Potężna ulewa w Rzeszowie. Liczne zalania i podtopienia na Podkarpaciu
Poniedziałek 22 czerwca 2020 zgodnie z prognozami przyniósł kulminacje nawalnych opadów deszczu i burz we wschodniej Polsce. Strefa najintensywniejszych opadów rozciągała się od Podlasia przez Mazowsze częściowo Lubelszczyznę po Podkarpacie. Do godziny 23:00 największe sumy opadów zanotowano na Mazowszu oraz lokalnie w rejonie Rzeszowa na Podkarpaciu. Z danych systemu RainGRS / IMGW wynika, że spadło lokalnie 60-80 litrów wody na metr kwadratowy ziemi! Na naszej stacji zlokalizowanej na południu Rzeszowa suma opadów sięgnęła 67,5 mm. Jest to nieoficjalny dobowy rekord opadów dla stolicy Podkarpacia. Poprzedni notowany na stacji Rzeszów-Jasionka wynosił 65,2 mm (3 czerwca 2010).
Ulewa na Podkarpaciu. Zalania i podtopienia w Rzeszowie, 22 czerwca 2020
W wyniku opadów strażacy muszą interweniować setki razy, zwłaszcza w powiecie rzeszowskim. W Rzeszowie nadal słychać syreny alarmowe wozów strażackich. W stolicy Podkarpacia najtrudniejsza sytuacja była na południu miasta, gdzie opady były najintensywniejsze. Pod wodą znalazła się m.in. aleja Sikorskiego i ulica Kwiatkowskiego.
Zalania, podtopienia, powódź błyskawiczna w Rzeszowie, 22 czerwca 2020
Powódź błyskawiczna na ulicy Robotniczej w Rzeszowie
Zalane osiedle Herbowa w Rzeszowie. 22 czerwca 2020. Foto: FB Luna Skamander
Skutki ulewy w Rzeszowie. Liczna zalania, podtopienia i lokalna powódź błyskawiczna, 22 czerwca 2020
Ulewy w Polsce. Zanotowana suma opadów do godziny 23:00 według systemu RainGRS / IMGW. Wizualizacja Meteomodel
Zasięg największych nawalnych opadów w Rzeszowie i okolicach był bardzo ograniczony. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel
Wisłok w Rzeszowie osiągnął stan ostrzegawczy, a Młynówka chwilowo stan alarmowy. Ponadto wyraźnie podniósł się poziom Strugu w Błażowej, gdzie osiągnął stan alarmowy. Praca strażaków polegała głównie na wypompowywaniu wody z zalanych piwnic, posesji, domów mieszkalnych oraz z budynków gospodarczych. Strażacy udrożniali przepusty drogowe i usuwali połamane konary drzew leżące na jezdniach, ulicach i chodnikach.
DobraPogoda24, IMGW