| |
Zagrożenie!
Sprawdza się czarny scenariusz. Miejscami w ciągu doby spadło ponad 100 litrów wody, a na tym nie koniec

Sprawdza się czarny scenariusz. Miejscami w ciągu doby spadło ponad 100 litrów wody, a na tym nie koniec

Niewielki niż Axel, który wczoraj 21.05 wkroczył nad południowo-wschodnią Polskę spowodował spore zamieszanie w pogodzie. W kilku miejscach kraju pojawiła się trąba powietrzna (w tym w gminie Wojciechów), ponadto wystąpiły burze i przede wszystkim ulewne opady deszczu, szczególnie na pograniczu trzech województw; podkarpackiego, małopolskiego i świętokrzyskiego.

Prognozowany układ baryczny w środę 22 maja o godz. 14:00

Mapa synoptyczna 22 maja

Hydrolodzy ogłosili ostrzeżenie 2 stopnia z możliwością podniesienia do najwyższego 3 stopnia. Niż jest zasilany wilgotnym powietrzem, zwłaszcza znad Morza Czarnego i jednocześnie blokowany przez układ wyżowy rozciągający się od Turcji po Wyspy Brytyjskie i słaby wyż znad zachodniej Rosji. Z tego powodu nie może się szybko przesunąć znad Polski, tylko stopniowo będzie się wypełniał, aż zaniknie nad zachodnią Ukrainą.

Trajektoria wsteczna napływającej masy powietrza do Polski

Trajektoria wsteczna masa powietrza niż Axel

W ciągu minionej doby 21/22.05 miejscami spadło ponad 100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Wskazują na to dane z posterunku m.in. w Mielcu, Radomyślu Wielkim i Dąbrowie Tarnowskiej. W wielu miejscach został tym samym pobity rekord dobowej sumy opadów np. w Mielcu (poprzedni 73,7 mm z 18 lipca 2010 roku, aktualny 125,4 mm z 22 maja br.)! Na naszej stacji w Rzeszowie, do godz. 08:30 spadło blisko 40 mm wody.

Suma opadów w ciągu minionej doby 21/22.05 według sytemu detekcji RainGrs

Suma opadów niż Axel

Po intensywnych opadach deszczu wzrósł poziom wody w rzekach. Alarmy przeciwpowodziowe ogłoszono w powiecie dębickim w gminie Czarna, w powiecie kolbuszowskim w gminie Kolbuszowa oraz w powiecie mieleckim w gminie Wadowice Górne. Nadal stan alarmowy jest przekroczony na rzece Wielopolka w miejscowości Łączki Kucharskie. Strażacy przez całą noc byli wzywani do podtopionych domów i budynków gospodarczych. Niespokojnie było m.in. w Jaśle i sąsiednich gminach: Kołaczycach, Skołyszynie i Brzyskach. Ponadto zalanych przez wodę zostało kilka odcinków dróg. Nieprzejezdny jest m.in. fragment drogi krajowej nr 9 w okolicach Kolbuszowej Dolnej, odcinek drogi wojewódzkiej 986 w miejscowości Okonin między Ropczycami a Wielopolem Skrzyńskim oraz fragmenty dogi powiatowej w Wadowicach Górnych i lokalnej w Bobrowej między Żyrakowem a Przecławiem.

Dziś 22.05 i jutro 23.05 również na południu i południowym-wschodzie kraju będzie intensywnie padać, aczkolwiek dobowa suma opadów powinna być mniejsza. Miejscami przejdą burze.

Prognozowana suma opadów do piątkowego 24.05 wieczora, według modelu ALARO

Prognoza opady niż Axel

Opady związane z niżem Axel najdłużej będą możliwe na Podkarpaciu. W tej części kraju ostatecznie zanikną w sobotę 25.05 (najpóźniej na wschodzie regionu).

Prognozowana suma opadów do sobotniego poranka 25.05, według modelu ECMWF

Prognoza opady niż Axel maj 2019

Do tego czasu w Małopolsce, na Podkarpaciu oraz na południu woj. śląskiego spadnie jeszcze co najmniej 30-100 litrów wody na metr kwadratowy ziemi. Zalecamy śledzenie danych radarowych

Dane: IMGW, meteomodel


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!