Szokująca wichura i burza w Polsce. Padła ogromna liczba wyładowań. Takich burz w styczniu jeszcze nie było
Za nami wyjątkowo silna wichura, której towarzyszyły rekordowe burze w Polsce. 17 stycznia 2022 przechodzi do historii polskiej meteorologii nie tylko ze względu na wyjątkowo silne wichury, ale również na bardzo dużą liczbę wyładowań atmosferycznych zanotowanych w styczniu. Z pomiarów sieci Blitzortung wynika, że na obszarze Polski padło ponad 25 tysięcy wyładowań. Nie przychodzi nam do głowy jakikolwiek inny styczeń w Polsce z taką liczbą piorunów w ciągu jednego dnia. Możemy więc mówić o styczniowym historycznym polskim rekordzie burzowym.
Liczba piorunów zarejestrowanych w Polsce, do godziny 15:40, 17 stycznia 2022
Z pomiarów sieci detektorów wynika, że rzeczywista liczba piorunów w Polsce przekroczyła dzisiaj 25 tysięcy! To ogromna liczba, ale pamiętajmy, że 90% wszystkich piorunów stanowią wyładowania międzychmurowe. Nawet w sezonie wiosenno-letnim taka liczba wyładowań robi wrażenie. Niewykluczone, że suma ta jest jednak nieco przeszacowana, gdyż ta amatorska sieć czasami nanosi błędne wyładowania, ale również może zaniżać detekcję. W każdym razie możliwy błąd to zaledwie kilka procent, co nie zmienia faktu, że burza była imponująca i nikt nie spodziewał się aż tylu wyładowań.
Burze w Polsce zanotowane w poniedziałek 17 stycznia 2022. Linia konwekcyjna z wichurą przesuwała się z północy na południe kraju
Wichura w Polsce. Lokalnie na nizinach wiatr przekroczył 130 km/h
Porywy wiatru w Polsce w czasie przechodzenia wichury na ogół sięgały 70-100 km/h. Silniej powiało nad samym morzem. Stacja meteorologiczna IMGW na Rozewiu zanotowała 120 km/h. Jeszcze silniej powiało w górach. Na Śnieżce wiatr osiągnął siłę huraganu, bo wiatr rozpędził się do blisko 193 km/h!
Maksymalne porywy wiatru zanotowane w czasie przechodzenia wichury w Polsce, do godziny 17:00. Dane IMGW / opracowanie Meteoprognoza
Generalnie wichura na ogół była zgodna z prognozami. Wskazywaliśmy, że wiatr punktowo na nizinach przekroczy 100 km/h w rejonie przechodzenia formacji liniowej, ale blisko 133 km/h zarejestrowane w miejscowości Koło jest jednak zaskoczeniem, tak samo jak liczba wyładowań. Ponownie mogliśmy się przekonać, że zjawiska wiatrowe i burzowe w Polsce są szczególnie silne, gdy gradientowi ciśnienia, chłodnemu frontowi atmosferycznemu i ośrodkowi niskiego ciśnienia towarzyszy prąd strumieniowy. To właśnie on ma kluczowe znaczenie dla napędzenia zjawisk.
Obecność prądu strumieniowego nad Europą w poniedziałek 17.01
Tysiące interwencji strażaków i gospodarstw bez prądu w Polsce
Po przejściu wichury strażacy nadal mają pełne ręce roboty. Na obszarze całego kraju zanotowano ponad 5200 interwencji. Nawałnica bardzo dużo szkód zrobiła szczególnie na Mazowszu. Z kolei w Elblągu ranne zostały dwie osoby, gdy konar drzewa spadł na dwie osoby w wieku około 40 lat. Na szczęście nie stało się nic poważnego. W Opolu na samochód spadły konary drzewa, przebywająca w aucie osoba została ranna w głowę. W województwie kujawsko - pomorskim jedna osoba została uderzona dachówką oderwaną przez wiatr, a druga w wyniku uderzenia drzewa w samochód. W wielu miejscach doszło do zniszczenia mienia, w tym doszło do zerwania lub uszkodzenia poszyć dachowych.
Uszkodzone poszycie dachowe na budynku Szkoły Podstawowej w Piskorowicach na Podkarpaciu. Foto: KP PSP w Leżajsku
Inny przykład zerwanych dachów dotyczy gminy Wierzbinek w województwie wielkopolskim
Po burzach pozbawionych prądu jest ponad 195 tysięcy odbiorców, najwięcej w łódzkim 89 tysięcy. Trwają prace naprawcze.
Aktualizacja godzina 21:20, 18 stycznia 2022 - IMGW poinformował, że ich system detekcji wyładowań PERUN wykrył 4693 wyładowania doziemne i 22801 chmurowych. W sumie na terenie Polski zanotowano 27494 wyładowania! Dobowa liczba wyładowań wielokrotnie przekroczyła styczniowe normy wyładowań za cały styczeń z lat ubiegłych. Odnotowano ponad 10-krotnie więcej wyładowań doziemnych niż w rekordowym do tej pory styczniu 2017 roku, gdy w ciągu całego miesiąca wystąpiło 381 wyładowań.
DobraPogoda24.pl
Czy można prosić o mapkę wyładowań jako .png? Kompresja bardzo zniekształciła obraz, a przy jednolitych tłach wcale nie oszczędza miejsca.
Niestety, wymagania i rekomendacje Google idą w kierunku coraz mniejszych plików, a przez to musimy stosować kompresję.