| |
Zagrożenie!
Zima dotarła we wrześniu. Śnieg spadł na miasta nad Bałtykiem

Zima dotarła we wrześniu. Śnieg spadł na miasta nad Bałtykiem

Wspominaliśmy, że w tym roku zima w Europie pojawi się już we wrześniu. Miejscami na półkuli północnej pierwsze opady śniegu wystąpiły wcześniej niż zwykle, ponadto chwycił rekordowy mróz już w pierwszej dekadzie miesiąca w Rosji. Prognozowaliśmy pierwsze opady śniegu w połowie września w Skandynawii i trzeba przyznać, że prognoza sprawdziła się wyjątkowo dobrze. Zima pojawiła się w środkowo północnej Finlandii nad Bałtykiem i nieco bardziej w głębi kraju. Nie jest to jeszcze trwała zima, ale jej pierwszy poważny atak odnotowano w wielu miejscach. Zdjęcia, nagrania i obrazy z kamer nie pozostawiają wątpliwości. Zdjęcie pochodzi z monitoringu Kemi, z 14 września 2021.

Pogoda. Zima pojawiła się wrześniu 2021 w Europie. Spadł śnieg w miastach nad Bałtykiem w Finlandii

Fińska służba meteorologiczna poinformowała, że pierwszy śnieg spadł w rejonie Kemi, Rovaniemi, Tornio i Oulu. Zdjęcie pochodzi z monitoringu Finntraffic.

Pogoda we wrześniu 2021. Pierwszy atak zimy i śnieg w Europie, śnieg nad Bałtykiem w Finlandii

Kemi i Oulu leżą bezpośrednio nad Bałtykiem w Zatoce Botnickiej. Notowany był również miejscami śnieg z deszczem, ale przeważał mokry śnieg. Warunki drogowe szybko uległy pogorszeniu. To był pierwszy poważniejszy atak zimy w tym sezonie w Finlandii oraz w części kontynentalnej Europy poza górami. Kolejne poniższe zdjęcie, przedstawia opady śniegu w rejonie Kemi w Finlandii w rejonie bałtyckiego wybrzeża, 14 września 2021. 

Pierwszy śnieg w Rovaniemi w Finlandii, 14 września 2021

Dziś 15.09 po pierwszym śniegu na ogół nie ma już śladu, tylko miejscami zalega jeszcze niewielka warstwa. Pierwszy w tym sezonie powiew zimy od Polski dzielił dystans około 1200 km. Taka odległość jest między miastem Oulu w Finlandii, a polskim wybrzeżem w rejonie Karwi.

Kolejny powiew zimy we wrześniu możliwy w Rosji

Prognoza pogody nadal podtrzymuje ochłodzenie w 3 dekadzie września. Ochłodzi się również w Polsce, szczególnie na wschodzie i południu kraju. W sprzyjających warunkach mogą wystąpić przymrozki. W tym czasie będą możliwe kolejne, aczkolwiek nadal nieliczne zwiastuny zimy z opadami śniegu. Najbliższe opady śniegu mogą wystąpić w Rosji około 22 września, w pobliżu pogranicza z Ukrainą i Białorusią i dalej w głębi kraju, co będzie związane z niżem zaciągającym chłodne powietrze. Na mapie wstępnie prognozowane położenie niżu i rodzaj opadów.

Pierwsze zwiastuny zimy w Europie, gdzie spadł śnieg, wrzesień 2021

Do omawianego terminu jest jeszcze sporo dni i mogą zajść korekty zasięgu opadów i położenia niżu, ale nie zmienia to faktu, że ochłodzenie w 3 dekadzie września jest pewne. Będą również wracać co jakiś czas miejscami epizody zimowe, teraz głównie w części kontynentalnej Rosji. Sytuację pogodową non stop monitorujemy, będziemy informować na bieżąco.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!