| |
Zagrożenie!
Zima wkroczyła do wschodniej Europy. Śnieg spadł w stolicy. Na drogi wyjechały pługi i piaskarki

Zima wkroczyła do wschodniej Europy. Śnieg spadł w stolicy. Na drogi wyjechały pługi i piaskarki

W analizie barycznej i prognozach zasięgu występowania mrozu oraz śniegu w Europie zapowiadałem kilka dni temu pojawienie się śnieżyc na wschodzie kontynentu, w tym pierwszego śniegu w Moskwie. W ciągu minionej doby podmuchy zimy wystąpiły także bliżej Polski na Litwie, Łotwie oraz na północy Białorusi. Strefa poprzednich opadów z północy naszego kraju przesunęła się na wschód i obecnie przynosi śnieżyce w stolicy Rosji. Na drogi pierwszy raz w sezonie wyjechały pługi i piaskarki. W prognozach kolejne opady śniegu.

Pierwszy podmuch zimy dotarł do Moskwy w Rosji, 27 października 2023. FB Rita Grinberg Kondratieva

Zima wtargnęła do wschodniej Europy, pierwszy śnieg spadł w Moskwie październik 2023

Przechodzące nad Europą liczne niże ze strefami frontowymi bez największych problemów pokonują tysiące kilometrów i docierają także na wschód i północny wschód kontynentu, gdzie na styku wilgotnej i łagodnej masy powietrza polarnomorskiego z zimnym arktycznym z północy dochodzi właśnie do wystąpienia opadów śniegu. Obecny brak silnego antycyklonu na wschodzie umożliwia taki właśnie rozwój warunków pogodowych. Z licznych relacji i nagrań wynika, że pierwszy śnieg ucieszył mieszkańców Moskwy. W tym sezonie biało zrobiło się wcześniej niż zwykle.

Prognoza zasięgu śnieżycy na wschodzie Europy, wieczór 27 października 2023

Zima na wschodzie Europy, biało na drogach, pierwszy śnieg w Moskwie, październik 2023

To pierwsze w tym sezonie opady śniegu w stolicy Rosji po których utworzyła się pokrywa śnieżna. Miejscami może przekroczyć grubość 10 cm. Jest to więc od razu pierwszy poważny atak zimy, który spowodował spore problemy na drogach. Z powodu opadów śniegu na stołecznych lotniskach opóźnionych lub odwołanych zostało ponad 40 lotów. Podmuch zimy daje się we znaki również zaskoczonym kierowcom na letnich oponach. Na drogach dochodzi do licznych kolizji i wypadków.

Atak zimy i pierwszy śnieg z pokrywą śnieżną w rosyjskiej Moskwie, 27 października 2023

W kolejnych dniach na wschodzie Europy będą się przemieszczać nowe układy niżowe niosące zarówno opady deszczu, jak również w chłodniejszym sektorze powietrza deszczu ze śniegiem i śniegu szczególnie na północnym wschodzie kontynentu w kierunku obwodu leningradzkiego. Na uwagę zasługuje szczególnie okres między 2-3 listopada, gdy przemieści spory cyklon. Niewykluczone, że dobę wcześniej opadami śniegu zahaczy także północno wschodnie krańce Polski, zwłaszcza na Podlasiu.

Prognozowany atak zimy na wschodzie i północnym wschodzie Europy. Przewidywany zasięg śnieżycy, 3 listopada 2023

Zima przynosi śnieżyce na wschodzie Europy, śnieg zasypuje Rosję, prognoza opadów 3 listopada 2023

Obecny atak zimy w Moskwie nie będzie jeszcze jej trwałym nastaniem, gdyż przejściowo na przełomie października i listopada napłynie łagodniejsza masa powietrza i śnieg stopnieje w tej części Rosji. W trakcie listopada będą jednak możliwe jej nawroty.

Pierwszy atak zimy w Moskwie. Skutki śnieżycy na ulicach stolicy Rosji, 27 października 2023

Zanim nadejdzie kolejny miesiąc, to jeszcze przed końcem października zabielone krajobrazy, miejscami z pokrywą śnieżną będą się już rozciągać na znacznym obszarze Europy, bo od Skandynawii po Rosję oraz miejscami Łotwę i Estonię.

Zima na północy i wschodzie Europy. Prognozowana pokrywa śnieżna do 30 października 2023

Zima ze śnieżycami na wschodzie Europy, prognoza pokrywy śnieżnej do 30 października 2023

Jak widać, zimowe warunki pogodowe coraz częściej zaczynają się pojawiać już dość blisko Polski na wschodzie, północnym wschodzie i północy kontynentu, gdzie na styku cieplejszego i wilgotnego powietrza z chłodniejszym opady przechodzą w śnieg. W naszym kraju poza górami kolejne incydenty zimowe na nizinach z pewnością zdarzą się miejscami w trakcie listopada. W przypadku prognoz zapowiadających śnieg przedstawię szczegóły w stosownym czasie.

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!