| |
Zagrożenie!
Śnieżny efekt jeziora w USA

Śnieżny efekt jeziora w USA

Dziś 29.12 miejscami na południu oraz w centrum Polski występują opady śniegu, ale ten incydent zimowy można nazwać dosłownie kpiną w porównaniu do tego co ma miejsce obecnie na północy i północnym-wschodzie USA.

Silny mróz nadal trzyma, a co za tym idzie napływająca arktyczna masa powietrza wywołuje dobrze znany efekt jeziora, powodujący intensywne opady śniegu. Prowadzą one nie tylko do paraliżu komunikacyjnego, ale wręcz uniemożliwiają życie mieszkańcom, którzy mają dosłownie problem z wydostaniem się z domów.

Temperatura w Ameryce Północnej o godz. 11:40 (czasu polskiego), 29 grudnia br.

Temperatura w USA

Opady tego typu powstają, gdy nad dość ciepłe wody jeziora lub morza napłynie zimna masa powietrza, najczęściej pochodzenia arktycznego. Wówczas szybko rośnie piony kontrast temperatury nad zbiornikiem wodnym. Gdy chłodne powietrze przemieszcza się nad cieplejszym jeziorem, zaczyna się ono ogrzewać od spodu. Następuje w ten sposób proces kondesacji, czyli tworzenia się zasobnych w opady chmur kłębiastych. Proces ten wizualnie przypomina „dymienie jeziora”.

"Dymienie jeziora" nad Lake Superior. 26 grudnia br. Foto: Duluth Minnesota

Dymienie jeziora

Ciepłe i wilgotne powietrze unosi się do góry, a następnie w chwili ochłodzenia na wysokości około 2-5 km, zaczyna z powstałych chmur przynosić opady, najczęściej śniegu w sezonie zimowym. Zdarzają się również opady krupy śnieżnej, gradu, deszczu i deszczu ze śniegiem, a także wyładowania atmosferyczne, ale to głównie w sezonie wiosenno-jesiennym, gdy masa powietrza nie jest dostatecznie wychłodzona na wyłączny opad śniegu.

Efekt jeziora nad kompleksem Wielkich Jezior Ameryki Północnej. 27 grudnia br. Foto: NASA

Efekt jeziora w USA zdjęcie satelitarne

Cechą charakterystyczną efektu jeziora są chmury przynoszące umiarkowane lub intensywne opady przechodzące zwykle w jednej linii od strony akwenu w kierunku lądu.

Region Tug Hill na wschód od jeziora Ontario. 28 grudnia br. Foto: Ed Kemp

Efekt jeziora w USA

To powoduje, że nad danym miastem opady mogą być długotrwałe, ale dość często się zdarza, że kilka, kilkanaście km dalej opady nie występują, mało tego, nad pobliską miejscowością może świecić Słońce na tle dość pogodnego nieba.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!