| |
Zagrożenie!
Skandalicznie zimny kwiecień w Europie. W Polsce najniższa temperatura od 24 lat, w Niemczech od ponad 40

Skandalicznie zimny kwiecień w Europie. W Polsce najniższa temperatura od 24 lat, w Niemczech od ponad 40

Dobiega końca kwiecień 2021 o którym chcemy szybko zapomnieć. Skandalicznie niskie temperatury z przymrozkami i opadami śniegu dotknęły nie tylko Polskę, ale wiele innych europejskich krajów. Wstępne podsumowania mówią o najzimniejszym kwietniu w Anglii od 1922 roku, w Niemczech od 1980 roku, a w Polsce tegoroczny kwiecień jest najzimniejszy od 24 lat, czyli od roku 1997. Z danych brytyjskiego biura prognoz Met Office wynika, że w Wielkiej Brytanii w kwietniu zanotowano średnio 13 dni z mrozem (dane do 27 kwietnia)! Nowy rekord o co najmniej 2 dni pobił poprzedni z roku 1972. Wielu rolników i sadowników poniosło gigantyczne straty. Również we Francji zanotowano spore straty w uprawach winorośli. Słynnego francuskiego wina może być mniej na stołach. Bardzo zawiedzeni kwietniem są Niemcy, bo wyjątkowo ciepła końcówka marca i początek kwietnia napawały optymizmem na ciepłe pozostałe dni. Tymczasem schodzący prąd strumieniowy daleko na południe szybko zablokował "bombę chłodu" z przedłużającą się adwekcję zimnego powietrza napływającego z północy, w tym z Arktyki.

Zimny kwiecień 2021 w Polsce i Europie. Anomalia temperatury do 30 kwietnia, względem normy klimatycznej 1981-2010

Zimny kwiecień 2021 w Polsce i Europie, wyjątkowo zimno w Niemczech, Anglii, Francji i Polsce, bomba chłodu

Kwiecień 2021 w Europie, był miesiącem chłodnym, miejscami wręcz zimnym, od Wysp Brytyjskich przez Francję, Kraje Beneluksu, Niemcy, Polskę, częściowo Norwegię po zachodnią Ukrainę i Bałkany. Utrzymujące się niskie temperatury, w tym przymrozki, znacznie opóźniły wegetację roślin. Na prawdziwy wybuch wiosny fenologicznej musimy jeszcze poczekać. Doskonale to widać na aktualnych zdjęciach satelitarnych.

Tegoroczny zimny kwiecień opóźnił nadejście wiosny fenologicznej. Na zdjęciach porównanie okolic Barlinka z 28 kwietnia. Po lewej z roku 2020, po prawej z roku 2021. Dane: Esa / Copernicus, FB Polska z Sentinela

Zimny kwiecień 2021 w Polsce i Europie, bomba chłodu, najzimniejszy kwiecień od 24 lat, brak wiosny fenologicznej

Chłodny kwiecień nie jest dowodem na zatrzymanie i brak globalnego ocieplenia

Sceptycy klimatyczni już są w euforii, bo wreszcie mają powody, aby znowu negować ocieplenie klimatu. Fakty są jednak takie, że nawet w czasach globalnego ocieplenia zdarzą się miesiące, które będą wyraźnie chłodne. Jest to nadal możliwe, ale takie zdarzenia są znacznie rzadsze. Klimat wykazuje fluktuacje, jednak trend temperatury w dłuższej perspektywie, będzie nadal rosnący. Żaden klimatolog i prognozy klimatyczne nie twierdzą, że temperatura będzie zawsze rosnąć „liniowo”!

