Ulewa na Pomorzu Zachodnim. Może spaść ponad 100 mm. Ryzyko zalań, podtopień i powodzi błyskawicznej
Pogoda nie daje nam chwili wytchnienia. Nie tylko burze z gradem niosą zagrożenie. Coraz trudniejsza sytuacja zaczyna panować na Pomorzu Zachodnim, gdzie dotarły opady wielkoskalowe z wbudowanymi opadami konwekcyjnymi. Natężenie opadów jest umiarkowane, miejscami dość intensywne. Prognoza sumy opadów nie napawa optymizmem. Modele numeryczne do czwartku 1 lipca 2021 na Pomorzu Zachodnim, zwłaszcza w rejonie Szczecina, Goleniowa, Gryfina i Stargardu przewidują sumę opadów mogącą osiągnąć lub miejscami przekroczyć 100 mm! Istnieje zatem ryzyko wystąpienia zalań i podtopień.
Ryzyko zalań, podtopień i powodzi błyskawicznej w województwie zachodniopomorskim
Przyczyną ulewy jest niż, który dotarł nad Pomorze Zachodnie w rejon Szczecina i tam ze strefą opadów wolno kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara, będzie chwilowo blokowany przez wyż nad północnym Atlantykiem.
Prognozowane położenie niżu niosącego ulewy na Pomorzu Zachodnim, godzina 08:00, 1 lipca 2021
Dopiero w czwartek 01.07 wciągu dnia, niż przesunie się stopniowo przez Bałtyk w kierunku południowej Skandynawii. Sytuacja jest więc niekorzystna. Istnieje spore ryzyko zalań, podtopień, a nawet miejscami powodzi błyskawicznej.
Prognozowana suma opadów w Polsce do godziny 20:00, 1 lipca 2021, model ICON
Prognozowana suma opadów w Polsce do godziny 17:00, 1 lipca 2021, model GFS
Jeżeli tylko możecie, to warto w tym czasie zbierać deszczówkę. Dzięki temu zredukujecie podtopienia, ponadto wykorzystacie później zgromadzoną wodę do nawadniania ogrodów w okresie posuchy.
Zasięg występowania opadów i kierunek ich przemieszczania o godzinie 19:15, 30 czerwca 2021. Dane: IMGW / Windy
Zalecamy aby w tym czasie śledzić radar opadów, dzięki temu dowiecie się gdzie oraz z jakim natężeniem pada.
Prognozowana zawartość wody w pionowym profilu, do godziny 23:00, 30 czerwca 2021
Na uwagę zasługuje fakt prognozowanej zawartości wody w pionowym profilu atmosfery. Według modelu GFS sięga aż 40 mm. To w Polsce nie zdarza się często.
DobraPogoda24.pl