| |
Zagrożenie!
Pogoda. Wysokie ryzyko pożarów w lasach. Na polach zamiecie pyłowe i pogłębiająca się susza rolnicza. Kiedy spadnie deszcz?

Pogoda. Wysokie ryzyko pożarów w lasach. Na polach zamiecie pyłowe i pogłębiająca się susza rolnicza. Kiedy spadnie deszcz?

Zwykle po zimie w wyniku roztopów powinniśmy mieć podniesiony poziom wody w rzekach oraz sporą wilgotność gleby. Zdarzały się początki wiosny, gdy w pole nie można było wjechać. Trzeba było zaczekać, aż woda spłynie. W tym roku po niemal bezśnieżnej zimie jest inaczej. Coraz częściej pytacie, kiedy spadnie deszcz? Mało tego pojawiły się już pierwsze zamiecie pyłowe!

Procentowa wilgotność gleby w warstwie 0-7 cm

Z powodu malejącego stanu i rozkładu opadów już widać deficyt wody w glebie. Dane satelitarne wskazują obszary o wilgotności poniżej 30% na głębokości 0-7 cm gleby, a to oznacza deficyt w warstwie korzeniowej. 

Dane: IMGW / model ECMWF H-TESSEL Land Surface

Pogoda susza rolnicza zagrożenie pożarowe w lasach kiedy spadnie deszcz kwiecień 2020

Pogoda na początku kwietnia przynosi zagrożenie suszą rolniczą i nieurodzajem, zgodnie z naszymi wcześniejszymi prognozami sprzed 2 miesięcy.

Wysokie zagrożenie pożarowe na początku kwietnia również nie należy do normalnych, a to dopiero początek wysokich temperatur.

Zagrożenie pożarowe w lasach, 6 kwietnia 2020. Dane: IBL

Pogoda susza zagrożenie pożarowe w lasach kwiecień 2020

Sytuacja niedoboru opadów w Polsce nasila się w ostatnich latach, dlatego zalecane jest prowadzenie takich technik upraw, aby ograniczyć parowanie wody. W tym celu bardzo istotne są podorywki tuż po zbiorze roślin.

Niestety, prognozy na dalszą część kwietnia nie napawają optymizmem. Do końca pierwszej dekady (10 kwietnia) nie widać większych opadów.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 15 kwietnia 2020

Pogoda susza kwiecień 2020 kiedy spadnie deszcz

Pierwsze zamiecie pyłowe w Polsce pojawiły się już w kwietniu. Taką sytuację zanotowano m.in. w Wielkopolsce. W zeszłym 2019 roku również pierwszą zamieć pyłową odnotowano w kwietniu. Inne przykłady pochodzą z czerwca i września 2018 roku. 

Mega zamieć pyłowa jak na polskie warunki z 23 kwietnia 2019 roku

W drugiej dekadzie kwietnia opady zaczną się pojawiać miejscami, ale będą mieć coraz częściej charakter przelotny związany z przechodzeniem frontów i opadów konwekcyjnych w tym burz.

Prognoza długoterminowa wiązek ensembles. Na dolnym wykresie prawdopodobieństwo opadów. Widać zmiany dopiero w drugiej dekadzie kwietnia, zwłaszcza w drugiej połowie kwietnia. Wtedy opady będą częstsze, a pogoda bardziej zmienna

Pogoda długoterminowa kwiecień 2020 susza kiedy spadnie deszcz

Takie opady mają ograniczony zasięg. To oznacza, że w jednym regionie może solidnie popadać, a w innym nadal susza będzie się pogłębiać.

DobraPogoda24, IBL, IMGW


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!