychodzić z zimowego letargu, choć start wegetacji będzie się opóźniał i przeciągał z powodu niedoboru wilgoci.

Zobacz: Osiądzie silny mróz w wyżu. Temperatura spadnie do -28 stopni. Siarczysta zima zejdzie na południe

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Wiosenne ocieplenie przetnie mróz. Temperatura wzrośnie o 38 stopni. Siarczysta zima cofnie się na wschód Tomasz Pogoda 2025-02-22 18:44:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/wiosenne-ocieplenie-przetnie-mroz-temperatura-wzrosnie-o-38-stopni-siarczysta-zima-cofnie-sie-na-wschod https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6328/head_Wiosenne_ocieplenie_przetnie_mroz_w_Polsce_temperatura_luty_2025.jpg Nadchodzi kres panowania ochłodzenia w rejonie Polski bo od zachodu Europy odczujemy skutki wpływu cyrkulacji strefowej atmosfery i będzie ocieplenie. Silny mróz w nocy zelżeje i cofnie się na wschód kontynentu, gdzie utrzyma się zima. Temperatura wzrośnie o około 38 st. C. Trend ocieplenia będzie już raczej stały, choć okresami zdarzą się krótkie nawroty chłodnego powietrza w kolejnych tygodniach.

Prognozowane ocieplenie i temperatura w rejonie Polski, 24 lutego 2025

Wiosenne ocieplenie przetnie mróz w środkowej Europie w rejonie Polski w lutym 2025, temperatura wzrośnie o 38 st. C., siarczysta zima cofnie się na wschód

Druga połowa lutego w ostatnich dniach przyniosła kulminację ochłodzenia. W wielu regionach zanotowano najniższe temperatury w tym sezonie zimowym. Była to konsekwencja zaburzenia wiru polarnego, która wpłynęła na destabilizację sprzężonego niższego wiru troposferycznego, a przez to zaniknęła cyrkulacja zachodnia z adwekcją łagodnego powietrza znad Atlantyku. Zimne powietrze arktyczne ściągane z północy zaczęło osiadać w wyżu i szczególnie noce przyniosły silny dwucyfrowy mróz. Sytuacja zmieni się jednak w kolejnych dniach bo odsuwający się wyż na wschód Europy, umożliwi podejście stref frontowych i niżowych od zachodu w głąb Europy, a przez to do centrum napłynie łagodniejsze powietrze i poczujemy ocieplenie.

Prognozowane ocieplenie z temperaturą w rejonie Polski, 25 lutego 2025

Wiosenne ocieplenie sięgnie Polski w środkowej Europie i przetnie silny mróz w lutym 2025, siarczysta zima cofnie się na wschód

Temperatury w ostatnich dniach przy gruncie spadały miejscami w Polsce do -24/-20 st. C., a w rejonach podgórskich i górskich nawet poniżej -30 st. C. Padł również krajowy rekord temperatury minimalnej, gdy w tatrzańskim mrozowisku zanotowano aż -41,1 st. C. Najbliższe dni przyniosą wzrost temperatury maksymalnej, zwłaszcza w regionach zachodnich i południowych naszego kraju, a szczególnie na południowym zachodzie do około 8-14 st. C. To oznacza, że różnica między temperaturą minimalną z ostatnich dni, a maksymalną może sięgnąć nawet 38 st. C. Jako przykład możemy wskazać rejon Jeleniej Góry, gdzie notowano przy gruncie -24 st. C., a możliwe, że temperatura na dniach do początku marca wzrośnie do około 14 st. C., zwłaszcza w przypadku wpływu zjawisk fenowych, a niewykluczone, że będzie jeszcze więcej.

Prognozowana anomalia temperatury z zasięgiem ocieplenia w Europie, 26 lutego 2025

Wiosenne ocieplenie przetnie mróz w Polsce w lutym 2025, temperatura wzrośnie o 38 st. C., zima wycofa się na wschód

Podchodzące niże z frontami znad Atlantyku w rejon zachodniej Europy, kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą pompować do centrum oraz częściowo na południe i północ kontynentu cieplejsze masy powietrza, a przez to zima z silnym mrozem wycofa się do regionów wschodnich, gdzie jeszcze zdoła się utrzymać w rejonie oddziaływania wyżu. Bardzo wyraźny obszar ocieplenia i zimy z silnym mrozem w Europie w kolejnych dniach widać na prognozie anomalii temperatury.

Sprawdź: Osiądzie silny mróz w wyżu. Temperatura spadnie do -28 stopni. Siarczysta zima zejdzie na południe

Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia w Europie do 3 marca 2025

Silne ocieplenie przetnie mróz w Polscei Europie w lutym 2025, temperatura wzrośnie o 38 st. C., siarczysta zima wycofa się na wschód

Przed nami więc znaczna zmiana związana z ruszeniem cyrkulacji strefowej atmosfery, która przyniesie wyższe temperatury i już znacznie słabszy mróz w nocy o ograniczonym zasięgu, ponadto przy przejściu frontów wreszcie miejscami przelotnie popada, choć sumy opadów nadal będą niewielkie. W najnowszej pogodzie długoterminowej przedstawimy prognozowany zakres temperatury maksymalnej na poszczególne dni aż do końca pierwszej dekady marca.

Zobacz: Jest nowa pogoda na marzec. Spadnie śnieg i chwyci mróz, czy wczesna wiosna? Wiemy, co dalej z zimą

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Ogromna śnieżyca zasypie drogi. Spadnie ponad 36 cm śniegu na południu. Będą zimowe zawieje i zamiecie Robert Zieliński 2025-02-21 18:26:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/ogromna-sniezyca-zasypie-drogi-spadnie-ponad-36-cm-sniegu-na-poludniu-beda-zimowe-zawieje-i-zamiecie https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6327/head_Sniezyce_poludnie_Europy_zima_luty_2025.jpg Utrzymująca się od wielu dni w rejonie Polski blokada cyklonalna w kolejnych dniach przejściowo ustąpi, a tym samym trwalszy nawrót zimy ze śniegiem będzie omijał nasz region. Nie oznacza to, że zima zupełnie odpuści w Europie. Zimne powietrze sięgnie na południe i wywoła opady konwekcyjne. Ogromna śnieżyca szybko zasypie drogi, ponadto wystąpią zawieje i zamiecie. Lokalnie będą możliwe również burze śnieżne.

Prognozowana śnieżyca w Europie, 22 lutego 2025

Ogromna śnieżyca zasypie drogi na południu Europy w rejonie Turcji w lutym 2025, spadnie ponad 36 cm śniegu, będą zimowe zawieje i zamiecie

Wyż, który do tej pory w rejonie środkowej Europy zapewniał adwekcję zimnego powietrza z osiadającym silnym mrozem zaczyna słabnąć i przesuwać się na wschód kontynentu. Jego zasięg będzie jednak nadal szeroki bo z zimnym powietrzem sięgnie na południe i południowy wschód Europy w rejon Morza Czarnego, gdzie dojdzie do powstania niewielkiego płytkiego niżu. Ośrodek ten będzie blokowany od północy i południa przez pole wyżowe, dlatego śnieżyce w jego rejonie napędzane przez efekt morza będą długo występować.

Prognozowane śnieżyce w Europie w rejonie Turcji, 23 lutego 2025

Ogromna śnieżyca sięgnie na południe Europy w lutym 2025, spadnie ponad 36 cm śniegu, będą zimowe zawieje i zamiecie

Kilka najbliższych dni przyniesie masowy rozwój konwekcji nad Morzem Czarnym, gdzie przepływające powietrze arktyczne wywoła duży pionowy kontrast temperatury i zaczną się tworzyć chmury kłębiaste niosące masę wilgoci. Nad lądem, zwłaszcza w rejonie wybrzeża przyniosą ogromne śnieżyce, które dotkną szczególnie północne i północno wschodnie regiony Turcji, gdzie śniegu spadnie najwięcej. Miejscami śnieżyca wystąpi także w rejonie wybrzeża Rosji i Gruzji. Również w tym regionie spadnie dużo śniegu.

Prognozowana śnieżyca w rejonie południowej Europy, 24 lutego 2025

Będzie ogromna śnieżyca na południu Europy w lutym 2025, spadnie 36 cm śniegu, zima przyniesie zawieje i zamiecie

Zasięg głównych śnieżyc będzie ograniczony, głównie do regionów wzdłuż wybrzeża i miejscami kilkudziesięciu km w głąb lądu, ale w ich rejonie przyrost pokrywy śnieżnej będzie bardzo szybki. Najnowsze prognozy wskazują, że na omawianym obszarze spadnie miejscami ponad 15-36 cm śniegu, większość w kilka godzin. Lokalnie w sprzyjających warunkach, zwłaszcza w przypadku burzy śnieżnej nie można wykluczyć, że spadnie ponad 40-50 cm śniegu. Biorąc pod uwagę fakt, że opadom będzie towarzyszył silny wiatr, to utworzą się miejscami zaspy z zawiejami i zamieciami. Płytki niż z opadami będzie się wolno wypełniał i przesuwał na wschód wzdłuż południowej części Morza Czarnego, aż zaniknie za kilka dni.

Sprawdź: Nadciągną gwałtowne wichury. Wiatr sięgnie 135 km/h. Uderzy cyklon i prąd strumieniowy

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie Europy do 25 lutego 2025

Będzie ogromna śnieżyca w Europie w lutym 2025, spadnie 36 cm śniegu, gdzie jest zima

Sytuacja będzie odmienna w Polsce bo nadchodzące dni na przełomie lutego i marca przyniosą okresami wpływ cyrkulacji strefowej atmosfery. Oczekujemy napływu łagodniejszej masy powietrza, a przez to silny mróz w nocy osłabnie, choć nie wszędzie ujemne temperatury całkiem ustąpią. Na strefach frontowych pojawią się przelotne opady, ale nadal nieliczne. Przy wymianie mas powietrza, miejscami może się zdarzyć również przelotny śnieg i deszcz ze śniegiem, zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich, ale nawrotu zimy nie będzie, gdyż oczekujemy nadejścia powszechnego przedwiośnia, a miejscami będą również dni, gdy mówić będziemy nawet o termicznej wiośnie, choć jeszcze tylko okresami.

