| |
Zagrożenie!
Miejscami w czerwcu spadło w Polsce 300% normy opadowej, ale czy susza ustąpiła?

Miejscami w czerwcu spadło w Polsce 300% normy opadowej, ale czy susza ustąpiła?

Za nami wyjątkowo deszczowy czerwiec 2020 w wielu regionach Polski. Z danych systemu RainGRS / IMGW wynika, że miejscami był to najbardziej wilgotny czerwiec od 1951 roku. Tak było między innymi w Warszawie, Wrocławiu, Opolu, Terespolu czy Włodawie. Rozkład opadów w sezonie letnim nie jest jednak równomierny, co ma związek ze zjawiskami konwekcyjnymi. Przykładem może być województwo zachodniopomorskie, lubuskie i zachodnia część Wielkopolski. W tej części kraju czerwiec był bardzo suchy.

Anomalia opadów w Polsce, czerwiec 2020

Pogoda w Polsce suma i anomalia opadów w Czerwcu 2020, czy jest susza w Polsce

-W Resku tegoroczny czerwiec był szóstym najsuchszym w okresie ostatnich 70 lat- informuje Kamil Bala opracowujący mapki z sumą opadów. Zupełnie inaczej było w województwie lubelskim, szczególnie na obszarze zlewni Krzny, gdzie spadło ponad 300% normy opadowej!

Pogoda w Polsce, suma opadów czerwiec 2020

Pogoda czerwiec 2020 anomalia opadów w Polsce czy jest susza

Z danych wynika, że niedawne nawałnice, prowadzące do lokalnych podtopień, zalań, a nawet powodzi błyskawicznej wpłynęły na poprawę wilgotności powierzchniowej warstwy gleby. Niestety, tego rodzaju opady nie są wstanie nawilżyć głębszych warstw gleby, bo w dużej mierze spływają od razu do rowów melioracyjnych i rzek.

Susza w Polsce po czerwcu została złagodzona w warstwie powierzchniowej gleby na poziomie 0-7 cm, zwłaszcza na wschodzie i południu

Susza w Polsce 2020 suma opadów i anomalia lato czerwiec 2020

W głębszych warstwach gleby na poziomie 28-100 cm w wielu miejscach nadal utrzymuje się niedosyt wilgoci.

Susza w Polsce 2020 suma opadów anomalia opadów lato 2020

DobraPogoda24, IMGW-PIB, Kamil Bala


Komentarze
dart78

Ale dalej będą nam wciskać bajki, że niby susza... Kłamią, żeby wytłumaczyć wzrastające ceny produktów rolnych, urodzaj w tym roku ale media mówią że susza to musi być drogo. W czerwcu w większości regionów spadło 1/3- 1/4 rocznych opadów średnich. Wrzesień też znowu mokry, ale ludzie będą ględzić o upałach które były raptem 2 tygodnie. I całe wakacje w deszczu i chłodzie.

31 sierpień 2020 - 09:25
Odpowiedz