| |
Zagrożenie!
USA: padają lokalne rekordy niskich temperatur. Mróz sięgnął Florydy!

USA: padają lokalne rekordy niskich temperatur. Mróz sięgnął Florydy!

W ostatnich latach zima nie daje wytchnienia mieszkańcom Ameryki Północnej. O ile niska temperatura w Kanadzie nikogo nie dziwi, to w USA długotrwały mróz sięgający nawet Florydy do normalności nie należy.

W północnych i środkowych stanach odnotowano najniższe temperatury od ponad 100 lat! Media informują, że z powodu przenikliwego zimna zmarło kilka osób. Aktualnie władze nie są w stanie podać dokładnej liczby. Lodowate wiatry doskwierają mieszkańcom kraju, od Teksasu przez Nowy Jork i Montanę do granicy z Kanadą.

Temperatura notowana w Ameryce Północnej o godz. 13:00 (czasu polskiego), 2 stycznia br.

Mapa mróz w USA

1 stycznia w części Południowej Dakoty odnotowano -36 stopni Celsjusza. To najniższa temperatura w tym regionie od 99 lat! Z kolei w Nebrasce termometr wskazał -26 st. C. W tej części Stanów Zjednoczonych tak zimno na początku roku nie było od 134 lat! W Indianapolis ze względu na mrozy odwołano wszystkie zajęcia szkolne. W Chicago odwołano tradycyjną noworoczną kąpiel tamtejszych morsów. Ponadto mieszkańców południowego Teksasu zaskoczyły bardzo rzadko występujące tam opady śniegu.

Powyższa mapa z danymi meteorologicznymi wskazuje mróz również na północnym-wschodzie Meksyku. Jest to poważny problem, bowiem w tym kraju na ogół nie ma w domach systemu ogrzewania. Mieszkańcy ratują się farelkami i grzejnikami elektrycznymi. Należy jednak podkreślić, że nie wszystkich stać na większe rachunki za energię elektryczną.


Komentarze
Marcin Jóźwiak

Wiadomo co się stała z zimą, poszła do nich 😀

02 styczeń 2018 - 20:10
Odpowiedz
Iwona Lemczyk

Mój tata zawsze powtarzał, że jak w Ameryce jest zima,to u nas jej nie ma.

02 styczeń 2018 - 20:21
Odpowiedz
Adam De Masovia

Czy to możliwe, ze ten trend ulegnie w najbliższych latach zmianie i to zimno będzie wtedy ciągnąć na Europę?

02 styczeń 2018 - 20:32
Odpowiedz
DobraPogoda24

Aby to zrozumieć, warto spojrzeć na mapę z zasięgiem obszaru na którym występuje mróz. Jak widać, nad Amerykę Północną dociera mroźne powietrze znad Arktyki. Adwekcja ma miejsce nad lądem, dlatego powietrze nie ulega większej transformacji. Należy również zwrócić uwagę na wolno meandrujący prąd strumieniowy, który powoduje blokadę sytuacji barycznej, a co za tym idzie nieprzewidywalność pojawienia się i trwania arktycznych mrozów. W Polsce, aby doszło do takiej sytuacji, musi ustąpić cyrkulacja strefowa (następuje blokada wpływu Atlantyku). Wówczas na pogodę może wpłynąć wyż rosyjski lub skandynawsko-rosyjski, który będzie ściągał zimną masę powietrza z dalekiej Rosji. Jeden z takich przykładów dotyczy wyżu Cooper, który w 2012 roku przez 2 i pół tygodnia powodował u nas całodobowy mróz. Może się również pojawić niż nurkujący z północy z opadami, po których zaciąga arktyczną masę powietrza. W ostatnich latach jednak, coraz częściej Atlantyk chroni nas przed dłuższym utrzymywaniem się warunków zimowych. Warto więc obserwować temperaturę w Arktyce, aktywność Atlantyku oraz położenie prądu strumieniowego.

02 styczeń 2018 - 20:59
Odpowiedz
Adam De Masovia

DobraPogoda24 dzięki, od lat obserwuje, że wiatr ze wschodu zima to długotrwały mróz (do 2 tyg.). Kiedy w U.S.A jest taka zima zawsze u nas bez śniegu i mrozu. Tak było już kilka razy, zima nie przyszła zdaje się również w 1939....Cóż klimat zmienny, umiarkowany...:-)

02 styczeń 2018 - 21:19
Odpowiedz
DobraPogoda24

Adam De Masovia Przyszła w 3 dekadzie grudnia 1939 roku i trzymała z krótkimi przerwami do marca. To była jedna z najostrzejszych zim na obszarze obecnej Polski. W załączniku reanaliza z 9 stycznia 1940 roku ;)

02 styczeń 2018 - 21:37
Odpowiedz
DobraPogoda24

A to 21 grudnia 1939 roku

02 styczeń 2018 - 21:37
Odpowiedz
Adam De Masovia

DobraPogoda24 upssss, czytałem książkę Ostatni rok pokoju, pierwszy rok wojny. Były tam podane temperatury. Pewnie coś pomyliłem, pewnie rok.....

02 styczeń 2018 - 22:23
Odpowiedz
Marcin Pejarus

DobraPogoda24 skąd można wziąć te mapki(informacje) pogodowe z tamtych lat?

02 styczeń 2018 - 22:49
Odpowiedz
Ben Wwa

Zima 1938/39 była łagodna, natomiast 1939/40 - bardzo ostra. Ciekawostka: ostatnio na polskich forach pogodowych dużo było narzekań, że odwilże/ocieplenia - jakby na złość wielbicielom "białych świąt" - często przychodzą u nas akurat na święta Bożego Narodzenia; otóż, w roku 1939 też tak było.

03 styczeń 2018 - 08:26
Odpowiedz
Ala

U nad prawdziwa mroźna zima zaczyna się dopiero od około połowy stycznia !!! Od okolowek 30 lat ten "trend" jest.

16 styczeń 2018 - 16:49
Odpowiedz