Zobacz: Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Jest nowa pogoda na marzec. Spadnie śnieg i chwyci mróz, czy wczesna wiosna? Wiemy, co dalej z zimą Tomasz Pogoda 2025-02-21 13:16:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/jest-nowa-pogoda-na-marzec-spadnie-snieg-i-chwyci-mroz-czy-wczesna-wiosna-wiemy-co-dalej-z-zima https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6326/head_Nowa_pogoda_na_marzec_2025_snieg_i_mroz_czy_wczesna_wiosna.jpg Zbliżamy się do końca łagodnej meteorologicznej zimy bo już za tydzień rozpocznie się jej wiosenne wydanie. Pytacie, czy aktualna pogoda na marzec przewiduje śnieg i mróz, a może będzie wczesna wiosna? Prognozy sezonowe są wyjątkowo stabilne i wskazują jasny trend, który ucieszy miłośników przyjemnych temperatur, ale nie we wszystkim aura będzie korzystna.

Prognozowana najnowsza anomalia temperatury w Polsce i Europie w marcu 2025

Nowa pogoda na marzec 2025, spadnie śnieg i chwyci mróz, czy wczesna wiosna w Polsce i Europie

Wszystko na to wskazuje, że po lutym, który ostatecznie zapisze się w Polsce w normie termicznej lub miejscami nieco poniżej, nadchodzący marzec będzie miesiącem z wyraźną dodatnią anomalią temperatury. Nowe prognozy sezonowe zarówno amerykańskiego modelu CFSv2, jak również europejskiego ECMWF wyliczają średnią temperaturę w naszym kraju o około 1,5-3 st. C. powyżej normy. Prawdopodobieństwo takiej sytuacji jest wskazywane na poziomie ponad 70-90 procent, co oznacza, że jest niemal pewne.

Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 10 marca 2025

Nowa pogoda na marzec 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 10 marca 2025

Przejrzeliśmy prognozy temperatur na wszystkie nadchodzące tygodnie marca i żaden nie widnieje obecnie ze średnią poniżej normy klimatycznej. Możemy więc oczekiwać, że pierwszy miesiąc meteorologicznej wiosny zapisze się jako ciepły. Potencjalne okresy wyraźnie chłodniejsze będą jedynie krótkimi epizodami, choć od nawrotów niewielkiego mrozu w nocy przy rozpogodzeniach jeszcze dość długo nie uwolnimy się w całym kraju, zwłaszcza w przypadku wpływu wyżu z rozpogodzeniami. Temperatura będzie jednak już często przez wiele dni marca charakterystyczna dla przedwiośnia, gdyż średnia dobowa osiągnie 5-10 st. C., ponadto odnotujemy również dni ze średnią powyżej 10 st. C., co jest charakterystyczne dla termicznej wiosny. Wartości maksymalne temperatur w Polsce przez znaczną część w zależności od regionu będą się wahać lub przekraczać poziom między 8-15 st. C. W okresach wyraźnie cieplejszych przy adwekcji łagodnych mas powietrza z południa i południowego zachodu przy wspomaganiu wiatru fenowego będzie miejscami jeszcze cieplej.

Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 17 marca 2025

Nowa pogoda na marzec 2025, anomalia temperatury do 17 marca 2025, co dalej z zimą, czy będzie wczesna wiosna

Oczekujemy, że w marcu pierwszy raz w tym sezonie, temperatura miejscami w Polsce osiągnie lub przekroczy 20 st. C. Oczywiście takie ocieplenie nie wyklucza również pojawienia się nielicznych znacznie chłodniejszych dni, miejscami z nawrotem przelotnych opadów śniegu i krupy śnieżnej, ale będą to, co najwyżej kilkudniowe incydenty. Zdecydowana większość marca nie będzie jednak przypominać zimy, a coraz częściej będziemy mówić o stopniowo wchodzącej wiośnie. Ewentualna zmiana prognozy może się pojawić w przypadku szybszego i bardziej gwałtownego słabnięcia i rozpadu wiru polarnego, ale jego główne zaburzenie wystąpiło w minionych tygodniach, stąd pojawił się silniejszy mróz w naszej części globu na półkuli północnej. W marcu wir stratosferyczny ma wyraźnie słabnąć, ale dość spokojnie i systematycznie, co nie powinno się przełożyć na znaczne zaburzenie sprzężonego z nim wiru troposferycznego, czyli prądu strumieniowego.

Sprawdź: Nadciągną gwałtowne wichury. Wiatr sięgnie 135 km/h. Uderzy cyklon i prąd strumieniowy

Prognozowana anomalia ciśnienia w marcu 2025

Anomalia ciśnienie w marcu 2025, co dalej z zimą, czy będzie wczesna wiosna

Z prognoz układu barycznego wynika, że Polska w marcu będzie się znajdować w obszarze pomiędzy wpływem wyżu i czasami podchodzącymi niżami ze strefami frontowymi, głównie z zachodu. W ujęciu całego miesiąca ma jednak przeważyć wpływ pola podwyższonego ciśnienia, co oznacza, że opadów nadal nie będzie wiele, ale powinno nieco częściej popadać niż w lutym. Nie będą to jednak opady, które w znaczący sposób zmienią wilgotność gleby w Polsce. Możliwe, że marzec zapisze się jako miesiąc suchy lub w normie. Początek wiosny będzie więc na ogół ekstremalnie suchy, a to oznacza, że mimo już wyższych temperatur, rośliny, drzewa i krzewy będą mieć problem aby wystartować z wyraźną wegetacją.

Zobacz: Będą potężne śnieżyce z mrozem. Spadnie ponad 55 cm śniegu. Atak zimy sięgnie na wschód

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Osiądzie silny mróz w wyżu. Temperatura spadnie do -28 stopni. Siarczysta zima zejdzie na południe Robert Zieliński 2025-02-20 18:25:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/osiadzie-silny-mroz-w-wyzu-temperatura-spadnie-do-28-stopni-siarczysta-zima-zejdzie-na-poludnie https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6325/head_Siarczysty_mroz_poludniowa_Europa_luty_2025.jpg Utrzymujący się wyż w rejonie Polski, w kolejnych dniach zacznie słabnąć i przesuwać się na wschód Europy, a tym samym zmieni się zasięg osiadania bardzo zimnego powietrza arktycznego. Silny mróz z temperaturą do około -28 st. C. przesunie się w głąb kontynentu na południe wzdłuż wschodnich regionów. Siarczysta zima jeszcze nie wszędzie odpuści i sprawi sporo problemów.

Prognozowany mróz w Europie, 22 lutego 2025

Osiądzie siarczysty mróz w wyżu na południu Europy w lutym 2025, temperatura spadnie do 28 st. C. Siarczysta zima zejdzie na południe

Główną przyczyną utrzymywania się mrozu w rejonie środkowej Europy jest wyż Finja, ale jego wpływ w naszej części kontynentu zacznie w najbliższych dniach słabnąć z powodu ruszenia cyrkulacji strefowej atmosfery zaciągającej łagodne powietrze znad Atlantyku. Mimo to, jeszcze najbliższe noce szczególnie w regionach wschodnich i południowych naszego kraju będą z silnym mrozem. Następnie wraz z przesunięciem centrum wyżu nad Rosję, główna fala zimnego powietrza arktycznego będzie osiadać we wschodnich regionach kontynentu z rozszerzeniem zasięgu siarczystej zimy na południe.

Prognozowana fala zimnego powietrza w Europie na wysokości 1,5 km osiadająca w wyżu, 22 lutego 2025

Siarczysta zima zejdzie na południe Europy w lutym 2025, temperatura spadnie do -28 st. C.

Szczególnego nasilenia mrozu na obszarze od Rosji przez Ukrainę, Rumunię, Bułgarię po Turcję spodziewamy się między 22-25 lutego, gdy temperatura w wielu regionach na tym obszarze będzie systematycznie miejscami spadać do około -28/-15 st. C., a lokalnie, zwłaszcza przy gruncie mróz poniżej -30 st. C. również będzie możliwy. Na ogół będą to najzimniejsze dni w tym sezonie zimowym w tej części Europy. Jak więc możemy się przekonać, nie wszędzie zima z silnym mrozem na kontynencie od razu ustąpi.

Prognozowany mróz w Europie, 23 lutego 2025

Osiądzie silny mróz w wyżu w Europie w lutym 2025, siarczysta zima zejdzie na południe

Mniejszy mróz w omawianych dniach pojawi się także w części zachodniej i południowo zachodniej Bałkanów, ale główna fala zimnego powietrza obejmie regiony na wschód od tego obszaru, gdzie przez co najmniej kilka dni utrzyma się miejscami mróz przez całą dobę. W tym okresie znacznie pogorszy się jakość powietrza, ponadto wiele osób może mieć problem z uruchomieniem samochodu z powodu rozładowania akumulatorów. Silny mróz w tej części Europy utrzyma się do około 24-25 lutego, a następnie odpuści, gdyż również w te regiony przebije się wpływ cyrkulacji strefowej z napływem łagodniejszego powietrza.

Sprawdź: Uderzy silna wichura. Wiatr przekroczy 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na zachodzie

Prognozowany mróz w Europie, 24 lutego 2025

Będzie silny mróz w wyżu w Europie w lutym 2025, temperatura spadnie do -28 st. C., gdzie jest siarczysta zima

Zimne powietrze z Polski ustąpi więc do wskazanych regionów Europy, ale wcześniej jeszcze dwie najbliższe noce szczególnie w regionach południowych i wschodnich przy rozpogodzeniach zapowiadają się z mrozem poniżej -15/-10 st. C. Później mróz zdecydowanie zelżeje, ale zupełnie jeszcze nie wszędzie ustąpi. Mimo to czeka nas znaczne ocieplenie, które przeciągnie się na marzec z tendencją wzrostową temperatury. Sezon najniższych temperatur zacznie się kończyć w całym naszym regionie.

