| |
Zagrożenie!
La Nina ogłoszona na Pacyfiku. Sezon huraganów na Atlantyku będzie aktywniejszy

La Nina ogłoszona na Pacyfiku. Sezon huraganów na Atlantyku będzie aktywniejszy

Na Pacyfiku ogłoszono obecność La Nina. Zjawisko to jest przeciwieństwem El Nino i powoduje mniejszą aktywność huraganów na środkowym i wschodnim Pacyfiku, ale większą w basenie Atlantyku. Centrum Prognoz Klimatycznych, część amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA), wydało zalecenie dotyczące La Niña. Warunki La Niña oznaczają, że temperatura powierzchni oceanu na środkowym i wschodnim Pacyfiku jest o kilka stopni niższa niż normalnie, a NOAA potwierdziła, że tak jest w tej chwili i przekonuje, że La Niña ma 75% szans na przetrwanie przez większą część zimy na półkuli północnej.

La Nina na Pacyfiku. Anomalia temperatury wody powierzchniowej, 7 września 2020

La Nina na Pacyfiku, aktywniejszy sezon huraganów na Atlantyku, co powoduje La Niña na Ziemi

La Niña jest częścią tego, co meteorolodzy nazywają oscylacją południową El Niño (ENSO) i jest przeciwieństwem El Niño, które charakteryzuje się ponadprzeciętnymi temperaturami powierzchniowymi oceanów na tym samym obszarze. Co to oznacza w praktyce? Przede wszystkim ENSO wpływa na powstawanie huraganów, nawet w miejscach oddalonych od Pacyfiku. Lokalnie niższa temperatura oceanu wysysa energię z potencjalnych huraganów, podobnie jak związane z nim silniejsze pionowe uskoki wiatru, które powstrzymują powstawanie huraganów. To dobra wiadomość dla mieszkańców Hawajów i wybrzeży Pacyfiku w Meksyku i Stanach Zjednoczonych.

NOAA ogłosiła obecność La Nina na Pacyfiku

Zupełnie inaczej jest wtedy na Atlantyku, bo zjawisko La Nina powoduje słabsze ścinanie pionowe wiatru, a to z kolei usuwa barierę dla formowania się huraganów. W połączeniu z pasatami i mniejszą stabilnością atmosferyczną, sezon huraganów jest bardziej aktywny, a do tej pory w tym sezonie było tak wiele burz, że istnieje potencjalne ryzyko wyczerpania się tradycyjnych nazw huraganów i wkrótce meteorolodzy zaczną używać greckiego alfabetu.

DobraPogoda24, NOAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!