| |
Zagrożenie!
Supertajfun Trami uderzy w Japonię

Supertajfun Trami uderzy w Japonię

W minionych tygodniach śledziliśmy szczególnie trajektorię huraganu Florence uderzającego we wschodnie wybrzeże USA, a także silny supertajfun Mangkhut uderzający w północną część Filipin, a później w rejon Hongkongu.

Sezon na silne cyklony tropikalne jeszcze trwa, dlatego warto śledzić to co się dzieje na Atlantyku oraz szczególnie w zachodnich regionach Pacyfiku. Na tym ostatnim rozwinął się kolejny w tym roku supertajfun, tym razem nazwany Trami. Obecnie osłabł z 5 kategorii do 4 w skali Saffira-Simpsona i generuje średni wiatr o prędkości 250 km/h, w porywach do 305 km/h!

Prognozowana trajektoria i siła supertajfunu Trami

Prognoza supertajfun Trami

Najnowsze prognozy podtrzymują dotarcie supertajfunu Trami w rejon Japonii, gdzie wcześniej ma osłabnąć do 3 kategorii. Wstępne prognozy przewidują, że około 30 września w chwili uderzenia w ląd, porywy wiatru będą przekraczać 260 km/h.

Prognozowane porywy wiatru 30 września

Supertajfun Trami

Pojawi się również ryzyko powodzi w wyniku opadów deszczu mogących przekroczyć sumę 100-300 mm.

Wstępnie prognozowana suma opadów w rejonie Japonii do 1 września

Supertajfun Trami prognoza

Wszystko więc wskazuje na to, że Japonia kolejny raz w tym roku zostanie doświadczona przez niszczycielską siłę żywiołu (rekordowe ulewy).

Imponująco na zdjęciach satelitarnych wygląda oko supertajfunu Trami. Poniższe zdjęcie EUMETSATU jest z godz. 08:00 (czasu polskiego), 25 września.

Supertajfun Trami zdjęcie satelitarne

Zdjęcie w większej rozdzielczości zobaczysz tutaj.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!