| |
Zagrożenie!
Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr osiągnie 140 km/h. Nurkujący cyklon przyniesie ulewy i śnieżyce

Przejdą gwałtowne wichury. Wiatr osiągnie 140 km/h. Nurkujący cyklon przyniesie ulewy i śnieżyce

Przez Polskę z północy na południowy wschód przechodzi chłodny front atmosferyczny z przelotnymi opadami i burzami, nasilił się również wiatr, miejscami o sile wichury. Rozpoczyna się ochłodzenie, które jeszcze bardziej nasili się po przejściu cyklonu nad północno zachodnią Europą. W ciągu najbliższej doby przyniesie wichurę z wiatrem do około 140 km/h. Wpłynie także na warunki pogodowe w naszym kraju bo pogłębi spadek temperatury oraz przyniesie opady.

Gwałtowne wichury uderzą w północno zachodnią Europę. Prognozowane porywy wiatru o godzinie 13:00, 15 kwietnia 2024

Gwałtowne wichury w Europie przyniosą ochłodzenie i wiatr do 140 km/h kwiecień 2024

Na mapie synoptycznej Europy możemy dostrzec aktywny i nurkujący cyklon Yupadee, które między poniedziałkiem i wtorkiem zejdzie znad północnego Atlantyku przez Morze Północne w kierunku południowego Bałtyku. W rejonie jego oddziaływania pojawią się opady deszczu i miejscami śniegu lub deszczu ze śniegiem w zachodniej i północno zachodniej Europie, ale także silne wichury. Najmocniej powieje w rejonie Wysp Brytyjskich i Irlandii przez częściowo Francję, Kraje Beneluksu po miejscami Niemcy. Na tym obszarze wiatr w porywach osiągnie do 80-140 km/h.

Prognoza zasięgu wichury w północno zachodniej Europie o godzinie 16:00, 15 kwietnia 2024

Aktywny cyklon przyniesie wichury i ochłodzenie w Europie kwiecień 2024

Wiatr o takiej sile potrafi już łamać drzewa, a nawet uszkadzać lub zrywać dachy. Wpłynie również na połączenia lotnicze i rejsy statków. Niektóre loty mogą zostać odwołane lub przeniesione. Miejscami będą również przerwy w dostawie prądu, zwłaszcza na Wyspach Brytyjskich oraz w północnej Francji po Kraje Beneluksu.

Prognoza zasięgu wichury w zachodniej i północno zachodniej Europie o godzinie 18:00, 15 kwietnia 2024

Gwałtowny cyklon przyniesie wichury w Europie z wiatrem do 140 km/h, zaciągnie ochłodzenie kwiecień 2024

Kolejnym aspektem pogodowym przechodzącego cyklonu oprócz wichury i opadów będzie zaciągana chłodna masa powietrza z północy w głąb Europy. Cyklon kręcąc się odwrotnie do wskazówek zegara i nurkując z północnego Atlantyku przez Morze Północne w kierunku południowego Bałtyku, ściągnie chłodne powietrze arktyczne. Z tego powodu w drugiej połowie kwietnia czeka nas co najmniej ponad tygodniowe ochłodzenie, z nawrotem nocnych przymrozków.

Sprawdź też: Zimna Zośka będzie wcześniej. Temperatury w Polsce spadną do -5 st. C.

Prognoza zaciąganego chłodnego powietrza przez wichury w Europie na wysokości 1,5 km o godzinie 21:00, 15 kwietnia 2024

Nurkujący cyklon przyniesie wichury i ochłodzenie w Polsce i Europie kwiecień 2024

Ściągane zimne powietrze przez przechodzącą wichurę nad północno zachodnią Europą, wpłynie na warunki pogodowe w najbliższych dniach na znacznie większym obszarze kontynentu. W wyniku adwekcji chłodu, dojdzie do powstania cyklonów wtórnych w rejonie basenu Morza Śródziemnego, a przez to nad kontynentem, w tym Polsce pojawi się więcej opadów deszczu, a miejscami wystąpią również śnieżyce, zwłaszcza w rejonie Alp. Sytuacja atmosferyczna stanie się dynamiczna i będzie wymagać codziennych dokładnych analiz.

Sprawdź także: Nawrót zimy zaskoczy kierowców. Spadnie 40 cm śniegu. Śnieżyce zakorkują drogi

Prognoza zasięgu wystąpienia wichury w  Europie, do 16 kwietnia 2024

Nurkujący cyklon przyniesie wichury i ściągnie ochłodzenie do Europy i Polski kwiecień 2024

Krótko mówiąc, w ten sposób otworzy się korytarz do trwalszego napływu chłodnego powietrza do szczególnie zachodniej, północno zachodniej i środkowej Europy. Z tego powodu wrócą miejscami nocne przymrozki, ponadto będą regiony i dni, gdzie miejscami przelotnie popada śnieg i deszcz ze śniegiem lub krupą śnieżną. Na większe ocieplenie będziemy musieli dłużej poczekać.

Zobacz też: Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie ściągnie przymrozki. Powrót lata nieprędko

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!