| |
Zagrożenie!
Zamiecie pyłowe nad Polską

Zamiecie pyłowe nad Polską

W ostatnich latach coraz częściej w Polsce możemy obserwować zjawisko zamieci pyłowych. W wyniku niedostatku opadów oraz silnego wiatru, dochodzi do uniesienia tumanu pyłu, drobnych ziaren piasku i kurzu. Dzisiejszy 23.04 przykład pochodzi m.in. z rejonu Dobrogoszczy w woj. pomorskim.

Pod tym linkiem można zobaczyć zamieć pyłową. Video: szczecinek.com

Zamieć pyłowa w Polsce

Kolejny dzisiejszy przykład, tym razem z woj. mazowieckiego.

Niestety, takie zjawiska znane nam bardziej z południowej Europy lub Afryki, w naszym kraju będą się zdarzać coraz częściej. Aktualnie już około 40% populacji, czyli 2 miliardy ludzi odczuwa dość często obecność mikroskopijnego pyłu o średnicy poniżej 0,05 mikrona! Jego nadmiar przyczynia się do wcześniejszych zgonów.

Wyniki badań opublikowane w tygodniku Nature wskazują, że problem pyłu glebowego będzie się pogłębiał, co ma związek ze zmianami klimatycznymi. Prognozy zakładają, że do roku 2050 około 4 mld ludzi będzie żyć na terenach suchych! Naukowcy z Harvardu i George Washington University przewidują, że w powietrzu stężenie pyłu wzrośnie o 30 % do roku 2100. To z kolei spowoduje wzrost śmiertelności nawet o 130%.

Społeczeństwo coraz częściej będzie chorować na astmę, raka płuc, ale również na choroby serca. Pod koniec XXI wieku prawdopodobnie aż połowa lądów na świecie będzie zaliczana do terenów suchych, zwłaszcza w gospodarczych obszarach Ameryki Południowej, Afryki i krajów basenu Morza Śródziemnego.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!