Zobacz: Fala ciepła przełamie mróz. Temperatura w Polsce przekroczy 15 stopni. Podmuch wiosny odsunie zimę

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nadciągną gwałtowne wichury. Wiatr sięgnie 135 km/h. Uderzy cyklon i prąd strumieniowy Tomasz Pogoda 2025-02-20 11:35:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciagna-gwaltowne-wichury-wiatr-siegnie-135-kmh-uderzy-cyklon-i-prad-strumieniowy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6324/head_Wichury_cyklon_prad_strumieniowy_Europa_luty_2025.jpg Najbliższe dni przyniosą zmiany warunków pogodowych na znacznym obszarze Europy, gdyż ruszy aktywna cyrkulacja strefowa atmosfery niosąca opady, łagodniejsze powietrze, ale także wichury szczególnie na zachodzie. Wiatr miejscami sięgnie aż 135 km/h. Uderzy cyklon i prąd strumieniowy. Pojawią się problemy szczególnie na lotniskach. Żywioł pośrednio wpłynie także na aurę w Polsce.

Prognozowana wichura w Europie, 21 lutego 2025

Nadciągną gwałtowne wichury do zachodniej Europy w lutym 2025, wiatr osiągnie 135 km/h, uderzy cyklon i prąd strumieniowy

Przełamanie wielodniowej dominacji wyżu będzie możliwe z powodu jego odsunięcia na wschód Europy i pojawienia się dość silnego prądu strumieniowego nad Atlantykiem, który będzie sprzyjał powstawaniu cyklonów z frontami podchodzącymi od zachodu do kontynentu. Na mapie synoptycznej możemy dostrzec, że już najbliższej doby aurę zacznie zmieniać cyklon o nietypowym imieniu Orkan. Jego rozległe strefy frontowe wkroczą w głąb Europy, a w pobliżu centrum na dużym gradiencie ciśnienia uderzą wichury.

Prognozowane wichury w Europie, 23 lutego 2025

Będą nagłe wichury na zachodzie Europy w lutym 2025, uderzy z zachodu cyklon i prąd strumieniowy

Najnowsze prognozy wiatru wskazują na dwie silne fale wichury, które uderzą szczególnie między 21-22 lutego w rejonie Irlandii, Wielkiej Brytanii oraz Wysp Owczych. W ten region Europy między 23-24 lutego dotrze kolejny rozległy cyklon, który przyniesie jeszcze silniejszą wichurę z szerszym zasięgiem o także krańce zachodnie i północno zachodnie Francji. Prognozy oparte szczególnie na modelu ECMWF wskazują, że wiatr na lądzie miejscami osiągnie lub przekroczy 80-135 km/h, a na otwartych wodach morskich na zachód od Irlandii będzie silniejszy bo przekroczy nawet 150-160 km/h i wywoła bardzo silny sztorm z wysokimi falami przybrzeżnymi, zwłaszcza, że będzie przepływ powietrza napędzany przez odnowioną oś prądu strumieniowego.

Prognozowany prąd strumieniowy niosący wichury do Europy, 24 lutego 2025

Wichury w Europie w lutym 2025 przyniesie cyklon i prąd strumieniowy, wiatr sięgnie 135 km/h

Żywioł wpłynie więc na ograniczenie żeglugi, ale również spowoduje spore problemy na lotniskach. Jeśli więc macie w planach wylot do tego regionu Europy lub powrót do Polski w tych dniach, to miejcie na uwadze, że część lotów będzie opóźniona lub przełożona, ponadto wiatr będzie miejscami łamał drzewa i odcinał prąd. To oznacza, że niebezpiecznie będzie także na drogach.

Sprawdź: Fala ciepła przełamie mróz. Temperatura w Polsce przekroczy 15 stopni. Podmuch wiosny odsunie zimę

Prognozowane wichury, które uderzą w Europie według modelu GFS do 25 lutego 2025

Nadciągną gwałtowne wichury, wiatr w Europie w lutym 2025 sięgnie 135 km/h, uderzy cyklon i prąd strumieniowy

Omawiana wichura pośrednio wpłynie również na warunki pogodowe w Polsce, gdyż przechodzące cyklony kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, zaciągną w głąb środkowej Europy cieplejsze masy powietrza. Silny mróz ustąpi i odczujemy w ciągu dnia znaczne ocieplenie z podmuchem przedwiośnia, a nawet miejscami termicznej wiosny. Jeden z frontów przyniesie potrzebny przelotny deszcz między 24-25 lutego. Wpływ cyrkulacji strefowej utrzyma się także w kolejnych dniach, co oznacza przewagę adwekcji łagodnych mas powietrza z szansą okresami na wystąpienia opadów między okresami z przejaśnieniami i rozpogodzeniami.

Zobacz: Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Będą potężne śnieżyce z mrozem. Spadnie ponad 55 cm śniegu. Atak zimy sięgnie na wschód Robert Zieliński 2025-02-19 18:28:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/beda-potezne-sniezyce-z-mrozem-spadnie-ponad-55-cm-sniegu-atak-zimy-siegnie-na-wschod https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6323/head_Sniezyce_mroz_Bliski_Wschod_luty_2025.jpg W ciągu najbliższego tygodnia pojawi się ocieplenie w Polsce związane z odnowieniem cyrkulacji strefowej, ale nie oznacza to, że już cała Europa uwolni się od uścisku arktycznego powietrza. Silny mróz przesunie się wraz z centrum wyżu na wschód, a następnie uaktywnią się śnieżyce, które przyniosą potężny atak zimy schodzący na Bliski Wschód. Miejscami spadnie ponad 55 cm śniegu. Paraliż obejmie wiele regionów.

Prognozowane śnieżyce schodzące z Europy na Bliski Wschód, 21 lutego 2025

Będą potężne śnieżyce z mrozem na Bliskim Wschodzie w lutym 2025, spadnie ponad 55 cm śniegu, atak zimy obejmie wiele regionów

Zimne powietrze arktyczne o cechach kontynentalnych osiadające w ostatnich dniach w rejonie szczególnie środkowej Europy, w kolejnych dniach wraz z przesunięciem się centrum wyżu, przyniesie silną falę ochłodzenia tym razem w regionach wschodnich i południowo wschodnich kontynentu. Zaciągane zimne powietrze dotrze w rejon Morza Czarnego, gdzie w wyniku dużego gradientu pionowego temperatury dojdzie do inicjacji konwekcji i powstania licznych rozproszonych chmur konwekcyjnych, którym mogą miejscami towarzyszyć także burze śnieżne. Zjawisko to określamy w takiej sytuacji, typowym zimowym efektem morza. Nad lądem, zwłaszcza w strefie wybrzeża przyniesie potężne śnieżyce generujące bardzo szybki przyrost pokrywy śnieżnej.

Prognozowane śnieżyce między Europą i Bliskim Wschodem, 22 lutego 2025

Potężne śnieżyce sięgną z mrozem na Bliski Wschód w lutym 2025, spadnie ponad 55 cm śniegu, będzie atak zimy

Tworzące się i przechodzące śnieżyce uderzą głównie w rejon północnej i północno wschodniej Turcji, zwłaszcza w strefie wybrzeża oraz w głębi kraju na wschodzie. W tym regionie zaliczanym już do Bliskiego Wschodu, spadnie szczególnie między 20-24 lutego miejscami ponad 25-55 cm śniegu, a lokalnie więcej, zwłaszcza na krańcach północno wschodnich, gdzie śnieżyce utrzymają się dłużej. Biorąc pod uwagę fakt, że na tym obszarze jest już pokrywa śnieżna, to miejscami drogi i domy mogą zostać dosłownie zasypane. Niewykluczone, że mniejsze miejscowości lokalnie zostaną dosłownie odcięte od świata.

Prognozowana anomalia temperatury z regionami silnego mrozu w Europie i Bliskim Wschodzie, 23 lutego 2025

Będą potężne śnieżyce na Bliskim Wschodzie w lutym 2025, spadnie 55 cm śniegu i chwyci mróz

To jedna z tych sytuacji barycznych, która w sezonie zimowym jest szczególnie groźna w rejonie akwenów morskich, gdzie napływ bardzo zimnego powietrza nad stosunkowo ciepłe wody wywołuje potężne śnieżyce, mimo bliskiej obecności wyżu i braku klasycznego rozległego ośrodka niżowego. Strefa zachmurzenia będzie rozproszona, co oznacza, że między komórkami konwekcyjnymi będziemy mieć obszary rozpogodzeń, które będą sprzyjać osiadaniu zimnego powietrza. Po opadach miejscami chwyci siarczysty mróz, który między obszarami wschodniej Europy, od miejscami Bułgarii i Rumunii przez Turcję po częściowo Rosję i Ukrainę przyniesie spadki temperatur w wielu regionach poniżej -30/-10 st. C.

Sprawdź: Uderzy silna wichura. Wiatr przekroczy 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na zachodzie

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej między Europą i Bliskim Wschodem do 23 lutego 2025

Będą śnieżyce z mrozem w lutym 2025 na Bliskim Wschodzie, atak zimy przyniesie 55 cm śniegu

Z kolei w Polsce w tych dniach czeka nas ustąpienie silnego mrozu w nocy, ale zupełnie we wszystkich regionach od ujemnych temperatur jeszcze się nie uwolnimy. W ciągu dnia będzie postępować wyraźne ocieplenie związane z wpływem Atlantyku i wrócimy do dni charakterystyczniejszych dla termicznego przedwiośnia, a lokalnie nawet wiosny. W ostatnich dniach lutego miejscami pojawią się również przelotne opady na strefach frontowych, ale sumy opadów nadal będą niewielkie.

