| |
Zagrożenie!
Kolejne zamiecie pyłowe nad Polską

Kolejne zamiecie pyłowe nad Polską

W tym roku wyjątkowo często w Polsce pojawiały się zamiecie pyłowe, co było efektem ciepłej i stabilnej pogody utrzymującej się z niedoborem opadów od kwietnia. Mogliśmy o tym kolejny raz przekonać się m.in. w piątek 21.09 pod wieczór, gdy do zachodniej Polski dotarł chłodny front atmosferyczny. W czasie wymiany mas powietrza nasilił się wiatr, który uniósł drobiny pyłu, piasku i kurzu.

Zamieć pyłowa w woj. lubuskim. Foto: YouTube

Zamieć pyłowa Ziemia Lubuska

Zamieć pyłowa miała miejsce, zwłaszcza w dotychczas najsuchszym regionie kraju - Ziemi Lubuskiej. Poniższa zdarzyła się w powiecie świebodzińskim za Ługowem.

Zjawiska te budzą w Polsce zaskoczenie, bowiem są nam bardziej znane z południowej Europy lub Afryki (w tym regionie jako ogromne burze piaskowe (powstają w nieco inny sposób) widoczne z kosmosu), ale w ostatnich latach zdarzają się u nas coraz częściej.

Najnowsze dane wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) wskazują na największą suszę rolniczą na Ziemi Lubuskiej. 

Monitoring Suszy

Wyniki badań opublikowane w tygodniku Nature wskazują, że problem pyłu glebowego będzie się pogłębiał, co ma związek ze zmianami klimatycznymi. Prognozy zakładają, że do roku 2050 około 4 mld ludzi będzie żyć na terenach suchych! Naukowcy z Harvardu i George Washington University przewidują, że w powietrzu stężenie pyłu wzrośnie o 30 % do roku 2100. To z kolei spowoduje wzrost śmiertelności nawet o 130%.

Zamieć pyłowa widziana z wieży widokowej, Nowiny Wielkie nieopodal Gorzowa Wielkopolskiego. Foto: Mariusz Nawrocki - Lubuscy Łowcy Burz

Zamieć pyłowa Ziemia Lubuska 2018

Pod koniec XXI wieku prawdopodobnie aż połowa lądów na świecie będzie zaliczana do terenów suchych, zwłaszcza w gospodarczych obszarach Ameryki Południowej, Afryki i krajów basenu Morza Śródziemnego. Aktualnie około 40% populacji, czyli 2 miliardy ludzi odczuwa dość często obecność mikroskopijnego pyłu o średnicy poniżej 0,05 mikrona! Poprzednie większe zamiecie pyłowe w Polsce wystąpiły m.in. w czerwcu br.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!