| |
Zagrożenie!
Niż Axel wkroczył nad Polskę. Najnowsza niepokojąca prognoza sumy opadów

Niż Axel wkroczył nad Polskę. Najnowsza niepokojąca prognoza sumy opadów

Zgodnie z naszą wczorajszą 20.05 zapowiedzią, nad Polskę wkroczył niewielki niż Axel, który minionej nocy 20/21.05 powstał z zafalowania na froncie nad Wyżyną Mołdawską. Jego centrum o godz. 09:00 znajdowało się nad południowo-wschodnią Lubelszczyzną.

Centrum niżu Axel o godz. 09:00, 21 maja br.

Niż Axel

Aktualne prognozy nadal przewidują obecność niżu nad południowo-wschodnią Polską, co najmniej do 23 maja, po czym odsunie się za nasza wschodnią granicę, ale opady z nim związane zostaną najdłużej nad Podkarpaciem, bo co najmniej do 24 maja. W tym czasie w jego obrębie będzie ulewnie padać, a miejscami przejdą burze (mapa prawdopodobieństwa) w różnych regionach kraju.

Na naszą uwagę zasługuje najnowsza prognoza modelu ECMWF, który do 25 maja przewiduje na południowym-wschodzie Polski sumę opadów miejscami przekraczającą 100-120 mm/m2 ziemi. W tym przypadku należy się liczyć z lokalnymi zalania i podtopienia.

Prognoza sumy opadów do 25 maja, według ECMWF

Prognoza suma opadów niż Axel

Niewykluczone, że punktowo suma opadów będzie większa, zwłaszcza w przypadku pojawienia się opadów burzowych!

Prognozowana suma opadów do 24 maja, według WRF

Prognoza opadów niż Axel

Sytuacja jest niepokojąca, dlatego zalecamy śledzenie bieżących danych radarowych. Warto również zwrócić uwagę na poziom rzek w tej części kraju, gdyż będzie się on systematycznie podnosił.

Dane radarowe z godz. 09:50, 21 maja

Dane radarowe niż Axel

Na naszej stacji w Rzeszowie prowadzimy całodobowe pomiary. Do godz. 10:00, 21 maja, spadło już 11 mm.


Komentarze
Ben Wwa

W mojej prywatnej klasyfikacji, dni onegdajszy i wczorajszy to pierwsze w tym roku, które można zaliczyć do parnych (w stolicy). Warto to odnotować, bo takich dni tradycyjnie bywało w maju bardzo niewiele, w wielu rocznikach maj nie miał żadnych. W dniach 1-20 maja 2019 roku, stacja Okęcie zgłosiła w sumie 65, 8 godzin słonecznych. To bardzo mało. Jeśli w ostatniej dekadzie miesiąca słońca nie będzie tutaj znacznie więcej niż w 1ej dekadzie (i tak bardziej słonecznej od 2ej), to rekord najniższego usłonecznienia majowego może być zagrożony w Warszawie.

21 maj 2019 - 10:38
Odpowiedz