Zobacz: Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Fala ciepła przełamie mróz. Temperatura w Polsce przekroczy 15 stopni. Podmuch wiosny odsunie zimę Tomasz Pogoda 2025-02-19 12:46:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/fala-ciepla-przelamie-mroz-temperatura-w-polsce-przekroczy-15-stopni-podmuch-wiosny-odsunie-zime https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6322/head_Wiosenne_ocieplenie_temperatura_Polska_luty_2025_gdzie_zima.jpg Utrzymujące się ochłodzenie z silnym mrozem w rejonie Polski, w najbliższych dniach ustąpi z powodu przebudowy pola barycznego nad Europą. Nadciągnie fala ciepła, która przyniesie podmuch wiosny. Temperatura miejscami przekroczy nawet 15 st. C. Termiczna zima odsunie się na wschód i południowy wschód kontynentu. Ocieplenie przyniesie miejscami wreszcie przelotne opady, ale nie będzie ich dużo.

Ocieplenie sięgnie w rejon Polski. Prognozowana temperatura, 24 lutego 2025

Fala ciepła przełamie mróz w Polsce w lutym 2025, temperatura przekroczy 15 st. C. Zima odsunie się na wschód Europy

Kończąca się druga połowa lutego, w ostatnich dniach przyniosła główną falę ochłodzenia z najniższymi temperaturami w tym sezonie zimowym na obszarze środkowej Europy, w tym Polski. Pojawiły się regiony, gdzie mróz utrzymywał się przez całą dobę z największymi spadkami temperatur w nocy, zwłaszcza nad ranem na poziomie -24/-10 st. C. szczególnie przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie, a lokalnie w rejonach podgórskich i górskich zanotowano poniżej -41/-25 st. C. Nic więc dziwnego, że wypatrujecie już ocieplenia i pytacie, kiedy wrócą dni z przedwiośniem, a nawet termiczną wiosną? Najnowsze prognozy wskazuję na zmianę kierunku adwekcji powietrza, gdyż ruszy cyrkulacja strefowa atmosfery związana z aktywnością Atlantyku na którym pojawi się sporo cyklonów zaciągających ciepłe powietrze w głąb środkowej i początkowo zachodniej Europy.

Prognozowana anomalia temperatury z obszarami ocieplenia w Polsce i Europie, 24 lutego 2025

Fala ciepła wkroczy do Polski w lutym 2025, odsunie mróz z zimą na wschód Europy, temperatura przekroczy 15 st. C.

Zmiany niosące ocieplenie będą możliwe z powodu odsunięcia się wyżu Finja na wschód Europy. Ośrodek ten jest zbudowany z chłodnego powietrza arktycznego, które w ostatnich dniach osiada w rejonie Polski. Sytuacja zmieni się w kolejnych dniach, gdyż z zachodu i południowego zachodu powstanie miejsce do napływu cieplejszego powietrza zaciąganego z odbudowanej cyrkulacji strefowej na Atlantyku, gdzie wreszcie po dłuższym okresie stagnacji uaktywni się silniejsza oś prądu strumieniowego pod którym będą się tworzyć cyklony. W ich rejonie pojawią się ulewy i wichury, ale jednocześnie kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara będą pompować w głąb Europy łagodne masy powietrza polarnomorskiego.

Prognozowane ocieplenie z temperaturą w rejonie Polski, 25 lutego 2025

Silne ocieplenie nagle przetnie mróz w Polsce w lutym 2025, temperatura przekroczy 15 st. C., zima odsunie się na wschód

Postępującej i wyraźnej adwekcji cieplejszego powietrza z zachodniej i południowo zachodniej Europy do Polski, spodziewamy się już po 22 lutego ze szczególnym wzrostem temperatury między około 24-25 lutego, gdy zanotujemy w wielu regionach około 7-15 st. C. Największe wzrosty temperatur miejscami odnotujemy na południowym zachodzie oraz na południu kraju, gdzie na ocieplenie wpłyną również lokalne zjawiska ciepłego wiatru fenowego. Ocieplenie będzie kontynuowane również w kolejnych dniach na przełomie lutego i marca, choć okresami przy przejściu frontów i wymianie mas powietrza temperatury mogą czasami się wahać, ale termiczne przedwiośnie będzie już częstym zjawiskiem. Pojawią się również miejscami dni z termiczną wiosną, gdy średnia dobowa temperatura będzie miejscami powyżej 10 st. C., zwłaszcza w trakcie marca.

Sprawdź: Padł rekord mrozu w Polsce. Temperatura spadła poniżej -41 stopni. To najzimniejszy region

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 4 marca 2025

Ocieplenie przełamie mróz w Polsce w lutym 2025, temperatura przekroczy 15 st. C., zima wycofa się na wschód

Odnowienie cyrkulacji strefowej przyniesie więc za kilka dni wyraźne ocieplenie do Polski z coraz słabszym mrozem w nocy, który jednak szybko zupełnie nie ustąpi i będzie się przeciągał nocami przy przejaśnieniach i rozpogodzeniach, zwłaszcza we wschodnich regionach. Na przełamie lutego i marca przy podejściu frontów, miejscami po wielu dniach wpływu wyżu pojawią się również bardzo potrzebne przelotne opady, ale ich sumy nadal będą wielkie. Nie zmienia to jednak faktu, że obecnie każde opady są już na wagę złota o czym świadczy ekstremalnie niski poziom wilgotności gleby niemal w całej Polsce, a to pod koniec zimy nie powinno się zdarzać. Silny mróz z podmuchem zimy odsunie się w najbliższych dniach na wschód i południowy wschód Europy. Wiele wskazuje, że po lutym w pobliżu normy lub miejscami nieznacznie poniżej, nadchodzący marzec będzie zapisze się z dodatnią anomalią termiczną.

Zobacz: Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Najnowsza pogoda na wiosnę. Śnieg i mróz przeciągnie się do maja? Prognozy są jednoznaczne Robert Zieliński 2025-02-18 18:34:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/najnowsza-pogoda-na-wiosne-snieg-i-mroz-przeciagnie-sie-do-maja-prognozy-sa-jednoznaczne https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6321/head_Pogoda_na_wiosne_2025_Polska_i_Europa_mroz_i_snieg_czy_cieplo.jpg Zbliżamy się do końca meteorologicznej zimy i pora sprawdzić, jaka jest najnowsza pogoda na wiosnę. Czy możemy oczekiwać szybkiego nastania ciepłych dni, a może nawroty śniegu i mrozu będą się jeszcze długo przeciągać? Prognozy sezonowe są jednoznaczne pod względem opadów, ciśnienia oraz temperatury, ale w kilku aspektach budzą niepokój, który zmartwi rolników i sadowników.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie w okresie wiosny między marcem i majem 2025

Najnowsza pogoda na wiosnę 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie, śnieg i mróz będzie wracać, czy zima szybko odpuści

Meteorologiczna wiosna obejmuje trzy miesiące, od początku marca do końca maja. Ten okres roku według najnowszej sezonowej amerykańskiej prognozy modelu CFSv2 ma przynieść średnią temperaturę w Polsce o około 1-2 st. C. powyżej normy, wahającej się na ogół od 7, do 10 st. C. w ujęciu całego sezonu. Według europejskiego modelu ECMWF, wyraźny ponad normę ma być szczególnie marzec i kwiecień z prawdopodobieństwem określonym na poziomie ponad 70-90 procent. Oznacza to, że w tym okresie będą już przeważać temperatury charakterystyczne dla przedwiośnia, okresami i coraz częściej przechodzące do termicznej wiosny, gdy średnia dobowa temperatura będzie już przekraczać ponad 10 st. C. i więcej. Oczywiście nie oznacza to, że jeszcze nie będą się zdarzać dni wyraźnie chłodniejsze z nawrotem niewielkiego mrozu, głównie nocami, a nawet z opadami śniegu. Będą to jednak okresy krótkie, ale możliwe na co wskazuje późne rozbicie wiru polarnego, które często prowadzi do zaburzeń jego niższego odpowiednika, czyli wiru troposferycznego.

Najnowsza pogoda na wiosnę. Prognozowane prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy w Polsce i Europie w maju 2025

Najnowsza pogoda długoterminowa na wiosnę 2025, anomalia temperatury w Polsce i Europie w maju

Niepokoją prognozy w okolicach przełomu kwietnia i maja, zwłaszcza pierwszej połowy ostatniego miesiąca meteorologicznej wiosny. Prognozy wskazują obecnie na prawdopodobieństwo temperatury powyżej normy na poziomie jedynie 40-65 procent, co oznacza, że ten miesiąc może ostatecznie zapisać się w normie lub miejscami nawet poniżej średniej wieloletniej. Jeśli prognozy się sprawdzą, to istnieje spore ryzyko nawrotu późnego mrozu, a ten już podczas wegetacji roślin może spowodować szkody w uprawach oraz w sadach, co może być związane ze zjawiskiem zimnych ogrodników.

Prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie za okres marzec - maj 2025

Najnowsza pogoda na wiosnę 2025, anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Termicznie pierwsze tygodnie wiosny będą jednak coraz bardziej sprzyjać stopniowemu budzeniu się przyrody po słabej zimie, ale wegetacja nie ruszy od razu z powodu wyjątkowo suchej gleby, która o tej porze roku powinna być wilgotna, a jest zupełnie odwrotnie. Z powodu małej ilości śniegu, rzadkich opadów deszczu oraz ze względu na długie utrzymywanie się wyżu, wilgotność gleby w Polsce w warstwie powierzchniowej na ogół waha się na poziomie zaledwie 10-45 procent. Zapowiada się więc wyjątkowo suchy początek wiosny, tym bardziej, że okresy panowania wyżu będą się przeciągać, a przechodzące niże ze strefami frontowymi będą tylko na chwilę przerywać panowanie bezopadowej aury, głównie o charakterze przelotnym. W drugiej połowie wiosny już coraz częściej zaczniemy także notować opady ulewne związane z burzami, jednak o ograniczonym zasięgu. Takie opady na ogół nie poprawią sytuacji. Anomalia sumy opadów w ujęciu całej wiosny obecnie jest prognozowana miejscami w normie lub wyraźnie poniżej. To oznacza, że przez większą część wiosny nie będzie wielu dni z dużymi sumami opadów.

