| |
Zagrożenie!
Komisja Europejska zaproponowała Polsce 7 mln euro na odbudowę po czerwcowej powodzi błyskawicznej na Podkarpaciu

Komisja Europejska zaproponowała Polsce 7 mln euro na odbudowę po czerwcowej powodzi błyskawicznej na Podkarpaciu

W 2020 roku w czerwcu powodzie błyskawiczne bardzo dotknęły Podkarpacie. Wiele miast i wsi musiało się zmierzyć z licznymi podtopieniami i zalaniami. Straty w samej infrastrukturze wyceniono na kilkadziesiąt milionów złotych. Wśród poszkodowanych powiatów można wymienić: rzeszowski, jasielski, przeworski, krośnieński, łańcucki i bieszczadzki. Dziś 09.10 Komisja Europejska zaproponowała, aby Polsce przekazać 7 milionów euro na odbudowę po powodziach, które nawiedziły w czerwcu województwo podkarpackie. Środki mają pochodzić z unijnego wsparcia w ramach Funduszu Solidarności w wysokości 823 milionów euro.

Uszkodzony most przy wyjeździe z kompleksu leśnego, miejscowość Tarnawka. Foto: Nadleśnictwo Kańczuga

Komisja Europejska pomoc dla Polski, powódź na Podkarpaciu czerwiec 2020

W czerwcu w województwie podkarpackim po gwałtownych burzach i ulewnych deszczach doszło do licznych powodzi błyskawicznych. W wielu miejscach wezbrały rzeki i potoki, a w konsekwencji dziesiątki domów zostało zalanych, ponadto całkowitemu zniszczeniu uległo sporo odcinków dróg i mostów.

Przelanie zbiornika Kańczuga na Podkarpaciu. 26 czerwca 2020. Foto: FB Twoje Miasto Przeworsk

Powódź na Podkarpaciu w czerwcu 2020, pomoc dla Polski, propozycja Komisji Europejskiej

Wartość szkód w powiatowej infrastrukturze drogowo-mostowej oszacowano na ponad 37 milionów złotych. Proponowane wsparcie Komisji to po przeliczeniu prawie 31,5 mln złotych.

 Skutki powodzi błyskawicznej w Trzcinicy koło Jasła

Komisja zaproponowała wsparcie także Chorwacji, którą nawiedziło trzęsienie ziemi. Pakiet przewiduje również płatności zaliczkowe na walkę z koronawirusem dla Niemiec, Irlandii, Grecji, Hiszpanii, Węgier i Portugalii. Wniosek Komisji Europejskiej musi być jeszcze zatwierdzony przez Parlament Europejski i unijne kraje. Po uzyskaniu akceptacji pieniądze zostaną wypłacone.

Przypomnijmy:

- Przelanie zbiornika Kańczuga

- Historyczna powódź i ulewa w Jaśle

- Straty w podkarpackich lasach

- Potężna ulewa w Rzeszowie

DobraPogoda24, Komisja Europejska


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!