| |
Zagrożenie!
Ulewa zbliża się do Polski. Miejscami spadnie miesięczna suma opadów. Będą zalania i podtopienia

Ulewa zbliża się do Polski. Miejscami spadnie miesięczna suma opadów. Będą zalania i podtopienia

Do Polski zbliża się ulewa związana z formującym się niżem nad krajami alpejskimi. Do piątku 6 sierpnia 2021 przesunie się w kierunku Polski, niosąc na swej drodze ulewne opady deszczu i miejscami burze, zwłaszcza po jego wschodniej stronie, gdzie będzie zaciągane chwiejne, wilgotne i cieplejsze powietrze z południa. Opady związane z tym niżem, zaczną wkraczać do południowej Polski w czwartek 5 sierpnia nad ranem. Opady pojawią się najpierw na Opolszczyźnie, Górnym i Dolny Śląsku aż po miejscami Podkarpacie i Małopolskę. Opady w ciągu dnia, przesuną się na północ i północny wschód w głąb Polski, ale od północy ruch niżu, będzie przejściowo blokowany. Do wieczora rozpada się w woj. lubelskim, podkarpackim, świętokrzyskim, małopolskim, śląskim, opolskim i miejscami dolnośląskim.

Ulewa w Polsce. Prognozowany zasięg opadów, do godziny 19:00, 5 sierpnia 2021

Ulewa zbliża się do Polski, prognoza opadów w Polsce 5-6 sierpnia 2021, mozliwe zalania i podtopieniaSytuacja zmieni się w nocy 5/6 sierpnia, gdy niż znad Podkarpacia przesunie się nad Lubelszczyznę, a wraz z tym opady rozciągną się na północ i północny wschód, obejmując Podlasie, Mazowsze, Ziemie Łódzką po nadal południowe i stopniowo zanikające opady w południowo wschodnich regionach kraju.

Ulewa w Polsce. Prognozowany zasięg opadów, do godziny 08:00, 6 sierpnia 2021

Ulewa w Polsce, gdzie będą zalania i podtopienia, prognoza opadów 5-6 sieprnia 2021

Rozwój ośrodka niżowego można śledzić na aktualnych zdjęciach satelitarnych. Na północ od Włoch widać gigantyczną cyklogenezę. Niż nabiera wilgoci i zacznie się kierować w ciągu najbliższej doby 04/05.08 w kierunku Polski.

Rejon cyklogenezy z rozwijającym się niżem, który przyniesie ulewę w Polsce. Dane satelitarne: 4 sierpnia 2021, godzina 18:10

Niż przyniesie ulewę w Polsce, możliwe zalania i podtopienia, prognoza opadów 5-6 sieprnia 2021

Prognoza trajektorii ośrodka niżowego, a co za tym idzie prognoza sumy opadów w poszczególnych województwach ulega zmianom, ale miejscami trzeba się liczyć z sumą opadów sięgającą nawet 30-100 mm wody. Takie opady mogą gdzieniegdzie spowodować zalania i podtopienia.

Prognozowana suma opadów w Polsce, do 7 sierpnia 2021. Model ICON

Ulewa w Polsce, prognoza sumy opadów 5-6-7 sierpnia 2021

Dla porównania przedstawiamy jeszcze prognozę francuskiego i amerykańskiego modelu z prognozą sumy opadów. Jak widać występują różnice. Część z nich wynika z faktu możliwych burz, gdyż w strefę opadów wielkoskalowych maja być wbudowane burze i to właśnie w ich rejonie spadnie najwięcej deszczu.

Ulewa w Polsce. Prognoza sumy opadów, do 7 sierpnia 2021. francuski model ARPEGE

Prognoza opadów w Polsce, ulewa 5-6 sierpnia 2021, możliwe zalania i podtopienia

Ulewa w Polsce. Prognoza sumy opadów, do 7 sierpnia 2021. Amerykański model GFS

Ulewa w Polsce, ile spadnie deszczu 5-6 sierpnia 2021, możliwe zalania i podtopienia

Przypuszczamy, że najbliżej prawdy będzie niemiecki model ICON. Niewykluczone, że on najlepiej prognozuje nadciągającą ulewę w Polsce.

Zalecamy śledzenie danych z radaru opadów, aby na bieżąco zweryfikować, gdzie faktycznie natężenie opadów będzie największe, a tym samym, zobaczymy, która prognoza sprawdzi się najlepiej.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!