| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie ściągnie przymrozki. Powrót lata nieprędko

Pogoda długoterminowa na 16 dni. Silne ochłodzenie ściągnie przymrozki. Powrót lata nieprędko

Po bardzo ciepłej pierwszej połowie kwietnia, czeka nas silne ochłodzenie z nawrotem przymrozków. Najnowsza pogoda długoterminowa na 16 dni dla Polski sięgająca już całego miesiąca, zapowiada trwalszy spadek temperatur i brak szybkiego powrotu lata. Pojawi się również więcej opadów deszczu, a miejscami może popadać nawet śnieg i krupa śnieżna i to poza górami. Na ocieplenie jest szansa pod koniec kwietnia. Powrotu zimy z wyjątkiem gór nie będzie.

Prognoza zakresu temperatury maksymalnej w Polsce do 29 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, ochłodzenie ściągnie przymrozki i spadnie śnieg, powrót lata nieprędko kwiecień 2024

Wraz z początkiem drugiej połowy miesiąca rozpocznie się w Polsce silniejsze i trwalsze ochłodzenie, które nieprzerwanie potrwa według najnowszych prognoz ponad tydzień. W tym okresie średnia temperatur dobowych ma być wyraźnie poniżej normy, a w nocy miejscami w rejonach przejaśnień i rozpogodzeń mogą również wystąpić kilkustopniowe przymrozki, które odbiją się na krzewach i drzewach, gdyż są w pełni kwitnienia. Nie obejdzie się zatem bez strat w uprawach. W ciągu dnia temperatury również będą niskie, bo nie wszędzie i zawsze w tych dniach przekroczą 10 st. C. Najchłodniej będzie najczęściej w regionach podgórskich oraz miejscami na północy kraju.

Pogoda długoterminowa. Silne ochłodzenie przyniesie ujemną anomalie temperatury. Prognozowane odchylenie w Polsce i Europie, 19 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa na 16 dni, ujemna anomalia temperatury w Polsce i Europie 19 kwietnia 2024

Przewidywane ochłodzenie będzie znaczące o czym świadczy przewidywanie anomalii średniej temperatury. Po bardzo ciepłej i przejściowo nawet letniej pierwszej połowie kwietnia, temperatura w Polsce jest aż o 6,5 st. C. powyżej normy, a już 22 kwietnia ma być o 3,1 st. C. wyższa względem średniej. Ochłodzenie w nieco ponad tydzień zredukuje więc anomalię o ponad połowę. W pewnym sensie sprawdzi się więc powiedzenie kwiecień plecień, trochę zimy i trochę lata. O ile w tym miesiącu mieliśmy już nietypowy wczesny podmuch lata, o tyle podmuchu zimy nie było. W tym względzie to się jednak nie zmieni, bo owszem ochłodzenie sprowadzi miejscami przymrozki i opady śniegu w góry i rejony podgórskie, ale na nizinach śnieg lub krupa śnieżna popada tylko lokalnie i przelotnie. Prawdziwej zimy z tego nie będzie, gdyż nadal będą się utrzymywać dodatnie temperatury w ciągu dnia.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana suma opadów w Polsce do 21 kwietnia 2024

Pogoda długoterminowa, prognozowana suma opadów w Polsce do 21 kwietnia 2024

W nowym tygodniu z powodu odbudowy cyrkulacji strefowej, zacznie się pojawiać w Polsce więcej przelotnych i tylko miejscami nieco dłuższych opadów deszczu. Punktowo może popadać także deszcz ze śniegiem lub przelotny śnieg bądź krupa śnieżna. Lokalnie wystąpią również burze. Najwięcej opadów jest prognozowanych na północy i południu kraju. Na powrót wyższych temperatur będziemy musieli nieco dłużej poczekać, bo względem najnowszych wyliczeń numerycznych, ma to nastąpić w trakcie trzeciej dekady kwietnia, w ostatnich dniach miesiąca. Wówczas ponownie mamy notować w niektórych regionach ponad 20 st. C.

Sprawdź też: Przymrozki zmartwią Polaków. Zimni ogrodnicy będą wcześniej. Ujemne temperatury w prognozach

Pogoda na 16 dni dla Warszawy. Prognoza prawdopodobieństwa temperatury i opadów do 27 kwietnia 2024

Pogoda na 16 dni dla Warszawy, prognoza temperatury i opadów do 27 kwietnia 2024

Ochłodzenie będzie więc znaczące po niezwykle ciepłej pierwszej połowie kwietnia, ale nie będzie dramatyczne, nie licząc miejscami nocnych przymrozków. Owszem, temperatury w ciągu dnia będę niskie, bo w zależności od regionu i dnia wyniosą, od kilku do około 12 st. C., ale nie można takiej sytuacji nazwać powrotem zimy, jak to wieszczono w wielu prognozach.

Pogoda na 16 dni dla Krakowa

Pogoda na 16 dni dla Krakowa, prognoza opadów i temperatury do 28 kwietnia 2024

Sprawdzi się więc trend pogodowy naszych prognoz długoterminowych. Jedynym odchyleniem względem poprzednich wyliczeń ma być kolejne ocieplenie, które przesunie się o kilka dni w ostatniej dekadzie kwietnia i ma się pojawić dopiero pod koniec miesiąca. Co ciekawe, wdzierające się ochłodzenie w głąb Europy przyniesie miejscami nawrót zimy ze śnieżycami. Śnieg popada i to nie tylko w górach.

Zobacz też: Nawrót zimy zaskoczy kierowców. Śnieżyce zakorkują i zasypią drogi

Źródło: DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!