| |
Zagrożenie!
Atlantyk chroni Europę przed zimą

Atlantyk chroni Europę przed zimą

Spektakularnie wygląda dzisiejsza 27.12 mapa świata z danymi ze stacji meteorologicznych. O godz. 08:00 (czasu polskiego), silny mróz trzymał na przeważającym obszarze Azji, na północy Skandynawii, a także na przeważającym obszarze Ameryki Północnej. Europa na tej szerokości geograficznej, wygląda na wciśniętą pomiędzy zimną Azję i Amerykę Północną, oddzieloną oczywiście Atlantykiem.

Temperatura o godz. 08:00 (czasu polskiego), 27 grudnia

Mapa temperatura powietrza na swiecie

Na mapie synoptycznej Europy, ewidentnie dziś 27.12 widać aktywność w basenie północnego Atlantyku. Dostrzeżemy rozległy niż w pobliżu kanadyjskiego wybrzeża, a także niże na Morzu Norweskim, Północnym, Bałtyckim oraz w pobliżu Korsyki.

Mapa synoptyczna, 27 grudnia

Mapa synoptyczna 27 grudnia

Taka sytuacja baryczna sprawia, że do sporej części Europy napływa łagodna masa powietrza z południowego-zachodu, chroniąca nas przed znacznym spadkiem temperatury.

Trajektoria wsteczna masy powietrza dla Polski, 26 grudnia

Trajektoria masy powietrza mapa

Wszelkie dłuższe powiewy zimy przynosi przeważnie blokada cyrkulacji zachodniej, a więc tak naprawdę blokada wpływu Atlantyku na warunki pogodowe w środkowej Europie. Wówczas dochodzi do adwekcji zimnej masy powietrza z północy lub z północnego-wschodu (w przypadku wyżu rosyjskiego). Jeśli pokryje się ona z niżami „nurkującymi” (schodzącymi z opadami i zimnym powietrzem) z północy lub podchodzącymi z południa (często znad Półwyspu Apenińskiego przez Bałkany), to wtedy dość często w wielu regionach kraju następuje prawdziwe uderzenie zimy.

Z tego powodu, szczególnie w sezonie jesienno-zimowym warto sprawdzać indeks NAO - Oscylacji Północnoatlantyckiej, bowiem ma on wpływ na warunki klimatyczne na obszarze otaczających go kontynentów.

Jeśli zależy nam na stosunkowo łagodnej zimie, to powinniśmy wypatrywać dodatniego indeksu NAO, gdyż wtedy dość często napływa ciepła i wilgotna masa powietrza, ale wzrasta ryzyko silnego wiatru, w tym zjawisk fenowych w górach oraz przechodzenia frontów atmosferycznych z opadami.

W przypadku ujemnego indeksu NAO jest odwrotnie. Wówczas nad Polskę zaczyna napływać coraz częściej chłodna masa powietrza, która czasami może się pokryć ze strefami opadów z zasobnych niżów z południa lub północy kontynentu.

Wiązki ensembles z prognozą indeksu NAO do 10 stycznia 2018 roku

prognoza indeks NAO

Z najnowszych danych wiązek ensembles dla indeksu NAO wynika, że na utrwalenie warunków zimowych w Polsce nie zanosi się co najmniej do końca pierwszej dekady stycznia. Oczywiście w tym czasie mogą się zdarzyć miejscami incydenty, szczególnie w górach, jednak na stabilny okres zimowy w pozostałej części kraju raczej się nie zanosi, mimo, że około 29-30 grudnia czeka nas krótkotrwałe ochłodzenie.

Mapa: Info Climat


Komentarze
Ben Wwa

REKORDOWO CIEPŁE ŚWIĘTA BOŻEGO NARODZENIA w Warszawie! Tak, to prawda. Średnia temperatura całodobowa trzech dni świątecznych (24-26/12), jak sobie obliczyłem, wyniosła w stolicy aż +6,7°C. Tym samym, w cieplnym rankingu zostały pokonane nawet niedawne super-łagodne święta z roku 2013 (+6,5°C) i 2015 (+6,4°C). Nigdy wcześniej nie odnotowano w stolicy tak ciepłych świąt BN (licząc wszystkie 3 dni razem). Można jeszcze dodać, że minimalna temperatura (Tmin) w noc wigilijną (+7,8°C) oznacza spektakularne pobicie historycznego rekordu najniższej dobowej Tmin dla dnia 25/12 (poprzedni rekord wynosił tutaj +4,8°C). Ta wartość (+7,8°C) jest tylko o 1 stopień niższa od normalnej Tmin ... dla maja! Niby wiadomo, że klimat Polski ociepla się, ale to co się u nas dzieje z grudniową aurą, jest zdumiewające.

27 grudzień 2017 - 10:47
Odpowiedz
Przemek Banach

to raczej normalne

27 grudzień 2017 - 11:24
Odpowiedz
Ben Wwa

Poprawka: w moim powyższym komentarzu, gdy mowa o nocy wigilijnej, chodzi oczywiście o pobicie w tym roku rekordu NAJWYŻSZEJ dobowej temperatury minimalnej dla dnia 25 grudnia.

27 grudzień 2017 - 11:45
Odpowiedz
Ben Wwa

@Przemek Banach: To, że napływanie atlantyckich mas powietrza chroni Europę przed mrozami, to oczywiście nic nowego, faktycznie to jest normalne, tak było i jest od zawsze, i raczej jest to fakt powszechnie znany. A jednak, patrząc na wieloletnie statystyki pogodowe widać, że temperatury są (w uśrednieniu) coraz wyższe w Polsce, okresy mrozów stopniowo się u nas skracają (w podsumowaniach sezonowych). Tegoroczny grudzień w Warszawie, i w całej Polsce też, okaże się znacznie cieplejszy od wieloletniej normy. Jaka jest tego przyczyna? Coraz cieplejsze wody oceanu.

27 grudzień 2017 - 13:48
Odpowiedz
Maciek Wałach

Jaki jest link do strony z taką temperatura powietrza dla świata? ;)

27 grudzień 2017 - 17:07
Odpowiedz
Marcin Głodek

Gdzieś musi być mróż, a gdzieś ciepło :-D

27 grudzień 2017 - 21:23
Odpowiedz
DobraPogoda24

W artykule jest link ;)

27 grudzień 2017 - 21:36
Odpowiedz