Pogoda. Zamiecie pyłowe w Polsce. Ograniczają widzialność i zanieczyszczają powietrze. To efekt suszy i silnego wiatru
Kolejny raz w kwietniu 2020, zamiecie pyłowe w Polsce dają o sobie znać. Ograniczają widzialność i zanieczyszczają powietrze. To efekt silnego wiatru i niedoboru opadów, a w konsekwencji pogłębiającej się suszy. Dziś 16 kwietnia zamiecie pyłowe szczególnie dają się we znaki mieszkańcom północno wschodniej Lubelszczyzny, zwłaszcza w rejonie miejscowości Kijowiec - informują koledzy z meteolu.
Zamiecie pyłowe w Polsce. Lubelszczyzna, 16 kwietnia 2020
Niestety, dane z ostatnich lat potwierdzają, że takie zjawiska znane nam bardziej z południowej Europy lub Afryki, zdarzają się w Polsce coraz częściej. Wyniki badań opublikowane w tygodniku Nature wskazują, że problem pyłu glebowego będzie się pogłębiał, co ma związek ze zmianami klimatycznymi. Prognozy zakładają, że do roku 2050 około 4 mld ludzi będzie żyć na terenach suchych!
Zamiecie pyłowe powodują wzrost zanieczyszczenia powietrza pyłem zawieszonym, zwłaszcza PM10. Poniżej pomiar na stacji GIOŚ w Białej Podlaskiej. Stacja ta znajduje się w odległości około 9 km od miejscowości Kijowiec.
Naukowcy z Harvardu i George Washington University przewidują, że w powietrzu stężenie pyłu wzrośnie o 30 % do roku 2100. To z kolei spowoduje wzrost śmiertelności nawet o 130%. Aktualnie około 40% populacji, czyli 2 miliardy ludzi odczuwa obecność mikroskopijnego pyłu o średnicy poniżej 0,05 mikrona! Jego nadmiar przyczynia się do wcześniejszych zgonów.
Zobacz również zamieć pyłowa w Polsce czerwiec 2018, wrzesień 2018, kwiecień 2019.
DobraPogoda24, Meteolu, GIOŚ, Nature