| |
Zagrożenie!
Powódź w Jaśle przeszła do historii. Na Podkarpaciu spadło blisko 160 mm wody na metr kwadratowy!!

Powódź w Jaśle przeszła do historii. Na Podkarpaciu spadło blisko 160 mm wody na metr kwadratowy!!

Mieszkańcy Podkarpacia do tej pory nie mogą się otrząsnąć ze skutków nawalnych opadów deszczu i burz, które spowodowały liczne zalania, podtopienia i powodzie błyskawiczne. W ostatnich dniach punktowo suma opadów sięgała 60-100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi, a absolutna kumulacja opadów miała miejsce w powiecie jasielskim. Według systemu RainGRS/IMGW spadło lokalnie około 158,3 litrów wody!! Z kolei na stacji IMGW-PIB w Jaśle dobowa suma opadów osiągnęła nowy rekord i wynosi 101,4 mm, z których blisko 66 mm spadło w zaledwie 2 godziny. Poprzedni rekord dobowej sumy opadów z 20 maja 1996 roku na tej stacji wynosił 81,6 mm. Takiej sumy opadów w tak krótkim czasie nie potrafi przyjąć ziemia, ani żaden system kanalizacji, dlatego nie mogło się obyć bez powodzi błyskawicznej. Przez obszar Jasła i okolic przeszła burza wielokomórkowa w układzie "training stores”. Jest to sytuacja, gdy jedna komórka burzowa przechodzi za drugą. Ponadto zdarzały się również superkomórki burzowe. W wyniku nawalnych opadów deszczu i wezbrań cieków wodnych Jasło i okolice zostały w krótkim czasie zalane.

Suma opadów deszczu w ciągu ostatniej doby 27/28 czerwca 2020. W powiecie jasielskim lokalnie spadło blisko 160 litrów wody na m2!! Dane: RainGRS/IMGW, wizualizacja Meteomodel

Powódź na Podkarpaciu Jasło Krosno 27-28 czerwca 2020 suma opadów deszczu

W ciągu ostatniej doby 27/28.06 jednostki straży pożarnej na Podkarpaciu interweniowały 1122 razy, z których aż 549 na terenie powiatu jasielskiego. Na Podkarpaciu po nawalnych opadach deszczu i przechodzeniu burz jedna po drugiej w powiecie jasielskim i krośnieńskim nadal utrzymuje się trudna sytuacja. Aktualnie w regionie pracują cztery specjalne, przeciwpowodziowe kompanie - miejscowa z Podkarpacia oraz z Mazowsza, Ziemi Świętokrzyskiej i Małopolski.

Powódź błyskawiczna w powiecie jasielskim, 27 czerwca 2020. Foto: czytelnik FB Jasło112

Powódź Podkarpacie Jasło 27-28 czerwca 2020 mapa sumy opadów

 Rekordowa powódź w rejonie Jasła na Podkarpaciu, 27 czerwca 2020

Przemieszczenie się systemu burz i nawalnego deszczu w rejonie Jasła doskonale widać na danych radarowych CMAX z IMGW-PIB. Opracowanie meteomodel

Rekordowa powódź w Jaśle 27 czerwca 2020 na Podkarpaciu suma opadów

Krzyżykiem został oznaczony punkt najwyższego opadu według systemu RainGRS w rejonie Brzyszczek - informuje meteomodel.

Powódź błyskawiczna na Podkarpaciu w Trzcinicy, 27 czerwca 2020

Na wielu mniejszych ciekach wodnych i rzekach powstała fala wezbraniowa. Na rzece Stobnica w Godowej, a także na Wisłoku w Żarnowej ogłoszono stan alarmowy. Przechodzi tutaj fala kulminacyjna przemieszczająca się w kierunku Rzeszowa.

Wiele osób jest nadal w szoku i nie dowierza w to co się stało, ale czy powodzie błyskawiczne powinny nas dziwić i zaskakiwać? NIE!

Prognozy klimatyczne od lat dla Polski są jednoznaczne. Przykładowo, w raporcie „Polityka ekologiczna państwa 2030” czytamy - wzrośnie ryzyko wystąpienia powodzi, co związane jest z niewystarczającą zdolnością retencyjną naturalnych i sztucznych zbiorników oraz wzrostem udziału powierzchni nieprzepuszczalnych, szczególnie w miastach. W najbliższych latach prognozowane oddziaływanie warunków pogodowych obejmuje:

- częstsze ekstrema temperatury (wzrost liczby dni z upałem)

- większą intensywność opadów mogącą powodować powodzie o każdej porze roku (w tym zwłaszcza tzw. powodzie błyskawiczne pochodzenia burzowego)

- wzrost częstotliwości i intensywności wichur

- częstsze występowanie susz oraz związanych z tym strat w produkcji rolnej i zwiększonego ryzyka pożarów lasów

- częstsze występowanie temperatur oscylujących wokół zera stopni Celsjusza zimą, co może doprowadzić do zwiększenia uszkodzeń dróg i placów

Prognozy zmian wysokości opadu wskazują na wzrost liczby dni z opadem ekstremalnym, głównie w miastach we wschodniej i południowej części kraju. Zjawisko to ulega intensyfikacji w kolejnych dziesięcioleciach, od 2010, do 2050. Wysokim ryzykiem zagrożenia powodziowego charakteryzują się znaczne obszary województwa podkarpackiego, położone w szczególności w dolinach rzek: Wisła, Wisłoka, San, Wisłok, Łęg, Trześniówka, Jasiołka, Ropa, a także obszary w dolinach mniejszych rzek należących do zlewni tych rzek. Problem ten dotyczy aż 46 gmin z obszaru województwa (29%). Dodajmy, że tylko w ciągu ostatniego roku ekstremalne nawalne opady deszczu powodujące zalania i powodzie błyskawiczne wystąpiły m.in. w powiecie mieleckim, kolbuszowskim, jasielskim, krośnieńskim, rzeszowskim, łańcuckim i przeworskim, a także w ostatnim czasie miejscami w Małopolsce.

Tymczasem niewiele osób przejmuje się prognozami klimatycznymi dla Polski. Wiele osób te prognozy lekceważy lub mówi, że są przesadzone. Nie brakuje również osób, które wręcz wyśmiewają zapowiedzi ekspertów. Fizyka jednak robi swoje. Zmiany klimatyczne postępują i to bardzo szybko na naszych oczach. Pora się obudzić i przestać żyć nadzieją, że anomalie dotkną innych, ale na pewno nie nas...

DobraPogoda24, IMGW-PIB, Raport Polityka ekologiczna państwa 2030, Meteomodel


Komentarze
ania

Ten co kręcił ostatni filmik na kamerzystę się by nie nadawał :) Równie dobrze mógłby kręcić kałużę.

28 czerwiec 2020 - 14:17
Odpowiedz