Kwiecień 2021 w Niemczech najchłodniejszy od 1980 roku

Od początku pomiarów prowadzonych w Niemczech, czyli od 1881 roku, średnia miesięczna temperatura kwietnia wzrosła o 2 stopnie. Jeden bardzo zimny kwiecień w Niemczech w ostatnich latach niczego tutaj nie zmienia. Kończący się kwiecień 2021 przyniósł w Niemczech aż 13 dni z mrozem. Pod tym względem był to 2 wynik w całej historii pomiarów. Więcej dni z mrozem zanotowano w Niemczech tylko w roku 1929. Średnia temperatura tegorocznego kwietnia wyniosła 6,1 stopni Celsjusza. Była o -1,3 stopnia niższa od średniej z okresu bazowego 1961-1990. W porównaniu z obecnym okresem odniesienia 1991–2020, odchylenie było większe i wyniosło aż 2,9 stopnia C, co dodatkowo świadczy o tym, jak klimat na przestrzeni tych wszystkich lat się ocieplił.

Kwiecień 2021 w Niemczech suchy, chłodny i słoneczny

Kończący się kwiecień w Niemczech był ponownie bardzo suchy. Spadło średnio 35 mm wody, o prawie 40% mniej od średniej wieloletniej. Trend suchych kwietni w Niemczech utrzymuje się od roku 2009. Poprzednio mokry kwiecień w Niemczech notowano w 2008 roku, gdy średnia suma opadów sięgało 80 mm - informuje niemiecki instytut meteorologiczny DWD. Kwiecień 2021 w Niemczech, był bardzo słonecznym miesiącem, tylko na wschodzie kraju dni z większym zachmurzeniem było więcej. Średnio zanotowano 185 godzin nasłonecznienie przy normie wynoszącej 154 godziny. Wyjątkowo słonecznie było na wybrzeżu oraz na południowym zachodzie kraju, gdzie Słońce świeciło przez ponad 200 godzin.

Kwiecień 2021 w Polsce najzimniejszy od 24 lat

W minionych latach mieliśmy szczęście do bardzo ciepłych kwietni w Polsce. Nie tak dawno, bo w roku 2018 zanotowaliśmy rekordowo ciepły. Dopiero w tym roku kwiecień faktycznie okazał się wyjątkowo zimny. Anomalia temperatury wyniesie około -2,6 st. C., ale zaznaczamy, że to wartość w odniesieniu do najnowszego okresu bazowego obejmującego średnią z lat 1991-2020. W porównaniu do poprzedniego okresu z lat 1981-2010, już tak spektakularnej ujemnej anomalii nie będzie.

Wstępna anomalia temperatury w kwietniu 2021, zanotowana w Polsce. Dane: IMGW / wizualizacja Meteomodel

Skandalicznie chłodny kwiecień 2021 w Polsce i Europie, podsumowanie klimatyczne

Kwiecień 2021 w Polsce, najchłodniejszy był na południu, zwłaszcza na Dolnym i Górnym Śląsku oraz w Małopolsce i Podkarpaciu, gdzie średnia temperatura była miejscami o ponad 3 st. C. niższa od normy wieloletniej. 

DobraPogoda24, DWD, IMGW, Meteomodel


Komentarze
Antoni

Podsumujmy te 4 miesiące. Styczeń w normie, luty poniżej normy, marzec w normie, kwiecień poniżej normy a pierwsza dekada maja nie zapowiada sie za ciepło.

30 kwiecień 2021 - 13:54
Odpowiedz
Ben Wwa

Tegoroczny okres 4-miesięczny w podsumowaniu można uznać za chłodny wobec okresu przeciętnego, ale tylko w kontekście ostatnich trzydziestu lat (1991-2020). Choć nawet w tym 30-letnim okresie referencyjnym niemało, bo dziewięć okresów I-IV było zimniejszych, niż tegoroczny. Za to w odniesieniu do wcześniejszych okresów referencyjnych (do 1990 roku), okres styczeń-kwiecień 2021 należy uznać za wręcz łagodny.

01 maj 2021 - 09:35
Odpowiedz
mama

Prawie każdego roku jest tak samo i każdego roku mówi się o zimnym kwietniu w sensacyjnej formie. Kwiecień z reguły jest bardzo zimny, a mróz bywa nawet do końca maja. W Polsce sezon grzewczy trwa 9 miesięcy - i nic tego nie zmieni.

21 kwiecień 2023 - 15:19
Odpowiedz