| |
Zagrożenie!
Supertajfun Mangkhut z wiatrem przekraczającym 300 km/h uderzy w północną część Filipin

Supertajfun Mangkhut z wiatrem przekraczającym 300 km/h uderzy w północną część Filipin

7 września wspominaliśmy o możliwym powstaniu supertajfunu na zachodnim Pacyfiku. Już wtedy prognozy numeryczne wskazywały na jego uderzenie około 16 września w rejonie Tajwanu. Sprawdźmy, co się zmieniło po 5 dniach w najnowszych prognozach?

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że prognoza sprawdziła się pod względem faktycznego powstania supertajfunu, gdyż w momencie pierwszego ostrzeżenia jeszcze nie istniał i był zwykłą depresją tropikalną. Ponadto sprawdziła się również większa część jego wówczas prognozowanej trajektorii oraz siła, bowiem już teraz jest supertajfunem 5 kategorii!

Położenie supertajfunu Mangkhut i prognozowany kierunek przemieszczenia. Zdjęcie satelitarne z godz. 08:40 (czasu polskiego), 12 września br.

Supertajfun Mangkhut

Obecnie stała prędkość wiatru wynosi 260 km/h, a w porywach osiąga 315 km/h! Najnowsze prognozy podtrzymują wcześniejsze wyliczenia, które wskazują, że wiatr w czasie uderzenia w ląd będzie przekraczać 300 km/h (niewykluczone 350 km/h). Zmieniła się jednak jego dalsza trajektoria, która 5 dni temu przewidywała uderzenie tajfunu Mangkhut w południową część Tajwanu.

Prognozowane uderzenie supertajfunu Mangkhut w północną część Filipin, 14 września o godz. 20:00 UTC

Tajfun Filipiny Mangkhut

Ostatecznie centrum supertajfunu znajdzie się o około 300 km na południe od wybrzeża Tajwanu i uderzy w północną część Filipin. Wśród zagrożonych miast znajduje się m.in. blisko 140 tys. Tuguegarao położone na wyspie Luzon, gdzie wiatr i opady będą przynosić kataklizm w piątkowy 14.09 wieczór polskiego czasu.


Komentarze
Roman

300 km/h i więcej? Taki wiatr to chyba wszystko zrówna z ziemią?

12 wrzesień 2018 - 11:54
Odpowiedz
Artur

ten grasujący blisko ameryki to pikuś... Ale nagłośniony jak 3x mocniejszy niz ten. Szkoda, że tam żadnego wspracia dla nich nie ma..

13 wrzesień 2018 - 08:53
Odpowiedz