| |
Zagrożenie!
Silny mróz wkracza do Europy. Temperatura spadła do -23 stopni. Zima przyniesie śnieg w tych regionach

Silny mróz wkracza do Europy. Temperatura spadła do -23 stopni. Zima przyniesie śnieg w tych regionach

Za ponad miesiąc rozpocznie się meteorologiczna zima w Polsce, dlatego z coraz większą uwagą będziemy śledzić zasięg występowania mrozu, śnieżyc i pokrywy śnieżnej w Europie, zwłaszcza, że o zimę pytacie coraz częściej. Od kilkunastu dni mamy już regiony ze śniegiem i mrozem, a w kolejnych dniach spadnie ponad 10-30 cm śniegu i warunki zimowe rozszerzą zasięg na kontynencie. Pierwszy raz w sezonie temperatury na stacjach meteorologicznych spadły do -23 st. C. To do tej pory największy mróz nie licząc pomiarów przy gruncie.

Śnieżyce pojawią się na wschodzie i północy Europy. Prognoza zasięgu opadów śniegu, 26 października 2023

Silny mróz wkroczył do Europy, temperatura spadła do -23 st. C., zima ze śniegiem rozszerzy zasięg październik 2023

Przechodzące niże przez zachodnią i środkową Europę w najbliższych dniach dotrą nad wschodnie i północne regiony Europy, gdzie strefy wilgoci zderzą się z zimnym powietrzem arktycznym i deszcz przejdzie w deszcz ze śniegiem i śnieg. Najbliższe śnieżyce są prognozowane 26 października miejscami na obszarze szczególnie między północną Litwą, południowo wschodnią Estonią, północno wschodnią Białorusią po częściowo Rosję w kierunku rejonu Moskwy.

Silny mróz w Europie. Temperatury spadają już poniżej -20 st. C. Zanotowane wartości, 25 października 2023. Dane: Ogimet

Silny mróz w Europie temperatura spada do -23 stopni, gdzie zima i śnieg, kiedy zima dotrze do Polski październik 2023

Od kilku dni najzimniejszym regionem w Europie jest rejon szwedzkiej miejscowości Nattavaara. Temperatura na początku tygodnia spadła już do -23 st. C., a minionej doby notowano -21,2 st. C. Mróz przy gruncie mógł osiągnąć nawet około -30 st. C., ale nie podano tego parametru w depeszy synoptycznej. Sprawdzają się więc nasze prognozy sprzed kilku tygodni gdy zapowiadaliśmy po pierwszych śnieżycach utrzymanie się i wzmacnianie zimy w niektórych regionach Skandynawii, która będzie już trwać do przyszłorocznej wiosny.

Silny mróz na północy Europy. Prognozowana anomalia temperatury, 29 października 2023

Zima ze śniegiem i mrozem wkracza w głąb Europy, gdzie leży śnieg październik 2023

Skandynawia i częściowo północna Rosja, to obecnie najchłodniejsze regiony w Europie. W kolejnych dniach października zima na tym obszarze będzie się umacniać nie tylko ze względu na niskie temperatury, ale także z powodu prognozowanych kolejnych opadów śniegu. Najwięcej śniegu będzie zalegać miejscami na północy Szwecji i Finlandii oraz w rejonie norweskich gór po północną Rosję.

Prognoza zasięgu śnieżnej zimy w Europie. Przewidywana pokrywa śnieżna między 27-28 października 2023

Silny mróz i śnieg w Europie, gdzie jest zima i leży śnieg, prognoza 28 października 2023

Kolejną silną śnieżyce w północnej Europie przyniesie duży obszar niżowy, który zasypie drogi szczególnie między północną Szwecją i częściowo Finlandią pod koniec miesiąca. Zasięg tych opadów jeszcze waha się w wyliczeniach, ale kolejny atak zimy na pewno uderzy w wielu regionach Skandynawii. Strefa frontowa niżu przyniesie śnieżyce także w głębi Rosji.

Zima umocni się na północy Europy. Prognozowany zasięg śnieżycy między około 30-31 października 2023

Silny mróz i śnieżyce w Europie, temperatura spada do -23 st. C., prognoza śnieżycy 29 października 2023

Wszystkie przewidywane zjawiska sprawią, że przed końcem października o prawdziwej zimie w Europie ze śniegiem i mrozem będziemy mówić na obszarze niemal całej północnej części kontynentu, od Skandynawii po znaczną część Rosji i Islandię. Miejscami zimowe warunki pojawią się także w rejonie Alp. Na pozostałym obszarze Europy na trwalszy atak zimy nadal się nie zanosi.

Prognoza zasięgu zalegania śniegu w Europie około 30 października 2023

Gdzie śnieg i zima z mrozem w Europie, prognoza pokrywy śnieżnej do 30 października 2023

W kolejnych dniach i tygodniach będziemy analizować zasięg chłodnego powietrza na północy kontynentu, bo wiele wskazuje na to, że w trakcie listopada okresami będzie napływać do Polski i wrócą przymrozki oraz rejony z mrozem. Niewykluczone będą również miejscami zimowe epizody. Obecnie nadal jednak możemy być spokojni, bo pewnego terminu trwalszego ochłodzenia i powrotu opadów śniegu mogących utworzyć większą pokrywę śniegu jeszcze nie prognozujemy.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!