Sprawdź: Padł rekord mrozu w Polsce. Temperatura spadła poniżej -41 stopni. To najzimniejszy region

Prognozowana anomalia opadów w Europie w okresie wiosny między marcem i majem 2025

Nowa pogoda na wiosnę 2025, anomalia opadów w Polsce i Europie do maja

Przyjmując powyższe dane może stwierdzić, że nadchodząca wiosna zapisze się jako ciepła, ale będą okresy z nieoczekiwanymi nawrotami dni z mrozem w nocy, jak również jeszcze z przelotnym śniegiem i krupą śnieżną. Okresy chłodne nie będą jednak długie, ale mogą być kluczowe w okresie wegetacji, gdyż późny mróz może znacznie zniszczyć uprawy i poczynić szkody w sadach. Plantatorzy będą w tych dniach zmuszeni do stosowania ochrony roślin przed niską temperaturą. Drugim problemem będzie sucha szczególnie pierwsza połowa wiosny, a przez to wysiane nasiona roślin będą długo wschodzić, co przełoży się na kolejne straty. Rozwiniętą wegetacje ujrzymy znacznie później niż zwykle, mimo, że średnia temperatura będzie już wcześniej sprzyjać budzeniu się przyrody do życia po zimowej stagnacji.

Zobacz: Nagłe ocieplenie przetnie mróz. Temperatura w Polsce wzrośnie o 35 stopni. Zima wycofa się na wschód

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Uderzy silna wichura. Wiatr przekroczy 130 km/h. Prąd strumieniowy ściągnie cyklon na zachodzie Tomasz Pogoda 2025-02-18 12:48:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/uderzy-silna-wichura-wiatr-przekroczy-130-kmh-prad-strumieniowy-sciagnie-cyklon-na-zachodzie https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6320/head_Wichury_Europa_prad_strumieniowy_24_lutego_2025_wiatr.jpg Po wielu dniach panowania wyżu, wreszcie ruszy cyrkulacja strefowa, która zmieni pogodę na znacznym obszarze Europy. Pojawi się silny prąd strumieniowy, który ściągnie cyklon i uderzy wichura na zachodzie. Wiatr miejscami przekroczy 130 km/h powodując problemy, zwłaszcza na lotniskach. Żywioł pośrednio wpłynie również na warunki atmosferyczne w Polsce, gdyż odsunie siarczysty mróz i przyniesie ocieplenie.

Prognozowana wichura w Europie, 20 lutego 2025

Uderzy wichura na zachodzie Europy w lutym 2025, prąd strumieniowy ściągnie cyklon, wiatr przekroczy 130 km/h

Zmiany zachodzące w wirze polarnym w kierunku jego rozpadu, w minionych dniach spowodowały ochłodzenie z pojawieniem się siarczystego mrozu na znacznym obszarze Europy, gdyż ustąpił wpływ cyrkulacji strefowej Atlantyku napędzanej prądem strumieniowym, ponadto pojawił się rozległy wyż blokujący wejście licznych cyklonów nad kontynent. Sytuacja zacznie się jednak zmieniać w trakcie ostatniej dekady lutego bo wspomniany wyż odsunie się na wschód Europy i zrobi się miejsce do odnowienia wpływu cyrkulacji strefowej, tym bardziej, że zacznie się także uaktywniać oś wiru troposferycznego.

Prognozowana wichura w Europie, 23 lutego 2025

Będzie silna wichura na zachodzie Europy w lutym 2025, wiatr przekroczy 130 km/h, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Najnowsze prognozy indeksu NAO jednoznacznie wskazują na powrót dodatniej oscylacji w kolejnych dniach, co oznacza, że na warunki pogodowe w Europie i Polsce jeszcze przed końcem lutego zacznie coraz częściej wpływać Atlantyk. Przechodzące głębokie cyklony kręcące się odwrotnie do wskazówek zegara będą coraz bardziej zaciągać łagodne i cieplejsze masy powietrza w głąb kontynentu, a przez to zasięg obecnego silnego mrozu zacznie się zmniejszać i przesuwać na wschód. Zmiany będą jednak związane także z wystąpieniem wichury na zachodzie i północnym zachodzie. Już między 20-23 lutego uderzy fala silnego wiatru w dwóch falach, w porywach miejscami przekraczając 80-130 km/h, zwłaszcza na obszarze Irlandii, Wielkiej Brytanii i Wysp Owczych. Silny wiatr zaznaczy się także wzdłuż wybrzeża, od Francji przez Belgię, Holandię, Danię po Norwegię.

Prognozowany prąd strumieniowy ściągający cyklon z wichurą do Europy, 24 lutego 2025

Silny prąd strumieniowy ściągnie cyklon i będzie wichura w Europie w lutym 2025

Pierwsza wichura uderzy między 20-21 lutego na zafalowaniu frontowym i wypełniającym się cyklonie nad wodami Atlantyku na północny zachód od wybrzeża Irlandii i Szkocji. Druga i silniejsza fala wichury uderzy przy podejściu prądu strumieniowego z głębokim cyklonem między 23-24 lutego. Szczególnie w tym okresie wiatr będzie łamał drzewa i odcinał miejscami prąd, ponadto wywoła sztorm z wysokimi falami uderzającymi w wybrzeże, wpłynie także na lotnictwo. Jeśli macie w tych dniach zaplanowany lot na Wyspy Brytyjskie lub wylot z tego regionu Europy, to trzeba się liczyć z przesunięciem połączeń, ich odwołaniem lub opóźnieniem.

Sprawdź: Padł rekord mrozu w Polsce. Temperatura spadła poniżej -41 stopni. To najzimniejszy region

Prognozowane wichury w Europie, jakie mają wystąpić według modelu GFS do 24 lutego 2025

Będą silne wichury w Europie, wiatr przkroczy 130 km/h w lutym 2025, prąd strumieniowy ściągnie cyklon

Omawiany żywioł na zachodzie Europy w pośredni sposób wpłynie również na warunki pogodowe, zwłaszcza w przypadku zmiany kierunku adwekcji powietrza, gdyż zaciągnie do Polski ciepłą masę powietrza polarnomorskiego i pojawi się silne ocieplenie, zwłaszcza między około 23-25 lutego, gdy w regionach południowych zanotujemy nawet 10-15 st. C. Wiatr na ogół nie będzie jednak stanowił w naszym regionie zagrożenia, jedynie miejscami w rejonach górskich i podgórskich powieje okresami silniej.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ocieplenie przełamie mróz? Zima ściśnie i nagle ustąpi wiośnie

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nagłe ocieplenie przetnie mróz. Temperatura w Polsce wzrośnie o 35 stopni. Zima wycofa się na wschód Robert Zieliński 2025-02-17 18:29:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nagle-ocieplenie-przetnie-mroz-temperatura-w-polsce-wzrosnie-o-35-stopni-zima-wycofa-sie-na-wschod https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6319/head_Silne_ocieplenie_przetnie_mroz_w_Polsce_luty_2025.jpg Najbliższe dni przyniosą w Polsce nadal silny mróz szczególnie nocą oraz nad ranem w rejonach rozpogodzeń, ale sytuacja zacznie się zmieniać pod koniec tygodnia. Zmiany w polu barycznym nad Europą doprowadzą do ruszenia cyrkulacji strefowej atmosfery i napłynie łagodniejsze powietrze. Nagłe ocieplenie podniesie temperaturę nawet o 35 st. C. Zima z siarczystym mrozem będzie się cofać na wschód Europy.

Prognozowane ocieplenie z temperaturą w Polsce, 23 lutego 2025

Nagłe ocieplenie przetnie mróz w Polsce w lutym 2025, temperatura wzrośnie o ponad 35 st. C. Zima wycofa się na wschód Europy

Najnowsze prognozy szczególnie europejskiego modelu ECMWF wskazują uaktywnienie się ośrodków niżowych na Atlantyku i jednoczesne stopniowe wycofanie się wyżu bardziej na wschód Europy. W ten sposób przy podejściu niżów do zachodnich regionów kontynentu, pojawi się korytarz do napływu cieplejszego powietrza z południa i południowego zachodu wprost do zachodniej i centralnej Europy, w tym w rejon Polski. Mróz nocą wówczas zelżeje i zostanie zredukowany pod względem obszaru, a w ciągu dnia pojawi się znaczny wzrost temperatury, zwłaszcza, że miejscami może być podnoszony także przez efekt ciepłego wiatru fenowego.

Prognozowana temperatura z wyraźnym ociepleniem w Polsce, 24 lutego 2025

Nagłe ocieplenie usunie mróz z Polski w lutym 2025, temperatura wzrośnie o 35 st. C. Mroźna zima wycofa się na wschód Europy

Zauważalnego ocieplenia spodziewamy się w rejonie Polski, zwłaszcza między około 22-26 lutego, gdy temperatury maksymalne miejscami osiągną około 8-14 st. C. Biorąc pod uwagę fakt, że temperatura w ostatnich dniach spada szczególnie przy gruncie miejscami do -24/-20 st. C., to amplituda dobowa temperatury między minimum i maksimum zmieni się co najmniej o 35 st. C., zwłaszcza w regionach południowych i południowo zachodnich kraju.

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, 25 lutego 2025

Kiedy ustąpi mróz i będzie silne ocieplenie w Polsce w lutym 2025

Postępująca adwekcja cieplejszego powietrza z południowo zachodniej Europy w głąb kontynentu będzie mieć spory zasięg bo temperatury wyraźnie wyższe od normy zanotujemy także w regionach zachodnich, centralnych, częściowo południowych i północnych. Zima z siarczystym mrozem zostanie zepchnięta do wschodnich regionów kontynentu. Z termicznej zimy przejdziemy więc na znacznym obszarze do przedwiośnia, a nawet termicznej wiosny.

