| |
Zagrożenie!
Mimo La Nina, rok 2020 będzie w czołówce najcieplejszych na Ziemi

Mimo La Nina, rok 2020 będzie w czołówce najcieplejszych na Ziemi

Rok 2020 jest na dobrej drodze by znaleźć się w czołówce najcieplejszych w historii pomiarów na Ziemi. Tymczasem w Polsce ten rok nie będzie rekordowo ciepły, dlatego odezwą się głosy podważające postępujące ocieplenie klimatu i pytające, czy klimat się ociepla?. Pamiętajmy, że jesteśmy pod dwóch z rzędu latach z rekordową temperaturą więc fluktuacja musiała się zdarzyć. Klimat globalny Ziemi jednak nadal wykazuje tendencje do ocieplania, mimo w tym roku występowania zjawiska La Nina na Pacyfiku. Światowa Organizacja Meteorologiczna (WMO) co roku publikuje raport o stanie klimatu na świecie. Ze wstępnego raportu wynika, że rok 2020 będzie jednym z trzech najcieplejszych lat w historii. Z kolei dekada 2011–2020 jest najcieplejsza od czasu zebrania danych meteorologicznych, a ostatnie sześć lat (2015–2020) jest najgorętszych w historii!! Krótko mówiąc, żyjemy w okresie najwyższych średnich temperatur od początku pomiarów, a na tym nie koniec, bo klimat nadal będzie się szybko ocieplać. Na ostateczny raport WMO musimy poczekać do marca 2021 roku. Będzie on zawierał informacje od dziesiątek międzynarodowych organizacji i ekspertów, którzy przewidują, że „potężne wydarzenia, w tym ekstremalne upały, pożary i powodzie, a także rekordowy sezon huraganów na Atlantyku” dotknęły miliony ludzi, co potęguje zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa ludzi oraz stabilności gospodarczej, zachwianej również przez pandemię koronawirusa Covid-19.

Mimo La Nina, rok 2020 w czołówce najcieplejszych na Ziemi. Anomalia temperatury na Ziemi w okresie, od stycznia, do października 2020 względem normy klimatycznej

Klimat i temperatura na Ziemi w roku 2020, dane WMO

Zgodnie ze wstępnym raportem, globalna średnia temperatura w 2020 roku ma być o około 1,2 st. C. wyższa od poziomu sprzed epoki przemysłowej (1850-1900). Porozumienie paryskie stanowi, że kraje-sygnatariusze muszą działać, aby zapobiec wzrostowi średniej temperatury na świecie powyżej 2 st. C., a najlepiej ograniczyć wzrost do 1,5 st. C. do roku 2024.

Anomalia temperatury na Ziemi do roku 2020, względem okresu przed rewolucją przemysłową

Temperatura na Ziemi w 2020 roku jedna z najwyższych w historii, pomiary, dane WMO

Wśród innych zjawisk związanych ze zmianą klimatu, kolejną ważną cechą roku 2020 jest to, że 80% globalnego oceanu doświadczyło fali upałów. Ponieważ 71% Ziemi pokrywa woda, ciepło uwolnione z tych zbiorników wodnych tylko przyspieszy globalne ocieplenie. W raporcie ujawniono również niezwykłe, ale ważne odkrycie - w 2016 roku, obecnie najgorętszym roku w historii - mieliśmy intensywny odcinek El Niño. Historycznie rzecz biorąc, lata El Niño są zawsze cieplejsze. Jednak przez prawie dwa lata później utrzymywał się wzór La Niña, który normalnie ochładza planetę. Niezależnie od tego, lata 2017 i 2018 nadal należą do najgorętszych w historii. Teraz, pomimo rozwoju kolejnego umiarkowanego La Nina, rok 2020 jest na dobrej drodze, aby stać się jednym z trzech najgorętszych w historii - być może nawet zajmując drugie miejsce, tuż za 2016 rokiem.

Skutki globalnego ocieplenia

Syberyjski region Arktyki doświadczył bezprecedensowej fali upałów w 2020 roku, osiągając nawet 38 st. C. w czerwcu. To najwyższa temperatura, jaką kiedykolwiek zarejestrowano nad kołem podbiegunowym. Wielkość czapy polarnej Arktyki była najniższa odnotowana w okresie od lipca do października. Sama pokrywa lodowa Grenlandii skurczyła się w tym roku o 152 gigatony, chociaż tempo redukcji w 2020 roku jest nieco niższe niż w roku ubiegłym.

Anomalia temperatury i koncentracji lodu morskiego w Arktyce w 2020 roku, w okresie, od stycznia do października

Temperatura na Ziemi rekordowo wysoka w 2020 roku, anomalie pogodowe

W Kalifornijskiej Dolinie Śmierci 16 sierpnia br. temperatura wzrosła do 54,4 st. C. Jest to obecnie najwyższa temperatura odnotowana na Ziemi od co najmniej 80 lat. Kuba, Australia i basen Morza Śródziemnego ustanowiły rekordy temperatur w historii. Temperatury oceanu również sprawiły, że rok 2020 był rekordowy dla systemów tropikalnych. Przy obecnie 96 cyklonach rok 2020 jest powyżej średniej historycznej.

Zarejestrowane dni z upałem na oceanie w 2020 roku do października

Klimat ziemi, temperatur w 2020 roku, czy klimat się ociepla

W samym tylko basenie atlantyckim rok 2020 był najbardziej aktywnym rokiem od rozpoczęcia gromadzenia danych, a na północnym Atlantyku pojawiło się w tym roku nie mniej niż 30 cyklonów pochodzenia tropikalnego.

DobraPogoda24, WMO


Komentarze
Rocky

Dzięki za świetne opracowanie. Faktycznie nie jest dobrze, a co będzie jak temperatura wzrośnie powyżej 2 stopni? Strach myśleć.

04 grudzień 2020 - 14:09
Odpowiedz