| |
Zagrożenie!
Zima wkroczyła do Europy. Śnieżyce zasypały drogi. W tych regionach jest biało z mrozem

Zima wkroczyła do Europy. Śnieżyce zasypały drogi. W tych regionach jest biało z mrozem

Do Europy z zachodu i północy wkroczyła zima ze śniegiem i mrozem. To pierwszy jej podmuch w tym sezonie w skali regionalnej, a nie tylko lokalnej. Śnieg spadł w kilku krajach, w tym miejscami już blisko Polski. Na drogi wyjechały pługi, a ludzie sięgnęli po zimowe ubrania. Chwycił również mróz, bo temperatura na naszym kontynencie zaczęła miejscami spadać do około -10 st. C. Do połowy października zimowa pogoda rozkręci się na znacznym obszarze szczególnie Skandynawii, gdzie są prognozowane kolejne śnieżyce.

Zima wkroczyła do Europy. Śnieg i mróz w Skandynawii, październik 2023. Foto: ilustracyjne

Zima wkroczyła do Europy, śnieg zasypał drogi i chwycił mróz w Skandynawii październik 2023

Zapowiadaliśmy, że przechodzący głęboki cyklon przez Skandynawię i Bałtyk w kierunku Rosji przyniesie w Polsce wichury, a następnie zaciągnie chłodne powietrza i przez to pojawią się w nocy przymrozki, ale jednocześnie sprowadzi także pierwszy podmuch zimy na północy Europy. Śnieżyce pojawiły się miejscami w Norwegii, Szwecji, ale także miejscami śnieg popadał blisko Polski na Litwie oraz w Rosji. W wielu miejscach zrobiło się biało, a trudne warunki na drogach wystąpiły szczególnie w Norwegii.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie do 11 października 2023

Zima wkroczyła do Europy zasypane i białe drogi w Norwegii, prognozowane śnieżyce październik 2023

Obecnie z efektu morza w chłodnym powietrzu arktycznym tworzą się miejscami kolejne śnieżyce konwekcyjne szczególnie nad Norwegią, gdzie będzie systematycznie wzrastać pokrywa śnieżna. Na tym jednak nie koniec, bo około 11 października nad Skandynawią jest prognozowany kolejny znaczny cyklon, który przyniesie silne śnieżyce. Śnieg spadnie miejscami na obszarze, od Norwegii przez Szwecję po Finlandię i częściowo Rosję.

Zima wkroczyła do Europy. Skutki śnieżycy w Norwegii w rejonie Tromso, 7 października 2023

Sceneria ośnieżonego i oświetlonego miasta jest bajeczna i będzie się utrzymywać w kolejnych dniach. Regionów ze śniegiem w Skandynawii jest znacznie więcej i będzie ich przybywać z uwagi na utrzymującą się adwekcje chłodnego powietrza w którą będą się wdzierać strefy frontowe niesione przez niże. Opady deszczu będą często przechodzić w deszcz ze śniegiem i śnieg.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Europie, 11 października 2023

Zima pojawiła się w Europie śnieg zasypał drogi w Norwegii, październik 2023

Uwagę przykuwa także pierwszy śnieg w tym sezonie, który spadł na północnym wschodzie Litwy w odległości około 200 km od polskiej granicy. Przechodzący cyklon nad Rosją zaciągał chłodne powietrze i na froncie w strefie wilgoci zamiast deszczu zaczęły się pojawiać śnieżyce z dużymi płatkami śniegu. Miejscami w wielu miejscach północnej i północno wschodniej Litwy zaczęło się zabielać, ale śnieg ten jeszcze nie zdoła się utrzymać. Pierwszy śnieg na Litwie pojawił się trzy tygodnie wcześniej niż zwykle.

Podmuch zimy w Europie. Pierwszy śnieg na Litwie, 8 października 2023

Mróz na poziomie -10/-7 st. C. minionej doby pojawił się w Europie w wielu regionach Norwegii, Szwecji i Finlandii, zwłaszcza w północnych ich dzielnicach. Najniższa temperatura -10 st. C. w raporcie synoptycznym widnieje na stacji Kevo w Finlandii. Warunki zimowe na sporym obszarze Skandynawii w kolejnych dniach października będą się umacniać.

Zima umocni się na północy Europy. Prognozowana pokrywa śnieżna do 15 października 2023

Zima wtargnęła do Europy, śnieg zasypuje drogi, biało w wielu regionach październik 2023

Jeżeli już marzycie o prawdziwej i śnieżnej zimie, to warto w kolejnych dniach wybrać się do tego regionu Europy. W Polsce obecnie nadal pierwszego podmuchu zimy nie będzie. Śnieg spadnie jedynie przejściowo w rejonie Tatr i Bieszczadów, ale nie będzie to nadal stała pokrywa śnieżna, ponadto lokalnie na północnym wschodzie najbliższej doby punktowo może spaść krupa śnieżna i deszcz ze śniegiem.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!