| |
Zagrożenie!
Zimna Zośka pojawi się wcześniej. Przymrozki załamią Polaków. Temperatura spadnie do -5 stopni

Zimna Zośka pojawi się wcześniej. Przymrozki załamią Polaków. Temperatura spadnie do -5 stopni

Warunki pogodowe w Polsce w kolejnych dniach nie przestaną nas zaskakiwać. Wygląda na to, że po nietypowym wczesnym podmuchu lata, pojawią się o blisko miesiąc wcześniej Zimni Ogrodnicy oraz Zimna Zośka. Zazwyczaj to klimatyczne ochłodzenie z przymrozkami następuje w maju, ale w tym sezonie będzie inaczej. Temperatury miejscami spadną do około -5/-1 st. C. i będą szkody w uprawach i sadach, zwłaszcza, że krzewy i drzewa kwitną.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 19 kwietnia 2024

Zimna Zośka będzie wcześniej przyniesie przymrozki w Polsce w kwietniu 2024

Po rekordowo ciepłym lutym, a także odbiegającym znacznie ponad normę marcu, ruszyła o miesiąc wcześniej wegetacja roślin. Obecnie widzimy powszechny wybuch kwitnienia na drzewach i krzewach. Ten fakt z jednej strony nas zaskakuje porą wystąpienia, ale z drugiej także martwi z powodu ryzyka powrotu ujemnych temperatur, co może spowodować znaczne straty na plantacjach. Wygląda na to, że przewidywane ochłodzenie wraz z początkiem drugiej połowy kwietnia stanie się faktem.

Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy będą wcześniej. Prognozowana anomalia temperatury chłodnego powietrza zaciąganego do Polski na wysokości 1,5 km, 19 kwietnia 2024

Zimna Zośka i Ogrodnicy pojawią się wcześniej, będą przymrozki w Polsce kwiecień 2024

Umiarkowane i przyjemne temperatury w Polsce utrzymają się do 14 kwietnia, a następnie między 15-16 kwietnia nastąpi ochłodzenie poprzedzone przejściem wichury niesionej przez cyklon przemieszczający się nad Bałtykiem. Da on początek adwekcji chłodniejsza powietrza z północy w głąb Europy na południe. Następnie powstanie kolejny układ niżowy, który z opadami deszczu i śniegu, zwłaszcza w górach przemieści się w rejon naszego kraju i zaciągnie jeszcze zimniejsze powietrze z Arktyki pod koniec drugiej dekady kwietnia.

Prognozowane przymrozki w Polsce, 20 kwietnia 2024

Przymrozki załamią Polaków, Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy w kwietniu 2024 wcześniej

Zasięg potencjalnych ujemnych temperatur na obszarze Polski w prognozach nadal się zmienia, bo przymrozki będą w dużym stopniu uzależnione od aktualnej wielkości zachmurzenia, ale już teraz możemy przyjąć, że jest ich duże prawdopodobieństwo miejscami szczególnie na północy, północnym wschodzie oraz na południu kraju, zwłaszcza w rejonach podgórskich. Temperatury miejscami spadną do około -5/-1 st. C. i to także przy uwzględnieniu pomiarów przy gruncie, jedynie punktowo w korzystnych warunkach przymrozki mogą być większe w zastoiskach chłodu.

Sprawdź też: Wichury przyniesie aktywny cyklon. Wiatr osiągnie 100 km/h. Żywioł połamie drzewa i odetnie prąd

Prognozowane przymrozki w Polsce, 21 kwietnia 2024

Przymrozki wrócą do Polski kwiecień 2024

O potencjale czekającego nas ochłodzenia świadczy szczególnie przewidywana anomalia średniej temperatury, która po długiej przerwie przejdzie na wartości ujemne, ale ten stan nie utrzyma się długo. Mimo to, będziemy mieć wreszcie okres, gdy faktycznie temperatury będą niższe od normy termicznej o kilka st. C. Z uwagi na zachodzące zmiany w polu barycznym nad Europą, a szczególnie obecność poprzedzającego wyżu z dość wysokimi temperaturami, a następnie przejście cyklonu z zaciągnięciem chłodnego powietrza, możemy przyjąć, że dojdzie do zjawiska charakterystycznego dla Zimnej Zośki i Zimnych Ogrodników, z tym, że o blisko miesiąc wcześniej.

Prognozowana anomalia średniej temperatury w Polsce i Europie za okres 17-19 kwietnia 2024

Ochłodzenie przyniesie przymrozki, Zimna Zośka i Zimni Ogrodnicy wcześniej kwiecień 2024

W tym sezonie większość zjawisk pogodowych jest mocno poprzesuwana, dlatego nadal należy się liczyć z nietypowymi terminami. Ochłodzenie choć odczuwalne i mocno martwiące sadowników i rolników, nie powinno być długotrwałe, bo jeszcze w trakcie ostatniej dekady maja wrócimy do wyższych, a nawet bardziej letnich temperatur. Miejmy tylko nadzieję, że przymrozki nie narobią dużych strat.

Czytaj też: Pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski. Prognozy ochłodzenia rozwiewają wątpliwości

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!