| |
Zagrożenie!
Niszczące wichury i orkan w Polsce. Wiatr osiąga blisko 130 km/h. Wiemy, kiedy wichura osłabnie

Niszczące wichury i orkan w Polsce. Wiatr osiąga blisko 130 km/h. Wiemy, kiedy wichura osłabnie

Przez Polskę przechodzi niszcząca wichura związana z orkanem Eunice. Właśnie wkraczamy w apogeum silnego wiatru. Miejscami porywy przekraczają 100-120 km/h, a na Wybrzeżu lokalnie osiągają prawie 130 km/h. Wichura powoduje sporo zniszczeń i przerw w dostawie energii elektrycznej. Niestety, co najmniej 2 osoby zginęły i kilka zostało rannych w wyniku wichur. Bez prądu w Polsce aktualnie pozostaje blisko 400 tysięcy odbiorców. Sprawdźmy, gdzie wiatr jest najsilniejszy i kiedy wichura osłabnie.

Wichury i orkan Eunice nad Polską. Nisko-troposferyczny prąd strumieniowy napędzający wichurę, 19 lutego 2022

Niszcząca wichura i orkan Eunice przechodzą przez Polskę, 19 lutego 2022. Wiemy, kiedy wichura osłabnie

Najsilniejszy wiatr wystąpi między godziną 10 i 14:00. W tym czasie, zwłaszcza w pasie środkowej Polski i całej północnej połowy porywy wiatru miejscami osiągną 100-120 km/h, a na Wybrzeżu około 130 km/h. Na stacji IMGW w miejscowości Dziwnów zanotowano 126,1 km/h. To aktualnie największy poryw wiatru odnotowany na nizinach. Z kolei w Darłowie odnotowano 122,4 km/h.

Wichura w Polsce. Prognozowane porywy wiatru do godziny 11:00, 19 lutego 2022

Wichury i orkan w Polsce, 19 lutego 2022, gdzie wiatr jest najsilniejszy i kiedy wichura osłabnie 

Po wkroczeniu wichury do Polski związanej orkanem Eunice, strażacy i energetycy mają pełne ręce roboty. Interwencje są liczone w tysiącach, a ich liczba cały czas rośnie. Rzecznik komendanta głównego PSP brygadier Karol Kierzkowski poinformował, że w związku z wichurami, które przechodzą nad Polską, odnotowano dwie ofiary śmiertelne i trzy osoby ranne. Śmiertelny wypadek odnotowano w miejscowości Babi Dwór, w Wielkopolsce. Tam drzewo spadło na busa. W wypadku zmarła jedna osoba, a kolejna została ranna. Druga osoba zmarła po tym, jak na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód. Do zdarzenia doszło na drodze lokalnej w Międzyrzecu Podlaskim, w województwie lubelskim, w powiecie bialskim.

Prognozowana wichura w Polsce, do godziny 12:00, 19 lutego 2022

Wichury w Polsce, prognozy wiatru, 19 lutego 2022, kiedy wichura osłabnie

Do tej pory strażacy mieli najwięcej interwencji w woj. zachodniopomorskim i wielkopolskim. Szczególne ciepła słowa należą się strażakom, którzy usuwają skutki wichur i narażają również swoje życie. O tym jak trudna jest to praca i służba możecie zobaczyć na poniższym nagraniu OSP Sowno.

Wichura zacznie stopniowo słabnąć i przesuwać się na wschód i północny wschód z upływem popołudnia. Wiatr nie będzie stanowił zagrożenia w całym kraju dopiero pod wieczór po odsunięciu się orkanu Eunice.

Skutki orkanu Eunice w Polsce. Zerwany dach domu w powiecie gorzowskim, woj. lubuskie. Foto: KM PSP GW 

Wichura i orkan Eunice zrywa dachy, prognoza wiatru 19 lutego 2022

Wcześniej miejscami będzie niebezpiecznie szczególnie na obszarze, od całego Wybrzeża przez woj. lubuskie, wielkopolskie, dolnośląskie, kujawsko pomorskie, łódzkie, mazowieckie, warmińsko mazurskie po częściowo świętokrzyskie i lubelskie. Na pozostałym obszarze południowo wschodnich województw wichura będzie słabsza w porywach do 70-95 km/h, ale również tutaj miejscami może powodować szkody.

Wichury w Polsce. Prognozowane porywy wiatru, do godziny 14:00, 19 lutego 2022

Prognoza wichury w Polsce, 19 lutego 2022, kiedy wichura osłabnie

Łamiące się drzewa i silny wiatr zrywają linie energetyczne. W całym kraju blisko 400 tysięcy odbiorców nie ma obecnie prądu. Energetycy informują, że tam, gdzie doszło do zerwania linii i zniszczenia słupów energetycznych, usuwanie awarii może potrwać do kilku godzin.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!