| |
Zagrożenie!
Zakończył się rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. Powstało 30 cyklonów tropikalnych

Zakończył się rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. Powstało 30 cyklonów tropikalnych

Za nami rekordowy sezon huraganów na Atlantyku. W 2020 roku powstało 30 cyklonów tropikalnych, czyli najwięcej w historii. Poprzedni rekord 28 cyklonów należał do roku 2005. Przed nastaniem sezonu huraganów, tradycyjnie NOAA opublikowała prognozę aktywności, którą później aktualizowała. Oficjalnie sezon huraganów na Atlantyku kończy się 30 listopada, ale już teraz można dokonać podsumowania. Sezonowa prognoza huraganów NOAA nakreśliła wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia sezonu ponad normalnego, z dużym prawdopodobieństwem, że będzie on wyjątkowo aktywny. Ogółem sezon 2020 przyniósł 30 nazwanych burz (z wiatrem o prędkości 62 km/h lub większej), z których 13 stało się huraganami (wiatr o prędkości 119 km/h lub większy), w tym sześć głównych huraganów (wiatr o prędkości 178 km/h lub większy). W sumie zanotowano w 2020 roku najwięcej cyklonów tropikalnych w historii, dokładnie o 2 więcej od poprzedniego rekordu z sezonu 2005.

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku, rok 2020 przeszedł do historii. Dane z satelity GOES-16, na zdjęciu 5 systemów tropikalnych występujących jednocześnie na Atlantyku. Foto: 14 września 2020

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku, najwięcej burz i cyklonów tropikalnych w historii, rok 2020

„Sezon huraganów na Atlantyku w 2020 roku przyspieszył szybko i pobił wszystkie rekordy” - przekazał w komunikacie Neil Jacobs, pełniący obowiązki administratora NOAA. „Nasze inwestycje w badania, modele prognostyczne i technologię komputerową pozwoliły prognostom z National Weather Service i National Hurricane Center na wydawanie prognoz z coraz większą dokładnością, co skutkowało wydłużeniem czasu potrzebnego do podjęcia odpowiednich decyzji przez decydentów i społeczność” - dodał Jacobs.

Sezon na Atlantyku był aktywny od samego początku, bo już od maja do lipca zanotowano 9 cyklonów. Co więcej, szybko wyczerpała się lista 21 nazw - imion -, gdy 18 września uformowała się tropikalna burza Wilfred. Dopiero drugi raz w historii grecki alfabet był używany przez pozostałą część sezonu, obejmując dziewiątą nazwę na liście, Iota. Poza tym rekordowa burza Eta - od siódmej litery alfabetu greckiego - była pierwszą burzą w historii, której nadano to imię.

Rekordowy sezon huraganów w październiku na Atlantyku

Inną interesującą liczbą z tegorocznego sezonu 2020 jest liczba nazwanych burz w październiku. Na podstawie danych 30-letniej klimatologii (1981-2010), w basenie Atlantyku w październiku występują zazwyczaj dwie nazwane burze. W tym roku było ich aż pięć, wszystkie w alfabecie greckim - Gamma, Delta, Epsilon, Zeta i Eta. Trzy z tych burz stały się huraganami, a Delta i Epsilon zostały uznane za główne (kategoria 3 lub wyższa)! To piąty rok z rzędu, w którym sezon huraganów na Atlantyku był znacznie aktywniejszy od normy wieloletniej. Z ostatnich 26 sezonów, 18 było powyżej normy.

Przyczyna rekordowego sezonu huraganów na Atlantyku

NOAA przypisuje zwiększoną aktywność huraganów ciepłej fazie atlantyckiej oscylacji wielodekadowej (AMO), która rozpoczęła się w 1995 roku. Od tego czasu sprzyjało to liczniejszym, silniejszym i dłużej trwającym burzom. Takie aktywne okresy huraganów atlantyckich historycznie utrzymywały się przez około 25-40 lat. Przeciętny sezon ma 12 nazwanych burz, sześć huraganów i trzy główne huragany. Nie bez znaczenia jest również trwające w tym roku zjawisko La Nina na Pacyfiku. W czasie jego występowania rośnie prawdopodobieństwo aktywniejszego sezonu cyklonów tropikalnych na Atlantyku.

La Nina na Pacyfiku, 7 września 2020

Rekordowy sezon huraganów na Atlantyku w 2020 roku, przyczyna La Nina

Mimo, że sezon huraganów na Atlantyku oficjalnie kończy się 30 listopada, to nadal możliwe jest wystąpienie dodatkowych burz, cyklonów tropikalnych, w kolejnych tygodniach. Tymczasem sezon huraganów 2021 oficjalnie rozpocznie się 1 czerwca. Wcześniej Centrum Prognoz Klimatycznych NOAA opublikuje wstępne prognozy sezonowe w maju.

DobraPogoda24, NOAA


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!