| |
Zagrożenie!
Śnieżna zima umacnia się na północy. Mróz sięga -25 stopni. Przymrozki będą wracać do Polski

Śnieżna zima umacnia się na północy. Mróz sięga -25 stopni. Przymrozki będą wracać do Polski

Coraz częściej pytacie o zwiastuny i prognozy zimy w Polsce oraz w naszym regionie Europie, bo utrzymująca się łagodna jesień do tej pory zaskakuje wyjątkowo rzadkimi przymrozkami, a także pierwszymi opadami śniegu poza górami. Mamy jednak region na naszym kontynencie, gdzie zima ma się coraz lepiej i nadal się umacnia, zwłaszcza, że mróz sięga systematycznie -25 st. C., ponadto przechodzą kolejne śnieżyce. Sprawdźmy, gdzie obecnie jest najzimniej oraz leży najwięcej śniegu.

Mroźna i śnieżna zima umacnia się na północy Europy. Prognozowany zasięg ujemnych temperatur około połowy listopada 2023

Śnieżna i mroźna zima umacnia się w Europie, przymrozki w listopadzie 2023 wrócą do Polski

Trudno w to uwierzyć, zwłaszcza w zachodniej, środkowej i południowej Europie, ale są już regiony na naszym kontynencie, gdzie od kilku tygodni utrzymują się warunki zimowe zarówno ze śniegiem, jak i mrozem. Zima przyniosła pierwszy poważny śnieżny atak w Skandynawii na początku października i wtedy zapowiadaliśmy, że w tej części kontynentu już pozostanie z krótkimi przerwami do wiosny. W kolejnych dniach przechodzące liczne niże ze strefami wilgoci w zetknięciu z zimnym powietrzem z północy dosypywały śniegu szczególnie w Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz na północy Rosji.

Prognozowany zasięg zimy z pokrywą śnieżną w Europie, 6 listopada 2023

Mroźna i śnieżna zima nasila się na północy Europy, przymrozki wrócą do Polski w listopadzie 2023

W ostatnich dniach pierwsze opady śniegu pojawiły się także w południowych regionach Skandynawii, w tym Oslo, gdzie zalegało 10 cm pokrywy śnieżnej. Atak zimy w tych regionach nie jest jeszcze trwały, ale zupełnie inaczej sytuacja wygląda w centrum i na północy krajów skandynawskich. Miejscami pokrywa śnieżna osiąga lub przekracza 20-40 cm śniegu, a w prognozach są kolejne śnieżyce.

Silny mróz notowany na północy Europy, 4 listopada 2023. Dane: Ogimet

Silny mróz w Europie, kiedy zima i śnieg w Polsce, listopad 2023

Mróz osiągający poniżej -20 st. C., miejscami nawet do -25 st. C. zdarza się już od końca października. Oczywiście mówimy o pomiarach na standardowej wysokości 2m, bo przy gruncie lokalnie z pewnością poniżej -30 st. C. jest jak najbardziej realne. Aktualnie najzimniejszymi regionami w Europie jest północna Norwegia na zmianę ze Szwecją i to się nie zmieni w dalszej części pierwszej połowy listopada. Z kolei w Polsce aktywna cyrkulacja strefowa Atlantyku będzie nadal nam zapewniać napływ łagodnych mas powietrza. Czekają nas kolejne przelotne opady deszczu i chwile z silnym wiatrem. W rejonach podgórskich i górskich nieco częściej zaczną się pojawiać opady śniegu, ale prawdziwej zimy na nizinach nadal nie widać.

Przymrozki zaczną wracać do Polski. Prognozowana temperatura, 9 listopada 2023

Silny mróz i śnieżyce w Europie, kiedy przymrozki w Polsce listopad 2023

Przy przechodzeniu frontów z wymianami mas powietrza zdarzą się także chwilami adwekcje chłodniejszych mas i wtedy przy nocnych przejaśnieniach i rozpogodzeniach zdarzą się powroty przymrozków szczególnie przy gruncie, ale nie tylko. Nadal te zjawiska nie będą jednak częste w wielu regionach. W prognozach bezpośrednich na noce będziemy wskazywać, kiedy i gdzie wystąpią ujemne temperatury.

Ochłodzenie na północy i zachodzie Europy prognozowane około 12 listopada 2023. Przewidywana anomalia temperatury

Gdzie jest śnieg i zima w Europie, prognoza anomalii temperatury 12 listopada 2023

Co ciekawe, w minionych dniach mieliśmy także pierwszy atak zimy w Moskwie, ale jak wskazywałem, nie było to jeszcze trwałe nastanie zimy w tej części Europy. Warunki typowo zimowe w kolejnych dniach będą się nadal ograniczać jedynie do północnej Europy między Skandynawią i północną Rosją, gdzie wpływ Atlantyku z cieplejszymi masami powietrza będzie ograniczony. Śnieżna zima będzie się ponadto umacniać w rejonie Alp. Na pozostałym obszarze Europy co najwyżej mogą się jedynie zdarzyć nieliczne incydenty, gdyż wpływ strefowej cyrkulacji atmosferycznej nie pozwoli na mocniejszy atak zimy.

Przymrozki będą wracać do Polski. Aktualnie prognozowana temperatura, 13 listopada 2023

Kiedy przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 13 listopada 2023

Jeżeli więc tęsknicie za zimą i już nie możecie się doczekać białych krajobrazów, to warto wybrać się na północ Europy do Skandynawii oraz w rejon Alp, gdzie można już poczuć prawdziwe jej oblicze. W Polsce nadal nie widać jej trwalszych akcentów. Prognozy będziemy weryfikować na bieżąco, w tym trend długoterminowy, który przedstawimy już w najbliższą niedzielę.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!