| |
Zagrożenie!
Zimny maj w Europie. Przed początkiem lata nadal można jeździć na nartach

Zimny maj w Europie. Przed początkiem lata nadal można jeździć na nartach

Tegoroczną wiosnę zapamiętamy na długo. Mimo, że niebawem rozpocznie się czerwiec, pierwszy miesiąc meteorologicznego lata, to nadal temperatury w Europie, zwłaszcza w zachodniej, północno zachodniej i środkowej pozostawiają wiele do życzenia. Po wyjątkowo zimnym kwietniu, również maj 2021 na znacznym obszarze Europy, poza krajami południowymi, zapiszemy jako miesiąc chłodny. W Polsce średnia temperatura, będzie o ponad 1 stopień niższa od średniej wieloletniej. Jeszcze zimniej kończący maj zapisze się w Wielkiej Brytanii i Francji, gdzie anomalia temperatury o około 1,8-1,2 st. C. będzie niższa od normy wieloletniej. Nadal na wielu europejskich stacjach, zwłaszcza w rejonach podgórskich notowane są temperatury ujemne. Co ciekawe, mimo, że za rogiem lato, to włoskie i francuskie ośrodki narciarskie w Alpach ponownie zostaną otwarte w ostatni weekend maja, tuż po zluzowaniu obostrzeń związanych z pandemią koronawirusa - podaje In The Snow.

Zimny maj 2021 w Europie. Anomalia temperatury zanotowana do 26 maja

Pogoda, zimny maj 2021 w Europie, ośrodki narciarskie nadal czynne, można jeździć na nartach przed latem

Warunki śniegowe w Alpach nadal są bardzo dobre, zwłaszcza, że w zeszłym tygodniu było wyjątkowo zimno i spadł świeży śnieg.

Droga do francuskiego ośrodka narciarskiego San Bernardo w Montvalezan, maj 2021

Przy tej okazji warto przypomnieć o śnieżnym majowym rekordzie, jaki zanotowano w Polsce na Śnieżce.

Zimny maj 2021 w Europie, prognozowana anomalia temperatury do 31 maja

Pogoda, zimny maj 2021 w Europie, anomalia temperatury

Kolejne dni również zapowiadają się chłodno, zwłaszcza między 28 maja i 1 czerwca 2021, gdy miejscami będą możliwe przymrozki, a w wysokich górach ponownie może spaść śnieg.

Mróz notowany w Europie, minionej nocy 25/26 maja 2021. Dane: Ogimet

Pogoda, mróz, przymrozki w Europie, maj 2021, nadal możliwa jazda na nartach

We Włoszech, będzie można szusować w prowincji Trentino, w rejonie lodowca Presena w Pontedilegno-Tonale. Czynnych ośrodków narciarskich w najbliższych tygodniach, będzie we Francji i Włoszech znacznie więcej, zapowiadają właściciele. Plany ponownego otwarcia ogłoszono m.in. w rejonie lodowca Zermatt. Krótko mówiąc, przed latem nadal, będzie można szusować na nartach.

Pokrywa śnieżna w Alpach, według modelu ECMWF. 26 maja 2021

Pogoda, zimny maj 2021 w Europie, w Alpach nadal dużo śniegu, pokrywa śnieżna 26 maja 2021

Niewykluczony lokalny przymrozek pod koniec maja w Polsce. Wstępnie prognozowana temperatura nad ranem 31 maja 2021

Pogoda, maj 2021, czy będą przymrozki w Polsce, prognoza temperatury 31 maja 2021

Niewykluczone, że pod koniec maja lokalnie przymrozek może się zdarzyć w Polsce. Około 31 maja prognozy wskazują miejscami na możliwy spadek temperatury nad ranem do 2-4 st. C. na wysokości 2m. Jeśli pojawią się rozpogodzenia, to przy gruncie temperatura może spaść poniżej 0 st. C. O pogodzie na czerwiec 2021, dowiecie się więcej w naszej prognozie długoterminowej.

DobraPogoda24.pl, In The Snow


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!