| |
Zagrożenie!
Pogoda. Polskę czeka susza w 2020 roku? Istnieje spore ryzyko strat w rolnictwie

Pogoda. Polskę czeka susza w 2020 roku? Istnieje spore ryzyko strat w rolnictwie

Brak pokrywy śnieżnej na nizinach i stosunkowo niewiele śniegu w górach (obecnie 185 cm na Kasprowym Wierchu) niepokoi rolników oraz fachowców od pogody i hydrologii. Wieloletnie zaniedbania melioracyjne powodują, że rośnie ryzyko suszy w Polsce w 2020 roku. Zachęcamy do wysłuchania rozmowy na temat suszy w Polsce. Gośćmi Macieja Wolnego są dr Małgorzata Stolarska, kierownik merytoryczny projektu "Stop suszy!" i Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGW-PIB.

Sytuacje ma poprawić retencja na którą w tym roku Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej przeznaczy 400 mln złotych. Pieniądze mają trafić między innymi na budowę jazów, które pozwolą zatrzymać więcej wody w środowisku. Planowane inwestycje mają złagodzić skutki suszy w regionach, które są najmocniej zagrożone brakiem wody. Kolejne inwestycje w poprawę retencji są konieczne, bo w tym roku susza może być szczególnie dotkliwa.

Na mapie wskaźnik SPEI-3 informujący o bilansie opad-parowanie. Stan na 1 dekadę stycznia 2020

Pogoda, czy będzie susza w Polsce w 2020 roku, ryzyko strat w rolnictwie

Rząd wciąż pracuje nad projektem długofalowego planu przeciwdziałania skutkom suszy. Ma on być gotowy w drugiej połowie roku. Do tej pory w całym kraju przeprowadzono 15 spotkań konsultacyjnych dotyczących nowego projektu. Uczestnicy spotkań zgłosili ponad 300 wniosków dotyczących przeciwdziałania skutkom suszy.

-"99 procent tych wniosków to były wnioski o odmulenie zbiorników retencyjnych, wybudowanie nowych, inwestycje w małą retencję i meliorację. To pokazuje potrzeby w skali kraju. Po konsultacjach zostanie przygotowany program. My ten program już znamy, bo w około 90 procentach jest on już gotowy" - powiedział Przemysław Daca, prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

Wnioski i uwagi do projektu planu przeciwdziałania skutkom suszy można zgłaszać do 15 lutego przez formularz na stronie StopSuszy.pl Wnioski z konsultacji społecznych mają zostać przedstawione 7 kwietnia.

Mapa obrazująca wilgotność gleby na głębokości 28-100 cm. Stan na 1 dekadę stycznia 2020

Susza w Polsce, ryzyko braku opadów w 2020 roku

Bardzo niepokojący jest malejący stan opadów i ich rozkład. Z tego powodu rolnicy i nie tylko powinni gromadzić wodę. Zalecane jest również prowadzenie takich technik upraw, aby ograniczyć parowanie wody. W tym celu bardzo istotne są miedzy innymi podorywki tuż po zbiorze roślin.

DobraPogoda24, Mapy danych projektu S4D (Service 4 Drought)


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!