| |
Zagrożenie!
Takiej pogody w Polsce wcześniej nie było. Rekordowe burze i 13 tornad w jeden dzień. Strach myśleć o przyszłości

Takiej pogody w Polsce wcześniej nie było. Rekordowe burze i 13 tornad w jeden dzień. Strach myśleć o przyszłości

Za nami wyjątkowo ekstremalny początek roku 2022. Po niespełna 2 miesiącach zanotowaliśmy rekordowe burze zimowe w Polsce, aż 4 orkany uderzające w Europę, w tym każdy z nich z niszczącymi wichurami w naszym kraju i co ciekawe aż 13 tornad na obszarze Polski w ciągu zaledwie jednego dnia i to w sezonie zimowym. Tak gwałtownej pogody w tym okresie roku nie mieliśmy od lat. Niewykluczone, że nigdy tak jeszcze nie było. Na próżno szukać dni z taką liczbą tornad w Polsce w okresie zimowym. Czasami tylu trąb powietrznych nie widziano w ciągu całego roku. Strach myśleć, co może nas czekać w dobie ocieplającego się klimatu w przyszłości.

13 tornad zanotowano w Polsce 17 lutego 2022. To nowy absolutny rekord co najmniej sezonu zimowego

Rekordowa liczba burz i tornad w sezonie zimowym 2022 w Polsce, takiej pogody jeszcze nie było. Aż 13 tornad zeszło w jeden dzień

Z raportów przesłanych do bazy ESWD wynika, że 17 lutego w dniu przechodzenia liniowej formacji szkwałowej związanej z orkanem Dudley zeszło aż 13 tornad, z których najsilniejszą trąbę powietrzną sklasyfikowana na F2. Wiatr zrywał dachy i niszczył wszystko na swej drodze. Po weryfikacji ostatecznie stwierdzono, że przyczyną zawalenia się dźwigu w Krakowie była również trąba powietrzna. W tym zdarzeniu zginęły 2 osoby.

Wyraźnie widoczny wir powietrza jednoznacznie wskazuje na tornado w Krakowie

Kolejnym licznym przykładem tornada w Polsce w tym dniu jest m.in. zdarzenie z gminy Błaszki w województwie łódzkim. Wiatr wyrządził olbrzymie straty.

Był to również kolejny w tym sezonie bardzo aktywny dzień burzowy na terenie kraju. Nowy rekord burz w Polsce w zimie należy jednak do 17 stycznia 2022, gdy miesiąc wcześniej na obszarze kraju zanotowano ponad 26 tysięcy wyładowań. Nawet w sezonie letnim dni z taką liczbą wyładowań zdarzają się rzadko. Kolejnym ważnym zdarzeniem pogodowym w Polsce, było przejście niżu Nadia związanego z orkanem Malik. Wiatr w Polsce 30 stycznia 2022 przekraczał miejscami 100 km/h. Najmocniej wiało na wybrzeżu. Pojawiło się mnóstwo zniszczeń, kilkaset tysięcy odbiorców było bez prądu.

Zanotowane masowe szkody wiatrowe na obszarze Polski, od początku roku do 20 lutego 2022. Baza ESWD

Rekordowe tornada, burze i wichury w Polsce, styczeń i luty 2022

Po styczniowym Maliku, kolejne orkany przeszły przez Europę niosąc niszczące wichury w Polsce. W lutym mieliśmy orkan Dudley, Eunice i Franklin, przy czym pierwsze dwa narobiły najwięcej szkód. Przyczyną bezpośrednią w tym roku w sezonie zimowym przechodzenia licznych głębokich niżów, orkanów i rekordowych burz była stosunkowo ciepła zima, silny wir polarny i bardzo silny prąd strumieniowy. Na kontraście temperatury rozwinął się potężny jetstream, który był zapalnikiem do pogłębiania i rozwoju układów niżowych. Brak silnego wyżu nad środkową i wschodnią Europą umożliwił skierowanie niżów znad Atlantyku przez Wyspy Brytyjskie, południową Skandynawię i Bałtyk w kierunku Rosji. Polska w tym czasie znalazła się w zasięgu głębokich cyklonów.

Zasięg wichury związanej z przechodzeniem orkanu Dudley i Eunice w Europie i Polsce, luty 2022

Rekordowe wichury, tornada i burze w Polsce, luty 2022

Przyszłość niestety nie zapowiada się kolorowo. Prognozy klimatyczne są dla Polski jednoznaczne. Postępujące ocieplenie klimatu ma powodować wzrost częstotliwości ekstremalnych zjawisk pogodowych. Ocieplenie atmosfery, to nie tylko wyższe średnie temperatury, ale również m.in. częstsze ryzyko okresów z suszą, nadmiernymi opadami powodującymi powodzie, zwłaszcza błyskawicznymi pochodzenia burzowego, jak również częstsze wichury i większa liczba dni upalnych. Wszystkie te zjawiska systematycznie nasilają się w Polsce w ostatnich dekadach. To już obserwujemy i nie jest to fikcja, a fakty poparte twardymi danymi meteorologicznymi i czystą nauką fizyki atmosfery.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!