| |
Zagrożenie!
Szokująca pogoda w Rosji. „Bomba ciepła” z upałem dotarła do koła podbiegunowego. W Polsce nadal marzniemy

Szokująca pogoda w Rosji. „Bomba ciepła” z upałem dotarła do koła podbiegunowego. W Polsce nadal marzniemy

Pierwszy upał którego doświadczyliśmy dokładnie tydzień temu w Polsce, w kolejnych dniach przesunął się do zachodniej Rosji, a później w rejon pogranicza Europy i Azji. Bomba ciepła została zablokowana na obszarze, od Kazachstanu po północną Rosję, w tym w rejonie koła podbiegunowego! Upał wcześniej dotarł do Finlandii w rejon kręgu polarnego oraz do Syberii w Rosji, o czym informowaliśmy niedawno.

Upalnie w Rosji na Syberii oraz w rejonie koła podbiegunowego. Prognozowana anomalia temperatury za okres 18-28 maja 2021

Pogoda, upał w Rosji na Syberii oraz w rejonie koła podbiegunowego, temperatura, maj 2021

Niestety, wysoka temperatura i brak opadów sprzyjają wybuchowi pożarów na Syberii, których w kolejnych tygodniach, będzie znacznie większe. Co ciekawe, część pożarów niezgasła minionej zimy, bo pod warstwą śniegu nadal tlił się torf.

Szokująca pogoda w Rosji. Upał na Syberii oraz w rejonie koła podbiegunowego. Pierwsze duże ogniska pożarów, 10 maja 2021. Foto: ESA / Copernicus

Pogoda, upał w Rosji, duża anomalia temperatury, koło podbiegunowe, Syberia, maj 2021

Majowa pogoda w Rosji przynosi pobicie wielu rekordów temperatury. Wstępne dane mówią o co najmniej kilkunastu rekordach w ostatnich dniach, głównie między Wołgą i Uralem.

Meandrujący prąd strumieniowy zepchnął „bombę ciepła” nietypowo na północ Rosji w rejon koła polarnego. Tymczasem Polska znajduje się po jego chłodniejszej północnej stronie, dlatego nadal musimy się zmagać z niższymi temperaturami.

Prognozowane położenie prądu strumieniowego w Europie, 19 maja 2021

Pogoda, upał w Rosji, zimno w Europie, maj 2021, połozenie prądu strumieniowego

Wszystko na to wskazuje, że maj 2021 w Polsce, będzie kolejnym chłodnym miesiącem po wyjątkowo zimnym kwietniu, tymczasem w strefie koła podbiegunowego anomalia temperatury na północy Rosji miejscami przekracza obecnie o 20 stopni normę wieloletnią. W Polsce jednak nadal marzniemy. Przykładowo dziś 18.05 w Rzeszowie, temperatura ledwo osiągnęła 12 stopni i była niższa od normy wieloletniej o około 10 st. C.

Upał w Rosji. Zanotowane temperatury maksymalne, 17 maja 2021. Dane: Ogimet

Pogoda, upał w Rosji, maj 2021, kiedy cieplej w Polsce, prognoza pogody

Upał dotarł również do Moskwy, gdzie zwykle o tej porze roku powinno być poniżej 19 st. C. W najbliższych dniach bardzo wysokie temperatury są prognozowane nawet za kołem podbiegunowym w pobliżu Morza Karskiego. Anomalia temperatury może miejscami przekraczać 20-24 st. C! Krótko mówiąc - Ocean Arktyczny zacznie bardzo szybko topnieć.

Docieranie gorącej masy powietrza w rejon rosyjskiego koła podbiegunowego, a nawet poza jego granicę na północ, doskonale widać na poniższej prognozie temperatury do 21 maja 2021.

Prognozowa anomalia temperatury na półkuli północnej, 19 maja 2021. Dodatkowo zaznaczona granica koła podbiegunowego

Pogoda, upały w Rosji, kiedy cieplej w Polsce, maj 2021

Na kilkudniowej prognozie anomalii temperatury uwagę zwraca chłodny przeważający obszar Europy, Kanady, północnych Indii oraz wyjątkowo gorącej północno zachodniej Rosji.

Prognozowa anomalia temperatury na półkuli północnej, 21 maja 2021

Pogoda, kiedy wróci upał, gorąco w Rosji na Syberii oraz w rejonie koła podbiegunowego, anomalia temperatury, 19-21 maja 2021

Niewykluczone, że na krótko wyższe temperatury w maju jeszcze zdążą wrócić do Polski, ale prawdopodobnie będą one ograniczone pod względem zasięgu. W przypadku pewniejszych prognoz wydamy stosowny artykuł z prognozą. Tymczasem nadal chłodno, z temperaturą poniżej normy.

DobraPogoda24.pl


Komentarze
Brak komentarzy... bądź pierwszy!