| |
Zagrożenie!
Na Śnieżce padł majowy rekord pokrywy śnieżnej. Tyle śniegu w maju nie było od co najmniej 70 lat!

Na Śnieżce padł majowy rekord pokrywy śnieżnej. Tyle śniegu w maju nie było od co najmniej 70 lat!

Dobiega końca kapryśna i chłodna tegoroczna wiosna meteorologiczna w Polsce. Głosy narzekania i niezadowolenia słychać w komentarzach i wiadomościach, jakie do nas kierujecie. Po najchłodniejszym kwietniu od 24 lat, również kończący się maj 2021, będzie w Polsce miesiącem chłodnym, prawdopodobnie z anomalią poniżej -1 stopnia względem normy wieloletniej. Osoby negujące ocieplenie klimatu już zacierają ręce i mają wodę na młyn, ale fakty są takie, że wszystko jest zgodne z prognozami klimatycznymi. Mało tego, dołożymy Wam jeszcze jeden „argument”. Jak informuje IMGW - w Wysokogórskim Obserwatorium Meteorologicznym na Śnieżce zarejestrowano w maju najwyższą pokrywę śnieżną od co najmniej 70 lat. Dokładnie 8 i 9 maja zmierzono aż 130 cm, co jest nowym rekordem dla maja na Śnieżce!

Nowy rekord pokrywy śnieżnej w maju na Śnieżce

Pogoda, nowy rekord pokrywy śnieżnej w maju na Śnieżce, dna klimatyczne, Karkonosze

IMGW zaznacza, że 150 centymetrów - tyle wynosi przeciętnie maksymalna grubość pokrywy śnieżnej na Śnieżce w sezonie zimowym (średnia dla lat 1951–2020), a statystycznie częściej niż co trzy lata nie przekracza ona 130 cm. To pokazuje, z jak nietypową sytuacją mieliśmy do czynienia w pierwszej dekadzie maja 2021 roku.

Rekordowa pokrywa śnieżna w maju 2021 na Śnieżce

Pogoda, rekordowa pokrywa śnieżna na Śnieżce, tyle śniegu w maju jeszcze nie było

Grubość pokrywy śnieżnej w pierwszej dekadzie maja na Śnieżce była absolutnie bezprecedensowa. Nigdy wcześniej (od 1951 roku) nie obserwowano takiej ilości śniegu na początku tego miesiąca. W skrajnych pod tym względem latach 1958 i 1973 majowe maksimum wyniosło 120 cm i przypadło pierwszego dnia miesiąca. Tymczasem w 2021 roku pokrywa śnieżna wzrosła do 130 cm (8-9 maja) i jest nowym ekstremum grubości w maju.

Zwykle od kwietnia, śniegu na Śnieżce jest coraz mniej

Zwykle w kwietniu pokrywa śnieżna na najwyższym szczycie Sudetów po zimie wyraźnie się zmniejsza, ale w tym 2021 roku rejestrowano bezprecedensowy wzrost. W trzeciej dekadzie kwietnia grubość pokrywy śnieżnej wyniosła aż 124-133 cm. Od połowy XX wieku tylko dwukrotnie, w 1955 i 1973 roku, było na Śnieżce tak dużo śniegu na początku kwietnia (odpowiednio 184 i 161 cm). Największą grubość dla tego okresu roku zanotowano 22 kwietnia 1955 roku - 220 cm. W tym roku było to 133 cm (w dniach 23-26.04) i jest to czwarty wynik dla trzeciej dekady tego miesiąca w ciągu ostatnich 70 lat.

Chłodny maj 2021

Prognoza pogody na pozostałe dni maja nie daje szans na większe ocieplenie, dlatego jest już pewne, że maj 2021, będzie kolejnym chłodnym miesiącem w tym roku. Anomalia temperatury w skali kraju o ponad 1 st. C. powinna być niższa od najnowszej normy obejmującej lata 1991-2020.

Anomalia temperatury w Polsce, do 24 maja 2021. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Pogoda, chłodny maj 2021 w Polsce, jaka będzie anomalia temperatury

Kilka chłodniejszych miesięcy, a nawet cały rok nie świadczy o zatrzymaniu ocieplenia klimatu

W przypadku klimatu i jego trendu pamiętajmy o jednym podstawowym fakcie. Nikt nie twierdzi, że klimat będzie się ocieplał liniowo. Fluktuacje z chłodniejszymi miesiącami, a nawet nielicznymi latami, będą nadal możliwe, ale w dłuższej perspektywie np. dekady, klimat będzie się nadal ocieplać ze względu na emisje gazów cieplarnianych. Mającym krótką pamięć, przypomnijmy z jak ciepłymi latami mieliśmy do czynienia w Polsce w ostatnich latach. Jeśli to Was nadal nie przekonuje, to jesteśmy skłonni się założyć, że klimat w Polsce w najbliższych np. 10 latach nadal się ociepli. Czekamy na chętną osobę. Zakład spiszemy i nagłośnimy.

DobraPogoda24.pl, Obserwator IMGW-PIB


Komentarze
Chlebak

Bym się z wami założył ale nie chcę żebyście zbankrutowali🤣 P.S. Nie jestem jednym z tych ludzi kiedy zrobiło się trochę chłodno i już zmieniają zdanie o klimacie. Jestem zdania że po ociepleniu klimatu pojawia się ochłodzenie i twierdzę tak już od 5 lat. Do widzenia

26 maj 2021 - 10:01
Odpowiedz
DobraPogoda24.pl

Damy radę :) To jak z tym zakładem? Nie wymiękaj, zakładamy się?

26 maj 2021 - 16:45
Odpowiedz
K1

Nie ma co narzekać. Po ostatnich gorących latach mamy w końcu 5 miesięcy normalnych, typowych dla naszego klimatu. Niestety, w najbliższych latach będzie tylko cieplej.

26 maj 2021 - 10:27
Odpowiedz