| |
Zagrożenie!
Rekordowy mróz na biegunie zimna. Najniższa temperatura od ponad 50 lat. Zima przyjdzie wcześniej?

Rekordowy mróz na biegunie zimna. Najniższa temperatura od ponad 50 lat. Zima przyjdzie wcześniej?

Czy najbliższa zima będzie śnieżna i mroźna, a może ciepła z nielicznymi akcentami zimowymi? Trend pogodowy na zimę 2021/2022 nie jest jeszcze pewny, ale warto śledzić zjawiska pogodowe, jakie zachodzą i będą zachodzić w różnych regionach świata. Mogą one być wskazówką, co do potencjalnych sytuacji barycznych, które z kolei mogą się przełożyć na warunki zimowe.

Pogoda. Rekordowy mróz we wrześniu na biegunie zimna, Ojmiakon, Jakucja w Rosji, czy zima przyjdzie wcześniej

Wczesne akcenty zimowe na półkuli północnej Ziemi

Informowaliśmy o wcześniejszych niż zwykle opadach śniegu, jakie we wrześniu pojawią się na północy Europy. Innym nietypowym zjawiskiem są opady śniegu na górze Fuji w Japonii. Spadło tam kilka cm śniegu już 7 września. To najwcześniejsze opady śniegu w tym regionie w historii.

Zdjęcie pokrytego śniegiem szczytu Fuji w Japonii

Zwykle pierwsze opady śniegu na górze Fuji pojawiają się na początku października. W tym roku wystąpiły 25 dni wcześniej niż przeciętnie. W porównaniu do roku 2020, śnieg spadł o 21 dni wcześniej oraz aż o 43 dni wcześniej w porównaniu do roku 2019.

Rekordowy mróz na początku września na biegunie zimna w Rosji

Na uwagę zasługuje również największy mróz, jaki pojawił się na początku września w rosyjskim biegunie zima. W rejonie miejscowości Ojmiakon w rosyjskiej Jakucji na Syberii, temperatura spadła już do -14,8 st. C. Taką temperaturę zanotowano 10 września.

Rekordowo niskie temperatury we wrześniu, Ojmiakon w Rosji. Dane: pogodaiklimat.ru

Pogoda wrzesień 2021. Rekordowy mróz na biegunie zimna, Ojmiakon w Rosji

Jest to najniższa temperatura w pierwszej dekadzie września na tym ziemskim biegunie zimna od 52 lat. Zimniej na stacji meteorologicznej Ojmiakon na początku września, było tylko 1 września 1969 roku, gdy zanotowano -15,1 st. C. Czy również w Polsce po ciepłym okresie pojawi się ochłodzenie w drugiej połowie września, będziemy to weryfikować już jutro 12.09 w prognozie długoterminowej. Najświeższa prognoza pojawi się przed południem.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!