| |
Zagrożenie!

Mapa synoptyczna Polski I Europy

Na mapie synoptycznej Polski i Europy zobaczysz prognozę układu barycznego wraz z terminem jego wystąpienia podanym w lewym dolnym roku. Jest to przewidywany rozkład ośrodków barycznych nad Polską i Europą (mapa aktualizowana raz na dobę przed południem).

Mapa z najnowszą prognozą ośrodków barycznych kształtujących pogodę w Polsce i Europie

Najnowsza mapa synoptyczna Polski i Europy

Angela, Katarzyna, a może...? Każdy ma możliwość nadania imienia ośrodkom barycznym

Nadawanie imion układom barycznym ma już długą historię. Od 1954 roku Instytut Meteorologiczny na berlińskim uniwersytecie (Freie Universität Berlin) nadaje imiona wyżom i niżom, które wpływają na pogodę w Europie. Zwyczaj ten wprowadziła studentka instytutu, meteorolog Karla Wege, później również telewizyjna prezenterka pogody.

Ma to pomóc zrozumieć pogodę

Zwyczaj został przejęty i rozpowszechniony przez liczne służby meteo i media w całej Europie. Wcześniej na świecie, od drugiej wojny światowej, tylko Stany Zjednoczone nadawały imiona bardzo aktywnym niżom tropikalnym. Przyjęto nazywać cyklony imionami damskimi, by ułatwić orientację w sytuacji meteorologicznej na Pacyfiku.

Alfabet liczy 26 liter

Ustanowiono porządek alfabetyczny imion damskich dla niżów i męskich dla wyżów. W związku z częstą wędrówką niżów i wyżów nad Europą, list jest po 10 dla układów cyklonalnych i antycyklonalnych, co daje 260 imion wyżom i 260 imion niżom. Praktyka ta szczególnie popularna stała się w latach 90-tych, gdy Europę nawiedzały liczne silne układy niżowe, często nazywane orkanami. Wówczas codziennie z berlińskiego instytutu pobierano mapy z umieszczonymi na nich układami barycznymi ze stosownymi imionami do prasy, radia i telewizji. Pod koniec lat 90-tych rozgorzała w Niemczech dyskusja, na temat dyskryminacji kobiet, poprzez nadawanie kapryśnym i zmiennym niżom tylko damskich imion, a statycznym, spokojnym i dostojnym wyżom przypisywanie wyłącznie imion męskich. W porozumieniu instytutu meteorologicznego z państwową służba meteorologiczną i prywatnymi biurami prognoz pogody, ustalono, że listy imion damskich i męskich będą stosowane zamiennie.

Jak "kupić" wyż lub niż?

W listopadzie 2002 roku ruszyła akcja Patronat Pogodowy. Od tej pory ludność pomaga układać listy imion niżom i wyżom, jeszcze "nienarodzonym". Każdy mieszkaniec kuli ziemskiej może zostać patronem niżu czy wyżu, nadając mu wymyślone przez siebie imię. Kosztuje to 199 euro dla niżu i 299 euro dla wyżu.

Ceny ośrodków barycznych

Cena układów wyżowych jest nieco wyższa, gdyż są one bardziej stabilne, dłużej goszczą na mapach pogody. Ale to o niżach mówi się częściej, bowiem przynoszą w Europie nawałnice, huraganowy wiatr, ulewy. To po ich odwiedzinach na kontynencie, długo jeszcze niże są na ustach wszystkich. Portal DobraPogoda24.pl, szczególnie pamięta o rosyjskim wyżu „Cooper”, który w 2012 roku przez dwa i pół tygodnia przyniósł nam temperaturę całodobową poniżej 0 st. C. Miło wspominamy "Gullivera", który na początku drugiej połowy marca 2012 r. przyniósł pierwszy powiew wiosny.

Jak zostać patronem wyżu lub niżu

Patronem można zostać zapisując się przez stronę internetową Instytutu Meteorologicznego FU w Berlinie, jak i na Ebay-u. Tym samym, o ile Wasz ukochany, ukochana rozumie podstawy meteorologii, to taki zakup wyżu lub niżu, może stanowić nietuzinkowy romantyczny prezent.

Niż Katarzyna

Powyżej widoczna mapa synoptyczna z 25 czerwca 2012 roku. Wśród licznych ośrodków dostrzeżemy „Katarzynę”. Ciekawe, czy stał za tym zleceniodawca z Polski?

Źródło: DobraPogoda24.pl