Sprawdź: Chwyci siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -24 stopni. Wiemy, gdzie noce i poranki będą najzimniejsze

Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie za okres tygodnia do 3 marca 2025

Silne ocieplenie przetnie mróz w lutym 2025, temperatura w Polsce wzrośnie o 35 st. C. Zima wycofa się na wschód Europy

Temperatury powyżej normy w rejonie Polski mają utrzymać się również w kolejnym tygodniu na przełomie lutego i marca, choć noce miejscami nadal mogą przynosić słabszy mróz. W ciągu dnia będą jednak już dominować niemal wszędzie dodatnie temperatury, choć nie zawsze powyżej 10 st. C. Okres częstszego termicznego przedwiośnia zacznie jednak już dominować w pogodzie.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ocieplenie przełamie mróz? Zima ściśnie i nagle ustąpi wiośnie

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Padł rekord mrozu w Polsce. Temperatura spadła poniżej -41 stopni. To najzimniejszy region Tomasz Pogoda 2025-02-17 08:08:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/padl-rekord-mrozu-w-polsce-temperatura-spadla-ponizej-41-stopni-to-najzimniejszy-region https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6318/head_Rekord_mrozu_w_Polsce_luty_2025.jpg Za nami wyjątkowo zimna noc, która przyniosła nowy rekord mrozu w Polsce. Temperatura na południu kraju spadła poniżej -41 st. C. na słynnym biegunie zimna. W tym miejscu w ostatnich dniach dwukrotnie odnotowano najniższe temperatury w naszym regionie. Wszystko przez specyficzne warunki atmosferyczne i ukształtowanie terenu, które sprzyja osiadaniu i zatrzymywaniu zimnego powietrza.

Fala zimnego powietrza napłynęła do Europy i Polski. Temperatura powietrza na wysokości 1,5 km, 17 lutego 2025

Nowy rekord mrozu w Polsce w lutym 2025, Litworowy Kocioł w Tatrach temperatura spadła poniżej -41 st. C.

W prognozach od wielu dni wskazywaliśmy, że początek drugiej połowy lutego przyniesie główną falę ochłodzenia z najniższymi temperaturami zimy w tym sezonie na obszarze Polski. Już w ostatnich dniach zaczęło się to potwierdzać, gdyż temperatury miejscami, zwłaszcza przy gruncie zaczęły spadać do -24/-16 st. C., a na tatrzańskim biegunie zimna nazywanym Litworowy Kocioł zanotowano -30,5 st. C. Już wtedy wiele osób było pod wrażeniem możliwości spadków temperatury w tym miejscu naszego kraju, ale sytuacja nie utrzymała się długo bo już minionej doby mróz stał się jeszcze większy i osiągnął w poniedziałek nad ranem aż -41,1 st. C. co stanowi nowy rekord temperatury minimalnej w Polsce.

Zanotowany nowy rekord mrozu w Polsce w Tatrach. Porównanie temperatury Litworowy Kocioł z Kasprowym Wierchem w ostatnich 7 dniach do 17 lutego 2025

Nowy rekord mrozu w Polsce, temperatura spadła poniżej -41 st. C. luty 2025

Tak duży spadek temperatury w Polsce w tym rejonie jest możliwy przede wszystkim z powodu napływu bardzo zimnego powietrza arktycznego o cechach kontynentalnych, które przy wyżu w rozpogodzeniach zaczęło osiadać w kotlinie masywu Czerwonych Wierchów. Duże znaczenie ma więc także wysokość położenia tego mrozowiska, które znajduje się na wysokości 1828 m n.p.m., a więc niżej niż Kasprowy Wierch, jednak charakterystyczne zapadlisko sprzyja właśnie zatrzymaniu zimnego powietrza w zjawisku ekstremalnej inwersji, stąd tak duże różnice temperatury na tym obszarze.

Prognozowana adwekcja zimnego powietrza do Polski i Europy na wysokości 1,5 km, 18 lutego 2025

Nowy rekrod mrozu w Polsce, Litworowy Kocioł w Tatrach, temperatura spadła do -41 st. C.

W najbliższych dniach, co najmniej do 20 lutego szczególnie w regionach południowych Polski nadal będą warunki miejscami do występowania siarczystego mrozu, ale prawdopodobnie rekord temperatury z Tatr nie zostanie poprawiony, choć nie możemy zupełnie tego wykluczyć. Niskie temperatury są notowane nie tylko w górach, ale także na obszarze wielu innych regionów kraju, zwłaszcza przy gruncie. Przykładem jest ostatnia doba, gdy -24 st. C. zanotowano w rejonie Jeleniej Góry i -23 st. C. w pobliżu Poznania.

Sprawdź: Uderzy nagła śnieżyca. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe

Prognozowany mróz w Polsce, 18 lutego 2025

Jest nowy rekord mrozu w Polsce w lutym 2025, temperatrua spadła poniżej -41 st. C.

Poprzedni oficjalny rekord temperatury minimalnej w Polsce pochodzący z pomiarów stałych i oficjalnych dokonywanych zgodnie ze sztuką w tamtym okresie, pochodzi z Żywca, gdy 11 lutego 1929 roku zanotowano -40,6 st. C. W publikacjach widnieje również temperatura -41 st. C. z 11 stycznia 1940 roku z Siedlec, ale ten pomiar wydaje się błędny i jest często kwestionowany przez badaczy na podstawie reanalizy ówczesnej sytuacji barycznej w rejonie Polski. W danych istnieje również rekord -42 st. C. z Czarnego Dunajca z lutego 1929 roku, ale pomiar ten nie jest oficjalny i trudny do zweryfikowania. Mamy zatem co najmniej nowy powojenny rekord mrozu zanotowanego na obszarze Polski, jak nie absolutny. Potencjał tatrzańskiego mrozowiska wydaje się jednak znacznie większy. Łowcy mrozu, którzy odkryli to wyjątkowo zimne miejsce w Polsce przypuszczają, że w sprzyjających warunkach możliwe jest osiągnięcie lub przekroczenie bariery aż -50 st. C. w tym miejscu.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ocieplenie przełamie mróz? Zima ściśnie i nagle ustąpi wiośnie

Źródło: DobraPogoda24.pl, mrozowiska.pl

]]>
Chwyci siarczysty mróz. Temperatura spadnie do -24 stopni. Wiemy, gdzie noce i poranki będą najzimniejsze Robert Zieliński 2025-02-16 18:24:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/chwyci-siarczysty-mroz-temperatura-spadnie-do-24-stopni-wiemy-gdzie-noce-i-poranki-beda-najzimniejsze https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6317/head_Siarczysty_mroz_Europa_i_Polska_luty_2025.jpg Przed nami główna fala ochłodzenia z najzimniejszymi nocami i porankami zimy w tym sezonie. Kilka najbliższych dni przyniesie siarczysty mróz w Polsce szczególnie w rejonie rozpogodzeń i silnej radiacji. Temperatura miejscami spadnie do około -24 st. C., zwłaszcza przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie. Zimne powietrze arktyczne okresowo osiądzie także na wschodzie, zachodzie oraz na południu Europy.

Prognozowany mróz w Europie w rejonie Polski, 17 lutego 2025

Chwyci siarczysty mróz w Europie w rejonie Polski do 20 lutego 2025, temperatura spadnie do -24 st. C., to będą najzimniejsze dni zimy w sezonie

Po przejściu płytkiego niżu z opadami śniegu, przeważającym obszar środkowej Europy, w tym Polski, a także częściowo zachodniej i wschodniej dostał się pod wpływ wyżu. W obszarze jego występowania pojawią się przejaśnienia i rozpogodzenia, w których będzie osiadać cięższe i chłodniejsze powietrze szczególnie w kotlinach i innych zagłębieniach terenu. W ich rejonie będą najlepsze warunki do tworzenia naturalnych zastoisk chłodu. To właśnie w tych miejscach wystąpią największe spadki temperatur, wspomagane również zjawiskiem radiacji z uciekaniem ciepła zgromadzonego przy gruncie w górne partie troposfery.

Prognozowany mróz w Europie i Polsce, 18 lutego 2025

Chwyci siarczysty mróz w środkowej Europie w rejonie Polski, noce i poranki do 20 lutego 2025 przyniosą -24 st. C. W tych regionach będzie najzimniej

W połowie lutego rozpoczęła się adwekcja głównej fali arktycznego powietrza osiadającego w środkowej Europie w rejonie Polski. Już w tym tygodniu zanotowaliśmy aż -21 st. C. przy gruncie w Poznaniu, a minionej doby największy mróz w tym sezonie na obszarze naszego kraju został zanotowany na biegunie zimna w Tatrach. W tamtejszym Litworowym Kotle zmierzono -30,5 st. C. Wszystko na to wskazuje, że najbliższe dni przyniosą jeszcze większy mróz szczególnie przy gruncie w rejonach podgórskich i miejscami w głębi kraju.

Prognozowany mróz w Europie z uwzględnieniem Polski, 19 lutego 2025

Chwyci fala siarczystego mrozu w Europie w rejonie Polski w lutym 2025. Noce i poranki przyniosą -24 st. C.

Szczególnie mroźnych nocy i poranków spodziewamy się w rejonie Polski do około 20 lutego, choć później słabnący mróz nadal będzie jeszcze miejscami notowany. Już w nocy na poniedziałek 17 lutego, najniższych temperatur do -24/-10 spodziewamy się na przeważającym obszarze kraju ze szczególnym uwzględnieniem Ziemi Lubuskiej, Wielkopolski, południa Małopolski i miejscami Dolnego Śląska. Następna noc na wtorek 18 lutego największy mróz przyniesie miejscami w całej południowej połowie Polski ze spadkami temperatur do około -21/-10 st. C.

