| |
Zagrożenie!
Wrzesień kolejnym miesiącem z temperaturą powyżej normy

Wrzesień kolejnym miesiącem z temperaturą powyżej normy

W tym roku do tej pory tylko 2 miesiące zapisały się wyraźnie z temperaturą poniżej normy. Przykładowo, w Rzeszowie był to odpowiednio luty -3.7 st. C. (norma -1.3) i marzec +0.5 st. C. (norma 2.8).

Pozostałe miesiące były znacznie powyżej normy, przy czym należy dodać, że kwiecień okazał się rekordowo ciepły (średnia temp. 13.6 na naszej stacji i 13.8 na stacji Rzeszów-Jasionka). Poprzedni rekord wynoszący 11.5 st. C. pochodził z roku 2000.

Z kolei w maju na naszej stacji został wyrównany rekord średniej temperatury z 2012 roku wynoszący 16.9 st. C. Ponadto minione lato zapisało się na 2 miejscu pod względem średniej temperatury w historii pomiarów w Rzeszowie. To wszystko sprawia, że obecny rok w naszym kraju jest wyjątkowy. Ocieplenie ma się dobrze i nie wygląda na to, aby ten trend miał się szybko zmienić.

Prognozy sezonowe jednoznacznie przewidują, że wrzesień będzie kolejnym miesiącem z temperaturą powyżej normy (średnia temp. w Rzeszowie wynosi 13.5 st. C.).

Prognoza sezonowa na wrzesień 2018 według modelu ECMWF

Prognoza sezonowa wrzesień

Zarówno europejski model ECMWF oraz amerykański CFS zapowiadają dodatnią anomalię, aczkolwiek w przypadku tego ostatniego zamyka się ona w przedziale od +0.5, do +2 st. C. (europejski od +1, do +1.25).

Prognoza sezonowa na wrzesień 2018 według modelu CFS

Prognoza sezonowa wrzesień 2018

Suma opadów we wrześniu na ogół ma być w pobliżu normy.

Prognoza długoterminowa według wiązek ensebles

Prognoza długoterminowa wiązki ensembles wrzesień

Również najnowsze prognozy długoterminowe oparte na wiązkach ensembles przewidują utrzymywanie temperatury powyżej normy co najmniej do końca 2 dekady miesiąca.


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!