| |
Zagrożenie!
Susza w Polsce coraz częstsza. Susza hydrologiczna w 2020 roku była jedną z największych

Susza w Polsce coraz częstsza. Susza hydrologiczna w 2020 roku była jedną z największych

Powoli dobiega końca rok 2020, dlatego będziemy go podsumowywać w różnych aspektach. Z danych meteorologicznych IMGW wynika, że był to rok z jedną z największych susz hydrologicznych w Polsce. Już w styczniu pojawiły się pierwsze ostrzeżenia przed suszą w związku z niskim stanem wód na rzekach. Najtrudniejszy był sierpień, jesienne opady poprawiły sytuację, ale przez większą część grudnia było ich za mało. W styczniu hydrolodzy alarmowali, że mamy do czynienia z suszą, co było efektem bezśnieżnej zimy. Pod koniec stycznia już na ponad 40 stacjach mierzących przepływ wody w rzekach odnotowano suszę hydrologiczną, a to było dużo jak na środek zimy.

Susza w Polsce coraz częstsza. Niski stan wód w rzekach staje się coraz bardziej powszechny. Niski stan wody na Wiśle. Foto: Bil Piotr LysosTarcho 

 Susza w Polsce coraz częstsza, rok 2020 z rekordową suszą hydrologiczną

"Ta susza, która w Polsce występuje jest właściwie przedłużeniem takiej suszy rozpoczętej minimum w 2019 roku, a de facto ona trwa już dłużej, bo tak naprawdę od 2015 roku mamy okres posuchy" - powiedział w PR1 Polskiego Radia - Grzegorz Walijewski - rzecznik prasowy IMGW-PIB.

Anomalia opadów w styczniu 2020

Susza w Polsce coraz częstsza, rok 2020 z rekordową suszą hydrologiczną mapy

Sytuacja poprawiła się w czerwcu, gdy sumy opadów były wysokie i w wielu miejscach pojawiły się nawet podtopienia, zalania i powodzie błyskawiczne, ale już lipiec i sierpień były stosunkowo suchymi miesiącami, a krótkotrwałe burzowe opady pomagały tylko na chwilę, bo po kilku dniach stany wód w rzekach opadały do niskiego poziomu.

Anomalia opadów w marcu 2020

Susza w Polsce, anomalia opadów, zmiana charakteru opadów

Anomalia opadów w kwietniu 2020

Anomalia opadów w kwietniu 2020 w Polsce, coraz częstsza susza

Anomalia opadów w lipcu 2020

Anomalia opadów w Polsce, rok 2020

17 sierpnia suszę hydrologiczną odnotowano na 196 stacjach. To rekord w historii pomiarów hydrologicznych. "Takich stacji w Polsce jest nieco ponad 500, więc widać, jak dużo rzek miało bardzo niski przepływ" - dodał Walijewski.

Anomalia opadów w październiku 2020. Jeden z nielicznych deszczowych miesięcy w tym roku

Anomalia opadów, susza w Polsce, rekordowa susza hydrologiczna

We wrześniu odnotowano już więcej opadów deszczu, a z kolei październik był "ekstremalnie wilgotnym miesiącem". Sytuacja wtedy znacznie się poprawiła i liczba stacji notujących suszę spadła do około 20.

Anomalia opadów w listopadzie 2020

Susza w Polsce, niedostatek opadów, dane klimatyczne w Polsce

Teraz sytuacja już się unormowała, ale mimo wszystko tych opadów jest zdecydowanie za mało, zwłaszcza, że widać ponownie tendencję do pogorszenia sytuacji hydrologicznej.

Stan wody w rzekach w Polsce, 27 grudnia 2020

Stan wód w Polsce, susze, dane klimatyczne

Od lat 70-tych do 2000 roku susze występowały średnio co 5-7 lat. Od 2000 do 2015 roku mniej więcej co 3 lata. Od 5 lat susze występują w Polsce co roku!!

Coraz częstsza susza w Polsce jest wynikiem postępujących zmian klimatycznych, a w konsekwencji zmiany charakteru opadów. Opady coraz częściej bywają nawalne o ograniczonym zasięgu, a rzadziej występują długotrwałe opady wielkoskalowe. Kolejnym powodem jest coraz częstszy brak śnieżnych zim.

DobraPogoda24, IMGW-PIB, PR.1 Polskiego Radia


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!