| |
Zagrożenie!
Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 dla Polski. Jest nadzieja na cieplejsze dni. Burze i opady poniżej normy

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 dla Polski. Jest nadzieja na cieplejsze dni. Burze i opady poniżej normy

Przed nami pierwszy miesiąc meteorologicznego lata, jakim jest czerwiec. Czy po okresie niestabilnej pogody, z częstymi opadami deszczu i burzami, wreszcie w Polsce możemy oczekiwać zdecydowanej zmiany w kierunku ocieplenia i większej liczby pogodnych dni? Najnowsza pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 dla Polski oparta o aktualne wyliczenia amerykańskiej i europejskich prognozy sezonowej, dają cień nadziei na więcej cieplejszych i mniej deszczowych i burzowych dni, ale jest również niepewność, jaka wynika z ostatniej aktualizacji modelu sezonowego ECMWF. Prognoza amerykańska wreszcie widzi stabilniejsze okresy cieplejsze, z temperaturą powyżej normy. Z kolei model europejski w najnowszej odsłonie rozczarowuje, bo niemal każdy tydzień według niego, ma być z temperaturą nieco poniżej normy, chwilami w normie. Nie chce nam się jednak w to wierzyć, aby po chłodnym kwietniu i maju, również czerwiec nie był wyraźnie cieplejszy.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Prognozowana anomalia temperatury w Polsce i Europie, amerykańska prognoza CFS

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021 dla Polski, amerykańska prognoza sezonowa, anomalia temperatury w Polsce i Europie

W skali całego czerwca, anomalia temperatury w Polsce ma być na ogół w normie, miejscami, zwłaszcza na zachodzie, południu i północy nieco powyżej normy klimatycznej. Nie będzie to więc miesiąc tak chłodny, jak miniony kwiecień, czy maj.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021. Prognozowana anomalia opadów w Polsce i Europie, amerykańska prognoza CFS

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza amerykańska dla Polski, prognoza opadów w Polsce i Europie

Suma opadów w czerwcu 2021 w Polsce, według amerykańskiej prognozy ma być poniżej normy, co w czerwcu zdarza się niezbyt często, gdyż przypada w tym czasie dość powtarzalne zjawisko "deszczy świętojańskich". Prognoza amerykańska wskazuje więc, że w czerwcu możemy liczyć na więcej cieplejszych i bardziej pogodnych dni, bo suma opadów ma być poniżej normy. Ma to wynikać z układu barycznego, gdyż prawdopodobny jest wyż umieszczony okresowo na północy lub wschodzie Europy oraz mniejsze układy niżowe na zachodzie i południowym zachodzie Europy. W ten sposób jest szansa na okresowe adwekcje cieplejszego powietrza i mniej opadów, ale pomiędzy okresami cieplejszymi i chłodniejszymi mogą się zdarzyć silniejsze burze z gradem, wiatrem i ulewnymi opadami deszczu, aczkolwiek te zjawiska będą mieć ograniczony zasięg.

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognozowana anomalia ciśnienia w Polsce i Europie

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza amerykańska, ciśnienie w Polsce i Europie

Prognoza amerykańska i europejska jest ze sobą zgodna na ogół, do około 7 czerwca 2021. Do tego okresu przeważnie zapowiadają temperaturę poniżej normy, ze szczególnie chłodnym okresem, między 28 maja, a 3 czerwca 2021.

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 31 maja - 7 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa dla Polski, prognoza temperatury w Europie, do 7 czerwca 2021

Później, w kolejnych tygodniach czerwca, temperatura powinna na ogół wzrosnąć, tak wskazuje aktualnie prognoza amerykańska. Na termometrach na przeważającym obszarze kraju znacznie częściej powinniśmy notować nawet 21-25 st. C., lub więcej.

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 8-14 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 8, do 14 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 15-21 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 15, do 21 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, za okres 22-28 czerwca 2021

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza temperatury w Polsce i Europie, od 22, do 29 czerwca 2021

Inną koncepcję na czerwiec przedstawia aktualnie europejski model ECMWF. Według niego, suma opadów ma być w normie, a temperatura niestety nieco poniżej. Prognoza ta nie wskazuje obecnie na długie gorące okresy. Dni cieplejsze będą się przeplatać z chłodniejszymi, aczkolwiek tych ostatnich ma być więcej. Różnicę widać, zwłaszcza dla okresu 7-14 czerwca, gdy według amerykańskiej prognozy ma być zdecydowanie cieplej w Polsce, a prognoza ECMWF dalej wskazuje dość niskie temperatury, jak na czerwiec.

Pogoda długoterminowa na czerwiec. Prognoza anomalii temperatury w Polsce i Europie, 7-14 czerwca 2021, model ECMWF

Pogoda długoterminowa na czerwiec 2021, prognoza temperatury w Polsce

Podsumowując, uśredniając wszystkie dane, możemy założyć, że w czerwcu, będzie mniej opadów niż w maju. Ich suma osiągnie normę lub będzie wyraźnie poniżej. Przez to należy oczekiwać również mniej burz, aczkolwiek, te co wystąpią mogą być miejscami gwałtowne z silnymi zjawiskami towarzyszącymi. Z upływem czerwca temperatury wzrosną, okresami może być powyżej 21-25 st. C., zapewne pojawi się również miejscami krótki upał. Wariantu tego przez znaczny okres nie widzi jednak prognoza europejska, która wskazuje na umiarkowane, okresami dość niskie temperatury, zwłaszcza w pierwszej połowie miesiąca. Według niej, czerwiec pod względem temperatury i opadów zapisze się w normie. Pamiętajmy, że prognozy długoterminowe na tak odległy termin, mają umiarkowaną sprawdzalność. Jest to jedynie zarysowanie najbardziej aktualnego trendu, wynikającego z obecnych danych wyjściowych. Prognozy mogą ulec zupełnej zmianie, o czym będziemy informować w prognozach bieżących.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
K1

Oby tylko nie skończyło się morderczą falą upałów jak w czerwcu 2018 i 2019. Trzymam kciuki żeby sprawdziły się prognozy ECMWF mówiące o umiarkowanym czerwcu. No ale w dobie globalnego ocieplenia coraz trudniej o miesiące z normalną temperaturą.

26 maj 2021 - 10:30
Odpowiedz