| |
Zagrożenie!
Rekordowe ulewy w Japonii. W kilka dni spadła 4 miesięczna norma!

Rekordowe ulewy w Japonii. W kilka dni spadła 4 miesięczna norma!

Niezwykłe ulewy, jakie miały miejsce w zachodniej i południowej Japonii przeszły już do historii, dlatego wstępnie można podsumować to co się wydarzyło.

W powodziach i osunięciach ziemi zginęło co najmniej 180 osób - tak wynika z najnowszych rządowych danych. Służby wciąż poszukują dziesiątki zaginionych. Woda oraz osuwająca się ziemia uszkodziła lub zniszczyła około 10 tys. domów! W akcję ratowniczą zaangażowanych jest około 75 tysięcy policjantów, strażaków i żołnierzy. Sprawdzają każdy dom na terenach dotkniętych klęską żywiołową. Szczególne obawy służb dotyczą osób starszych i schorowanych, które mogły nie mieć dość siły, aby samodzielnie wydostać się z domów lub poprosić o pomoc.

Sytuację utrudnia temperatura, która w niektórych rejonach kraju osiąga 35 stopni Celsjusza. Ewakuowano co najmniej 2 miliony osób. Wiele rzek wystąpiło z brzegów, zalewając budynki mieszkalne. Szczególnie trudna sytuacja panuje w prefekturze Hiroszima.

Hiroszima, 10 lipca 2018 roku. Foto: Haruka Nuga 

Japonia historyczna ulewa

Japońska agencja meteorologiczna podała, że ulewy rozpoczęły się 28 czerwca i trwały do 8 lipca. Deszcz przyniósł niemal stacjonarny front zasilany przez wilgotne powietrze, które dotarło po tajfunie Prapiroon.

Niemal stacjonarny front przynoszący ulewy w Japonii. 7 lipca 2018 roku. Foto: NASA

Japonia Ulewy front

Według JMA na wielu stacjach padły historyczne rekordy. Całkowita suma opadów 2 lub 4 razy przekroczyła średnią dla całego lipca. Największe opady zanotowano na wyspie Sikoku na stacji Yanase (prefektura Kochi), gdzie spadło 1852.5 mm (czyli 1.85 m), z tego aż 1025 mm w zaledwie 48 godzin!

Ulewy Japonia Suma Opadów

Dane: JMA


Komentarze
Gienek

Czy te 1852 litry, to nie więcej niż w zeszłym roku podczas Huraganu Harvey w USA?

11 lipiec 2018 - 06:15
Odpowiedz
DobraPogoda24

@Gienek dobre spostrzeżenie. Podczas Harveya w rejonie Houston spadło ponad 1300 mm, czyli opady w Japonii są miejscami znacznie większe.

11 lipiec 2018 - 06:19
Odpowiedz