Sprawdź: Uderzy nagła śnieżyca. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe

Prognozowany mróz w Europie, 20 lutego 2025

Chwyci siarczysty mróz, będzie -24 st. C. w lutym 2025 w Europie w rejonie Polski

Siarczystego mrozu na podobnym poziomie spodziewamy się w Polsce również w nocy na środę 19 lutego, ale wówczas największy mróz ze względu na zachmurzenie ograniczy się głównie do dzielnic zachodnich, południowo zachodnich i miejscami południowych krańców kraju. Dwucyfrowy mróz wystąpi także kolejnej nocy na 20 lutego, z tym, że głównym wyznacznikiem największych spadków temperatury będzie wówczas bardziej ograniczony zakres przejaśnień i rozpogodzeń. W następnych dniach mróz w Polsce zacznie słabnąć, choć jeszcze całkiem nie odpuści. W ciągu dnia w trakcie ostatniej dekady miesiąca odczujemy jednak już radykalne ocieplenie charakterystyczne dla przedwiośnia i wiosny.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na marzec. Późna zima, czy szybka wiosna? Prognozy śniegu i mrozu wyraźne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ocieplenie przełamie mróz? Zima ściśnie i nagle ustąpi wiośnie Tomasz Pogoda 2025-02-16 13:07:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/pogoda-dlugoterminowa-na-16-dni-silne-ocieplenie-przelamie-mroz-zima-scisnie-i-nagle-ustapi-wiosnie https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6316/head_Pogoda_16_dni_temperatura_anomalia_zima_czy_wiosna_do_marca_2025.jpg Za nami pierwsza połowa lutego, która w kończącym się tygodniu przyniosła silny mróz oraz miejscami śnieg w Polsce. Pytacie, czy pogoda długoterminowa na 16 dni sięgająca już początku marca przewiduje dalsze ochłodzenie i umocnienie zimy, a może nadciągnie nagłe wiosenne ocieplenie? Najnowsze prognozy ucieszą szczególnie osoby, które nie lubią marznąć i już marzą o podmuchu wyraźnego ciepła.

Prognozowany zakres temperatury maksymalnej w Polsce 3 marca 2025

Pogoda długoterminowa na 16 dni, temperatura do 3 marca 2025, będzie zima z mrozem czy wiosenne ocieplenie

Nadchodzący tydzień przez znaczną część przyniesie główną falę ochłodzenia z najniższymi temperaturami zimy w tym sezonie na obszarze Polski. Wyjątkowo zimno zapowiadają się noce w rejonie rozpogodzeń, zwłaszcza przy gruncie, gdzie mróz dwucyfrowy będzie częstym zjawiskiem. Już w ostatnich dniach, temperatura przy gruncie spadła miejscami do -21/-16 st. C., a w górach było aż -30,5 st. C. Najbliższe dni przyniosą jeszcze większy spadki na nizinach. Sytuacja zacznie się zmieniać dopiero pod koniec tygodnia, gdy nastąpi adwekcja łagodniejszych mas powietrza i temperatury zaczną rosnąć, zwłaszcza od kolejnego weekendu oraz w następnym tygodniu, ale słabszy mróz nocami, zwłaszcza w regionach wschodnich kraju nadal może występować.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 22 lutego 2025

Pogoda długoterminowa, anomalia temperatury w Polsce i Europie do 22 lutego 2025

Okres panowania niskich temperatur jest już zatem policzony bo w trakcie ostatniej dekady miesiąca, zwłaszcza po 22 lutego wkroczy od zachodu i południowego zachodu silne ocieplenie, które stopniowo będzie się przemieszczać w głąb Polski na wschód i południowy wschód. Wówczas pojawią się dni, gdy w wielu regionach temperatury wzrosną co najmniej do 7-14 st. C., a lokalnie nawet 15 st. C. również będzie realne. Zima termiczna ustąpi nie tylko przedwiośniu, ale będziemy mieć także okres termicznej wiosny, gdy średnia temperatura dobowa miejscami będzie powyżej 10 st. C. Zmiana w kierunku ocieplenia będzie możliwa ze względu na przesunięcie położenia wyżu bardziej na wschód Europy, ponadto od zachodu znad Atlantyku podejdą niże, które będą zaciągać w głąb centrum kontynenty, w tym do Polski cieplejsze masy powietrza.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w rejonie Polski do 23 lutego 2025

Pogoda długoterminowa, opady do 23 lutego 2025, czy spandnie śnieg i będzie mróz, czy ciepła wiosna przełamie zimę

Dalsze utrzymywanie się wpływu wyżu na warunki pogodowe w Polsce sprawi, że opadów ponownie w nadchodzącym tygodniu będzie niewiele. Nieco więcej z efektu morza popada tylko miejscami, głównie w formie śniegu na północy kraju, poza tym opadów nie będzie lub wystąpią tylko miejscami słabe i przelotne. Będzie więc postępował deficyt opadowy i dalszy spadek wilgotności gleby, który już w wielu regionach jest bardzo niski szczególnie jak na tę porę roku.

Sprawdź: Silny mróz sięgnie z północy. Temperatura spadnie do -30 stopni. Będzie fala siarczystej zimy

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognozowane prawdopodobieństwo opadów i temperatury do 4 marca 2025

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, temperatura i opady do 4 marca 2025

Przed nami więc najbliższe dni ze znacznym ochłodzeniem i sporym mrozem w nocy bez licznych opadów przy wpływie przewagi wyżu, z wyjątkiem regionów północnych, gdzie miejscami przejdą rozproszone śnieżyce w wyniku efektu morza. Od kolejnego weekendu zmieni się kierunek adwekcji powietrza i zacznie wkraczać ocieplenie, które usunie termiczną zimę. W ostatnich dniach lutego poczujemy miejscami nawet podmuch wiosny bo będą regiony, gdzie zanotujemy nawet kilkanaście st. C. Opadów nadal nie będzie wiele, poza tym nie zabraknie okresów ze słońcem.

Zobacz: Uderzy nagła śnieżyca. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Uderzy nagła śnieżyca. Spadnie 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie na południe Robert Zieliński 2025-02-15 18:27:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/uderzy-nagla-sniezyca-spadnie-40-cm-sniegu-nawrot-zimy-sciagnie-zawieje-i-zamiecie-na-poludnie https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6315/head_Sniezyce_zima_poludnie_Europy_luty_2025.jpg Wdzierające się zimne powietrze arktyczne z północy przez Polskę przyniesie w najbliższych dniach opady śniegu wywołane efektem morza szczególnie na północy naszego kraju, ale nie będą porównywalne z innymi regionami Europy. Nagła śnieżyca uderzy na południu i miejscami przyniesie nawet 40 cm śniegu. Nawrót zimy ściągnie zawieje i zamiecie, ponadto mogą wystąpić burze śnieżne. Na drogach będzie totalny paraliż.

Prognozowana śnieżyca w Europie, 17 lutego 2025

Uderzy nagła śnieżyca na południu Europy w rejonie Bałkanów w lutym 2025, spadnie 40 cm śniegu, nawrót zimy przyniesie zawieje i zamiecie

Na mapach prognostycznych widnieje w najbliższych dniach bardzo silna adwekcja zimnego powietrza arktycznego napływająca z północy przez centrum na południe i południowy wschód Europy, gdzie nad stosunkowo ciepłymi wodami morskimi dojdzie do rozwinięcia na strefie frontowej niżu. Będzie on bardzo zasobny w wilgoć, a następnie na froncie na styku z zimnym powietrzem przyniesie intensywne śnieżyce prowadzące do bardzo szybkiego przyrostu pokrywy śnieżnej. Z uwagi na wyż nie będzie mógł przemieścić się na północ, a tym samym układ zostanie przyblokowany i zmuszony do wypełnienia we wskazanych regionach.

Prognozowane śnieżyce w rejonie południowej Europy, 19 lutego 2025

Nagła śnieżyca uderzy na południu Europy w lutym 2025, będą zawieje i zamiecie

Głównej śnieżycy na przechodzącym niżu spodziewamy się między 17-20 lutego na obszarze od pogranicza Rumunii i Bułgarii przez północną i północno wschodnią Turcję. W tych regionach miejscami spadnie co najmniej 10-40 cm śniegu, a lokalnie przyrost pokrywy śnieżnej może być większy ze względu na efekt morza niosący śnieżyce konwekcyjne. W ich rejonie niewykluczone są burze śnieżne i wówczas natężenie opadów śniegu przekroczy aż kilka cm na godzinę. Opadom będą towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne, które sparaliżują warunki drogowe szczególnie między północno zachodnią Bułgarią i południowo wschodnią Rumunią.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w rejonie południowej Europy do 19 lutego 2025

Będą nagłe śnieżyce na południu Europy w lutym 2025, zawieje i zamiecie przyniesie nawrót zimy

Silne śnieżyce następnie dotkną miejscami regiony północnej i północno wschodniej Turcji, gdzie także niż wywoła efekt morza ze śnieżycami konwekcyjnymi. Opady w kilku falach wystąpią, co najmniej do początku drugiej połowy nowego tygodnia.

Sprawdź: Silny mróz sięgnie z północy. Temperatura spadnie do -30 stopni. Będzie fala siarczystej zimy

Prognozowana śnieżyca z efektem morza w rejonie południowej Europy, 20 lutego 2025

Uderzy śnieżyca na południu Europy w lutym 2025 w rejonie Bałkanów, spadnie 40 cm śniegu, nawrót zimy przyniesie zawieje i zamiecie

Z kolei w Polsce rozproszone śnieżyce konwekcyjne wchodzące znad morza zaznaczą się szczególnie miejscami w regionach północnych i północno wschodnich kraju, zwłaszcza w najbliższych dniach do około 19 lutego. Spadnie co najmniej około 1-15 cm śniegu, a miejscami znacznie więcej. Model dużej rozdzielczości ECMWF HD wskazuje nawet około 20-30 cm w pomorskim, warmińsko mazurskim i podlaskim. Słabsze rozproszone opady mogą wystąpić lokalnie również w innych regionach bo komórki konwekcyjne przesuną się także w głąb kraju, ale ze względu na obecność wyżu natężenie opadów będzie słabnąć i nie wszędzie zdołają dotrzeć.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na marzec. Późna zima, czy szybka wiosna? Prognozy śniegu i mrozu wyraźne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Nadciągnie potężny antycyklon. Fala mrozu utrzyma się długo? Wiemy, co dalej z zimą w lutym Tomasz Pogoda 2025-02-15 13:31:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/nadciagnie-potezny-antycyklon-fala-mrozu-utrzyma-sie-dlugo-wiemy-co-dalej-z-zima-w-lutym https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6314/head_Potezny_antycyklon_dlugi_mroz_co_dalej_z_zima_luty_2025.jpg Rozpoczyna się druga połowa lutego i pytacie, czy zima miejscami ze śniegiem i silniejszym mrozem utrzyma się dłużej w rejonie Polski i na znacznym obszarze Europy, czy nadciągnie nagłe ocieplenie? Prognozy wskazują na wpływ potężnego antycyklonu, który wydłuży okres utrzymania niskich temperatur szczególnie nocą, ale jeszcze przed końcem miesiąca zmieni się kierunek adwekcji powietrza i siarczysty mróz wycofa się na wschód.

