| |
Zagrożenie!
Padł dobowy rekord sumy opadów w Krakowie. Spadło ponad 100 mm wody. Takie rekordy w Polsce są coraz częstsze

Padł dobowy rekord sumy opadów w Krakowie. Spadło ponad 100 mm wody. Takie rekordy w Polsce są coraz częstsze

W tym tygodniu w Polsce pojawiły się zapowiadana ulewa, która doświadczyła mieszkańców szczególnie Małopolski, Górnego Śląska i Ziemi Świętokrzyskiej. Ponownie w tym sezonie ucierpiał Kraków, gdzie pojawiły się liczne zalania podtopienia, a nawet powódź błyskawiczna. Mieszkańcy zastanawiali się ile deszczu podczas tej ulewy spadło w Krakowie. Pierwsze dane z kilku stacji IMGW oraz z systemu RainGRS mówiły o sumie opadów przekraczającej w Krakowie (w zależności od dzielnicy) ponad 40-80 mm wody na metr kwadratowy ziemi. Bezpośrednie pomiary na stacji Kraków - Balice wskazały 40 mm. Znacznie więcej, bo 83 mm zanotowano na stacji Kraków - Wola Justowska. Lokalnie w Krakowie suma opadów była większa o czym poinformowali meteorolodzy IMGW.

Skutki ulewy w Krakowie na ulicy Rakuś, 5 sierpnia 2021. Zdjęcie podesłał Sebastian Pyszke

Nowy rekord sumy opadów w Krakowie, ulewa 5 sierpnia 2021

W czasie tej ulewy, najwyższą dobową sumę opadów w Krakowie wynoszącą 103 mm, zanotowano w Ogrodzie Botanicznym, szczycącym się bardzo długą serią pomiarową. Jest to najwyższy opad w Krakowie w ciągu jednego dnia od 126 lat! Poprzedni rekord dla tej stacji wynosił 99 mm i był notowany 9 września 1963 roku. Należy jednak podkreślić, że wówczas był to opad pochodzenia burzowego, a nowy rekord powstał w czasie opadów wielkoskalowych.

Padł rekord dobowej sumy opadów w Krakowie. Pomiary ze stacji w Ogrodzie Botanicznym, od 1895 roku. Dane: Stacja Naukowa Zakładu Klimatologii IGiGP UJ "Ogród Botaniczny" w Krakowie Opracowanie: Robert Pyrc (IMGW-PIB) 

Nowy rekord dobowej sumy opadów w Krakowie, ile spadło deszczu, ulewa 5 sierpnia 2021

Suma opadów zanotowana podczas ulewy na stacji Kraków - Wola Justowska. Dane: IMGW, 5/6 sierpnia 2021

Ulewa w Krakowie, ile spadło deszczu, 5/6 sierpnia 2021, nowy rekord opadów

W ostatnich latach częściej niż zwykle zaczynają padać nowe rekordy dobowych sum opadów, co ma prawdopodobnie związek ze zmianami klimatycznymi, gdyż wynika z to z faktu zmiany charakteru opadów. Krótko mówiąc - opady deszczu stają się bardziej intensywne. Może długo nie padać, ale po okresie posuchy w sezonie wiosenno letnim i nie tylko, częściej niż zwykle pada miejscami o charakterze intensywnym i nawalnym. To konsekwencja ocieplenia klimatu, gdyż wyższa temperatura, często przekłada się na okresowy wzrost wilgotności powietrza w Polsce. To z kolei może spowodować wystąpienie większych opadów w krótkim czasie na ograniczonym obszarze, bo pionowym profilu atmosfery znajduje się duża ilość wody, która miejscami przy słabym przypływie powietrza spada i długo się utrzymuje opad.

Ulewa w Krakowie. Zalany Bieżanów, nagranie po opadach, 6 sierpnia 2021

Jednym z przykładów w tym sezonie jest Szczecin, we wcześniejszych latach Rzeszów i Jasło. Przykłady można mnożyć. Do tego grona w tym roku wpisujemy również Kraków i okolice.

Ulewa w Polsce i narastająca suma opadów, od 5, do 7 sierpnia 2021. Dane: RainGRS / IMGW

Ulewa w Krakowie spowodowała liczne zalania. Najgorzej było w dzielnicy Bieżanów, gdzie woda z rzeki Serafa przelała się przez wał i zalała kilkadziesiąt domów. Miejscami poziom wody sięgał 1m wysokości. Warto zauważyć, że pas najbardziej intensywnych opadów w rejonie Krakowa przesuwać się na dość wąskim obszarze.

Ulewa w Krakowie, nowy rekord sumy opadów, 5 sierpnia 2021, zalany Bieżanów

W sumie w wyniku ulewy w Polsce obejmującej okres od 5, do 7 sierpnia 2021, straż pożarna musiała interweniować ponad 3500 razy, z czego prawie 2 tys. interwencji dotyczyło Małopolski, z których 80% miało miejsce w Krakowie i powiatach ościennych. Aktualnie stabilizuje się sytuacja hydrologiczna w południowej Polsce, gdyż już tylko na trzech stacjach wodowskazowych przekroczone są stany alarmowe: w województwie śląskim na Pszczynie, w Małopolskim na Szreniawie oraz w świętokrzyskim na Nidzie.

DobraPogoda24.pl, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!