| Szukaj |
Zagrożenie!

Rekordowy mróz na biegunie zimna. Najniższa temperatura od ponad 50 lat. Zima przyjdzie wcześniej?

Czy najbliższa zima będzie śnieżna i mroźna, a może ciepła z nielicznymi akcentami zimowymi? Trend pogodowy na zimę 2021/2022 nie jest jeszcze pewny, ale warto śledzić zjawiska pogodowe, jakie zachodzą i będą zachodzić w różnych regionach świata. Mogą one być wskazówką, co do potencjalnych sytuacji barycznych, które z kolei mogą się przełożyć na warunki zimowe.

Pogoda. Rekordowy mróz we wrześniu na biegunie zimna, Ojmiakon, Jakucja w Rosji, czy zima przyjdzie wcześniej

Wczesne akcenty zimowe na półkuli północnej Ziemi

Informowaliśmy o wcześniejszych niż zwykle opadach śniegu, jakie we wrześniu pojawią się na północy Europy. Innym nietypowym zjawiskiem są opady śniegu na górze Fuji w Japonii. Spadło tam kilka cm śniegu już 7 września. To najwcześniejsze opady śniegu w tym regionie w historii.

Zdjęcie pokrytego śniegiem szczytu Fuji w Japonii

Zwykle pierwsze opady śniegu na górze Fuji pojawiają się na początku października. W tym roku wystąpiły 25 dni wcześniej niż przeciętnie. W porównaniu do roku 2020, śnieg spadł o 21 dni wcześniej oraz aż o 43 dni wcześniej w porównaniu do roku 2019.

Rekordowy mróz na początku września na biegunie zimna w Rosji

Na uwagę zasługuje również największy mróz, jaki pojawił się na początku września w rosyjskim biegunie zima. W rejonie miejscowości Ojmiakon w rosyjskiej Jakucji na Syberii, temperatura spadła już do -14,8 st. C. Taką temperaturę zanotowano 10 września.

Rekordowo niskie temperatury we wrześniu, Ojmiakon w Rosji. Dane: pogodaiklimat.ru

Pogoda wrzesień 2021. Rekordowy mróz na biegunie zimna, Ojmiakon w Rosji

Jest to najniższa temperatura w pierwszej dekadzie września na tym ziemskim biegunie zimna od 52 lat. Zimniej na stacji meteorologicznej Ojmiakon na początku września, było tylko 1 września 1969 roku, gdy zanotowano -15,1 st. C. Czy również w Polsce po ciepłym okresie pojawi się ochłodzenie w drugiej połowie września, będziemy to weryfikować już jutro 12.09 w prognozie długoterminowej. Najświeższa prognoza pojawi się przed południem.

DobraPogoda24.pl

Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!
Wyślij komentarz