Prognozowany antycyklon w Europie, 22 lutego 2025

Potężny antycyklon wydłuży mróz w Europie w lutym 2025, co dalej z zimą

W prognozach w sezonie zimowym szczególną uwagę zwracamy na kondycję wiru polarnego bo dopóki jest silny i stabilny, to na ogół uderzenia prawdziwej zimy ze śnieżycami i siarczystym mrozem omijają nasz region Europy. Sytuacja zmieni się w najbliższych dniach, gdyż nadchodzące ochłodzenie ma związek właśnie ze zmianami w wirze polarnym, które w tym miesiącu zapoczątkowały jego rozpad z kontynuacją w kolejnych tygodniach. Z tego powodu doszło do osłabienia prądu strumieniowego sprzężonego z wirem polarnym. Obecnie jego niższy odpowiednik, czyli wir troposferyczny jest w rejonie Europy bardzo słaby, dlatego nie może wrócić cyrkulacja strefowa, która mogłaby na dłużej przełamać wpływ kolejnego antycyklonu.

Prognozowany antycyklon w Europie, 23 lutego 2025

Będzie potężny antycyklon w Europie w lutym 2025, mróz utrzyma się dłużej, co dalej z zimą

Najnowsze prognozy kilku wiodących modeli numerycznych, w tym ECMWF i GEM wskazują na utrzymanie między szczególnie częściowo północną, środkową i wschodnią Europą wpływu wału wyżowego przez który tylko czasami zdoła się przedrzeć niewielki i płytki niż, głównie z rozproszonymi opadami śniegu w ciągu najbliższego co najmniej tygodnia. Generalnie ma jednak przeważać wpływ antycyklonu z wędrującym centrum w pobliżu Polski lub nieco na wschód od naszych granic. Taki rozkład baryczny będzie sprzyjał występowaniu silniejszego mrozu szczególnie nocami w rejonach rozpogodzeń, ponadto w niektórych regionach mróz utrzyma się przez całą dobę.

Mróz utrzyma się dłużej w Europie. Prognozowana anomalia temperatury za okres tygodnia do 24 lutego 2025

Nadciągnie potężny antycyklon z mrozem do Europy w lutym 2025, zima utrzyma się dłużej

Nadchodzący nowy tydzień będzie więc wyraźnie chłodniejszy szczególnie na obszarze środkowej, wschodniej, północno wschodniej i południowo wschodniej Europy, w tym w rejonie Polski. Temperatura miejscami na tym obszarze w sprzyjających warunkach, zwłaszcza przy nocnych rozpogodzeniach spadnie nawet poniżej -35/-10 st. C., zwłaszcza przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie. Zauważmy, że sytuacja w tym okresie będzie odmienna na zachodzie i południowym zachodzie Europy, zwłaszcza między Francją i Hiszpanią, gdzie nadejdą dni z podmuchem wiosny i temperatura przekroczy miejscami 20 st. C. z powodu podejścia niżu na Atlantyku zaciągającego ciepłe powietrze w ten region kontynentu. Zasięg tego ocieplenia będzie jednak blokowany przed wkroczeniem w głąb Europy na wschód i północny wschód przez omawiany antycyklon.

Sprawdź: Wielka śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje i zamiecie na południu

Prognozowana anomalia ciśnienia w rozległym antycyklonie w Europie, 25 lutego 2025

Będzie potężny antycyklon z długim mrozem w Europie w lutym 2025, co dalej z zimą i śniegiem

Przed nami więc kontynuacja aury z przewagą warunków atmosferycznych charakterystycznych dla termicznej zimy, zwłaszcza do około 20-21 lutego, gdy mróz miejscami będzie silniejszy dwucyfrowy w rejonie nocnych rozpogodzeń, ponadto miejscami nie odpuści również w ciągu dnia. W tym czasie będą również regiony szczególnie na północy i północnym wschodzie Polski, gdzie spadnie śnieg w wyniku efektu morza i tam lokalnie przejdą śnieżyce powodując szybki przyrost pokrywy śnieżnej. Wzrostu temperatur spodziewamy się dopiero po około 21-24 lutego, gdy termiczna zima zacznie być spychana z zachodu na wschód i północny wschód Europy, ale mróz nocami w mniejszej skali nadal będzie się często utrzymywał w naszym kraju. W czasie panowania antycyklonu nie będzie również brakować okresów ze słońcem. Będą dobre warunki do uprawiania górskiej turystyki na przetartych szlakach. Sytuacja będzie jednak fatalna pod względem wilgotności gleby gdyż już w wielu regionach notujemy deficyt. Zapowiada się bardzo suchy początek wiosny.

Zobacz: Pogoda długoterminowa na marzec. Późna zima, czy szybka wiosna? Prognozy śniegu i mrozu wyraźne

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>
Silny mróz sięgnie z północy. Temperatura spadnie do -30 stopni. Będzie fala siarczystej zimy Robert Zieliński 2025-02-14 18:30:00 +0100 https://dobrapogoda24.pl/artykul/silny-mroz-siegnie-z-polnocy-temperatura-spadnie-do-30-stopni-bedzie-fala-siarczystej-zimy https://dobrapogoda24.pl/uploads/content_images/6313/head_Silny_mroz_siarczysta_zima_Europa_luty_2025.jpg Za przechodzącym niżem niosącym miejscami śnieg w Polsce, z północy zostanie zaciągnięte zimne powietrze arktyczne, które w najbliższych dniach osiądzie w wyżu. Miejscami w Europie w pobliżu naszego regionu temperatura spadnie do -30 st. C. Będziemy mieć zatem nawrót siarczystej zimy. Mróz najbardziej ściśnie na północy i północnym wschodzie kontynentu, gdzie będzie wyjątkowo zimno.

Prognozowany mróz napływający do Europy na wysokości 1,5 km, 16 lutego 2025

Silny mróz z północy sięgnie do środkowej Europy w lutym 2025. Temperatura spadnie do -30 st. C. Będzie fala siarczystej zimy

Na mapie synoptycznej Europy możemy już dostrzec wyż Finja z centrum rozciągającym się od Skandynawii po centrum, częściowo południe, zachód i wschód kontynentu. Początek drugiej połowy lutego przyniesie główną adwekcję chłodnego powietrza do tych regionów kontynentu. Przy nocnych i porannych rozpogodzeniach będą najlepsze warunki do wystąpienia siarczystego mrozu, tylko miejscami przerywanego przez płytkie niże z opadami śniegu.

Prognozowany mróz w środkowej Europie, 17 lutego 2025

Będzie silny mróz w środkowej Europie w lutym 2025, temperatura do -30 st. C., nadciągnie siarczysta zima

Fala siarczystej zimy wdzierająca się z północy w głąb Europy, w tym w rejon Polski pojawi się szczególnie między 15-20 lutego, choć mróz nocami będzie nawracał i utrzymywał się znacznie dłużej. W tych dniach temperatura miejscami na północy i północnym wschodzie kontynentu, zwłaszcza w rejonie rozpogodzeń spadnie według najnowszych prognoz modelu GEM i ECMWF poniżej -35/-25 st. C. Miejscami w rejonie Polski, zwłaszcza na północ i północny wschód od naszych granic zanotujemy poniżej -30/-20 st. C. z uwzględnieniem także pomiarów przy gruncie.

Prognozowany mróz w Europie, 18 lutego 2025

Silny mróz osiądzie w środkowej Europie w lutym 2025, fala siarczystej zimy przyniesie -30 st. C.

W wielu regionach Europy w podanym okresie będziemy mieć najzimniejsze dni w tym sezonie zimowym. Kluczowym czynnikiem decydującym o ostatecznej temperaturze minimalnej będzie wielkość zachmurzenia. Szczególnego spadku temperatur spodziewamy się w rejonie rozpogodzeń przy słabym wietrze, gdy w zjawisku radiacji ciepło zgromadzone przy gruncie ucieknie w przestrzeń troposfery, a przy gruncie, zwłaszcza w dolinach będzie osiadać ciężkie i zimne powietrze arktyczne, miejscami także o cechach kontynentalnych. O skali ochłodzenia świadczy szczególnie prognozowana anomalia temperatury minimalnej, która w wielu regionach Europy w podanych dniach będzie miejscami nawet o 8-17 st. C. poniżej normy, a to nie zdarza się często.

Sprawdź: Wielka śnieżyca zasypie drogi. Spadnie 35 cm śniegu. Atak zimy przyniesie zawieje i zamiecie na południu

Prognozowany mróz i anomalia temperatury w Europie, 20 lutego 2025

Siarczysty mróz sięgnie środkowej Europy w lutym 2025, temperatura spadnie do -30 st. C., zima umocni się w regionach

Wyjątkowo silnego mrozu doświadczymy także w Polsce. W wielu regionach temperatura miejscami spadnie do około -25/-10 st. C., zwłaszcza jeśli uwzględnimy także pomiary temperatur przy gruncie. W ciągu dnia będziemy mieć również regiony, gdzie mróz nie ustąpi i zanotujemy okres ujemnych temperatur przez całą dobę. W takich warunkach trzeba się liczyć z ryzykiem rozładowania słabych akumulatorów i unieruchomienia samochodów w drodze do pracy. Silny mróz utrzyma się przez kilka dni, po czym w trakcie ostatniej dekady lutego zmieni się cyrkulacja powietrza i pojawi się ocieplenie. Jego zakres podamy w najnowszej pogodzie długoterminowej.

Zobacz: Będzie całodobowy mróz. Nasili się termiczna zima w tych dniach

Źródło: DobraPogoda24.pl

]]>