| |
Zagrożenie!
Prognoza pogody na 16 dni: temperatury powyżej normy szybko nie odpuszczą

Prognoza pogody na 16 dni: temperatury powyżej normy szybko nie odpuszczą

W prognozie sezonowej na wrzesień zapowiadaliśmy, że to będzie kolejny miesiąc tego roku z dodatnią anomalią temperatury. Najnowsza prognoza długoterminowa potwierdza tę zapowiedź, aczkolwiek przejściowo około 13-14 września zaznaczy się podział Polski na chłodniejszą północ i cieplejsze południe.

Wstępnie prognozowana suma opadów do 16 września br.

Prognoza suma opadów ecmwf

Ma to być sytuacja związana z zaleganiem frontu atmosferycznego. Strefa opadów deszczu wprowadzi wówczas dość spory kontrast temperatury, który obszarowo może się jeszcze nieznacznie przesunąć.

Prognoza 16 dniowa temperatura

Kolejne dni będą przynosić pogodę zmienną, czyli pojawią się zarówno pogodne dni jak również miejscami opady deszczu. W skali kraju temperatura nadal pozostanie na przyjemnym poziomie utrzymując znaczne odchylenie dodatniej anomalii, które powinno się utrzymać co najmniej do około 23 września. Niewykluczone, że dłużej, ale to zweryfikujemy w kolejnej prognozie długoterminowej.

P.S. W nawiązaniu do naszego artykułu o cieniach zmierzchowych z 7 września, poniżej prezentujemy przykład z wczorajszego 08.09 poranka.

Cienie zmierzchowe

Foto: Witold Ochał


Komentarze
Wojciech

Kiedy to patolstwo się skończy ?! Jak się tak potoczy jak w prognozie, to wrzesień przebije ten z 1999 roku ! Wg modelu ECMWF od października do końca roku temperatury miałyby mieścić się w normie temperaturowej

09 wrzesień 2018 - 13:48
Odpowiedz
Ben Wwa

Wiele wskazuje na to, że do takiego "patolstwa" będziemy musieli zacząć się przyzwyczajać (i dostosowywać).

10 wrzesień 2018 - 09:30
Odpowiedz
Szylik

Norma bałby najlepsza w miesiącach październik-grudzień, tylko żeby opady były wyższe od normy i będzie dobrze.

09 wrzesień 2018 - 15:24
Odpowiedz