| |
Zagrożenie!
Nawrót zimy zaskoczy kierowców. Spadnie 40 cm śniegu. Śnieżyce zakorkują i zasypią drogi

Nawrót zimy zaskoczy kierowców. Spadnie 40 cm śniegu. Śnieżyce zakorkują i zasypią drogi

Początek drugiej połowy kwietnia przyniesie w Polsce głębsze ochłodzenie, w tym przymrozki, a nawet miejscami, zwłaszcza w rejonach podgórskich opady śniegu. Natężenie zjawisk nie będzie jednak można porównać do innych regionów Europy, gdzie nawrót zimy przyniesie śnieżyce. Miejscami spadnie nawet 10-40 cm śniegu i dojdzie do zakorkowania i zasypania dróg, zwłaszcza między Alpami i zachodnimi Bałkanami. Kierowcy mogą być dosłownie zaskoczeni.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie krajów alpejskich o godzinie 14:00, 16 kwietnia 2024

Nawrót zimy przyniesie śnieżyce i zaskoczy kierowców w Europie między Alpami i Bałkanami w kwietniu 2024

Dopiero w ostatniej dekadzie lutego w tym roku pojawiła się prawdziwa zima w rejonie Alp i od tamtej pory często w ten region powracają śnieżyce. Kolejne przejdą szczególnie między 16-17 kwietnia, gdy przy adwekcji chłodnego powietrza rozwinie się płytki cyklon zasobny w wilgoć i na styku mas powietrza deszcz przejdzie w śnieg między pograniczem Francji i Włoch przez Szwajcarię po częściowo Austrię.

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 08:00, 17 kwietnia 2024

Śnieżyce zakorkują i zasypią drogi nawrót zimy w Europie w rejonie Alp kwiecień 2024

Co ważne, śnieżyce tym razem sięgną także południowych krańców Niemiec, a nawet pojawią się miejscami na zachodzie Bałkanów, między Chorwacją i Serbią. Wielu kierowców będzie zaskoczonych powrotem zimowych warunków pogodowych, tym bardziej, że niektórzy już z pewnością wymienili opony, gdy mieliśmy w minionych dniach nietypowy wczesny podmuch lata.

Prognozowany zasięg śnieżycy w Europie w rejonie Alp o godzinie 11:00, 17 kwietnia 2024

Śnieżyce przyniosą podmuch zimy w Europie kwiecień 2024 gdzie spadnie śnieg

Przejściowy nawrót zimowej pogody w tych regionach Europy będzie poprzedzony uaktywnieniem cyrkulacji strefowej. Schodzące układy cyklonów na zachodzie i północnym zachodzie kontynentu będą zaciągać chłodne masy powietrza w głąb południowej Europy, aż dojdzie do cyklogenezy w rejonie Morza Śródziemnego w pobliżu północnych Włoch oraz w rejonie Morza Adriatyckiego. Z tego powodu pojawią się opady śniegu. W Polsce ochłodzenie będzie poprzedzone przejściem frontu z wichurami i lokalnymi burzami.

Sprawdź też: Przejdą wichury na froncie. Cyklon przyniesie wiatr do 100 km/h. Będą połamane drzewa w Polsce

Prognoza zasięgu śnieżycy w Europie w krajach alpejskich o godzinie 14:00, 14 kwietnia 2024

Śnieżyce z nawrotem zimy w Europie kwiecień 2024

W rejonie Alp miejscami nadal zalega ponad 1-3 metry śniegu, a dodatkowe opady świeżej pokrywy śnieżnej dodatkowo spowodują wzrost zagrożenia lawinowego. Opadom miejscami mogą ponadto towarzyszyć zawieje i zamiecie śnieżne, które utrudnią odśnieżanie dróg i przywracanie ich przejezdności. Rekomendujemy w tych dniach omijać te regiony, aby niepotrzebnie nie narażać się na problemy na drogach.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w Europie między Alpami i zachodnimi Bałkanami do 17 kwietnia 2024

Śnieżyce i powrót zimy w Europie, gdzie spadnie śnieg kwiecień 2024

Opady o charakterze przelotnym w tych regionach Europy wystąpią także między 18-19 kwietnia. Z kolei w Polsce ochłodzenie przyniesie nawrót miejscami nocnych i porannych przymrozków. Śnieg spadnie miejscami w górach i rejonach podgórskich i tam jedynie będziemy mówić o nawrocie zimy. Najbliższa szansa na opady śniegu pojawi się szczególnie między 17-18 kwietnia. Na nizinach ewentualnie śnieg lokalnie i przelotnie popada, ale szybko stopnieje.

Zobacz też: Przymrozki zmartwią Polaków. Zimni ogrodnicy będą wcześniej. Przymrozki w prognozach

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!