| |
Zagrożenie!
Rekord temperatury na Syberii. Naukowcy zajmujący się klimatem biją na alarm - grunt staje się niestabilny, budynki zapadają się i pękają. Pożary lasów obejmują gigantyczny obszar

Rekord temperatury na Syberii. Naukowcy zajmujący się klimatem biją na alarm - grunt staje się niestabilny, budynki zapadają się i pękają. Pożary lasów obejmują gigantyczny obszar

Wszystko wskazuje na to, że temperatura 38 stopni Celsjusza zarejestrowana w rosyjskim Wierchojańsku w północno-wschodniej części Syberii w Jakucji zostanie potwierdzona. Rekordową temperaturę zarejestrowano 20 czerwca 2020 roku. Informację podała rosyjska służba meteorologiczna. Spotkało to się z dużym odzewem i zaniepokojeniem naukowców zajmujących się klimatem. Aktualnie Światowa Organizacja Meteorologiczna zwróciła się do Moskwy o potwierdzenie tej informacji. Jeśli nic się nie zmieni, to będzie to najwyższa temperatura odnotowana do tej pory za kręgiem polarnym.

Fala upałów w czerwcu 2020 na Syberii w Wierchojańsku trwała aż 11 dni! W tym czasie prażyło niemiłosiernie Słońce, a tylko raz na krótko pojawiła się przerwa na lokalną burze z sumą opadów zaledwie 1 mm 

Rekordowa temperatura na Syberii Wierchojańsk 38 stopni czerwiec 2020 pożary lasów zapadające się budynki Jakucja

Roman Vilfand, szef rosyjskiej służby meteorologicznej powiedział dziennikarzom, że tak wysoka temperatura, to efekt silnych antycyklonów i słońca operującego tam całą dobę.

Rekordowa temperatura 38 st. C. w Wierchojańsku na Syberii w Rosji została zanotowana 20 czerwca 2020

Rekordowa temperatura na Syberii Jakucja Wierchojańsk Rosja czerwiec 2020

"Wierchojańsk jest znany jako Biegun Zimna. W lutym 1992 roku zarejestrowano tam  -67,8 stopni C. Teraz było tam 38 stopni na plusie"- dodał Roman Vilfand.

Wartość tej temperatury jest niepokojąca. Niestety, potwierdza ona trend ocieplania klimatu Ziemi, zwłaszcza, że Arktyka nagrzewa się obecnie ponad dwukrotnie szybciej niż inne rejony naszej planety.

Rekordowa temperatura w Wierchojańsku jest nietypowa bo, to jedno z najzimniejszych miejsc na półkuli północnej. Średnia roczna temperatura, to -17 st. C. Ponieważ opady w tym rejonie należą do rzadkości, powietrze w mieście jest bardzo suche, a latem ogrzewa się w dzień właśnie do 30 st. C. Notowane tu wahania temperatur należą do jednych z najbardziej ekstremalnych na Ziemi.

Grunt w wyniku wysokich temperatur staje się niestabilny. Skutki w Jakucji, czerwiec 2020

Fala upałów na Syberii spowodowała sporo problemów. W Jakucku i innych regionach zamarznięty dotychczas grunt stał się niestabilny. Z tego powodu budynki zapadają się i pękają.

Skutku upałów na Syberii w Jakucji, czerwiec 2020. Foto: News Ykt

Rekordowy upał Syberia krąg polarny Jakucja Rosja Wierchojańsk

Na zdjęciach satelitarnych widać spory obszar pożarów lasów, których na ogół władze nie kontrolują ze względu na duże odległości.

Gigantyczne pożary lasów na Syberii w Rosji, 30 czerwca 2020. Foto: NASA

Rekordowa temperatura Syberia pożary lasów zapadający się grunt Jakucja Rosja

DobraPogoda24, AFP, Ogimet, NASA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!