| Szukaj |
Zagrożenie!

Mapa synoptyczna Polski I Europy

Aktualna mapa synoptyczna Polski i Europy. Na mapie synoptycznej Polski zobaczysz prognozę układu barycznego wraz z terminem jego wystąpienia podanym w lewym dolnym roku. Jest to przewidywany rozkład ośrodków barycznych nad Polską i Europą (mapa aktualizowana raz na dobę przed południem).

Angela, Katarzyna, a może...? Każdy ma możliwość nadania imienia ośrodkom barycznym

Na tej stronie prezentujemy aktualną mapę ośrodków barycznych kształtujących pogodę w Polsce i Europie. Nadawanie imion układom barycznym ma już długą historię. Od 1954 roku Instytut Meteorologiczny na berlińskim uniwersytecie (Freie Universität Berlin) nadaje imiona wyżom i niżom, które wpływają na pogodę w Europie. Zwyczaj ten wprowadziła studentka instytutu, meteorolog Karla Wege, później również telewizyjna prezenterka pogody.

Najnowsza Mapa synoptyczna Polski i Europy

Ma to pomóc zrozumieć pogodę

Zwyczaj został przejęty i rozpowszechniony przez liczne służby meteo i media w całej Europie. Wcześniej na

świecie, od drugiej wojny światowej, tylko Stany Zjednoczone nadawały imiona bardzo aktywnym niżom tropikalnym. Przyjęto nazywać cyklony imionami damskimi, by ułatwić orientację w sytuacji meteorologicznej na Pacyfiku.

Alfabet liczy 26 liter. Ustanowiono porządek alfabetyczny imion damskich dla niżów i męskich dla wyżów. W związku z częstą wędrówką niżów i wyżów nad Europą, list jest po 10 dla układów cyklonalnych i antycyklonalnych, co daje 260 imion wyżom i 260 imion niżom.

Praktyka ta szczególnie popularna stała się w latach 90-tych, gdy Europę nawiedzały liczne silne układy niżowe, często nazywane orkanami. Wówczas codziennie z berlińskiego instytutu pobierano mapy z umieszczonymi na nich układami barycznymi ze stosownymi imionami do prasy, radia i telewizji.

Pod koniec lat 90-tych rozgorzała w Niemczech dyskusja, na temat dyskryminacji kobiet, poprzez nadawanie kapryśnym i zmiennym niżom tylko damskich imion, a statycznym, spokojnym i dostojnym wyżom przypisywanie wyłącznie imion męskich.

W porozumieniu instytutu meteorologicznego z państwową służba meteorologiczną i prywatnymi biurami prognoz pogody, ustalono, że listy imion damskich i męskich będą stosowane zamiennie.

Jak "kupić" wyż lub niż?

W listopadzie 2002 roku ruszyła akcja Patronat Pogodowy. Od tej pory ludność pomaga układać listy imion niżom i wyżom, jeszcze "nienarodzonym".

Każdy mieszkaniec kuli ziemskiej może zostać patronem niżu czy wyżu, nadając mu wymyślone przez siebie imię. Kosztuje to 199 euro dla niżu i 299 euro dla wyżu.

Cena układów wyżowych jest nieco wyższa, gdyż są one bardziej stabilne, dłużej goszczą na mapach pogody. Ale to o niżach mówi się częściej, bowiem przynoszą w Europie nawałnice, huraganowy wiatr, ulewy. To po ich odwiedzinach na kontynencie, długo jeszcze niże są na ustach wszystkich. Portal DobraPogoda24.pl, szczególnie pamięta o rosyjskim wyżu „Cooper”, który w 2012 roku przez dwa i pół tygodnia przyniósł nam temperaturę całodobową poniżej 0 st. C. Miło wspominamy "Gullivera", który na początku drugiej połowy marca 2012 r. przyniósł pierwszy powiew wiosny.

Patronem można zostać zapisując się przez stronę internetową Instytutu Meteorologicznego FU w Berlinie, jak i na Ebay-u. Tym samym, o ile Wasz ukochany, ukochana rozumie podstawy meteorologii, to taki zakup wyżu lub niżu, może stanowić nietuzinkowy romantyczny prezent.

Poniżej widoczna mapa synoptyczna z 25 czerwca 2012 roku. Wśród licznych ośrodków dostrzeżemy „Katarzynę”. Ciekawe, czy stał za tym zleceniodawca z Polski ?

Niż Katarzyna