Jęzor chłodu sięgnie Polski. Duże ochłodzenie z przymrozkami jeszcze we wrześniu
Pogoda we wrześniu 2021 szykuje nam niemiłą niespodziankę w ostatniej dekadzie miesiąca. Nasza pogoda długoterminowa zapowiadająca znaczne ochłodzenie, niestety ma dużą szansę aby się sprawdzić. Prognoza zasięgu spływu zimnego powietrza z jęzorem chłodu sięgnie Polski, aczkolwiek jeszcze pojawiają się korekty i ostateczne prognozy temperatury mogą nieznacznie ulec zmianie. Trend jest jednak pewny, temperatury znacznie spadną. Będą miejscami, gdzie w ciągu dnia temperatura będzie mieć problem z przekroczeniem 10-14 stopni C., a w nocy, szczególnie w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń pojawią się kilkustopniowe przymrozki, zwłaszcza na wschodzie i południu Polski.
Jęzor chłodu we wrześniu dotrze do Polski
Ochłodzenie do Polski zacznie stopniowo wkraczać 18-19 września. Początkowo zimne powietrze napłynie nad dzielnice północno wschodnie, a następnie zasięg adwekcji chłodu będzie się rozszerzać w głąb kraju. Główne ochłodzenie czeka nas w ciągu 3 dekady września. Zimne powietrze do Polski ściągnie niż, jaki ma się pojawić nad Krajami Nadbałtyckimi. Niż przemieszczają się w kierunku Ukrainy, jednocześnie z północy, będzie zaciągać o wiele chłodniejsze powietrze.
Prognozowane położenie niżu w rejonie Polski, 17 września
Po jego przejściu w kierunku Polski rozbuduje się wyż, który otworzy drogę do głównego napływu zimnego powietrza.
Prognozowany zasięg wyżu, 23 września
Jeśli w tym czasie pojawią się nocne większe przejaśnienia i rozpogodzenia, to z pewnością pojawią się przymrozki. Zimno zrobi się szczególnie między około 21-26 września.
Różnice w prognozach zasięgu spływu zimnego powietrza we wrześniu do Polski
W wiodących prognozach pogody, nadal występują różnice w zasięgu spływu zimnego powietrza. Wyliczenia numeryczne co aktualizację zmieniają obszar głównego zasięgu jęzora chłodu znad Rosji. Nie zmienia to faktu, że na pewno się ochłodzi. Kwestią otwartą pozostaje jeszcze ostateczne prognozy temperatur.
Prognozowany zasięg chłodnego powietrza i jego anomalia. 22 września 2021, amerykański model GFS.
Model europejski ECMWF aktualnie przewiduje zasięg zimnego powietrza bardziej na wschodzie Europy i to ten wariant wydaje się być pewniejszy.
Prognozowany zasięg zimnego powietrza i jego anomalia na wysokości 1,5 km. 22 września, model ECMWF.
Prognozowana anomalia powietrza i wstępny zasięg jęzora chłodu, 23 września.
Ujemna anomalia temperatury w ostatniej dekadzie września
Prognozy poszczególnych modeli różnią się jeszcze przewidywaniem głównego zasięgu spływu zimnego powietrza, ale wyliczenia są ze sobą zgodne, że w 3 dekadzie września czeka nas znaczące ochłodzenie. Obie prognozy przewidują ujemną anomalie temperatury.
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 20-26 września 2021. Model ECMWF
Najchłodniej ma być na wschodzie i południu kraju. W tej części kraju temperatura może być w skali tygodnia, nawet o 2-6 st. C. poniżej normy wieloletniej!
Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, za okres 20-27 września 2021. Model CFSv2.
Prognozowana adwekcja powietrza do Polski i Europy wraz z pojawieniem się jęzora chłodu, od 14, do 24 września 2021.
Sytuację pogodą monitorujemy na bieżąco. O wszelkich zmianach i pewniejszych wyliczeniach, będziemy informować na bieżąco.
DobraPogoda24.pl