La Nina ogłoszona na Pacyfiku. Sezon huraganów na Atlantyku będzie aktywniejszy
Na Pacyfiku ogłoszono obecność La Nina. Zjawisko to jest przeciwieństwem El Nino i powoduje mniejszą aktywność huraganów na środkowym i wschodnim Pacyfiku, ale większą w basenie Atlantyku. Centrum Prognoz Klimatycznych, część amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), wydało zalecenie dotyczące La Niña. Warunki La Niña oznaczają, że temperatura powierzchni oceanu na środkowym i wschodnim Pacyfiku jest o kilka stopni niższa niż normalnie, a NOAA potwierdziła, że tak jest w tej chwili i przekonuje, że La Niña ma 75% szans na przetrwanie przez większą część zimy na półkuli północnej.
La Nina na Pacyfiku. Anomalia temperatury wody powierzchniowej, 7 września 2020
La Niña jest częścią tego, co meteorolodzy nazywają oscylacją południową El Niño (ENSO) i jest przeciwieństwem El Niño, które charakteryzuje się ponadprzeciętnymi temperaturami powierzchniowymi oceanów na tym samym obszarze. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim ENSO wpływa na powstawanie huraganów, nawet w miejscach oddalonych od Pacyfiku. Lokalnie niższa temperatura oceanu wysysa energię z potencjalnych huraganów, podobnie jak związane z nim silniejsze pionowe uskoki wiatru, które powstrzymują powstawanie huraganów. To dobra wiadomość dla mieszkańców Hawajów i wybrzeży Pacyfiku w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.
NOAA ogłosiła obecność La Nina na Pacyfiku
It’s here! Today NOAA declared that #LaNina conditions are now present. Read more at @NWSCPC: https://t.co/1SoztfCqpc pic.twitter.com/XuYf0npd6Q
— National Weather Service (@NWS) September 10, 2020
Zupełnie inaczej jest wtedy na Atlantyku, bo zjawisko La Nina powoduje słabsze ścinanie pionowe wiatru, a to z kolei usuwa barierę dla formowania się huraganów. W połączeniu z pasatami i mniejszą stabilnością atmosferyczną, sezon huraganów jest bardziej aktywny, a do tej pory w tym sezonie było tak wiele burz, że istnieje potencjalne ryzyko wyczerpania się tradycyjnych nazw huraganów i wkrótce meteorolodzy zaczną używać greckiego alfabetu.
DobraPogoda24, NOAA