| |
Zagrożenie!
Wir polarny z silnym mrozem uderzył w Kanadzie. Temperatura spada poniżej -50/-40 st. C.

Wir polarny z silnym mrozem uderzył w Kanadzie. Temperatura spada poniżej -50/-40 st. C.

Kontynuujemy nasze poszukiwania prawdziwej zimy. Po uderzeniu mroźnej i śnieżnej zimy w Rosji, śnieżyc w Alpach i burzy śnieżnej w USA, warto spojrzeć na Kanadę, gdzie wir polarny w kolejnych dniach będzie przynosił siarczysty mróz z temperaturą poniżej -50/-30 st. C! Anomalia średniej temperatury w Kanadzie ma być miejscami o 20/10 st. C. poniżej normy! Już teraz na początku drugiej dekady grudnia temperatura w Kanadzie spada do blisko -50 st. C.

Wir polarny przynosi siarczysty mróz w Kanadzie. Prognozowana temperatura, 19 grudnia 2020

Wir polarny przynosi siarczysty mróz w Kanadzie

To była tylko kwestia czasu, gdy wir polarny ujawni się w Kanadzie. Jego uaktywnienie przynosi bardzo zimne arktyczne powietrze sięgające wielu regionach Kanady, aż po Quebec. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że wysoko nad naszymi głowami w stratosferze jest stale obecny wir polarny. Jest to obszar niskiego ciśnienia obejmujący najzimniejszy obszar na Ziemi. Zaburzenie wiru polarnego, może oderwać płat zimnego powietrza i skierować do dolnych warstw troposfery. Dochodzi do tego zazwyczaj podczas tzw. ocieplenia stratosferycznego. Wówczas zimne powietrze może zająć znaczny obszar Ameryki Północnej.

Uderzenie mrozu w Kanadzie. Prognozowana anomalia temperatury za okres do 26 grudnia 2020

Uderzenie mrozu w Kanadzie, zima z mrozem i śnieżycami, grudzień 2020

Bywały lata, gdy mróz sięgał Florydy i północnego Meksyku. Adwekcja zimnego powietrza sprzyja rozwojowi burz śnieżnych, a także pojawieniu się obfitych i ekstremalnych opadów śniegu w wyniku efektu jeziora. Silny wiatr powoduje znaczny spadek temperatury odczuwalnej.

Arktyczne powietrze już jest nad północną i środkową Kanadą, zwłaszcza w prowincji Saskatchewan i Alberta, gdzie temperatury spadają do -50/-40 st. C.

Mróz zanotowany w Kanadzie w ciągu ostatniej doby. Dane: Ogimet

Mróz w Kanadzie, jakie są temperatury, uderzenie zimy grudzień 2020

W kolejnych dniach spodziewane jest zejście zimnego powietrza na południe i południowy wschód Kanady w kierunku prowincji Ontario. Spodziewane są tutaj miejscami intensywne opady śniegu wywołane przez efekt jeziora, zwłaszcza na obszarze od Toronto po Hamilton.

Prognozowana temperatura w Kanadzie, 26 grudnia 2020

Uderzenie wiru polarnego w Kanadzie, jakie temperatury, grudzień 2020

DobraPogoda24


Komentarze
Zdzichu

Ktoś się orientuje, jak w Kanadzie wygląda system ogrzewania domu? Co tam u nich przy takich warunkach najlepiej się sprawdza?

16 grudzień 2020 - 17:33
Odpowiedz